Obrada vinograda

On izgleda hoce kvantitet ili bas voli da plevi.
Pa Lazo ja ovaj kraci luk sa 4 ili 5 okaca mogu da odsecem. Ako ovaj dugi glavni luk lepo ponese ja ovaj drugi osecem.
A ako na ovom dugom ne bude dovoljno grozdova onda koji nemaju grozdove ja poskidam te lastare a ostavim na ovom kratkom luku sto ima 4 do lastara.

Ili nema razloga da na svakom lastaru na glavnom luku bude po jedan grozd.
 
Drugim recima ti si za skolsku varijantu jednolucnog gijovog oblika, a ne ovako.

A reci mi da razumem, kod ovog kratkog za zamenu da li znaci da kad lukovi krenu pri zelenoj rezidbi vidim koja dva imaju najbolji pravac i njih ostavljam a ovaj treci skidam.
Odg na prvo pitanje je DA, netreba izmisljati toplu vodu. Postoje izuzetci i onda se tako iskasapi npr ako je napola izmrzlo pa ostavljas ono sto daje znake zivota.
Odg na drugo pitanje je isto DA, dobro si shvatio samo ja to neskidam pri zelenoj rezidbi nego kad krene tj kad skidam-plevim visak sa luka i panja.
 
Sad jos nesto, meni je prva zica na oko 50 do 60 cm. Na netu vidim da glava gidze bude nekad ispod nekad iznad te prve zice. Kako treba.

E i jos nesto izbegavao je da ostavi luk koji je ajde da kazem ispod 40 cm, kaze nisko ce biti i lusce i grozdje i moze da zagusi i bude di zemlje.
Molim za komentar.
 
Odg na prvo pitanje je DA, netreba izmisljati toplu vodu. Postoje izuzetci i onda se tako iskasapi npr ako je napola izmrzlo pa ostavljas ono sto daje znake zivota.

Pa ja lako mogu to da prevedem na skolski jednogubi gijo.
Samo odsecem kraci luk sa 4 do 5 okaca.
To mogu i sad da uradim ili je bolje da sacekam da vidim hoce li biti dovoljno lastara i cvasti na ovom dugom luku sa oko 10 okaca.
 
Sad jos nesto, meni je prva zica na oko 50 do 60 cm. Na netu vidim da glava gidze bude nekad ispod nekad iznad te prve zice. Kako treba.

E i jos nesto izbegavao je da ostavi luk koji je ajde da kazem ispod 40 cm, kaze nisko ce biti i lusce i grozdje i moze da zagusi i bude di zemlje.
Molim za komentar.
Nisam iskusan u rezanju ali mogu da napisem kako mi radimo. Pri formiranju (3. godina kalema) ostavljamo jedan pupoljak iznad prve zice. Sledece godine iz tog gornjeg pupoljka ostavljamo luk a iz donjeg kondir sa dva pupoljka (slepi ne racunam) i tako na dalje uvek se trudimo da kondir ostane ispod luka i da luk ne prelazi preko kondira. Ne treba slepo pratiti ovu teoriju sve zavisi od stanja na cokotu (gidzi), Sto se tice manjka rodnosti u vinogradu nema taj problem jer ce svaki lastar roditi 1-2 grozda a ti trebas sam da znas sta zelis. Ako zelis kvalitet ostavljas manje kod plevljenja i obrnuto. Sto se tice visine ja voli da je prva zica vislje postavljenazbog lakse obavljanja radova ali moram naglasiti da neke sorte vise "vole" da su nize postavljene kao npr. prokupac.
 
