Orah - opšta tema

Neko moje mišljenje je da se danas sve mora prskati samo je pitanje čime i koliko. Srećom do sad nisam imao problema sa insektima, voćke su mlade ali bakar ne propuštam. Druga bi situacija bila da se neko od nas ozbiljno bavi organskom proizvodnjom oraha te mu se itekako isplati da nabavi bio-sredstva, sad već postoje i takva rešenja za mnoge patogene ali za amaterske zasade dovoljno je pratiti situaciju i reagovati po potrebi, umereno. Bolje je i jednu sezonu maksimalno ispoštovati program zaštite i prekinuti ciklus štetočinama nego da se problem razvlači.
 
Druze,meni su ti orasi dodatni prihod,uzmem koji dinar od njih,a ne prskam,a ne vidim ni bolesti ni stetocine tako da nemam potrebe da prskam,jedino bih mozda trebao bakar,kada ti prskas bakrom,u prolece ili jesen?I koji preparat koristis?Pozdrav
 
Bakrocid i bordovska čorba, župska, od prošle sezone dva tretmana, čim opadne list oplavim bordovskom a u proleće menjam sredstvo što mi se pokazalo dobro, na listovima nema pega ali ni kiše/vlage a u normalnim godinama ćemo videti.
 
Cek bese i bakrocid je isto zupin?To je isto sto i bakarni oksihlorid koliko je meni poznato?Pozdrav
 
Jel bordovsku čorbu kupuješ gotov preparat u kesici ili sam mutiš? Ja sam mislio time da isprskam svo voće na jesen, time iz kesice.
 
Kupuje se u kesici pa ti posle mutis....samo kod nas nisam vidjao zupine proizvode a cuo sam da su dobri,imas ti bordovskih corbi drugih proizvodjac
 
Postoji pakovanje sa plavim kamenom i sa bordovskom. U mom kraju baš i nema neki izbor a kad već pomenusmo župu, imaju oni dosta proizvoda ali, što kaže dubansr, teško se nalaze.

oktopod, sa bakarnim sredstvima ne možeš pogrešiti a to je i najjeftinija varijanta, bar za početak jer lako je sa magarca na konja ali kad je obrnuto zna da žulja.
 
Ima li nesto za prskanje protiv MRAZA jer kod mene su orasi zimus tako izmrzli da su letos izbili mladari samo iz vodilice. Da vidite koje je to ruglo... ni za hladovinu nema krune
 
Prijatelj bi da posadi par hektara oraha na Kopaoniku, zanima ga prvenstveno da za 10-15 godina ih poseče zbog građe, plod mu je nebitan, ako bude bude...pa imam par pitanja.

Nadmorska visina je manja od 1000 metara, u okolini ima stabala oraha koji uspevaju.

1. Zbog velikog broja potrebnih sadnica, da li je iz finansijskih razloga moguće i dobro rešenje da ih odgaji iz koštice, da ne kupuje kalemljene?

2. Da li se plod za tu namenu prikuplja kad opadne ili se bere ranije, možda može i da kupi osušene ili treba da su "sveži"?

3. Da li sa sve ljuskom ili da se krcne pa ono unutra da se sadi?

4. Kada se sadi?

5. Šta od mera treba da preduzme preventivno da mu se ne zapate neki crvi u stablo, bakarni preparati samo?

6. Razmak sadnje, 8 x 8 x 8 metara?

:ppozdrav:

edit: našao sam dobru literaturu o orahu, možda nekom zatreba, mene zanimaju i dalje odgovori na pitanja iz ugla prakse tj iskustva, ukratko, a literatura je ovde:

http://www.scribd.com/doc/46734469/Domaci-orah-proizvodnja
 
Poslednja izmena:
Ako misli za 15 godina da seče onda neka se spremi da oko njih radi kao da su za plod. To od prilike ide ovako, ako sadi za sebe trka je sa vremenom, ako za decu onda traži tek nešto malo pažnje a za unuke zasadiš i ne misliš. :)

1.,2. i 3. šaljem na pp.

