Orah - opšta tema

Ево за мог земљака Панту његова 'омиљена' заузера али у стаблу јабуке.... Ипак једна мање која ће правити штету...

Pa majstore, sad bih te izljubio, ja baš dugo tražim kako se zove ova spodoba i ne mogu da nađem i sad naiđem na ovu sliku. Govedo voli da se zavuče u orah i samo primetiš mokro stablo na proleće ili na leto vidiš kada se grana prelomi.

Inače, pitanje za sve. Je l' postoji neki program prskanja i neke glavnije štetočine za orah?

Ne mogu da nađem nešto pouzdano, sve je to napisano nešto ofrlje. Recimo, kod trešnje postoji par štetočina kojih ima svuda, trešnjina muva i crna vaš i mali mrazovac i od bolesti je najraširenija monilija. Protiv monilije prskaš dok je u cvetu a protiv ostalih štetočina prskaš kada se pojavi štetočina i pred sazrevanje trešanja. Zna se tačno fenofaza kada se primenjuje koji tretman. Praktično možeš u tri rečenice da kažeš imaš to, to i to, prska se u cvetu, kada trešnja menja boju iz zelene u žutu i po pojavi na lišću. Vrlo jednostavno.

Kod programa prskanja oraha uglavnom navedu samo prskaj u septembru ili avgustu. Nigde se ne spominju fenofaze već onako odokativno kažu mesec i to je to. To mi je baš nekako neprecizno. Ne stižu svi orasi u isto vreme i malo mi čudno da je vreme prskanja isto za sve.

Od bolesti kod mene se uglavnom javlja truljenje one zelene opne (unutra orah često ume da bude sasvim zdrav ali u nekih 70% slučajeva potpuno pocrni i pojavi se plesan). I dosta se javlja, kako da kažem, mumificiranje na drvetu. Jednostavno se orah kao osuši iznutra i osuši se opna, podseća me na moniliju na kajsiji ali znam da nema monilije u orahu. Ostane tako na drvetu i onda otpadne, razbiješ ga a unutra orah pocrneo i sasušen. Pretpostavljam da je u pitanju jedna te ista bolest.

Takođe se javlja jednim malim delom i larva nekog insekta. Larva izgleda kao svaka, nisam uspeo da nađem odraslu jedinku pa zaista ne znam o kom je insektu reč. Ubuši se u orah i to na delu gde je peteljka jer je tu orah mekan, uđe unutra i onda pojede jezgro delimično, ne pojede ga celog.
 
Ево за мог земљака Панту његова 'омиљена' заузера али у стаблу јабуке.... Ипак једна мање која ће правити штету...
Nije ni za pecanje na *malo lokal patriotizma* Jezavi ali vredi uhvatiti svakog a narocito takvog koji bi se vec ove godine pretvorio u leptira i krenuo da siri se dalje .
Evo jedne slike sa placa od pre nekoliko nedelja gde vec nekoliko godina uspesno odolevam nekom piromanu u najavi .
Nekoliko oraha mi jos uvek lici na novogodisnje jelke zbog flasa i *obaranja * grana .
Mart-2021.jpg
 
Poslednja izmena:
Nije ni za pecanje na *malo lokal patriotizma* Jezavi ali vredi uhvatiti svakog a narocito takvog koji bi se vec ove godine pretvorio u leptira i krenuo da siri se dalje .
Evo jedne slike sa placa od pre nekoliko nedelja gde vec nekoliko godina uspesno odolevam nekom piromanu u najavi .
Nekoliko oraha mi jos uvek lici na novogodisnje jelke zbog flasa i *obaranja * grana .
Mart-2021.jpg
Tačno bih pretukao te piromane. Koji im je đavo sa tim paljenjem. Svako proleće kao budala idem i gledam da negde nema dima i onda trčim kao bez duše u glumim vatrogasca. Samo se pojavljuju na proleće i onda ih nema preko cele godine jer nemaju vremena pošto moraju da cevče pivo ispred dragstora. Većinu štetočina možeš da suzbiješ ali ove jok, zaštićeni zakonom. Nešto se razmišljam da iskopam rupu i da kao mamac stavim gajbu piva.

