Novi traktori, ili stari traktori, šta je bolje?

Ljudi za svaki traktor postoje seme i formule rentabilnosti koje ja ne znam da objasnim ali sam u sustini razumeo.
Sve u svemu zapad ima sistem u kom je bolje voziti novu masinu(rentabilnije je) dok je kod nas rentabilnije terati staru masinu,zalosno ali istinito. ::lose::
 
@Tar
Pratim ovu temu vec duze vreme pa da se i ja malo ukljucim.Vi ovde pisete i dokazujete koji je traktor bolji, novi ili stari.Slazem se sa Vama da je bolji novi traktor, ali ne zbog udobne kabine jer ove kabine se proizvode jos od 80 godina proslog veka.Vec tada su neki proizvodjaci shvatili da je ergonomski oblikovana i zasticena kabina uslov napretka na trzistu.Od tada do danas te kabine su se malo izmenile jedino od vise prirodnih materijala ubacena je plastika.Sto se potrosnje tice tu ste u pravu, novi motori trose daleko manje goriva od starijih modela.Medjutim i o tome se pocelo razmisljati tek sa pojavom prve energetske krize.Od tada se smanjuju zapremine motora, a povecavaju efektivna snaga motora.To je imalo za posledicu i skracivanja veka trajanja samog motora.Jos jedna stvar je imala za posledicu izmenu motora, a to je pojava cuvene ozonske rupe pa su se konstruktori dali na posao da se smanji emisija izduvnih gasova.To su uspesno resili, ali i to ima za posledicu skracivanja veka rada motora.Jedan od tih delova koji je ubacen u motor je EGR ventil koji deo sagorelih gasova ponovo vraca na sagorevanje, a sto ima za posledicu brze degradiranje ulja (jos pogotovo kod nas gde nemamo adekvatno gorivo).Na jednom mestu spominjete vario transmisiju i kazete da donosi ustedu 6 do 9 %.Ustedu cega? Vario transmisija je kombinacija mehanicke i hidrostaticke transmisije.Kod hidrostaticke transmisije je poznato da je stepen korisnog dejstva 0,86 do maksimalno 0,9, dok je kod mehanicke transmisije koeficijent blizu 1 odnosno 0,98 do 0,99.Znaci da ce kod hidrostatske transmisije potrosnja goriva biti veca nego kod mehanicke.Na jednom mestu navodite brodski motor iz 1930 godine.Verujte da sam ribar i ja bi ga koristio jer sta mi vredi sto imam najsavremeniji motor na ribarskom camcu ako mi se na pucini desi otkaz ko ce i kada doci da mi otkloni kvar.Tako je isto i kod ovih novih masina.Bio mi je potreban jedan deo i kada sam trazio od ovlascenog zastupnika dobio sam odgovor da je isporuka za 90 (devedeset) dana.E, to su problemi nove tehnologije jer delovi se nalaze u centralnom magacinu i dok nestigne do potrosaca to je jako dug proces.Naj gore je to sto mi neznamo koji deo ce na tim novim traktorima da otkaze.Odrzavanje tih novih masina je daleko skuplje i jos jedna stvar moramo da vodimo racuna o prikljucnim orudjima.Orudja koja se kace za te traktore nemogu se kaziti recimo za MTZ pogotovo ako jos na prikljucnoj masini imamo neki hidraulicni cilindar ili hidromotor.Kod mnogih novih traktora je i doslo do otkaza zbog toga sto je pomesao svoje ulje sa nekim drugim neodgovarajucim.
I za kraj jos nesto sta vrede te nove kabine koje treba da stite vozaca od prasine, pesticida, herbicida .... kada ni jedna nema filter sa aktivnim ugljem.Taj filter postoji samo ga niko ne ugradjuje, a ovi klasicni mogu samo do izvesne granice da zastite traktoristu.
Ali i pored svega ovoga uvek sam za novi traktor samo ga ne postujem.
Izvinjavam se clanovima foruma na zamaranju zbog duzine posta. :ppozdrav:
 
panonstib je napisao(la):
@Orudja koja se kace za te traktore nemogu se kaziti recimo za MTZ pogotovo ako jos na prikljucnoj masini imamo neki hidraulicni cilindar ili hidromotor.Kod mnogih novih traktora je i doslo do otkaza zbog toga sto je pomesao svoje ulje sa nekim drugim neodgovarajucim
. :ppozdrav:
Pa da nebi doslo do to ga kada kupimo neku masinu npr tanjiracu,setvospremac,ili neku vecu sejalicu ili bilo sta sto ima klip skinemo klip dole ili ako nemoze da se skine ispraznimo to ulje sto je u klipu i onda prikacimo na traktor i napunimo klip i onda dodamo jos ulja u traktor za hidrauliku... Mi smo tako radili.. Sto se tici takvih stvari...Izvinjavam se mozda sam malo skrenuo sa teme ... ::namigivanje:: ::namigivanje::
 
