OLT plugovi

Nerazumem malo zasto plug ne bi orao ako ta sipka nije strogo na drugoj brazdi??? :sta: Ja imam tu sipku koja ide i do 2 i do 3 brazde...
Plug tako ore vec dve godine i nemam nikakvih zameraka na njegov rad shodno sa mogucnostima i cenom izrade.. Evo i slike kako stoje sipke..

img2341.jpg


- - - - - - - - - -

A na plavom plugu ima jedna koja se proteze do trece brazde i ima mogucnost stelovanja (navoj) jer je plug na pomeranje...
 
Pa trebao bi da ga vuce t40 sa lakocom.Kolega Bobo pomeren je skoro 30 cm ka vratu brazde broj dva.Inace ovaj plug je kopija nemackog pluga koji sam imao na raspolaganju da gledam celo vreme uz jos tri trobrazna pluga koji stoje kod komsije koji se bavi time evo vec 45 godina.Prvi put sam stavio u profil oltov na sred pluga i video sam da je napravljena greska kao sto si mi i rekao i pomerio sam na poziciju koja je identicna plugu koji sam prekopirao.E sada kad je dosao taj kovaac Danilo poznati Likac u moju garazu prvo sto me je pitao zasto sam to dirao jer je video predjasnje stanje.Rekao sam mu zasto sam pomerio da je sila otpora na drugoj brazdi.Onda on kaze da je to apsolutno nevazno ali ajdemo kod mene da vidis da se sam uveris.Video sam taj svapski crveni sa tri brazde i tako je sada kod mene.Onda odemo do drugog trobraznog on ima te upore i na drugom i na trecem.Potom odemo do treceg koji nema ni jednu vec je masivan onaj deo gde se kaci topling nedaj boze mislim da je gusano kuciste.On kaze ako si vec odvarivao ono trebao si tu sipku da zakacis na trecu brazdu i miran si ceo zivot.A kaze ako bezi plug iz brazde ili ide jako u brazdu to nikad nece biti do toga.Kaze da sam dzabe odvarivao vec zavrsen posao ali verujem da ovaj plug mora da ide kao zmaj kako mu ja kazem.Uostalom on mi radi raonike i on mi garantuje za ono sto sam ja pravio-nemam razloga da sumljam u njega naprotiv verujem mu sto posto.A razultate ce on da prati tj da idemo na probu skupa.Razmak je 3x26 cm

Treca tacka kacenja ako ti je pomerena u levu stranu gledano od nazad a mislim da jeste stojace ti toplig ukoso utoku oranja,kod clana Cire je to lepo odradjeno osim sto je 3 brazda malo uza,preradjivao sam vise komada slicnih plugovqa,inace T40 ima da ga vuce ko dete serpu

- - - - - - - - - -

Ciro nema veze de stoji ta sipka,ima veze na kom je mestu kacenje toplinga na plug
 
Nerazumem zasto mislis da je 3 brazda kod mene uza??? Zar nije sira za 2cm??? :sta:

- - - - - - - - - -

img2339.jpg


- - - - - - - - - -

Moze da bude samo sira za 2 cm kad pogledas ovako spreda jer se onaj drzac za 3 brazdu srafi preko ovog nosaca za 2 brazdu... ZAr ne???
 
Greska:ppozdrav:znam da nesto ima.

MA zemljak bar smo mi nasi tako da ti ne zameram.. :osmeh: :ppozdrav:

Moj OLT dobio NOVE raonike sad mnogo bolje ide u zemlju,mada opet nesto nisam zadovoljan uglom tih raonika ali ajde!!!! Nemoze da bude vrh raonika kraci od one pete sto ide pre plaza!!!! To me nervira kod tih raonika!!! Neznaju da naprave!!!! Prvo nalegne petom a vrh jos nije pipnuo zemlju!!!! :sta:
 
Krajeve (pera) ce da dobije uskoro... Jedan sam vec napravio sad cu uskoro i ostale da napravim pa ce da bude slika... Verujem da ce bolje da prevrce brazdu...
 
Po sirini raonika fali jos 2cm to znam probaj da nagnes kompletne glave ka napred ima mesto

- - - - - - - - - -

Daznas kako lomi brazde sa tim krajevima ima da se odusevis

- - - - - - - - - -

Moze od leminda
 
Ma sve se PLASE da ce previse metala da utrose kad ih prave!!!!!!!!!!!! Kupio sam ja jedan OLT sa njegovim PRVIM raonicima "istorsenim" i kad sam kupio ove "nove" i uporedio sa onima "istorsenim" orginalnim oni istroseni su na krajevima bili siri od novih!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jednostavno za svaki plug je tako pa i za LEminda!!!! Nema vise da stavis raonik a on SIROK!!!
 
Znam da si mislio na pera od Leminda nego sam ja slucajno pomenuo i njegove raonike jer sam i njih kupio nove... Ma znas sta mene zabrinjava druze!!!! Nema vise plugova tamo u Petrovcu sa leve i desne strane... :osmeh:

A vec mi ponestaje materijala za izradu!!!!!! :udri:
 
Nisam ni ja svracao sutra cu da svratim idem na pijac mozda bude materijala za dalje budzenje necega... :osmeh:
 
Krajisnik, nisi ti mene skontao i ima da ga rezes i varis ponovno... Nije UOPCE bitno gdje se upora drzi za gredu pluga, to moze biti bilo gdje na gredi. Bitne je geomatrija trotocja u obziru na centar otpora svih pluznih tjela...

