NS hibridi

Prosle godine sam prevozio Tisu kod strica. Odlican kukuruz. Po slobodnoj proceni oko 9300-9400kg klipa po jutru. Ove godine je zet posejao tisu na jecmiste i nije zastitio od zicara. Sklop mu je 50%, ostavio je tako, nije presejao, kad budemo brali bas me zanima da li ce uspeti da prebaci 6000kg klipa po kj.
 
Danas bio u obilasku i svratio sam da vidim NS 640 ULTRA. Hteo sam da padnem da **greška kada sam video da seme nije bilo cisto nego je bilo i malo neUltra semena u pakovanju. Da napomenem da sam sejalicu detaljno ocistio od prethodnog semena pre ove parcele i SIGURNO nije ostalo nijedno neultra seme ( izvadio sam i ploce i prstom vadio do zadnjeg semena ).

t6do1z.jpg




1255q2t.jpg



Nisam sejao NS hibride od 2004 godine i ove sam resio da ih ponovo probam. Sta mislite posle ovoga da li su vratili poverenje? :haha:
 
Poslednja izmena:
Ne branim ih,ja ih ne sejem vec 10 godina ali u masini uvek zna da se zavuce poneko seme...Ja znam kada mi tast seje Nodet sejalicom Kukuruz Secerac,prethodno ispraznimo sto ti kazes svako zrno obicnog kukuruza,okrecemo tocak dok na plocama nema ni jedno zrno i opet se provuce negde tako da...Sumnjam da smeju to sebi da dozvole,gde je 1 tu je 10,gde je 10 tu je 100...Stvarno ne znam sta da ti kazem?!
 
Koliko procentualno biljaka ima da nisu Ultra? Ja ne kapiram, umesto da se trude i nametnu potrosacima, oni kao da namerno zele da ne kupujemo njihovo seme.
 
I ja sam prvo poceo da razmisljam tako da je ostalo semena ( a nije sigurno ), ali bi onda u prvom krugu bilo najvise osusenih biljaka i u svakom krugu sve manje i manje. Kod mene nije takav slucaj nego na celoj parceli ima osusenih biljaka a na pocetku ih nema u vecem broju

---------- Poruka napisana u 17:14 ---------- Prethodna poruka je at 17:12 ----------

Koliko procentualno biljaka ima da nisu Ultra? Ja ne kapiram, umesto da se trude i nametnu potrosacima, oni kao da namerno zele da ne kupujemo njihovo seme.

sad cu da lupim jer nisam brojao...........mozda 2-3 %
 
Rješenje ove zagonetke je jasno , ako se javi još neko sa sl problemom il da je vidio onda su stvrno nešto zabrljali , a ako je samo kod cicimorica onda je nešto drugo.
 
Kad su debili teraju studente na praksi da oprasuju kukuruz,ajd nekolicina nas sa sela koji znamo koliko je bitno i hocemo da radimo a sta sa lencugama koje mrzi da zive ... i oni takve posalju u svoje semenske kukuruze,nije ni cudo sto dobijaju sve sem zeljenih hibrida.
 
Ako je kao sto North Army kaze nije ni cudo... Mada ko ce i da im radi kad placaju 100 din/h + ti odbiju porez od toga... Sorry za :off_topic:
 
Problem je kako se uklanjaju metlice u semenskom kukuruzu! I sam sam dok sam bio 24/7 u Staparu isao preko leta sa drustvom da to radim na nasoj zadruzi. Tu je kontrola nikakva. Na nas 200 postoji 3-4 kontrolora. To je jako ozbiljan posao koji ne sme tako sarlatanski da se radi, medjutim to u nekoj drugoj drzavi... Jedne godine smo radili AS72, tad su bili iz AS hibrida njih troje, ko ostavi jednu metlicu plate mu taj dan i salju ga kuci. Nadam se da ste shvatili razliku u pristupu problermu ove dve semenske kuce.
 
ja u ultra hibridu ali od one druge semenske kuće nemam a nisam ni imao ovakav slučaj baš me čudi što su to dozvolili jer da je neki drugi hibrid to bi i moglo da prođe pod izgovorom žičar,hemija a ovako samo je seme jer gre fokus prođe tu samo ultra ostaje a sve drugo se suši dok kažeš keks
 
Problem je kako se uklanjaju metlice u semenskom kukuruzu! I sam sam dok sam bio 24/7 u Staparu isao preko leta sa drustvom da to radim na nasoj zadruzi. Tu je kontrola nikakva. Na nas 200 postoji 3-4 kontrolora. To je jako ozbiljan posao koji ne sme tako sarlatanski da se radi, medjutim to u nekoj drugoj drzavi... Jedne godine smo radili AS72, tad su bili iz AS hibrida njih troje, ko ostavi jednu metlicu plate mu taj dan i salju ga kuci. Nadam se da ste shvatili razliku u pristupu problermu ove dve semenske kuce.

U svakoj semenskoj proizvodnji može da se provuče nešto metlica koje nisu otklonjene .... Mehaničkim čupačima ili kastriksima može da se skine do 85% metlica ...dakle ni tu efikasnost nije na zavidnom nivou...naravno da taj procenat može da bude i manji , što opet zavisi od ujednačenosti visine same LINIJE od koje se proizvodi hibrid ...itd. itd...

Ako je ta pojava na nivou 1-2 % ne treba previše zamerati.... ZNamo i sami kako smo prošli sa Pionirom prošle godine pa smo ga opet naredne kupili....
 
Ciscenje kompletne linije,od usipnog kosa u kom se istresaju kontejneri,dzambo vrece sa sem.kukuruzom pa preko elevatora transportuju do selektora,trijera,kalibratora i zaprasivaca ne traje vise od 5 sati,znaci provereno.Radio sam u doradnom centru 4 godine i znam taj proces,ali problem je sto uvek,ali uvek zaostane neko zrno!Zato se u procesu dorade uvek rade hibridi slicnih fao grupa,da ukoliko dodje do mesanja ne budu drasticne razlike!Ne moguce je svako zrno ocistiti,izduvati,usisati,itd!
 
Nazad
Vrh