Obrada vinograda

Da nam bas diskusija na zamre, je li poceo ko da orezuje vinograd.

Tomo prijatelju stari, i iskusni vingradaru, jesi li se naouruzao aku makazama za vinograd i jesi li poceo da ga orezujes.

Priznam ja se jedva obuzdavam od silne zelje da ga orezem, već sam ga triput obilazio i gledao kako ću da režem ,
a neću pre Svetog Trifuna da krenem jer mi je mali vinogrdarčić... Kao početnik ako već ne znam mnogo stvari , ono bar volim,
pa da ko pravi, da tradiciju poštujem ....
Naoruzavanje u toku , modernizacija zavisi od saveta kolega koji imaju iskustva posedju aku makaze i budzeta .
Rezao sam par dana pre Bozica sljive , tada je dnevna temperatura bila +15 stepeni bilo je odlicno .
Posle su usledili praznici , potom padavine , trenutno blato do daljnjeg mirujem i pripremam ljubicasti luk.
Ja uskoro završavam i to kasnim malo ove godine....
Svaka cast Sicko.
Sta su ti odobrili od subvencija za mehanizaciju za proslu god?
 
Šljivu sam tek počeo to se ja bakćem a radnici mi režu vinograde.
Poručio sam zalamačicu sa noževima 4+1, nošeni atomizer agron sa deflektorima to bi trebalo za nekih mesec dana da se realizuje. A verovatno ću i tarup ovaj kineski da se podnovim uskoro, još vagam da li da sačekam pa da kupim kasvetni ili da kupim sad ovaj kosooki...
 
Ja stavljam u brazdu pored reda i onda zatrpam. NPK gnojiva daješ u jesen ili zimu i moraš ih ukopat ili deponatorom stavit u (približno) zonu korjena zato što sporo prodiru u tlo (1-2 cm na god ako se ne varam) Ako budeš otkopavao ašovom ili plugom brazdu za stajnjak možeš na dno bacit pored svakog čokota šaku i to je OK.
Danas lepo vreme u Backoj I lepo sam iskoristio dan.
Uradio sam sve kako je Entuzijast naveo.
Kupio sam NPK. 8 : 20 : 30.
U brazdu dubine oko 20 cm mozda I vise dugacku 60 tak centimetara ubacio sam dobru saku vestaka. Poceo sam sa casicom od kiselog mleka ali mi se ucinilo mnogo, pa sam presao na saku.
Onda sam dve dobre ili tri slabije lopate zgorelog lepog stajnjaka ubacio. Sigurno je bilo 5 do 6 kg. To je za svaki cokot. I onda sam brazdu zatrpao.
Bas sam zadovoljan . :)

Onda sam sve gledao I razmisljao kako cu rezati.
Moram priznati, napisao sam kao podsetnik nekoliko stvari koje su mi Dragan Entuzijast I moj prijatelj Toma objasnili oko rezanja.:)

Jedva cekam da na Svetog Trifuna ako vreme dozvoli, nauceno primenim u praksi.
I priznajem malo mi zao sto je Toma daleko pa ne mogu kada bude rezao da mu pomignem. ;)
 
Juce I danas sam ponovi od pocetka procitao celu temu...
Sada mi je kod dosta stvari mnogooo jasnije.
Po preporukama vise forumasa posto mi je vinogradarcic mali, pomericu orezivanje za kraj februara.

I procitao sam na jednom mestu da Afus Ali nece na podrucjima severnije od Beograda, pa me to malozabrinulo.
Zato bih zamolio kolege iz Vojvodine da navedu iskustvo sa Afus Alijem naravno ako ga imaju u svom zasadu.
 
Afus Ali je jedna prelepa sorta, hoce ona o severnije od naseg glavnog grada radja lepo , dozreva lepo samo nepodnosi minus bas lepo.
S obzirom da u Vojvodinini zna biti i -15-17 vrlo cesto ona izmrzava, i onda sledi tri godine oporavka. Takodje je neotporan na mraz I Kardinal
Bolje je ostaviti reidbu za kraj februara, jel on zna biti hladan bez obzira sta prognozeri kazu iako ni to nije garancija dokaz je desavanje u martu pre dve tri godine kada je uzmrzlo 90% vinograda bar kod mene tad.
 

Freziranje + odgrtanje tanjiračom pipalicom, proverena kombinacija...
Druga spora na 1700 obrtaja i vrtoglavih 2,4 km/h....
Bučan ovaj kinez......
 
Poslednja izmena:
Ja juce frezirao, fino je ispalo ali ne napravih ni jednu sliku vec je mrak pao kad sam zavrsavao.. Krece vinograd fino, bice ovih dana prvo plevljenje..

EDIT: u pitanju je drugo freziranje, prvo je bilo pre oko mesec i po dana..
 

Freziranje + odgrtanje tanjiračom pipalicom, proverena kombinacija...
Druga spora na 1700 obrtaja i vrtoglavih 2,4 km/h....
Bučan ovaj kinez......
Ja sa zalamaciom idem 2spora na 1800obrtaja..mislim da cu poruciti ima neki materijal za zvucnu izolaciju azmafon ako se dobro secam da se zove..pa da probam staviti na pod i izmedju motora i kabine
 
Такође са шишалицом радим другом спором ретко трећом.
Пре пар дана сам млад виноград сада је у трећој години радио првом спором са пипалицом риниери 140 .
Никако да завршим.
 
