Odlučivanje, uzgoj i ishrana jagnjadi

spensi je napisao(la):
To je normalno da ti se desilo, jer su ta starija jagnjad odvojena od majki i kad ih vide trka na sisu. I kad uhvate sisu rastrgaju je normalno. Navikli su da sisu na brzinu. U toj brzini izgrizu sisu i rasture je. Isti slucaj imam i ja s umjetnim othranjivanjem. Pa da vidis samo sta naprave od gumene sise, ako npr. par sati iskoci struja i nemaju mljeka. Kad upalis hranilicu, ubiju se da dodju do sise.
Isto se ne dogadja ako su stalno prisutna s majkama. Pa ja imam uzgoj bergamaski koje su non stop skupa s janjcima. Odvojene su one s dvojkama u jednu stalu i one s jednim janjetom u drugu stalu. Pedeset dana su non stop skupa i nema nikakve navale.
Ali zato sisu kad su gladni,vise puta na dan. A to je i bit npr. i kod umjetne ishrane mljcnim zamjenicama. Mljeka moraju imati koliko hoce. Stalnim sisanjem i podrazuju produkciju majke,a samim tim i duzu mljecnost.
Nema smisla odvajat ih. To se nekad radilo da bi se muzlo i hranilo janjad. Pustala bi se janjad dva puta dnevno da posisu malo mljeka na brzinu i onda ih se odvajalo, i potom muzlo mljeko za sir i kajmak hmmm.
Pozdrav.


U potpunosti se slazem
 
nisam mislio da mehanički nanose štetu na vimenu više onako figurativno, odvajanjem jagnjadi duže čuvaš ovce one mnogo manje omršaju pa za povratak u dobru kondiciju im treba kraće vremena tako da brzo uđu ponovo u priplod (sve u roku od 30 dana )
 
Ma nanose oni na taj nacin i ozljede vimena.
Ovce kondicioni najvise gube u zadnjem mjesecu graviditeta te odmah po porodu. Medjutim posto ih dobro prehranjujes odma nakon poroda (da daju vise mljeka), one vec u mjesec dana poslje janjenja su u dobroj kondiciji (narocito tovni tip za razliku od mljecnih ovaca). Janjad ionako drzis 50 -60-tak dana pod majkama i ako u tom periodu nisu u dobroj kondiciji i prakticki pred zasusenjem onda nesto ne valja.
Prije navaden nacin je prvenstveno u svrhu dobivanja bolje janjadi. Majke proivode mljeko svakako poslje poroda, sisale ih janjad dva ili dvadeset puta dnevno.
Pozdrav.
 
spensi je napisao(la):
Ma nanose oni na taj nacin i ozljede vimena.
Ovce kondicioni najvise gube u zadnjem mjesecu graviditeta te odmah po porodu. Medjutim posto ih dobro prehranjujes odma nakon poroda (da daju vise mljeka), one vec u mjesec dana poslje janjenja su u dobroj kondiciji (narocito tovni tip za razliku od mljecnih ovaca). Janjad ionako drzis 50 -60-tak dana pod majkama i ako u tom periodu nisu u dobroj kondiciji i prakticki pred zasusenjem onda nesto ne valja.
Prije navaden nacin je prvenstveno u svrhu dobivanja bolje janjadi. Majke proivode mljeko svakako poslje poroda, sisale ih janjad dva ili dvadeset puta dnevno.
Pozdrav.
E prijatelju zato da bi janjad imala veci i bolji vigor zato se ovce 45 dana pred janjenje pocne prihranjivat koncentratima tako ce dobit i ovca i janje u ostalome se manje vise slazem sa tobom :ppozdrav:
 
Zato sam i naveo da najvise kondicionog gubitka ovce imaju u zadnjem mjesecu graviditeta.Ako ih ne pocnes tada prehranjivati kao sto si rekao adio i ovce i janjad.
Pozdrav.

P.S. Brundalo nema te odavno na forumu?
 
