Oranje

dal ce biti smanjen rod?!ne znam!!ali to znam da je lakse pripremati ravo oranje!
ili skinuti 3.glavu i pici da ti lepo slaze plug
 
@KR: Ako imaš par slika sa boka i sa zadnje strane pluga u brazdi okači ih pa da ih malo prokomentiramo i kažemo ti šta sve trebaš napravit da bi fino orao sa tim plugom. Za početak izmjeri dužinu okomitih poluga (onih između remena i poluga hidraulike) na traktoru i stavi ih na istu mjeru. Na tim polugama nebi trebao imati previše lufta, a još važnije je da taj luft (ako ga već ima, a zicer ga ima) nebude u velikim razlikama između lijeve i desne strane. Potom fino izmjeri na plugu graničnike za nagib lijeve i desne strane i naštimaj ih da budu podjednaki, a mjera ovisi o dubini oranja, jer znaš i sam kad uđeš u brazdu da plug mora stajati okomito na površinu tla. Kad to rješiš onda kreneš orat i izmjeriš zahvat prve brazde i cijelog pluga pa onda radiš korekciju. Prva brzda ti mora hvatat na 12" 30 cm, a cijeli plug u ideali 90 cm (max do 90-95 cm). Mjeriš na način da kad napraviš jedan prohod onda kad uđeš nazad u brazdu ispred traktora uzmeš metar i označiš 2 m od zida brazde prema neoranom i tu staviš oznaku (zabodeš nešto). Onda prođeš sa traktorom i plugom (odoreš) preko te oznake, ponovno izmjeriš i od 200 cm (2m) oduzmeš broj cm koji si dobio u drugom mjerenju. Ako si izmjerio recimo 100 cm znači da ti plug zahvaća 100 cm što je previše i trebaš radit korekciju ili na prednjoj brzdi ili malo zakositi plug da manje hvata. Kad budeš par puta tako probao onda ćeš polako doć do prave mjere i uštimanog pluga. Jasno plug kad se gleda sa boka mora stajati vodoravno tj. sve tri brazde moraju orati na istoj dubini što već znaš, jel. Brzina od 7-7,5 km/h je i više noge dobra za tvoj traktor i tvoj plug tako da i da ideš malo sporije to neće puno mjenjati na kvaliteti oranja. Ovo sve važi ako su agregat traktor i plug ispravni, a ako je plug savijen, smotan, raonici loši... onda je pravilno uštimavanje dosta teško, a nekad i nedostižno. Otegotna okolnost (kako si rekao) je i godinama na loš način obrađivano tlo, no to ako je sve uredu neće jako utjecat na kvalitet oranja. I još nešto, ako oreš pliće onda povišenja dasaka spusti dolje da mogu zahvaćat biljne ostatke i usmjeravat ih na dno brazde, a ako oreš dublje onda ih digneš višlje da zemlja (sa ostatcima) "nekip" i preko njih.
 
kis ko prvo nemoj da vredjas drugo oranje i sam vidis da nije kako treba za banatsku zemlju tim traktoru treba jos ks. da bi mogao da ore kako treba i da bi imao zeljenu brzinu za zglavno oranje koje ces ti ostvariti samo da zakacis drugog zelenka da vuku i sam znas kakve su to zemlje koje radis u zakup i da su videle plug prepre mnogo god. i ti sam ako nisi svestan da je taj plug velik za 75ks. ok sve naj bolje
 
Pa ako coveku odgovara ta kombinacija pustite ga nek ore,pati svoju masinu a neki zapeli kao da je njih upregao jel toliko teko prihvatiti da je neko resio da za stari traktor zakaci obrtac ?
 
Malo je glasna, ali kad je dobra. Lijepo se pooralo, ima vlage i lijepo se rasipalo.
 
