Orah - opšta tema

Malo sam bio vrijedan za vikend :), kosila se trava.
Proljetni mraz je obrao sve plodove, nigdje ni jednog a baš su bili fino ponijeli.


4. godina.
 
skidamo visak grancica.

2d1uvxe.jpg
 
Orasdzije,
da li se neko bavio povijanjem grana oraha u njihovoj poodmakloj varijanti .Na nekoliko oraha u sestoj godini neke grane idu bas u vertikalu a nemam bocnu granu da je preusmerim pa razmisljam o vratrolomiji tipa penjanje na merdevine i okacinjanje nekog tereta ..Javite ima li to svrhe dok nisam paooooo .:bravo:
 
Evo mojih dva oraha 5 godina rodili ima ih oko 4 do 4,5 metara ali me zabrinjava sto je kalem iznad same povrsine zemlje.Da li da ih otkopam malo ili da ostavim ovako?

ja sam moje otkopavao malo okolo da bi kalem bio van zemlje imajuci u vidu da kod sadnje sam malo pogresio u proceni koliko zemlja moze da slegne..
Negde sam nacuo da nije dobro po njih da budu ispod ..
Pozdrav !
 
Pre sadnje nila rupa iskopana oko 60cm a u precniku 50cm.Kalem je bio na nekih 30cm visine iznad zemlje a sad je na samoj povrsini.Moje misljenje je da se zemlja izdigla zbog korena koji buja ispod povrsine.
 
30cm?!

Zar ne treba oko 10cm da bude, kako je i u rasadniku. Ok, al svakako da 30cm potone... Bas puno.
Jel ima neko jos iskustva?

Hvala svakako
 
To je eriofidna galikolna grinja. Živi sa donje strane lista, a prezimjeće u popoljku tog oštećenog lista, odakle će sljedeće godine zaraziti nove mladare. Navodno nije opasna za starija stabla. U komšiluku je bio jedan orah koji je svake godine imao ove simptome i redovno rađao. Motorku nije preživio.
Evo još slika toga: https://www.google.ba/search?q=mite...hWFFZoKHRoPBJgQ_AUIBigB#imgrc=CgcIUykyjrik3M:
 
Može li neko od iskusnih kolega da mi napiše nekoliko saveta oko sadnje i uzgoja oraha? Planiram posaditi nešto oraha pa bi mi dobro došli saveti od iskusnih ljudi.
Na površini od 2700m2 (90m dužina placa * 30m širina placa), koji je najoptimalniji raspored i broj sadnica?
Dalje, kolike rupe za sadnju treba da budu? Na koju sortu, ili više sorti, se bazirati?
 
Red od reda 15m a u redu na 12m. Od komsijskog sinora je dovoljno 7m, tako da dobijas dvored na toj tvojoj parceli od 30m sirine. A na 90 m duzine stace 7 do 8 kom u redu.
 
Evo mene opet, uspeli smo skroz da ocistimo parcelu i sadimo ipak ove jeseni. Nude mi chandler sadnice, posto rasne nema. Interesuje me koji razmak da stavim za chandler ekstenzivni zasad? 12x12?
 
Nazad
Vrh