Odg: Koćenje- broj malih - fotografije legla - odgajanje do odvajanja

Pozdrav svima.
Relativno sam nov na forumu, ima mnogo dobrih i korisnih saveta, i dosta sam naucio od svih vas. Sad vec imam zenku panonca koja ima 12 malih, prvo joj je leglo, 8 dan, i relativno prosecno napreduju (gledajuci vase slike, nisam bas previse zabovoljan, ali racunam da ih je i puno za prvo leglo). E sad, da predjem na stvar... Procitao sam komplet temu i nigde nisam nasao konkretan odgovor. Hranim kunice samo granulama, i one sadrze kokcidiostatik. Da li to znaci da ne moram da im dajem nikakav drugi suplment za preventivu od kokcidioze, ili bih morao? Dosta sam zbunjen sto se tice kokcidiostatika i kokcidioze, jer cak sam negde i procitao da kokcidiostatik nije lek za kokcidiozu, da je to samo slicno ime. Da li je to tacno? Hvala.
 
Ja za preventivu protiv kokcidioze dajem Jabukovo sirce, tri dana uzastopno nedeljno,Odnos je na 5/lit. vode je 75/mililitara jabukovo sirce.Daje mi dobre rezultate bude da se na jedinkama nekad primeti u blagom izrazaju.Mada i kod jabukova sircete ima razlike u kvalitetu.
 
Hvala Vruljanin, imacu i to u vidu jer planiram da izbacujem granule i hemiju koliko god mogu, pa ce mi koristiti. Ali i dalje mi niko nije odgovorio na pitanje. Ne mogu verovati da niko ne moze odgovoriti samo sa DA ili NE na pitanje da li je dovoljan kokcidiostatik iz granula protiv kokcidioze, ili moram dati jos neki suplment?

U medjuvremenu mi se otvorilo jos jedno pitanje. Posle koliko vremena mogu da diram male zecice a da ih zenka ne odbaci, bez trljanja ruku i ostalo. Ili to ne mogu nikako do odvajanja?

Hvala. :)
 

A cemu onda trljanje ruku kroz krzno i ostale te stvari da ne oseti miris? Ne shvati me pogresno, problem mi je sto je zenka vrlo agresivna, i svako trljanje ruku kroz njeno krzno je veliki napor i za mene i za nju. svi kunici su mi pitomi, samo ona agresivna, ne znam zasto. A eto okotila 12 komada, svi zivi, rastu, 15. dan im je, cini mi se da je dobra majka. Da je bilo koji drugi moj kunic u pitanju, ne bih ni postavio ovo pitanje, jer protrljam ruke kroz krzno, i diram male, ali sa ovom je to malo problem, pa pitam da bih prestao da je maltretiram. :)

- - - - - - - - - -


A cemu onda trljanje ruku kroz krzno i ostale te stvari da ne oseti miris? Ne shvati me pogresno, problem mi je sto je zenka vrlo agresivna, i svako trljanje ruku kroz njeno krzno je veliki napor i za mene i za nju. svi kunici su mi pitomi, samo ona agresivna, ne znam zasto. A eto okotila 12 komada, svi zivi, rastu, 15. dan im je, cini mi se da je dobra majka. Da je bilo koji drugi moj kunic u pitanju, ne bih ni postavio ovo pitanje, jer protrljam ruke kroz krzno, i diram male, ali sa ovom je to malo problem, pa pitam da bih prestao da je maltretiram. :)
 
Ako je tako divlja onda bolje da ne diras mlade dok sami ne izadu ili ako mozes zatvori ulaz u kotilicu pa onda tako pregledaj.
 
Ako je tako divlja onda bolje da ne diras mlade dok sami ne izadu ili ako mozes zatvori ulaz u kotilicu pa onda tako pregledaj.

Ok, hvala.

Peto, citajuci po forumu, vidim da ti kunice hranis samo granulama. Posto u njima ima kokcidiostatika, za kokcidiozu ne dajes nista vise od preparata?
 