4. Standardno, jesen ili proleće, možda bolje zbog mrazeva;
5. Samo bakar ali ne zbog stabla nego mladog lista;
6. Između redova 12-15, u redu 10-12 (crni 12x10), voditi računa da ramene grane nisu niže od 1,5m, poželjno i preporučeno 2m, oblik krune-slobodna forma.

Kod oraha za drvo se obično ne priprema zemljište (prijatelj bi mogao) već se sadi u jame 120x120 i veće, neka uradi pH test.
 
blagodarim, on je lupio 10, 15 godina, u principu ne žuri mu se a ima mnogo zemlje sa kojom ne zna šta će (jadan, muke su to) pa bi čisto nešto da posadi što ne traži puno pažnje pa šta bude bude a nekad u životu će imati solidnu finansijsku injekciju :)
 
Kolege,
zanima me , mada su moji orasi tek u trecoj godini, kako najlakse i najefikasnije , u kucnoj radinosti bez teske mehanizacije , se snalazite i *prskate* orahe kada su u punoj velicini .
Inace sto se tice broja prskanja i herbicida ja sam trazio po net-u recept sa najmanjim brojem prskanja i nasao na sajtu MAVM rasadnika preporuku sa *samo* tri prskanja tako da se trenutno po njoj i rukovodim .
Pozdrav !!
 
Ako imas malo vise onda sa automizerom a ako ne mozes i sa rucnom samo teze ce biti kada porastu jer neces moci da oprskas gornje delove oraha,jer ne mozes nabiti toliki pritisak pumpanjem,a zastita se bazira najvise na jesenje i prolecno prskanje bakrom,i kasnije po potrebi nekad fungicid tipa mankogal i to je to,i neko prskanje bi trebalo insekticidom ali ja ne koristim to insekticid kod oraha i nema nikakvih problema
 
Ja moj jedan što imam prskam sa DM-25 Villagerovom, baca 10 metara uvis na uzak mlaz, a onda mašeš malo tim mlazom i pri vrhu se to taman raširi. U principu potrošim svih 25 litara na taj jedan mada malo i nepotrebno, cenim oko 15 litara po jednom da je dovoljno uz pun gas. Visina mog oraha je oko 10 metara, prečnik krošnje pa sigurno preko 8.
 
Dobra je makina taj Vilager DM-25. Imaju je i ovde kod mene,nahvalili su je,mozda je i ja uskoro uzmem.
Nego,ima li ko ovde na foumu sa teme orah fotografuje sa svojih plantaza oraha :) ili od nekog prijatelja i slicno? Ako ima,neka postavi sliku.
Ako znate mesta (rasadnike) gde se mogu uzeti dobre sadnice oraha posaljite mi u pp ili ovde (ne znam da li sme). Hvala
 
Ja sam extra zadovoljan i sa DM 14... malo vise obilazim oko njega, ali sa 14 litra corbe oprskam oko 10 stabala....
 
ali koliko visoka su ta stabla, slažem se da dm14 pravi odličan oblak ali ne baca puno u vis kao dm25...ima tema "motorna prskalica atomizer" gde smo vodili debatu da ne bi počeli i ovde, jednostavno dm25 ima pumpu za vodu, znači radi i bez poklopca, pritisak 30 bari, možeš da pereš auto i mehanizaciju na uzak mlaz, dok dm14 nabija pritisak u bocu i oslanja se na prirodan pad cevi, znači kad podigneš vrh cevi iznad vrha tanka nema prirodnog pada, plus ako su dihtunzi oslabili nema ništa od toga..
 
Dobra je makina taj Vilager DM-25. Imaju je i ovde kod mene,nahvalili su je,mozda je i ja uskoro uzmem.
Nego,ima li ko ovde na foumu sa teme orah fotografuje sa svojih plantaza oraha :) ili od nekog prijatelja i slicno? Ako ima,neka postavi sliku.
Ako znate mesta (rasadnike) gde se mogu uzeti dobre sadnice oraha posaljite mi u pp ili ovde (ne znam da li sme). Hvala


Druze zovi onaj rasadnik sto sam ti poslao preko pm
 
Nazad
Vrh