Orah - opšta tema

Škola savremenog uzgoja oraha 2019
https://www.facebook.com/events/2526409527418353/

Za buduće uzgajivače biće organizovan praktični celodnevni seminar “Škola savremenog uzgoja oraha 2019” sa predavanjima o karakteristikama savremenih sorti, ekonomiji i tehnologiji uzgoja oraha. Planira se za subotu 26. oktobar, u Ćićevcu. Seminar će uključivati i posetu krupnom zasadu lateralnih sorti oraha, koji je podignut u jesen 2017. na površini od 8 ha. Na ovom sastanku, gosti će moći da zadaju sva pitanja tipična za početnike i da na njih dobiju iscrpne odgovore stručnijih kolega.

Najčešća pitanja posetilaca stranice na koje ćemo dati odgovore:
1. Kako odrediti optimalnu sortu i rastojanje za sadnju?
2. Koja je razlika sorti oraha terminalnog i lateralnog tipa plodonošenja? Koji su plusevi i minusi?
3. Rodnost i karakteristike popularnih sorti oraha.
4. Da li je Čendler zaista najbolja lateralna sorta i uspeva li bilo gde? U čemu su prednosti drugih lateralnih sorti?
5. Koja je razlika u tehnologiji intenzivnog, poluintenzivnog i ekstenzivnog zasada i kakva im je ekonomija?
6. Mogu li lateralne sorte da se sade i u hobi-zasadu ili samo u špaliru?
7. Zašto je izbor ciljnog tržišta važan za izbor sorti oraha i tehnologije uzgoja u startu planiranja zasada – čišćeni ili u ljusci, domaće tržište ili izvoz?
8. Kada kalemljeni orah počne da rađa i kada stupa u puni rod?
9. Koliko orah u plantažnom zasadu zaista rađa – 50, 300 ili 20 kg po stablu?
10. Zašto nije moguće saditi orah i za drvo ili za plod?
11. Zašto je sadnja kajsije i leske u međuredu štetna po orah?
12. Orahu treba 10-tak godina dok ne otkrijete greške i prazne priče. Čuda ne postoje.
13. Zašto orah ne treba kalemiti na podlozi od crnog oraha?
14. Monosortni zasadi orada - zašto je isplativije saditi samo jednu vodeću sortu?
15. Kako projektovati zasad? Rastojanja od ograde, orjentacija redova, raspored oprašivača.
16. Kako izgleda priprema zemljišta koja garantuje skoro duplo viši rod?
17. Zašto podrivanje duplo povećava kasniji rod.
18. Kako pravilno saditi orah – teorija i praksa na mladom zasadu koji posećeujemo.
19. Značaj digitalne mini meteorološke stanice u zasadu i gde je nabaviti za par stotina eura?
20. Zašto je zabranjeno unošenje stajnjaka u zasad u rodu?
21. Kako obradjivati medjured?
22. Šta je malčiranje i koje su prednosti?
23. Kako pravilno čepovati orah? Kakve sadnice ne smete čepovati.
24. Kako orezivati orah u prvih 5 godina, a kako kasnije?
25. Hemijska zaštita oraha - crna pegavost oraha (Xanthomonas) “obere” do 50% ploda, a Moljac klapine (Rhagoletis completa) i do 80% roda. Godišnji program zaštite oraha.
26. Crv Beli drvotočac (Zeuzera pyrina) može da uništi mladi zasad. Kako napraviti klopke i kako se boriti, ako ste kupili zaražene sadnice?
27. Kako mašinski jedna čovek može da obrađuje 60ha oraha? Koje mašine su potrebne?
28. Kako izgleda savremena berba i prerada oraha?
29. Kako se orah pravlino suši i čuva?
30. Kome i kada prodati plod da bi se izvukla maksimalna zarada?
31. Kako ostvariti pravo na subvencije ministarstva poljoprivrede r. Srbije?

Možete da se prijavite za “Školu savremenog uzgoja oraha” i izvučete maksimum korisnih informacija za sebe. Prijave slati na office.swga@gmail.com.