Ne dajem nista samo cist granulat i vode kolko hoce da popiju. Dajem granulu bez kokcidiostatika samo koji idu na klanje.
 
A cemu onda trljanje ruku kroz krzno i ostale te stvari da ne oseti miris? Ne shvati me pogresno, problem mi je sto je zenka vrlo agresivna, i svako trljanje ruku kroz njeno krzno je veliki napor i za mene i za nju. svi kunici su mi pitomi, samo ona agresivna, ne znam zasto. A eto okotila 12 komada, svi zivi, rastu, 15. dan im je, cini mi se da je dobra majka. Da je bilo koji drugi moj kunic u pitanju, ne bih ni postavio ovo pitanje, jer protrljam ruke kroz krzno, i diram male, ali sa ovom je to malo problem, pa pitam da bih prestao da je maltretiram. :)

Šta ima da trljaš, malo je pomiluješ po glavi ili po leđima i to je to. Ona ako je dobra majka, neće ih napustiti.
 
Šta ima da trljaš, malo je pomiluješ po glavi ili po leđima i to je to. Ona ako je dobra majka, neće ih napustiti.

Citao sam malo knjigu Antona Grujica, tamo isto pise da ne moram zecicu maziti, vec da uzmem slamu iz kotilice i njime utrljam ruke, dovoljno je, tako sam i poceo da radim, za sada ne vidim problem. Hvala Drobac.
 
Da li skidate kotilicu pre nego sto odvojite zecice, ili kotilice stoje svo vreme dok su mali sa majkom?
 
10580825_1693503550918133_6179187769350281904_o.jpg


12402198_1693503570918131_797037749135839688_o.jpg


12471718_1693503690918119_4906865669089624425_o.jpg


12487212_1693503727584782_5754514067980377777_o.jpg
 
Drobac prelepi su. Sve uredno, cisto, bas mi se svidja. Domacinski. :)
I imam jedno pitanje za kolege (ako mogu tako reci, posto mi staz I nije neki) :)
Pario sam zecicu 18. Decembra. Radio kontrolno parenje posle 5 dana, sve je po propisu bilo. E sad, zenka je gnezdo pocela praviti vec posle 10 dana skotnosti, a ocupala se pre 4 dana, 8 dana pre kocenja. Nesto mi je sve to rano, I gnezdo I cupanje, pa da nije to ono sto se zove lazna trudnoca? Hvala!
 
@MarkoPa
Najbolje da pričekaš još koji dan. Svaka ženka je drukčija, moje obično naprave gnijezdo 2-3 dana pred koćenje, makar ima i onih koje se očupaju tek pred samo koćenje. Ako ti se do 20.1. ne okoti, (to bi bilo nekih 33 dana skotnosti što se rjetko događa da toliko nosi) najvjerojatnije je lažna trudnoća.
Kasnije ćeš vidjeti kako ti se koja ženka ponaša, je li nervozna, je li debela...pa ćeš već bolje prepoznati je li skotna
Sretno
 
Ovo je je drugi okot. Prvi je imala 12 kom, sve izvela super, bez uginuca, sve tip top. Ocerupala se dan pre okota, napravila gnezdo nedelju dana pre, sve po PSu. A sad ovaj put se bas nesto cudno ponasa... al videcemo naravno, ako zakaze, odmah pripustam opet. Generalno dobra je majka pa joj dajem dosta slobode I promasaja. :)
 
Okotila se ova zecica sto sam mislio da je lazna trudnoca. Tacno po terminu, nije omanula ni sat. E sad. Napolji je ledara, ona se solidno ocupala, ali opet hladno je. Ovo joj je drugo kocenje, prvo je imala 12 I sve odhranila. Ima li neko neki savet sta da radim da im malo ublazim hladnocu, ili da pustim da priroda odradi svoje? Kavezi su drveni I napolju, ali su dobro ususkani, voda ni sad nije zamrzla u kavezu. Kotilica je isto drvena I oblozena stiroporom.
 
Nazad
Vrh