Obrada vinograda

Ako je pitanje za mene , da hocu u januaru ili februaru . Obicno to radim odmah po zagrtanju ali neke druge obaveze nedozvoljavaju.
Inace pogresio sam u proslom postu za datum zavrsetka berbe trebalo bi biti 14.11.2021 omasio sam samo 2 meseca :).
 
Зато и питам.
На сликама се не види.
Мислио сам да си прихранио па потом на вештак нагрну земљу.
 
Мислио сам да си прихранио па потом на вештак нагрну земљу.
Djubrivo sipam u brazdu , ona je oko 15-20cm udaljena od cokota i 15ak cm duboka. Nikad nisam sipao uz sam panj ,cak ni kad se rucno zagrtalo i tad je islo u rupe od ašova. Ruski npk se brzo topi a i ako nesto azota izvapi nezabrinjava me to puno. P i K nebi trebao da isparava i na ovaj nacin je malo blize korenu za tih 10-15cm od povrsine u dubinu. Isfreza se pocetkom aprila i sta mu Bog da kasnije
 
Dolazi zimaaa ....
i u nase vinograde.

Pitanje da li mesto kalemljenja na lozi koja je stara 3 ili 4 godine treba pokriti zemljom zbog opasnosti od izmrzavanja.
 
Bas si lepo sročio, svaka cast i sve sam prihvatio ....

Ajde sad Tomo , ali jasno bez mnogo teoretisanja. Za nase klimatske uslove i najcesce sorte loze, za nadmorske visine kao sto je Poljna , do koje godine starosti loze se preporucije pred zimu zagrtanje zemljom kalem mesta.
 
Kad padne sneg i pokrije kalemove to mu dodje isto izolacija..nebi valjalo da bude -15 -20 i bez snega onda bi posmrzalo..al.kad je bilo -15 bilo je i snega do kolena i svi vinogradi preziveli i dan danas rode a snega velikog bogami nije bilo od 2012..
 
Нисам теоретисао - рекао сам како радим.
Више се пази да немаш "лежање" воде.
 
Opet Tomo mudrujes ...
A ljutis se kad kazem teze od tebe dobiti konkretan i jasan odgovor nego nekom zlatan zub izvaditi ...

Dobro, dosta dobar je zakljucak da treba zagrtati zakljucno sa trecom godinom starosti loze.
 
Nazad
Vrh