Oranje

Odg: Oranje....

Zanimljivo kod MFa kako ima razlika u mjenjačima , drug mi ima 3070 i isto ore u 4 radnoj kad je teža zemlja , a kod mene na MF3645 i kod još nekih drugih 4 korjnača je brža nego 1 zec , mi idemo 1 zec (pa sad a,b,c,ili d) a ako je baš teško onda mora 3 kornjača.
 
Odg: Oranje....

toje sa isključenim powerom(bzina po tablici je 4,6 milja na 2000 o/min),inače 4 kornjača je brža od 1 a zec sa uključenim powerom
 
Odg: Oranje....

Prvo bih zamolio urednike i moderatore da ovo premeste gde mu je mesto ukoliko ovde smeta.
Mene interesuje šta predlažete da se odradi sa njivom koja nije mogla biti uzorana i verovatno neće moći biti uzorana u februaru pa možda čak i do polovine marta.Naravno zavisi od vremena ,a ne od mene.Pod pitanjem mislim vredi li to kasnije i orati ili ići na neku kombinaciju tanjiranje -setvospremač pa setva.I šta bi se moglo sejati na tako pripremljenu zemlju sa najmanjim gubicima na prinos.
 
Odg: Oranje....

diklofen je napisao(la):
Prvo bih zamolio urednike i moderatore da ovo premeste gde mu je mesto ukoliko ovde smeta.
Mene interesuje šta predlažete da se odradi sa njivom koja nije mogla biti uzorana i verovatno neće moći biti uzorana u februaru pa možda čak i do polovine marta.Naravno zavisi od vremena ,a ne od mene.Pod pitanjem mislim vredi li to kasnije i orati ili ići na neku kombinaciju tanjiranje -setvospremač pa setva.I šta bi se moglo sejati na tako pripremljenu zemlju sa najmanjim gubicima na prinos.
da te utesim,imam i ja nekih 3~4kj,koja cu da tanjram i posejem suncokret.
ako se voda povuce!! :udri:
 
Odg: Oranje....

Mislim da je bolje gruberom pa stvospremacom kad prosusi,i onda neki kukuruz.Jer iz iskustva znam kad se na oranje nici vise sirokolisne trave, a ona se najbolje unistava u kukuruzistu.Ja cu tako na 4,5h.
 
Odg: Oranje....

Na predavanju rekli da se više nikako ne ore.Da se sačeka da prosuši i raditi tanjiračama ili gruberima.Baš su dosta oko toga objasnili.
 
Odg: Oranje....

Ne mora ni to da bude sveto pismo. Naravno da je najbolje da se uzore na vreme ali ne ide uvek kako mi hocemo, na sta mogu da uticu razni faktori. Nije uvek tako katasrofalno prolecno oranje, bitno je da se ne ostavo da se susi mora odmah da se spremi (usitni gornji sloj oranja). Nekad budu mnogo bolji uslovi u prolce nego u jesen, to zavisi od tipa i vlaznosti zamljista. Moj ti je savet da ipak probas sa oranjem pocetkom aprila i u sto kracem roku pripremis za setvu i odmah posejes i povaljas. Malo vise dragocenog vremena i skupe nafte ali zna to i da se vrati. :cao:
 
Odg: Oranje....

Napisao sam prošle godine a i sad ću.
Ori-spremaj- sej.Ove godine će u našem ataru biti mnogo ovakvog posla (ako se voda povuče) ili tanjiraj -spremaj -sej.
 
Odg: Oranje....

Obrazloženje:prolećno oranje se radi od 15-25cm.U ovakvim uslovima,kada se ne očekuju višednevni jači mrazevi,kaišanje zemlje je najčešći uzrok i problem.Da bi se ušlo u oranje mora prvo da prosuši zemlja tj. njen gornji sloj.Oranjem taj suvi sloj ubacujemo u dubinu a izoravamo vlažni.Kod ovakvih uslova dno brazde neminovno stvara veoma jak plužni đon ,što zbog pluga ,a najviše gaza traktora.Tako uzoranu parcelu najčešće moramo prelaziti tanjiračom ali i kada to nije slučaj ide se više puta sa pripremom da bi se dobio kakav takav setveni sloj.Na taj način isušujemo vlažno izbačenu zemlju i spajamo suvoću sa onom suvom zemljom koju smo zaorali.Zbog plužnog(traktorskog) đona kapilarna vlaga ne može probiti i doći do setvene dubine semena iako je čak na 10cm.Dalje probleme znate sami.
Kod tanjiranja se obrađuje sloj od 12-18cm.Na taj način se zemlja meša tj. suva iz gornjeg sloja se meša sa vlažnijom iz donjeg.Ne stvara se plužni đon i u tom mešanju zemlje ipak ostaje veći procenat vlage nego u prethodnom primeru.Kako nema plužnog đona dotok kapilarne vlage je normalan do obrađenog sloja zemlje.Samim tim vlaga se pojavljuje i u setvenom sloju.
Probao sam otprilike da napišem šta su rekli i logično jeste tako ako do ovog slučaja već dođe.O gruberima i podrivačima nisu govorili mnogo jer ih mi nemamo.
 
Odg: Oranje....

Imam i ja par takve njive ,to je ritska zemlja i kad se moze orati mazse se za dasku.Moje misljenje je da bolje tanjirati a posle spremiti i u najkracem roku posejati soju.Kukuruz i suncokret pozuti nevoli da je voda blizu ,a soji bas odgovara.Prosle godine u takve njive dobio vise soje nego kukuruza. :ppozdrav:
 
Odg: Oranje....

Mislim da su u ovakvim uslovima presudna ranija iskustva.Voleo bih kada bi član Cicimoric izneo svoj stav jer mislim da je imao neka slična iskustva kada se nije oralo nego sejalo na druge pripreme.
 
Odg: Oranje....

@Diklofen , sve bih se složio s tobom i tim predavačima osim da se tanjiranjem ne stvara plužni djon, stvara se itekako i to na manjoj dubini ,odnosno na dubini obrade . I prve godine tanjiranja se zemlja dosta ubija , a ako se samo tanjira više godina onda je katastrofa. Većina nas tanjira dali po oranju ili bez oranja ali tanjirače su nužno zlo i priključak koji dugoročno najviše mijenja strkturu zemlje. Mislim da je bolja kombinacija tanjiranje pa podrivanje i to podrivačem sa što užim tijelima samo da ide dovoljno duboko i na manjem razmaku.
 
Odg: Oranje....

MOMOSARIC je napisao(la):
@Diklofen , sve bih se složio s tobom i tim predavačima osim da se tanjiranjem ne stvara plužni djon, stvara se itekako i to na manjoj dubini ,odnosno na dubini obrade . I prve godine tanjiranja se zemlja dosta ubija , a ako se samo tanjira više godina onda je katastrofa. Većina nas tanjira dali po oranju ili bez oranja ali tanjirače su nužno zlo i priključak koji dugoročno najviše mijenja strkturu zemlje. Mislim da je bolja kombinacija tanjiranje pa podrivanje i to podrivačem sa što užim tijelima samo da ide dovoljno duboko i na manjem razmaku.
Tu si u potpunosti u pravu,svaka cast. ::svaka cast::
 
Nazad
Vrh