Obrada vinograda

Jebiga niki ne iznisi misljenje.
Nesto sam odsekao nesti ostavio ima gde su bas lepolastarirasppredjeni a imam jedan bio krenuo na doljnu stranu. No sve ide u iskustvo. Sti teze naucim , znanjece biti stabilnije.
Oprskao sam vinograd sa
Eqution pro
Foton
Mospilan to sam naucio od Tome da su sistemici za vasi dobri I za miljca
Sumpor 0,3 % isto sam naucii da treba uvek da se stavlja.
Planiram jos jedno prskanje pre sarka verovatno cu ponoviti
A za sarak planiram protiv trulezi ili Pehar ili signum. I jos za plamenjacu I pepelnicu. To cu jos izuciti.
 
Jbga ja nemam sta da ti kazem mnogo tek od ove godine samostalno radim vinograd. I ja se tek ucim i vecinom samostalno, malo pitas iskusnije, malo cujes sa strane, a onda sve to probas na svoju ruku pa i kad se zajebes i to je ucenje, znaces za sledeci put.

Ja sam ga prosle nedelje isfrezirao, sutra ga zalamam drugi put, podivljala loza ima vlage sad joj uradilo sunce i samo siba. Deluje sasvim zdravo, nema ni insekata, nema bolesti, samo da se odrzi ovako i bice ok. Jedino sto se meni ne svidja je sto je po negde slabija oplodnja, malo se proredio grozd, verovatno je ono lose vreme uticalo dok je bio u cvetu, malo vetar, malo kisa i tjt ali sta da se radi sve u svemu deluje ok.
 
Što se tiče lastara ja ih ne skidam uopšte. Samo mi još ta operacija fali uz manjak radne snage na mojim površinama, ne kažem da je to ispravno.
 
Jedno je da li stizez ili da li imas radne snage a drugo je kako treba.

Znaci da li lastar koji nema grozd treba odstraniti. Ako su gusti latari onda je jasno da treba a ako imam na primer 5 lastara lepo raspredjenih I taj najdalji na luku ako nema grozd da li ga ostavljam I da li njegovi listovi potpomazu rast grozdova na drugim lastarima ili ga rezem.
Nadam se da sam jasan. Meni je pitanje interesantno I pomaze za ubuduce .
 
Dali neko iz grupe radi usluzno masinaki zelenu rezidbu iliti zalamanje ?i po kojoj ceni po jutru ili hektaru ili odokativno
 
Mislim da Srdjan ima priključak za zelenu rezidbu, a da mu neko traži uslužno.
 
Koliko moze imati uticaja navodnjavanje u vinogradima, s obzirom da vinograd "ne trazi vodu" ?! @Sicko1984 @Tomix da li navodnjavate nesto ? Pitam vas dvojicu jer vidim da ste ozbiljni proizvodjaci. Imam bunar na 100m od vinograda, koliko bi znacilo postaviti navodnjavanje ?
 
Dobro vece!
Drago mi je da je tema makar malo zazivela.
Kod mene ovih dana sisanje gore, sisanje dole , prskanje ispod cokota.
Sutra praznik sledecih dana ocekuje me nova tura sisanja vinograda i ciklus prskanja.
O tom potom samo da nas zdravlje i vreme posluzi .

Znaci da li lastar koji nema grozd treba odstraniti. Ako su gusti latari onda je jasno da treba a ako imam na primer 5 lastara lepo raspredjenih I taj najdalji na luku ako nema grozd da li ga ostavljam I da li njegovi listovi potpomazu rast grozdova na drugim lastarima ili ga rezem.
Nadam se da sam jasan. Meni je pitanje interesantno I pomaze za ubuduce .

Bane ako imas suvise lisne mase taj krajni lastar bez roda odstranjuj, ali ako imas malo lisne mase ostavi ga , biljki je ipak potrebna zdrava lisna masa,


Dali neko iz grupe radi usluzno masinaki zelenu rezidbu iliti zalamanje ?i po kojoj ceni po jutru ili hektaru ili odokativno

Srdjane kod mene se u zadnjih tri godine dosta sisalica pojavilo.
Zelenu rezidbu obicno obavlja svako svoju . Ili odradi nekom ko ce odraditi neku dr uslugu. Za cenu po Ha ja nisam nacuo.
Kako si ti razmisljao, kolko bi naplacivao npr po Ha?