Evo kako je to izgledalo prošlih godina:
 
Imam pitanje ko poznaje sorte oraha.
Pre oko 25 godina kupio sam u institutu Novi Sad po jednu sadnicu oraha srem I tisa.
Orasi su jako lepi, krupni lepe boje, moreio sam I radman blizu 55 %.
E sada nisam siguran koji sam gde zasadio.
Ali primetio sam da je jedan za nijansu krupniji od drugog. U isto vreme zru.
Pitanje je koja je sorta krupnija.
Inace sam pre dve godine zasadio I dve rasne po preporuci kolega sa foruma.
 
Ben
,meni je Tisa jako zanimljiva , dva puta sam sadio po sadnicu ali nije bilo srece da se primi. Za nju kazu da radja u grozdovima tj. grupama plodova tako da je to nacin da je mozda prepoznas .
Ja sam ove godine ubrao sta ima imajuci u vidu da je proslo 10 godina od razmeravanja i sadnje , susa u Avgustu je ucinila svoje , imam utisak da Sejnovo je bolje to preguralo od NS sorti i idemo u nove radne pobede .
Izgleda da sam se bolje izborio sa Zeuzerom , mada ce tek to kod orezivanja definitivno potvrditi ali nas kolektivno plase sa novim insektima i bolestima ...
Pozdrav !
 
Republički zavod za statistiku izneo je podatak za 2017. godinu da je u Srbiji u proseku sa površina pod orasima u rodu prinos bio 3,7 t / ha. Kako li su došli do te cifre?
 
Republički zavod za statistiku izneo je podatak za 2017. godinu da je u Srbiji u proseku sa površina pod orasima u rodu prinos bio 3,7 t / ha. Kako li su došli do te cifre?
Verovatno nisu gledali moje i tvoje rezultate koje smo okusili ::samo bes:: .Iz nekih knjiga su uboli 100 oraha sa prosecnim rodom od 40kg .:veseljak::Pa na osnovu toga opste veselje ..
 
Evo ako nekog interesuje, da napisem sta sam nasao. Lako se razlikuju Tisa I Srem po boji jezgra. Tisa ima vidno tamnije jezgro od Srema I Tisino jezgro manje popuni ljusku, zato ima moze se reci prepozntljivo manji radman. Sada vise nemam dilemu..
Sve u svemu po meni Srem je bolji, jos ako se doda da je Tisa osetljivija na mrazeve, nema dileme.
 
Opet post cistog hobiste.
Posto imam Srem Tisu I zasadio sam Rasnu I Sainovo , a skontao sam da je Rasna bolja od Novosadskog kasnog interesuje me kakva je Backa I Sampion.
Od ta dva jedan bih zasadio cisto da vidim razlike svih koje sam naveo.
 
Opet post cistog hobiste.
Posto imam Srem Tisu I zasadio sam Rasnu I Sainovo , a skontao sam da je Rasna bolja od Novosadskog kasnog interesuje me kakva je Backa I Sampion.
Od ta dva jedan bih zasadio cisto da vidim razlike svih koje sam naveo.

Šampion tj. NS 3/74 je otkriven na konkursu davne 1974 . Stablo je staro 100 godina , ima precnik oko 70cm, a precnik krune je 16 metara. Redovno radja a prinos se krece od 50 do 200kg ili 90 do 100 kg prosecno.Vegetaciju pocinje oko 25 Aprila . Nekoliko dana pre otvaranja zenskih cvetova se pojavljuju rese. Debljina ljuske je 0.8 do 0.9 mm , plodovi su ovalnog oblika i ljuska dobro zatvara jezgro. Smatra se da bi plodovi bili tezi i kvalitetniji da je stablo mladje, ono je nadjeno u konkursu * Trazimo kvalitetne orahe* i bilo je staro i u stadijumu odumiranja. Ovaj orah je kalemljenjem razmnozen u cilju daljeg istrazivanja i širenja .

Backa ili NS 18/73 ima nesto sitnije plodove od Šampiona ali je ljuska vrlo dobro popunjena . Jezgro je izuzetno lepe svetle boje. Drvo je staro 20 godina, nalazi se u gustom sklopu pa je kruna piramidalna. Redovno radja, oko 20kg je prosecan prinos poslednje 2 godine, mada je potencijalnu rodnost tesko odrediti . Vegetaciju pocinje obicno oko 20.Aprila, protandrican je i rese se javljaju oko 10 dana pre zenskih cvetova. Otporan je na Gnomoniju.
To je ono što ja , kao hobi orašdzija, načuo o ove dve sorte.
 