Laza je otprilike objasnio, i moj postupak je takoreci identican kako je on napisao u vezi rezidbe. Visina glave nemora biti u milimetar sa zicom ali i netreba biti ni 15cm vislja ili niza prvenstveno zbog lakseg vezivanja kondira za tu prvu zicu.
Ova zima nije jaka bila do sad a i nadam se da i nece biti tako da nebi trebalo biiti problema sa izmrzavanjem pupova i kondira. Rodice i na lakat ako hoce, a obicno hoce
 
Jos jedno pitanje pored rodnog luka i kratkog kondira za zamenu ako iz glave krenu dva jalovaa pogodana oba za narednu godinu da bude kondir za zamenu ili cak i rodni luk, da li ih oba ostavljate i tako spustite gidzu ili se drzite prvobitno sta je ostavljeno kao kratki kondir .
Mozda je isuvise teoretski, a sustina je ako se pojavi prilika da gidzu spustite, a i ne morate, da li to radite.
Ili mozda od ta dva jalovaka koja su oba pogodna ostavite samo jedan koji ce posto je nsjnizi sledece godine biti rezan kao kratki kondir za zamenu.
 
Da ja ostavljam jalovak iz glave ako ce biti zgodniji za luk sledece godine ili ako je nizi od iste da bih spustio visinu glave. Uopsteno tako imoras raditi ako imas problema sa oblikom cokota uostalom glava vremenom ide uvis u odnosu na zicu pa moras to korigovati odsecanjem iste , mislim na period od 5-10god.
 
Juce odoh u tazbinu da rezem vocke i kao vinovu lozu(u zivotu nisam rezao lozu), akze meni badza ma to lako seces na 7. i 9. okce.
Pogledam vinograd na spalir, ima cetri zice, staro, mlado, ja u cudu gledam bazdu reko aj sad kako se ovo reze.
Na kraju od 4 reda samo samo sa jedan rezao ni sam ne znam kako. redovi su oko 10ak metara pa ako sam zeznuo jedan red nije strasno

Ima li neko ili negde literaturu da malo procitam/ pogledam ako se resim sledeceg vikenda da orezem sotatak. na kraju ostace nerezano, samo ga prskam kad treba kako si oce
 
Ima li neko ili negde literaturu da malo procitam/ pogledam ako se resim sledeceg vikenda da orezem sotatak. na kraju ostace nerezano, samo ga prskam kad treba kako si oce
https://ovinu.info/wp-content/uploads/2018/01/Rezidba-vinove-loze-na-zrelo.pdf
https://www.researchgate.net/publication/312095847_Prakticno_vinogradarstvo_i_vinarstvo
https://www.scribd.com/document/260311839/Rezanje-Vinove-Loze-Mesovito

Odaberes jedan nacin rezidbe i drzis se toga, Gijov uzgojni oblik ti je najjednostavniji i verovatno ti ,, badza,, o njemu i pricao. I pitaj gogle on sve zna
 
Hvala.
Gledah uz kafu i rakijicu par klipova ali nista ono meni nije jasno, nikada se nisam bavio vinogradom pa dok udjem u materiju.
 
Ma nista nije leko, ali ako si uporan savlada se stvar. Ja sam stalno zpitkivao i mogu ti reci zavisi mnogo od onoga od koga ucis. I moram ti reci i zavisi od toga koji nivo predznanja i znanja imas.

Ja sam se nekago prilagodio na odgovore nekih forumasa, a bogami neki kada ti odgovore, kao da su ti postavili slozenije pitanje, nego sto si ih ti pitao. U prvi cug to ti se na dopadne, ali ako to shvatis kao izazov i zadatak koji treba resiti, onda vidis da i tako nesto koristi. Samo to je kada vec imas dobro predznanje.

Meni je forum mnogo pomogao i svima, evo i ovom prilikom zahvaljujem ba pomoci.
 
Ja juce u subotu okopao moj vinogradarcic i odgrnuo one koje sam jesenas zagrnuo.

Krenuli lastari.

I odmah da pitam da li odmah da skidam sve sto je ispod kratkog kondira za zamenu.

I drugo pitanje par drvenih stubova posto su od mekog drveta su propali a l9za je sada u 5 godini. Da li treba da ih zamenim i stavim druge, mozda cu 10 ku od armature , ili da koristim prvu zicu da prcvrstim stablo.
 
Nazad
Vrh