Ja sa zalamaciom idem 2spora na 1800obrtaja..mislim da cu poruciti ima neki materijal za zvucnu izolaciju azmafon ako se dobro secam da se zove..pa da probam staviti na pod i izmedju motora i kabine
Imaš VIBROFILTR, u raznim debljinama kucaj na kp.
I ja se spremam, em zvučna, em ublažava vibracije, em toplotna... I samolepljiva je.

Kolko loza "uklonite" pipalicama na hektaru, iskreno 😁?
 
sa pogledom na Sombor grad u daljini
20210426-144025-1.jpg
 
Danas sam moj vinogrdarcic obisao i posto su lastari uveliko krenulu onda sam na proslogodisnjem luku oplevio
visak lastara i rasporedio da rodni lastari budu na pristojnom razmaku i da idu prema gore.
Oplevio sam i sa stabla ako je neki pupoljak krenuo.

Pri radu uocio sam neke stvari pa molim za pomoc. Prvo da kazem da mi je fromiran jednogubi gijo i da je najveci deo zasadjen u jesen 2017.
Evo pitanja i molba za objasnjnje.

1. Na kratkom kondiru koji sam ostavio, na kome cu odbrati luk koji ce da nosi rod iduce godine, na nekoliko cokoti,
imam tri luka koja su lepo krenula. Znam da treba da budu dva. Sta da radim. Da li da jedna odstranim ,
verovatno onaj srednji ili da ih tako ostavim pa da iduce godine kad budem rezao odlucim koji ce biti rodni a koji da odstarnim a najnizi luk da rezem na kondir sa dva pupoljka.

2. Kod nekih cokoti imam kratki kondir sa dva luka koja su krenula, zatim iznad njega iz visegodisnjg stabla krenuo lep luk pa onda iz stabla ide proslogodisnji luk na kome su krenulu desetak ovogodisnjih lukova koji ce da daju rod. Sta da radim sa tim lukom iz stabla koji se nalazi izmedju kratkog kondira i dugackog luka . Zasta bih i po dkojim uslovima mogao njega da koristim. Evo bih voleo da mi se detaljnije objasni.

3. Za lozu koju sam zasadio u jesen 2018 godine, znaci sada je u trecoj godini imam lep proslogodisnji luk na kome ima 8 do 10 lastara.
Koliko treba lastara da ostavim s obzirom da je sada u trecoj godini. Rec je o moldavi i demir kapiji koje mi se nisu primile pri prvoj sadnji.

I ako sam do sada dobro razumeo o izgoju loze, trebao bih da ostavim jedan lastar iz stabla ispod zice koji cu iduce godine da odsecem na reznik sa dva pupoljka. Ako ovde gresim popravite me.

4. Imam jednu lozu gde sam verovartno pogresio i koja je zasadjena 2019 u jesen. Nju ne znam zasto nisam orezao u glavu da ima samo dva pupoljka, vec je stablo dosta dobro, i na visino oko prve zice imaju tri dobro razvijena lastara. Mozda su me oni zbunili pa nisam zato rezao u glavu. Sta da radim sada. Ili sam mozda pogresio da je to loza koja je zasadjena u jesen 2018.

Eto to sam uocio. Ne znam ima li blizu koji vinogradar Vilova pa da ga zamolim da na licu mesta vidimo konkrerno sta je ,
ziva rec vredi mnogo i lakse se razume kada se gleda.
Stari prijatelj Toma mi daleko, a i kolega Entuzijast i Kadliscepa takodje pa onda se ovako dovijam.
 
Odg po rednim brojevima:
1. Ostavis dva pupoljka tako da ti budu zgodni za orezivanje sledece godine ,znaci izbacis 1 nebitno koji je po visini
2. Ostavis ako mislis da ce ti trebati sledece godine(da popravis formu cokota , primaknes-vratis luk nazad do glave ako je pobegao mnogo daleko, sto kod tebe nebi trebalo posto nije star vinograd itd), ako ne izbacis
3. Ne vise od 6 na luku(4) + 2 za zamenu ....... Nemoj da zalis nista za 3 godinu mi je vise nego dovoljno. Mozes da ostavis ispod zice nece skoditi
4. Makaze i cviknes ako mislis da si nesto pogresio, suzenje prestaje kad pocne razvijanje lisca. To uvek mozes uraditi
 
Odg po rednim brojevima:

3. Ne vise od 6 na luku(4) + 2 za zamenu ....... Nemoj da zalis nista za 3 godinu mi je vise nego dovoljno. Mozes da ostavis ispod zice nece skoditi

Zahvaljujem na odgovoru. Verovatno ce se ove situacije ponavljati I iduce godine, ali cu ja biti iskusniji I spremniji ....

Podpitanje za odgovor br 3.

Da li je pored izbora ova 4 luka da budu kvalitetniji I dobro rasporedjeni, bitna I duzina dvogodisnjeg luka, tj da je on kraci.

Da li ce smetati ako budem skracivao taj dvogodisnji luk zato sto je loza uveliko krenula, pa ce jako suziti.
 
Nazad
Vrh