Odg: Koćenje- broj malih - fotografije legla - odgajanje do odvajanja

Sto se hrane tice hranim je bolje nego mene ...ima zelenisa svakakvog rastan ,zelena salata,blitve,spanac...otprilike dobije po list dva od svega popodne
sto se tice zitarica...ima posto nisam nasao za zeca uzeo sam joj granule za jarice nesto tako otprilike su istog sastava kao za zeca 18% proteina,pa sam uzeo i neke granule jedine za zeca sto sam nasao ovdje u pet shop ali samo kilo jbg jer su 2 ipo e kg,e to sam pomjesao za zobom i jecmom a tu u svemu tome ima malo psenice,malo kukuruza i malo sjemnki ...sto se tice sijena ima uvjek ,ima i trave sasusene par dana , i dobije pomalo svjeze trave.....mislim da je to ok,sta vi mislite??
 
Ja sam pre nepune godine poceo da ponovo uzgajam kunice posle dugo vremena i davao kao ti sve i svasta i desavalo mi se svasta sto ne bi trebao :( Onda sam se raspitao i saslusao ljude koji to ozbiljno rade i koji kazu da je to tempirana bomba i da nije dobro tako hraniti kunice i poceo da hranim po sledecem savetu:
1 - Veliki postotak granula u smesi hrane za kunica (80 do 90%), malo dodati jecma i malo zobi.
2 - Jednom nedeljno suva hleba malo, nekad i 2 puta.
3 - Par dana nedeljno ne mora svaki mada moze i svaki u ogranicenim kolicinama kriska jabuke, list kupusa, sargarepa ili slicno.
4 - Odraslima moze malo deteline ali i nemora jer ih ima u granulama. Malima do 2,5 - 3 meseca ne dajem detelinu nego malo livadskog sena cisto da se zanimaju jer od nejga se ne goje. List deteline nije dobar za male kunice jer im organi za varenje ne stignu da lepo razviju a list deteline je tesko svarljiv i ostaje u crevima kunica gde dolazi do stvaranja nepozeljnih bakterija.

Rezultati tova mojih kunica su vise nego odlicni. Kad kazem rezultate ljudi koji me ne poznaju misle da sam ih slagao da to nije istina. Ali nek sumnjicavi probaju ovako da hrane pa ce se uveriti :)
Prekljuce sam zakao jednu turu od 7 komada sa 3 meseca starosti tacno ni dana vise ni dana manje 3 komada-1,8kg 1 komad-1.7kg, 1 komad-1.6kg, 2 komada-1,5kg (tezina je ociscenih bez glave i bez iznutrica) Ako mi tacno otpadne 50% kod ociscenih kunica posto drzim mesance onda nije tesko doci do cifre zive vage koliko su bili ;)

Onaj ko mi je dao recept prepoznace se ako procita a verujem da hoce, ovom prilikom ga i pozdravljam jer mnoge savete je podelio na ovom forumu i pomogao je meni i drugima :)
 
mish.Ja mislim da je to vise preventivno pa i nemora.Koliko ja vec drzim zeceve nisam nikad to davao i nisam imao problema.
 
A meni se okotile 4 zechice. 3 novozelandske i jedna orijashica. Al "ne lezi vraze" udje ti moja kcherka i pocne otvarati vrata kavezima koji su na zemlji ( za orijashe) i ostavi otvorena vrata. Pas je u medjuvremenu ulazio u zecharnik i ja pretpostavljam poplasio sve zeke koje su bile dole ( nechu ga prebijati zbog toga iako je zasluzio).
Sutradan ti ova orijashica koja je imala mlade sve pobaca i pojede jednog svog zeca mladunca. Ja ti onako pogledam haos u kavezu i pocnem ih skupljati misleci da su svi mrtvi. Naidjem na 2 koji su se posmrzali i jedva disu, zagrejem ih i stavim kod druge zechice koja se okotila kasnije 2 dana od ove i zajedno sa ostalima u gnezdu da se ugriju. Nisam verovao da che preziveti kad ono njima nista ne fali, preziveli i siskaju. Eto sta ti je sudbina zechecha!!!!..
 
