Orah - opšta tema

Ja bih 8-16-24 * ovo je dobra kombinacija za orah *bacio oko oraha u sirini krosnje negde u januaru - februaru * jos je bolje ako ima malo snega * .
Azot kazu da brzo se spira i spusta do korena ali fosfor i kalijum samo par santimetara po godini ma kako ona kisna bila..Takvom brzinom tek za nekoliko godina ce koren dobiti ova 2 bitna elementa ako ga bacis bez neke obrade..
.

Mislim da je svake godine tako bacano (bez obrade) u kasnu jesen.
Ja sam od ove godine preuzeo.
Ako sam te dobro razumeo ispada da su velike sanse da ga koren oraha nece ni dobiti nego ce ga trave upiti?

ps: Hocete raditi jesenje prskanje krajem novembra?
 
j00j,
nisam strucan i nadao sam se ce utrcati neko sa vise teoretskog znanja .
Azot nema potrebe davati u klasicnom jesenjem djubrenju jer se lako spira i tesko ce se zadrzati u zoni korena do aprila- maja kada je orahu potreban tako da njega treba dati u prolece . Ostala 2 elementa ce doci do korena oraha za nekoliko godina sto mozes malo ubrzati ako se frizira posle bacanja i spusti nekih 10-tak cm uz bolji prijem vode sa tako obradjenom zemljom ..
Ako je vec tako radjeno kako kazes i nema znakova nedostatka djubriva onda nastavi dalje ako vec nema mehanizacije . Koja je rasa oraha inace koju imas i koliki je prosecan rod bi bilo dobro da nam kazes jer to izgleda najvise interesuje prosecnog forumasa ..
Ja nisam prskao poslednje 2 godine u zimskom tretmanu jer sam nacuo da je neprakticno i bacanje hemije ali ove godine sam resio da uradim klasicno *zimsko * prskanje jer sam promenio misljenje i dodatno me je opleo grad ove godine gde gomila grana oraha ima jos uvek vidljive rane od udaraca ..
Pozdrav !
 
@Panta
Imamo jedan manji vocnjak Sejnovo iz kraja 80tih godina proslog veka, ali nije se bas dobro pokazao. Pa je drugi vocnjak tata pravio iz semena i taj je sada OK.
Ima i skolica 2godisnjaka koje bi trebao da rasadim, ali me muka kada ih vidim - nema se vremena za to :/
Ove godine je bio kasni mraz pa je rod dosta smanjen; a i ja sam preskocio jedno-dva prskanja pa ima crnih oraha - zato sam i mislio da idem i zimsko (jesenje) i prolecno prskanje, iako smo do sada radili samo prolecno?
 
Imam jedan moguci problem kada je u pitanju eventulana sadnja oraha. Kroz parcelu na kojoj bih sadio orah prolaze stare vodovodne cevi, postoje tri ili cetiri linije koje prolaze duz cele parcele. cevi su na nekih 50/60 cm dubine. Koliki problem moze da napravi koren oraha cevima i na kojoj minimalnoj razdaljini od cevi bi se mogao saditi?. Hvala unapred!
 
Imam jedan moguci problem kada je u pitanju eventulana sadnja oraha. Kroz parcelu na kojoj bih sadio orah prolaze stare vodovodne cevi, postoje tri ili cetiri linije koje prolaze duz cele parcele. cevi su na nekih 50/60 cm dubine. Koliki problem moze da napravi koren oraha cevima i na kojoj minimalnoj razdaljini od cevi bi se mogao saditi?. Hvala unapred!

po mojoj logici (ne iz iskustva) koren ide linijom manjeg otpora tako da ne bi trebalo nesto da utice, sa nekoliko metara rastojanja mislim da je ok , najbolje kad bi mogao po sredini izmedju dva reda. Ima puno seoskih dvorista sa starim stablima i ukopanim cevima, ne secam se da je neko imao problema zbog toga,...Sem sredisnjeg (anker) korena koji ide duboko, bocni ne bi trebalo da idu na vecu dubinu, oni idu po hranljivom delu tj blize povrsini, valjda,...
 
Problem je sto tih linija cevi ima vise po njivi i sto ne bih mogao orahe da sadim preciznim razmeravanjem, vec bi raspored stabala pratio raspored cevi, prakticno, (kada se gleda njiva) stabla bi bila nasumicno razbacana bez nekog reda, ali to i nije nesto sto me brine, problem mi je samo da koren vremenom ne probije cevi.
 
Miko,
boris se protive zeuzere za medalju..
Valjda ce neke preporuke i nacin borbe protiv ovog crva procureti sa savetovanja Orasdjija u BG-u kako je to jedna od tema kako sam video ..
Kada se setim da sam ovu napast pominjao kao opasnost a delovao sam sebi kao usamljeni jahac..

Letos mi je grad polomio sve klopke koje sam hvalio tako da cu opet morati da krenem od nule..Dodatno izgleda ni plastika nije nekog zavidnog kvaliteta tako da posle 2 sezone na suncu puca kako god je pipnes tako da i na to treba racunati kada neko krene u *feromonski* rat ..
 
Ja mislim da je preventivna zaštita dosta bitna, ali ja ove godine nisam stigao sve da ispoštujem, tako da sad snosim posledice. Ovaj se uspio ubušiti jedno 7-8 cm u stablo oraha visokog 3-3,5m, ali sam ga uspio neutralisati.
Moram obići i ostala stabla i pregledati.
A nadam se da ćemo dobiti neke informacije sa savjetovanja.
 