Garantiram ti desnom rukom da s ovim plugom u kakvom je sad stanju orati NECES, pokazat ce ti se i samo zasto... Prednja brazda ako bude hvatala ista ili nista, pazi sta ti kazem. Jedva cekam video iz probe...
 
Treca tacka kacenja toplinga je tacno na sredini krive osovine.To je neko pravilo nego malo je lose uhvacen ugao kad sam slikao pa se cini.Sto se raonika tice za ove male oltove pravilo je odnos prednjeg i zadnjeg dela raonika jeste 7 cm naprema 14 cm pre kljuna.Ako razumes znas o cemu govorim.Kod tebe je to na ovom sivom plugu daleko ispromasivano neznam gde si uzeo raonike i dobro je sto on ide lepo.Inace sa tim raonicima tesko povlaci u zemlju sacuvaj boze.I jos jedna kljucna stvar na tim plugovima (sada se pravim pametan nego sam slucajno iz Slavonije i kod nas su samo oni i bili zastupljeni) jeste ta kad zakacis plug na traktor i kad izravnas plug i polako pustas plug da legne na sve raonike na prednju i zadnju stranu ispod plaza svake glave na zadnjoj stani plaza moras moci prst podvuci.Ako je i plaz legao na zemlju taj nece povuci plug dole pa da ga jebes.To je zlatno pravilo_Obavezno plaz zadnje brazde da bude produzen za bar 15 do 20 cm nego sto je fabricki da se on vozi na njemu i da drzi plug stabilno da se ne trti i samo gas.Moze da se desi da ovaj moj plug nesto zeza to je uvek ukljuceno ali garantujem da mora da ore kao Bog i da sve na srafovima slede stelovanja nema tu puno mozgovanja on mora u zemlju pa da je ko asfalt.E ako nece onda je po sredi neki problem ljudske prirode,plug kao plug svaki ima zadatak da ore ali nije pravilo da i hoce.Ja kad vidim kakvi plugovi prodju drumom meni se okrene celo selo i kazu nesto nece.On gleda raonik odozgo i kaze ma dobar je ali nesto nece da povlaci u zemlju.Odozdo ga pipnes on ostao kao dlan debeo.Nekima ne vredi dati ni traktor jak ni plug dobar.Ajd ziveli:ppozdrav:
 
Ajde slikaj mi te tvoje raonike kad stignu... I reci mi gde ih kupujes da kupim i ja posto sa ovima i nisam bas zadovoljan... :ppozdrav:
 
Krajisnik, nisi ti mene skontao i ima da ga rezes i varis ponovno... Nije UOPCE bitno gdje se upora drzi za gredu pluga, to moze biti bilo gdje na gredi. Bitne je geomatrija trotocja u obziru na centar otpora svih pluznih tjela...

Garantiram ti desnom rukom da s ovim plugom u kakvom je sad stanju orati NECES, pokazat ce ti se i samo zasto... Prednja brazda ako bude hvatala ista ili nista, pazi sta ti kazem. Jedva cekam video iz probe...
Zivi bili pa videli:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Ciro ne kazem ja da je apsolutno tako ali kod nas ovde u selu u sumadiji imalo je mnogo ovih oltova dovucenih iz Vojvodine sedamdesetih godina i svi su orali dok nije prvi put pravljen raonik i svi su pravili kao sto su tvoji.Danas niko vise sa njima ne radi jel jednostavno nece dole.Sto puta sam gledao kad ljudi nove raonike probaju oni dugacki veliki rekao bi covek ima da ubije Boga-prc.Vuce ga,vuce deste metara u njivu i onda de mu je mekse on zarije pa gde je tvrdo izvadi pa muka ziva jer se vozi na raoniku i tu nema srece.Ima tih plugova kod mene gomila ali niko nece da proda jel su svi u dobrom stanju nikad nisu ni orali pa misle da to vredi 500 evra.
 
Krajisnik, gledajuci slike Cirinog i tvog pluga, cini mi se da si kacenje toplinka trebao da postavis izmedju prve i druge brazde, a kod tebe mi se cini kao da je malo iza druge... Samim tim i kolenasta osovina ti je trebala da ide vise ulevo, gledano spreda.... I ja istog misljenja kao i Bobo da ti prva brazda nece hvatati skoro nista.
 
Ne valja ni kod cire, ali je opet bolje. Tocka kacenja ide u liniju otpora pluga, na dvobraznjaku je izmedju prve i druge brazde, kao kod cire a on je dodao trecu glavu, pa bi po nekom pravilu trebalo pomaknuti i trecu tocku na srednju brazdu...

Krajisnik je napravio kardinalnu gresku sto nije ispostovao geomatriju pluga a puno je truda ulozio da ga lijepo sklopi. Istina je da treca tocka treba doci na "otprilike" sredinu osovine ali ti si Krajisnik promasio geomatriju kompletne piramide. Trebao si trecu tocku nastimati na drugu brazdu i prema tome i montirati osovinu na plug. Nisi poslusao pa si ofarbao plug. rezat ces ga i piramidu ces morati pomicati u stranu kompletnu. Prije probe NEMA farbanja ;)
 
Nazad
Vrh