To je otišlo do te mere da sam morao da kosim tuđu njivu i da pravim tampon zonu oko većine njiva.
 
Pa majstore, sad bih te izljubio, ja baš dugo tražim kako se zove ova spodoba i ne mogu da nađem i sad naiđem na ovu sliku. Govedo voli da se zavuče u orah i samo primetiš mokro stablo na proleće ili na leto vidiš kada se grana prelomi.

Inače, pitanje za sve. Je l' postoji neki program prskanja i neke glavnije štetočine za orah?

Ne mogu da nađem nešto pouzdano, sve je to napisano nešto ofrlje. Recimo, kod trešnje postoji par štetočina kojih ima svuda, trešnjina muva i crna vaš i mali mrazovac i od bolesti je najraširenija monilija. Protiv monilije prskaš dok je u cvetu a protiv ostalih štetočina prskaš kada se pojavi štetočina i pred sazrevanje trešanja. Zna se tačno fenofaza kada se primenjuje koji tretman. Praktično možeš u tri rečenice da kažeš imaš to, to i to, prska se u cvetu, kada trešnja menja boju iz zelene u žutu i po pojavi na lišću. Vrlo jednostavno.

Kod programa prskanja oraha uglavnom navedu samo prskaj u septembru ili avgustu. Nigde se ne spominju fenofaze već onako odokativno kažu mesec i to je to. To mi je baš nekako neprecizno. Ne stižu svi orasi u isto vreme i malo mi čudno da je vreme prskanja isto za sve.

Od bolesti kod mene se uglavnom javlja truljenje one zelene opne (unutra orah često ume da bude sasvim zdrav ali u nekih 70% slučajeva potpuno pocrni i pojavi se plesan). I dosta se javlja, kako da kažem, mumificiranje na drvetu. Jednostavno se orah kao osuši iznutra i osuši se opna, podseća me na moniliju na kajsiji ali znam da nema monilije u orahu. Ostane tako na drvetu i onda otpadne, razbiješ ga a unutra orah pocrneo i sasušen. Pretpostavljam da je u pitanju jedna te ista bolest.

Takođe se javlja jednim malim delom i larva nekog insekta. Larva izgleda kao svaka, nisam uspeo da nađem odraslu jedinku pa zaista ne znam o kom je insektu reč. Ubuši se u orah i to na delu gde je peteljka jer je tu orah mekan, uđe unutra i onda pojede jezgro delimično, ne pojede ga celog.
 
  • Like
Reagovanja: Rik
Ma hvala ti na trudu ali taj program ne valja. Dovoljno mi je da vidim da piše da monilija napada orah. Da li je moguće da se nekome omakla takva greška ili ja možda grešim.

Prevrnuh pola interneta i nigde nisam našao podatak da monilija napada orahe.
https://poljoinfo.com/threads/grantoč-u-voćnjacima-gde-su-jabuka-i-kruška.14564/#post-1621330

Evo linka prema delu foruma gde se prica na temu zeuzere ili vec kako se ovaj insekt lokalno zove.
Ima ga i u postovima vezanim za orah pa mozes malo *prostudirati* neprijatelja i sta ti je ciniti.
 
Pozdrav kolege,
Zna li neko sta je ovo? Imam to na par sadnica. Na ovoj gde je najveće je bilo manje, od reza čepovanja prema dole, pa se vremenom spustilo skroz do dole. Inače se pojavilo u nekom momentu posle čepovanja. Makaze kupane u alkoholu posle svakog čepovanja. Prvo sam mislio da je prodor vode ispod voska kroz rez ali s'obzirom da vreme prolazi a ono se širi, tj. sadnica ne može da se izbori sa tim, sumnjam da je to.
Inače sve sadnice extra napreduju i deluju zdravo, čak i ove nevezano za to.