Veliko hvala Panto za ovaj post.
Odlican I vredan post sa dosta korisnih informacija.
Sada nemam dilemu, kako je izabrana sorta, Sampion zasluzuje da ga imam.

Koje sve sorte oraha ti imas.
 
Veliko hvala Panto za ovaj post.
Odlican I vredan post sa dosta korisnih informacija.
Sada nemam dilemu, kako je izabrana sorta, Sampion zasluzuje da ga imam.

Koje sve sorte oraha ti imas.
Ja imam dvadeset dve sadnice u 10-toj godini . Uglavnom je rec o Šejnovu i NS Rodna orasima imajuci u vidu da je to 2009 godine bila preporuka nekih mojih poznanika uz tri dodatna oprasivaca * gajzenhaim i Jupiter * . Orasi se lagano razvijaju uz neke probleme koji su me pratili tj. hladan februar 2013 me je sa pola zasada vratio na pocetak jer su se orasi izmrzli tako da sam jedva izvukao neke mladare iznad kalema i problem sa zeuzerom koji sam podelio sa orazdzijama sa foruma .
Pozdrav !
 
Logicno bi bilo na primer na 1 hektaru za trideset godina aktializovan neto novcani tok. Naravno uz predpostavku adekvatne zastite I orezivsnje cendlera.
Cene sadnica I sadjenja mogu kakse da se realno procene.

E sada da li imamo negde 7 godina star zasada cendlera u Srbiji.
 
Bogte, toliko price o cendleru I novim principima uzgoja oraha , a na dva jednostavna pitanja
_ za nase uslove je li bolji cendler ili rasna
_ ima li zasad cendlera stariji od 7 godina kod nas
bas niko nista ne odgovara.

Sta je u pitanju.
 
Bogte, toliko price o cendleru I novim principima uzgoja oraha , a na dva jednostavna pitanja
_ za nase uslove je li bolji cendler ili rasna
_ ima li zasad cendlera stariji od 7 godina kod nas
bas niko nista ne odgovara.

Sta je u pitanju.

Imas zasada u 6 vegetaciji dole kod coveka u Mkd. Odlicno to izgleda . Kod nas u Srb. nisam cuo da ima. A sta je bolje za nase uslove e to je tesko odgovoriti, jer nemas nacin da jedno sa drugim uporedis cim nema takvih zasada.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Malo da razmrdam temu ..
Meni se cini da je Cendler OK ako neko ima par stotina hiljada eura da uloži , napravi dobru pripremu zemlje na nekoliko hektara i uz kvalitetan sadni materijal ispostuje sadnju , prekracivanje sadnice godinu ili dve , kupi svu mehanizaciju za obradu zemljista, orezivanje , plati zastitara da se truje hemikalijama i brine o zdravlju zasada čekajuci 10 godina da krene rod koji bi trebalo da opet mašinski skupi, opre , selektuje , spakuje i plasira ne na nasim pijacama nego na *okrutnom* svetskom trzistu.
Ako sadis nekoliko sadnica da popunis neko parče zemlje da ne uraste u šibljak , nemas vremena i živaca da ispostujes programe zastite i posle 15 godina krckas orahe u porodičnoj atmosferi onda su *domaće* sorte možda bolji izbor .
Pozdrav !
 
Bogte, toliko price o cendleru I novim principima uzgoja oraha , a na dva jednostavna pitanja
_ za nase uslove je li bolji cendler ili rasna
_ ima li zasad cendlera stariji od 7 godina kod nas
bas niko nista ne odgovara.

Sta je u pitanju.
Pa odgovor je vrlo jednostavan, nema ga u Srb 7god., osim mozda nekog sporadicnog slucaja, tako da nema dovoljnog uzorka ni za tvoje prvo pitanje. Ja imam u 4oj godini turske i drugoj iz domaceg rasadnika

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh