Oranje

Време ће показати вегетација још није стала ако буде кише биће и корова...Било је рутавих њива код на с Пролећа и раног орања...знам да се мора и да се жури не замерам...
 
Ja imam 4 jutra uzorao pre 20 dana zaorao stajnjak fino se zeleni mlada psenica po oranju inace ovi dana preorao i ostale strnjike sto bi se reklo nakislo posle kise jbg prokislo do 20 cm preko toga suvo, uzorao 1 jutro kukuruziste zaorao kurzovini usluzno fino se rasipa ali suvo trese se plug i traktor.
 
Kod nas treba da padne bar 50 l da bi moglo lepo da se ore.Ide lepo do određene dubine ali to je plitko za zimsko oranje.
 
Juce krenuo da orem za zito,suvo katastrofa. Prvih 15 cm ima nesto vlage,cim pustis dublje krece kamenolom.
 
Време ће показати вегетација још није стала ако буде кише биће и корова...Било је рутавих њива код на с Пролећа и раног орања...знам да се мора и да се жури не замерам...
Ako ne oreš vegetacija miruje ?
Kada pooreš treba i ztvoriti ,,zimsku" brazdu. U zatvaranju ćeš uništiti ponikle korove dok su mali, ne ukorenheni ili će ih zima srediti. Bitno je da ne daju seme (da se ne usemene).
 
Koja moja reč nije istina ili je zla namera ?
Ja nisam na forumu da bih se sprdao, molio bih malo ozbiljnosti i poštovanja.
Tvoja je njiva i možeš da radiš kako ti je volja ili da ne radiš.
Ali postoje neka pravila koja nisam ja pisao, pisali su ljudi koji su svoj život posvetili nauci. Eventualno se možda promenila klima i sa kraja avgusta možda treba pomeriti za kraj septembra. Ali niko ne može da garantuje da neće krenuti kiša za dve nedelje i da neće padati neprekidno tri meseca.
Ja pamtim svakojake situacije. 1981-e nam je berač ostao na njivi do proleća jer nismo mogli da ga dovučemo od blata. 533 se zaglavljivao sa ,,velikim" špediterom klipa kukuruza u donjim stranicama. I tako nekoliko godina. Danas je lepo vreme, a sutra ko zna. Niko ne može znati.
 
Nazad
Vrh