IMG_20210608_1916091.th.jpg
IMG_20210608_2010351.th.jpg
IMG_20210608_1916481.th.jpg
 
Pozdrav kolege,
Zna li neko sta je ovo? Imam to na par sadnica. Na ovoj gde je najveće je bilo manje, od reza čepovanja prema dole, pa se vremenom spustilo skroz do dole. Inače se pojavilo u nekom momentu posle čepovanja. Makaze kupane u alkoholu posle svakog čepovanja. Prvo sam mislio da je prodor vode ispod voska kroz rez ali s'obzirom da vreme prolazi a ono se širi, tj. sadnica ne može da se izbori sa tim, sumnjam da je to.
Inače sve sadnice extra napreduju i deluju zdravo, čak i ove nevezano za to.

IMG_20210608_1916091.th.jpg
IMG_20210608_2010351.th.jpg
IMG_20210608_1916481.th.jpg
Civijas daj sliku.. Pitanje za forumase da li je po vasem misljenju prisustvo mrava na orasima ima nekih pozitivnih stvari ili nema tj. da li prave stetu .
 
Civijas daj sliku.. Pitanje za forumase da li je po vasem misljenju prisustvo mrava na orasima ima nekih pozitivnih stvari ili nema tj. da li prave stetu .
Možda ne znam dobro da postavim slike. Može li ovako?
 
Mislim da ništa nije opasno po tvoje sadnice mada nešto ovako nisam video. Pretpostavljam da se kalem vosak spustio i ofarbao samo koru mada ne znam pravi razlog. Ako neku sadnicu gde je vodeća grana krenula niže od vrha orezes možeš proveriti da li je to vezano samo za koru ili je zahvatilo i unutrasnjost. Pozdrav!
 
Odsecicu, jer kod ove gde je najnize sislo je bilo manje pa se spustilo do dole. Hocu da probam da spasem ove gde se nije spustilo ispod bar jedne od grana koje sam ostavio.
 
На листу ораха...

Ove godine sam napravio eksperiment, uzeo malo onog lepka za miševe u tubi i na delu stabla svakog oraha ispod najniže grane napravio tanak krug lepkom čime sam onemogućio prolazak mrava. Nekih dva meseca sam im blokirao prolaz do krošnje pa nisam imao ni na jednom drvetu ovakvu situaciju simbioze mrava i biljnih vaši tako da sam zadovoljan rezultatima. Zato sam se glasno pitao da li to što nema mrava može imati i negativnu stranu.
 
Držim da su mravi samo posljedica. Kad na orahu ne bi bilo uši, ne bi dolazili mravi. Dakle ti nisi otklonio uzrok, samo si spriječio dolazak mrava. Ne vjerujem da će biti neke koristi od tog postupka, a za štetu (nesmetan razvoj ušiju) ne znam.
 
Otkud ovo? Ko je ikad video vaš na mravu? Gde to piše, da i ja pročitam?

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
Слика коју сам поставио говори више од хиљаду речи. Била су два мрава која су пазила на своје "стадо". Моја је теорија да када се затрави између воћа да ће мрави пре узгајати ваши на корову него да их пентраче по дрвећу. Али када косимо траву у воћњаку онда мрави немају другу опцију.
Слоба је у праву, одрасле јединке ваши имају могућност да "прелете" на друго дрво или погодну јединку где ће наставити да се хране и размножавају. А наравно и мрави имају своју улогу.
Уосталом зашто би мрави преносили одрасле јединке кад могу да пренесу тек излежену ларву (или шта год) или јаје.
 
Hvala vam na poduci. :ppozdrav:
Znao sam da mrave privlači medna rosa te da je prisustvo mrava upozorenje da je potrebna zaštita od lisnih ušiju, ali nisam znao da mravi čuvaju "svoje proizvođače medne rose" od njihovih prirodnih neprijatelja.

Uz mlade orahe imam već nekoliko godina mravinjake. Svake godine ih razbucam kad malčiram travu, ali ga ponovno naprave. Je li mravinjak štetan za orahe, ili nije?
 
Nazad
Vrh