Koliko moze imati uticaja navodnjavanje u vinogradima, s obzirom da vinograd "ne trazi vodu" ?! @Sicko1984 @Tomix da li navodnjavate nesto ? Pitam vas dvojicu jer vidim da ste ozbiljni proizvodjaci. Imam bunar na 100m od vinograda, koliko bi znacilo postaviti navodnjavanje ?

Milane Voda bi doprinela povecanju prinosa. U mom slucaju stonih sorti dobio bi na krupnoci zrna.
Ali se susrecem sa problemom nedostatka vode , u celom ataru nema cak ni dovoljno arteriske vode.
Busili su i do 150m dubine ali nema.
 
Kako sam cuo u banostoru zelena rezidba ide oko 9000po ha kod nas kad bi nekom.rekao 9000 seo bi na **greška tako da je to veoma cudnovato 😀 prosle godine sam isao da uradim 2h za 100e posle nije bio zadovoljan izgledom on je ocekivao da ce to biti bolje nego rucno..mada sto bi moj jedan komsija rekao nema nista bolje od rucnog rada..dnevica prosle godine 1600 do 1800 ove godine dnevnica je 2000bar kod nas...
TOMIX kojom brzinom i na koliko obrtaja ides u zelenoj rezidbi?
 
Sada koristim Imt 539 i duplex kosu, da mi imt 549dv bude slobodan za automizer.
Ja sam na kosi otac me iz vinograda u vinograd prati automizerom.
Inac i za 549 dv imam kosu za sisanje vinograda sa roto nozevima.
Sisam na od 1200-1400 obrtaja .
Da bi ispalo sto bolje radim 2 sporohodnom Mishel a druge sorte 3 sporohodnom.
Sa 549 bih imao bolji raspored brzina isao bi brze ali je on za automizer sigurniji jbg nemam ja ravnice ko ti.

Sta kazes za 2 Ha 100 e i nije zadovoljan. Onda neka zasuce rukave i nastupi.Kolko mu treba nadnica za radnike za rucnu rezidbu,

Muka me je naterala da odlazim U Hr po sisalice .Puno smo dobili na vremenu (mnogo vise radnih dana nam je trebalo za rucnu )
Pre njih -posle par dana rada sa makazama i kasika mi je bila preteska.
 
Jao ne spominjite mi makaze ....
Konkuriso sam za zalamacicu preko ovog nesrećnog konkursa za mlade, reko da se spasim ove sezone ali cvrc, još ništa.
 
Za koliko se oreze 1 ha masinski a koliko
vremena treba 1 coveku rucno da oreze 1 ha.

Masinski do 2 sata ha .
Rucno zavisi od vojske .

Jao ne spominjite mi makaze ....

Sto odlicne su za misice.

Generalno kojom ste zadovoljniji vi što ih imate roto noževi ili klasični?

Najslicnije je poredjenju izmedju obicne kose i rotacione.
Duplex nosim izmedju prednjeg i zadnjeg tocka i lagano radim i pratim .
Ipak je to masina ne moze da zameni ruku ali radi posao.
Kao sto si i sam pisao o velikom problemu radne snage(nije bitna cena rada vec nema ko da radi).

Kada prodajem kg grozdja kupac pita za cenu , ne zanima ga kako sam dosao do proizvoda.
A na meni je da proizvedem na sto laksi i jeftiniji nacin.
 
Jbg nikad nism kosio, ne mogu da uporedim 😃.
I kod mene će na sredini traktora da se kači, mislim kad je nabavim...
 
Na rotacionim kosama za zelenu rezidbu su nozevi nalik jednom nozu od obicne kose za kosenje travnjaka.
Nozevi su pri kraju povijeni i pokosenu masu tako izbacuju na dole.

Duplex se sasstoji od dve obicne kose koje se krecu u suprotnim smerovima.
Sve sto u njih upadne one odsecaju.
 
Ma tomo jasan mi princip rada nego koje su se bolje pokazale u praksi?
U mom kraju niko ih nema, jedan ima te duplex noževe i zadovoljan je, ali nije imao drugu.
Ja sam konkurisao za ovu sa duplim noževima, grčki brend neki.
 
Nazad
Vrh