To se zove sreca u nesreci. Sta je tu je sigurno je stres u pitanju. Ja sam imao tako jednu plasljivu zenku i prvo i drugo kocenje mi tako razbaca male po kotilici. Na kraju ih nadjem mrtve kud koji mili moji. Posle drugog puta sam poludeo i posle par dana dana je zaklao. Dao sam joj drugu sansu ali treca bila bi suvisna sa takvim ponasanjem.
 
Ma ja to i ocu da dam radi preventive ....zato sto dosta rano odvajam male ..jer sam zecicu pario na treci dan pa za svaki slucaj ono nemora ali dobro je da se da...posto ja ovdje nemogu naci granule protiv te koidicioze kako li se zove to sto mali dobiju kad se naglo odvoje od mlijeka i to ... i gledao sam ovuda po forumu svi preporucuju onaj neosulfox p ili ovaj sulfamidimidin.....nasao sam ja i ovaj neosulfix ali na njega ne pise doziranje za kunice a na ovaj je pisalo pa reko bolje ovaj ...mada mogu ja i ovaj drugi uzet...ali bitno mi je to preventivno da im dam onako da ne razmisljam nebi volio bas nesto da im se desi ....prvi su mi pa brinem reazumite me ljudi :))
 
Evo ovo dam kupio,jeli to to ?? i jeli ko davao ovaj ili ovakav preparat posle odvajanja mladima...
o791z9.jpg
 
2utm0ar.jpg

Evo mojih malisana ...malo porasli masaaalaa heheh :)) ovako ovaj kafeni neznam na koga se metnuo ali je skoro duplo veci od svih sto se vidi i na slici ,neznam kako i zasto ,ova fleka crnobijela to je isto zec nego se mrdnuo kad sam reko pticica,on mi je najomiljeniji inace ali je namrsaviji on je vec duplo manji od svih a ovi beli kojih ima 6 kom svi su kao fotokopirani ....inace stari su 13 dana i nadam se da ce poceti da izlaze u naredna par dana tj vec su poceli da vire na rupu od kotilice
29yo4km.jpg

Evo jedan i ovako ,nabrzaka izvadio jednog dograbih bijelog da ga malo pomazim pa ga slikah usput presladak je ;))
 
Kunici mi imaju sada 17 dana otprilike;) i jeli normalno da jure zecicu po kavezu da sisaju a ona im bjezi...da ih se nije odrekla;))
 
Nije ih se odrekla nego ona ima odredeno vreme kada ih doji a sada su vec mali poveci i treba im vise mleka. Sad ce oni poceti da jedu sami i dojenje ce im doci kao voda. Nista se ne sekiraj prezivece nece im biti nista.
 
Kunici mi imaju sada 17 dana otprilike;) i jeli normalno da jure zecicu po kavezu da sisaju a ona im bjezi...da ih se nije odrekla;))

Sto mi je taj prizor poznat :) Oni tako mali slatki skakucu po kavezu jure majku da sisaju nista lepse za oko. Jednom mi se desilo kad sam ih izneo u dvoriste da jurke majku da sisaju i tamo. Ona jadna se skupila jer je videla da ne vredi da bezi posto su je opkolili sa svih strana :) Dobro bili su 20 i neki dan 3 nedelje su imali otprilike zao mi je sto to nisam zabelezio kamerom. Vrlo normalna i uobicajna pojava.
 
Ej evo da se pohvalim ..mjerio sam danas moje kunice to mu dodje 22gi na 23eci dan i imaju od 420 najmanj do 530 grama najveci ...mislim da je to uredu :)) izgledaju skroz pufnasto :)) sem ovog najmanjeg ali nadam se da ce se i on izvuci polako ..
 
Da sad je skotna sa belgijskim orijasem....a ovi mali su od nekog mjesanca ali ima orijaske neke krvi i u njemu dosta je veliki ima oko 6-7 kila
 
Nazad
Vrh