Ja mislim da je preventivna zaštita dosta bitna, ali ja ove godine nisam stigao sve da ispoštujem, tako da sad snosim posledice. Ovaj se uspio ubušiti jedno 7-8 cm u stablo oraha visokog 3-3,5m, ali sam ga uspio neutralisati.
Moram obići i ostala stabla i pregledati.
A nadam se da ćemo dobiti neke informacije sa savjetovanja.

meni je na istom mestu usao (sa donje strane spoja bocne grane na glavno stablo), jel to neko pravilo ili slucajnost?
 
meni je na istom mestu usao (sa donje strane spoja bocne grane na glavno stablo), jel to neko pravilo ili slucajnost?
ja mislim da je slucajnost.Najcesce/u/prvoj/generaciji ide na mesto pupoljka na mladaru . Kasnije se spusti dole i tu mislim da nema pravila gde ce da se ubusi. Kod mene je bilo nacesce na ravnom delu stabla bez ikakve najave i pravila.
 
I ja sam danas našao jednu i nadam se da sam je uspjeo neutralisati.

Nego, htjeo sam pitati koliko treba vode da se okreči 100 stabala u 5. godini?
 
http://www.ulusoyfidancilik.net/yerli-ceviz-fidanlari/kaman-1-ceviz-fidani

Upravo gledam ovu autohtonu Tursku sortu... Zove se Kaman .. Pokusavam naruciti za probu.. A tu je i slika kako oni predlaze da se sadi ...

12088022_1632558113678066_341868290907780627_n.jpg


54ee74e2cbc5d0e9bd39fe3073a1c4de.jpg

Мислим да их има купити у Босни.
 
Pozdrav svim forumasima....Zasadio bih sad, tj ove jeseni 10 oraha, kao probu...a sledece jos 40 ak na drugoj parceli.
Mozete li da mi preporucite koja je adekvatna kombinacija sorti i neki pouzdan rasadnik...
Ja sam planirao kombinaciju Sampion-rasna -gazenhajm 139...?
Kada je nabolje vreme za sadnju?
Da sacekam da sokovi potpuno stanu , ili se vec moze krenuti?
Hvala svima unapred..
Da se razumemo , ta druga parcela je oko 1 ha, tako da bih svakakao sirio zasad...
 
Šta raditi sa rupom u jednoj od ranije orezanih grana? Ide po sredini te grane, ne znam koliko dugo......Sipati lepak za drvo?
 
Pozdrav svim forumasima....Zasadio bih sad, tj ove jeseni 10 oraha, kao probu...a sledece jos 40 ak na drugoj parceli.
Mozete li da mi preporucite koja je adekvatna kombinacija sorti i neki pouzdan rasadnik...
Ja sam planirao kombinaciju Sampion-rasna -gazenhajm 139...?
Kada je nabolje vreme za sadnju?
Da sacekam da sokovi potpuno stanu , ili se vec moze krenuti?
Hvala svima unapred..
Da se razumemo , ta druga parcela je oko 1 ha, tako da bih svakakao sirio zasad...


Kreci Dule mada puno zavisis od situacije i ponude sadnica u rasadnicima ..
Sto se tice vrsti vidim da sada promovisu Cendler i *lateralne* vrste oraha.
Ja sam zasadio odprilike po tvojoj kombinaciji uz Sejnovo kao dodatnu vrstu pa cu da vidm za par godina kako ce to proci ..
Sadnice sam kupovao u MAVM rasadniku iz Kaca kod NS ali verujem da ima jos *dobrih * rasadnika i ljudi u Srbiji jer ne vidim odakle si po profilu ..

- - - - - - - - - -

- - - - - - - - - -

I ja sam danas našao jednu i nadam se da sam je uspjeo neutralisati.

Nego, htjeo sam pitati koliko treba vode da se okreči 100 stabala u 5. godini?

Mozda ono sa 10kg.kreca uz nesto soli i sumpora a za vodu kao materijal niko ne pita..
Ja napravim obicno u ovo vreme smesu pa cekam januar - februar da neki dan bude uslova i malo sunca i onda ih prekrecim ali je Prijedor i Bosna verovatno surovija klima i zima ..
Pozdrav !
 
Imam jedan moguci problem kada je u pitanju eventulana sadnja oraha. Kroz parcelu na kojoj bih sadio orah prolaze stare vodovodne cevi, postoje tri ili cetiri linije koje prolaze duz cele parcele. cevi su na nekih 50/60 cm dubine. Koliki problem moze da napravi koren oraha cevima i na kojoj minimalnoj razdaljini od cevi bi se mogao saditi?. Hvala unapred!

Da su cevi odmah postavljene po pravilima na 80-100 cm dubine, odnosno na niže od dubine smrzavanja tla, verovatno ne bi bilo mnogo problema ako bi se odmakao svega par metara. Orahov koren se uglavnom razvija na 6 do 60 cm od površine i ide nekih 8-10 m od odraslog stabla. U početku će da obilazi cevi dok su žilice manje, ali kasnije će da ih uhvati u "račvu" i počnai da ih gura kako koren raste i deblja. Ako su cevi od Okiten creva bez spojeva, onda neće da ti napravi štetu odmah, ali mogu da se pokidaju vremenom.
 
Nazad
Vrh