Orah - opšta tema

Orežem samo grane koje su prenisko i smetaju za malčiranje. Ostalo se sve s vremenom izbalansira samo po sebi. Moram napomenuti da imam iskustvo isključivo sa sjemenjacima.
 
Драго ми је што има људи који желе да помогну. И сам тражим помоћ. Али посадити стотину ораха и тражити уопштено да неко објасни узгајање је мало превише чак и за некога момка од двадесет љета. Мада сада влада корона вирус па вјероватно има људи који су спремни да напишу романе јер не могу да изађу из куће.
 
pozz, zovem se Luka imam 23 godine i dolazim iz Hercegovine. Pri kraju sam sa studijem na poljoprivrednom fakultetu i nakon toga bih se zelio baviti orasarstvom. Nakon par godina citanja ovog foruma odlucio sam se prijaviti jer imam dosta pitanja za postaviti iskusnijim clanovima :D
 
Pozz Комадара orahe mislim saditi u primorskom dijelu Hercegovine(Čapljina) blizu granice s Hrvatskom , što se tla tiče ono je pjeskovito i dobro propusno, analizu mislim uskoro raditi.
 
Poslednja izmena:
mislim da je tlo neutralne ph vrijednosti, a na toj parceli i u blizini ima dosta oraha, jedan star oko 150 godina. U mene je jedan orah lani rodio oko 60 kg ploda s ljuskom na toj parceli
 
Poz evo jedno pitanje koje imam za postaviti. Posto mislim podizati intezivni nasad oraha mislio sam uzeti sorte Tulare ili Laru. Ali kazu mi neki da Tulare i Lara nisu na sortnoj listi BiH. Moze li mi netko objasniti sta to znaci? Hocu li ih moci prenijeti preko granice iz Srbijei hocu li moci uzimati poticaje zbog toga sto nisu na listi?
 
Pozdrav Orasdzije! Imam 7 sorti oraha zasadjenih na okucnici, i primetio sam jednu zanimljivu stvar oko kretanja vegetacije.
Rasna i g-139 poceli pupoljci da se otvaraju a Cendler jos miruje. Iako se po pricama navodi da Cendler krece sa vegetacijom pre Rasne, ovde je to obrnuto. Takodje vezano i za ostale strane sorte, i one kasnije (manje vise) ulaze u vegetaciju od Rasne.
Inace je 200m nadmorska visina, sliv juzne morave.
Kakva je situacija kod vas sa kretanjem vegetacije?
 
Ja sam juce bio i vidim da su pupoljci napupeli ali jos nije krenulo sa izlazenjem listica tako da ce izgleda kod mene svi krenuti skoro istovremeno * Sejnovo , Rasna, Gajzenhajm , Jupiter* . Verovatno mnogo faktora kao i kakvo je prolece utice na to. Secam se da mi pre par godina jednostablo oraha , ne znam pravi razlog i bio sam se bio prilicno zabrinuo za njegovo stanje , krenuo sa otvaranjem pupoljaka i listanjem negde sredinom Maja ..
 
Mile,
Koliko imas oraha i koje su vrste. Primetio sam da neka stabla odbace mnogo tih resa svaki put u prolece pre nego sto krenu sa otprasivanjem ali uvek se nadje nacin da se ,kako kod mene ima puno oraha krajputasa , nekako oprase orasi. Ja sam danas obilazio vocnjak i video da je krenulo sa otvaranjem zenskih * plodova* tako da ne znam koliko ce kisa i lose vreme da ima uticaj na oprasivanje.Na nekoliko oraha sam video i da kora na stablima je krenula da puca po duzini pa me zanima misljenje kolega da li je to normalna pojava i da li moze imati nekih negativnih strana.
https://www.dodaj.rs/image/Ld6hEn
Pozdrav !
 
Имам само десетак ораха, шампион, тиса, расна, шејново које углавном не одржавам и мало плода сакупим. Већи део покупе други јер је већина на улици. Мало више водим рачуна о онима у дворишту. Пуцанје коре је нормално са одрастанјем стабла. Није нормално црв у стаблу што се дешава.
Давно сам чуо или читао да неко просеца кору али ја то нисам радио. А и нисам стручнјак. Све аматерски.
Ове године су крошње врло сиромашне па се бојим да ни хлада неће бити.
 
Prvi put primećujem da sa oraha (Tisa) spontano opadaju letorasti. Da li je to zbog suše ? Počeo sam da ga zalivam. Kod drugog oraha u neposrednoj blizini to se ne dešava ali taj orah (Šampion) je u blizini oluka pa je verovatno vlažnija zemlja.
 
Već dve godine sadim orahe, ne zbog zarade niti prodaje, volim to kako boljka raste i napreduje, a orasi su svima korisni zbog ploda, planiram sve da ih rasadim po prirodi
 
Mile,
ne znam o kom broju lastara je rec ali se desava da zbog jakog vetra ili ptice koja bi da stane na njega ,lastar *ocine* i polomi se. Ja sam npr. imao problem sa svrakama kojih je bilo puno tih godina kada su mi orasi bili mali i nekoliko puta su mi lomile vrsni mladar .Posle treba cekati na drugi koji ce da krene ili neki drugi uspraviti oprezno i vezati ga tako da on bude vodeci. Zato je dobar savet onima koji cepuju sadnice da obrate paznju na ovaj detalj i redovno vezuju vodeci vrsni mladar za kolac .
 
Nazad
Vrh