Pa kad to nije godinama orano nije ni čudo da teško ide.Taj plug bi možda bio potaman za 75ks u nekoj lakoj Bačkoj zemlji ali kod nas u Banatu retko gde.Po ko zna koji put ću reći da sam ja prošle godine radio sa zahvatom 3x30cm i 135ks i često ne preko 25cm dubine.Teško je išlo ,a isto sam imao neke državne koje nisu rađene dugo kako dolikuje.
 
koliko ljudi se hvalilo na forumu da ore za 577 i tri brazde ,a sto onda kis ne bi mogo sa 75 ks i tri brazde plugu u istinu fali malo stelovanja i imace lepo oranje ko misli da je teze traktoru da vuce prevrtac vara se teze je samo hidraulici ostalo je sve isto cak je lemkena lakse vuci nego imt-a a takodje ko kaze da je lako nastelovati prevrtaca zajebo se jedan moj suseljanin je teo da razbije novi vogel prevrtac zbog stelovanja ima tu cela nauka. robertov traktor sigurno ide brze sa dve brazde i neoseca ga ali ovaj plug ima veci ukupni radni zahvat i manju brzinu tako da kad se prepacuna dodje na isto a i uvek moze da skine zadnju brazdu i da lrti po njivi.pustimo coveka sam ce da vidi dal je pogrsio ili je doneo pravu odluku
 
Au al će ovdje da lete banovi kako je krenulo. Stvarno nema smisla, ovakve uvrede pisati na javnom mjestu. Zaista bi trebalo organizovati forumsko takmičenje u oranju, posebno da vidimo kako oru neki velemajstori koji su spremni odmah se narugati i vrijedjati druge.
 
Ovu godinu ne mozes uporediti sa proslom i u backi za proletno oranje na 12 cola otislo 15-16 l na jutro i jedna lamela na 100 jutara
 
Au al će ovdje da lete banovi kako je krenulo. Stvarno nema smisla, ovakve uvrede pisati na javnom mjestu. Zaista bi trebalo organizovati forumsko takmičenje u oranju, posebno da vidimo kako oru neki velemajstori koji su spremni odmah se narugati i vrijedjati druge.

Ja sam davno predlozio da se skupimo mi forumasi da se takmicimo u oranju i da se druzimo ali eto niko me nije shvatio ozbiljno.
 
Dođete lepo svi u Srbobran i takmičite se u oranju! :ppozdrav:

Ja sam davno predlozio da se skupimo mi forumasi da se takmicimo u oranju i da se druzimo ali eto niko me nije shvatio ozbiljno.

Stvarno, ovakvo pisanje kao na prethodnim stranama je više nego ružno. Oranje koje je KR pokazao nije najljepše, ali niko nije pitao ni kakvi su uslovi, ni zemljište ni ništa. Kakvo god da je, tanjirača će to dovesti u red, a posebno ako parcela nije dugo radjena onda se neke savršene takmičarske brazde ne mogu ni očekivati bez obzira na plug, traktor, podešavanje ili umijeće orača. Za KR je njegovo oranje sasvim dobro i ispunjava njegove potrebe i to treba biti svima koji su spremni da mu se rugaju da začepi usta.

S obzirom na ponašanje nekih ljudi ovdje, stvarno bi trebalo organizovati takmičenje za članove foruma pa nek se pokaže ko je junak a ko ne. Ja se svakako ne bih takmičio jer nisam orač te klase niti se pravim da jesam, ali zaista bih volio vidjeti imaju li neke priče koje se ovdje pričaju neku težinu npr. nedavna prepirka oko tvrdnji da je točak štetan i nepotreban uredjaj na plugu, te prekomjerno hvaljenje nekih članova da su eksperti u oranju i slično. Ako neko nešto tvrdi, molim validan dokaz ili tvrdnja ne važi. Od šuplje priče nema ništa. KR je pokazao hrabrost stavljajući slike svog oranja ovdje na uvid, ja ću isto staviti slike mog oranja sa velikim traktorom i plugom kad krene oranje i molim svakoga da isto tako učini. Lijepo nek svako stavi sliku pa ćemo da vidimo ko je ekspert, ko prosječan orač, a ko nema pojma. Ako već ne postoji mogućnost za okupljanje članova i takmičenje, onda barem tako. Svaka tvrdnja se mora potkrijepiti čvrstim dokazom ili ona nema nikakvu vrijednost.

Nije ni lijepo, ni kulturno ni čovječno rugati se nekome, vrijedjati ga ili ga ismijavati iz bilo kog razloga i mislim da bi zaista bilo u redu da se takvo ponašanje kažnjava banom od nekoliko dana.
 
Oranje Kišovo u opšte nije loše,vidite li kako se zemlja stakleni.Samo treba da našteluje plug da nema razmaka između brazdi,ali možda je on do kraja to i popravio,koliko vidim to je i početak oranja
 
Pa naravno da nije loše, verovatno je razlog neki drugi *što su ga napali* u vezi tog oranja a ne samo oranje, al neću ja da se mešam u to...
 
Nazad
Vrh