Oranje

I septembru i avgustu. Što ranije uzoreš više će korovi da divljaju u proleće.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Retko samo ako padne kiša da može. Inače uzoro sam štrnjiku od pšenice u juli mesec duboko oranje. Malo izniknulo sirka. Pa šta. Bitno mi je da sam uzorao dobro i duboko one kiše od 100+l po kvadratu mi dobro došle. Problem je ako se zakiši u novembar da bude takvo jako blato da mi nije ni stalo do oranja loše se ore.
 
Ja sam pre par godina uzorao 5-6 jutara krajem septembra jer je bilo dobro nakislo i bilo je idealno za oranje (a nisam razbacivao đubrivo jer mu je te jeseni cena eksplodirala). Žetva kukuruza je pauzirala desetak dana pa sam to odradio. Posledice su kako na kojoj parceli. Na nekim nije bilo korova a neke su imale sporadično gorušice ili čestoslavice koji zbog slabih mrazeva dočekaju proleće ali ih sredi spremač. Bude tu malo i sirka i koječega ali sve to s' prvim mrazem u decembru propadne. Izmrzla bi i gorušica ali nema više pravih zima i mrazeva. Kasnije bude malo preoravanja i gaženja od ponekog gladnog komšije ali se to ispravi.
 
To jeste, zavisi od gustine i korova i opruga na spremaču ili germinatoru. Svako treba da zna kakva mu je zemlja po pitanju korova. Imam neku nižu zemlju sa česoslavicom (Veronika hederifolia) i ne mogu je istrebiti, na nekim imam mišjakinju - takođe nezgodan korov. Neke su relativno čiste...
 
Ma ne mogu tvrda zemlja 😂. Nego razmišljam kad sad izvadim repu ovih dana pa u narednih mesec dana padne 150 litara kiše i bude mi dosadno... da li da orem tad ?
 
Ja cu da krenem neke njive u septembru, posle kad okiša blata do guše. U oktobru posle guzva oko setve i čas posla novembar i loše vreme pa posle razvlacim oranje do nove godine
 
Mada moraš priznati da nije isto orati u IMT-u bez grejanja i sada u Dajcu.
Ne čudi me što si ranije žurio da pooreš po suvom u IMT-u.
Isti moj slučaj dok sam orao sa MF 178,bez kabine.
 
Nazad
Vrh