Janjad koju prehranjujes mljecnim zamjenicama kao i ona koja sisu majke ostavljas s mljekom 50 dana. Medjutim kod ishrane mljekom u prahu u vremenu od 40 dana pocinjes polako spustati koncentraciju mljeka, uz istovremeno povecavanje davanja kvalitetnog djetelinskog sjena i koncentrata.
Savjet: Kod davanja koncentrata janjcima dobro je i preporucljivo im pomjesati malo kvasa u koncentrat, radi bolje i brze uspostrave mikroflore u buragu.
Pozdrav
 
Pozdrav Svima
koja je najbolja receptura za sastavljanje koncentrata za jagnjice imam jagnjice od dva do 4 meseca starosti
 
Pozdrav i tebi,
da li bi mogao neko da napise razliku u ishrani tovne jagnjadi i jagnjadi za priplod i koliko je to bitno tj. ako bi se recimo hanila priplodna jagnjad kao tovna kakva bi steta bila.
 
nema štete ako priplodnu jagnjad hraniš na isti način već naprotiv pre dostižu veću telesnu masu pa ako uđu u priplod neće ostati kasnije sitne kao ovce u suprotnom nije poželjno da se pare dok ne navrše 12 meseci
 
Slazem se sa Djurom,od ceg sito od tog i debelo ::namigivanje::
Ja moje drzim sve zajedno dok ne napune 4 meseca,onda priplodna idu s ovcama a uvece samo dobijaju dodak u vidu zita ili koncentrata.
Samo nek imaju koncentrata i lucerke po volji i nemas brige nikakve.
:ppozdrav:
 
Momci,mada je Djuro cini mi se zenjen, nije problem ishrane u kolicini hrane nego kakvoci.U literaturi se navodi da priplodna jagnjad dnevno ne dobijaju vise od 300gr koncentrata a ostatak da nadoknadjuju kabastim hranivima. Ne navodi se zasto pa sam mislio ako imaneko iskusniji da razjasni. Ja pretpostavljam da je zbog razvoja buraga a cuo sam od jednog stocara da su kabasta hraniva bitna pogotovu za zensku jagnjad da bi im se utroba sto bise sirila i da bi kasnije lakse nosila jagnjad.
Pozdrav!
 
To je tacno ali za junad pre svega da se forsira vise kabasto za priplodne a za tovne koncentrat,kod ovaca nema nekog veceg efekta jer jagnjad rado jedu seno svakako tako da im se burag lepo razvija ako imaju sena po volji i ako je seno kvalitetno.burag se razvija intenzivno posle 3 meseca starosti(razvija se i ranije ali najvise tek tada) a tad vec jagnje je zaluceno i koristi dosta kabaste hrane nekad je i na pasi bar kod mene.
pozdrav
 
prvi put sam ove godine zbog plodoreda sadio tritikal,obzirom da je požnjeven i da je u dobrom stanju imam pitanje kako da ga dajem jagnjadim (ovcama), da li onako u sirovom stanju ili da ga prokuvam
 
da dodatno pojasnim malo se brinem da zbog glutena možda to treba da se prokuva ili je to nepotrebna briga. ko zna neka objasni (kako neko negde napisa bolje da budem glup 5 min nego ceo život )
 
Imam par pitanja u vezi koncentrata za jagnjad,zanimaju me iskustva u pravljenju koncentrata,koje smese koristite i slicno.citao sam neke radove po kojima riblje brasno kao protein daje najbolji prirast,valja li cemu zamena za njega eko fish?riblje se vise ne sme koristiti koliko ja znam u ishrani.samo pisite.prirast,ekonomska opravdanost i zdravlje jagnjadi ulaze u kalkulaciju.
:ppozdrav:
 
Moje misljenje je ukoliko covek nema masinu za pelete(granule) je da ne treba da pravi sam koncentrat za jagnjad,jer nije lepo gledati kako jagnje "kija" dok jede tu brasnastu hranu,a moze dovesti i do rinitisa,jer im te sitne cestice stalno nadrazuju sluzokozu nosa.Za odrasle ovce pravim sam konc.ali ga pre upotrebe nakvasim vodom i to one pojedu za tren oka.Sto se tice tih animalnih hraniva za ishranu prezivara,to ne treba koristiti.Dobro seno,dobar obrok i nema greske.Moja varijata konc. je:50%kukuruz,20%jecam.5%mekinje,15%sucokretova sacma,10%soja,premix,so.to dajem ovcama,siljezicama,ovcama kad doje ubacim im jos po 250g/grlo/dan suvih repinih rezanaca predhodno nakvaseni vodom......sve bude super,a racunica...pozitivna 0 u mom slucaju,ali za prave poljoprevrednike ima i da pretekne nesto para.
 
pa sad,isplativije je i bolje praviti sam nego kupovati to je cinjenica,granule su super stvar to stoji ali kad se nema racun kupovati masina za malo stado nek jedu prekrupu nema im druge ::namigivanje::
 
Pa ja kad pravim ovaj moj konc. mene izadje 23din/kg,a granule su 26,i na 1000kg koliko ja potrosim po turnusu 3000 i nije neka para,a efekat je bolji. ::namigivanje::
 
Nazad
Vrh