@panonstib
sa vecinom stvari se slazem. Ne slazem se sa zakljuckom.
Verujem da vario prenos ima vece gubitke od mehanickog ali primena vario prenosa na kraju donese ustedu od 6-9%.
Zbir efikasnost motora + efikasnost trasmisije mozda daje bolji rezultat u teoriji ali u praksi ne!
Kako? Pa tako sto iskljucuje "temperament" traktoriste i manuelno ili automatski odrzava najbolji moguci radnog ucinka i opterecenja motora.
Kako?
Pa to je bar jasno. Ako NPR Fendt-ov vario menjac omogucava kretanje traktora od 20m(metara) pa do 40km/h.
Ako omogucava da prostim izborom "najefikasnijeg rezima" motor stalno radi na idealnom broju obrtaja a vario prenos pronadje idealnu brzinu za te uslove, pa traktor ide malo brze ako je zemljiste lakse ili znatno brze ako je zemljiste znatno lakse a uspori na uzbrdici ili tamo gde je zemljiste teze, vlaznije, suvlje, uzbrdo, nizbrdo.......
Na delu foruma koji se bavi prikljuccima redovno moze da se procita kako u nekim situacijama fale medju brzine.
Tako, iako verovatno vario prenos u startu ima manju efikasnost, na kraju ispadne stedljiviji.
Pravo pitanje je na kojim povrsinama ova usteda moze da opravda znatno veca ulaganja. Na velikim ocigledno. Ali ukrupnjavanje poseda je i onako neminovnost.
Sto se tice brodskog motora ja sam spomenuo ribare a pod tim podrazumevan profesionalce. Ne bavim se time sta je simpaticnije ili romanticnije....puc,...puc, dvotaktni dizel (koji uzgred ima neracionalnu potrosnju), stari barba sa lulom...itd. Ja pricam o poslovnim ljudima koji se bave ribolovom na savremeni nacin koji love iskljucivo plemenitu ribu, koji nemaju nikakav problem sa pouzdanoscu svojih savremenih dizela 100-200 ks, koji nemaju nikakav problem da svakodnevno potrose 100-200€ na naftu jer jedino tako mogu u svakom izlasku da ulove 20 pa na vise kg plemenite ribe cija cena je od 15-25€/kg.
 
CVT, tj. Continuosly variable transmission (kontinualno promenljivi menjački sistem) je, kao koncept, osmislio Leonardo da Vinci pre više od 500 godina.
@ Tar
Sve priče o uštedama i efikasnosti padaju u vodu kada uporedimo cenu i kvalitet pogonskog goriva
(energetska vrednost) ovde i svetu. Moram pomenuti i kamate, ko se zadužio, dobro zna kolike su.Kako biti konkurentan?
Kada kupujete novi traktor dobro se raspitajte o postojanju servisne mreže dostupnosti i cenama rezervnih delova kao i servisnim intervalima i ceni istih.
:ppozdrav:
 
Vidi Tar,verovatno si donekle u pravu (niko od nas nije u praksi ispitao obe kombinacije),ali ,ALI to u stvarnom zivotu predstavlja toliko malu i beznacajnu razliku da je prosto tolika cena po KS Fendta prevelika na osnou drugih. Sta fali power shift menjacima na JD traktorima serije 4x50(55). 15 brzina koje se menjaju bez kvacila,daleko jeftinije za odrzavanje i jednostavnije od vario sistema fendta. Da se razumemo,ja veoma cenim Fendta ali prosto tu nema ekonomske racunice pa cak ni za one na zapadu. Medjutim dosta stvari se radi bez predhodne ekonomske kalkulacije i ako nju izostavimo na papirima Fendt jeste N01,ali u stvarnom zivotu ispred njega mogu bez imalo problema da budu i drugi traktori.
 
panonstib je napisao(la):
... Na jednom mestu spominjete vario transmisiju i kazete da donosi ustedu 6 do 9 %.Ustedu cega? Vario transmisija je kombinacija mehanicke i hidrostaticke transmisije.Kod hidrostaticke transmisije je poznato da je stepen korisnog dejstva 0,86 do maksimalno 0,9, dok je kod mehanicke transmisije koeficijent blizu 1 odnosno 0,98 do 0,99.Znaci da ce kod hidrostatske transmisije potrosnja goriva biti veca nego kod mehanicke. ....

Ti podaci za stepen korisnog dejstva važe samo pri datom M-momentu i n-obrtaju ( a znamo da kod traktora to nije slučaj) , a mogu da idu i do ispod 0.5% bez preterivanja , . Čak i promena smera kretanja daje već druge stepene korisnosti (eta) .
O tome bi se moglo pričati , a priči nebi bilo kraja.

PS. panonstib - samo da se nadovežem na priču , nemoj zameriti :cao:
 
Ima ovde mnogo stručnog mišljenja a kada ja seljak treba da promenem sijalicu na novim traktorima(ne mislim na naše proizvođače)-stanem i gledam pa ne znam gde treba da gledam-a ne bih da platim majstora-a plastike koliko hoćeš i lako se lomi.
 
Zoran0230 je napisao(la):
Ima ovde mnogo stručnog mišljenja a kada ja seljak treba da promenem sijalicu na novim traktorima(ne mislim na naše proizvođače)-stanem i gledam pa ne znam gde treba da gledam-a ne bih da platim majstora-a plastike koliko hoćeš i lako se lomi.

Ma to su novi "ekološki" materijali (plastika). Megu se "reciklirati" x puta. Smanjuju težinu proizvoda
i čine ga ekonomičnijim, naravno sa tačke proizvođača.
Metali i njihove legure su trajni, ekologiju i recklažu da ne pominjem, ali nisu ni cool ni full!

Takva je moderna proizvodnja ! :udri: :udri: :udri: :zli: :zli: :zli:
:ppozdrav: :ppozdrav:
 
@paorpaor

Ja ko svaba tralala....
Salu na stranu, kao sto znas ima temna o fendt-u, i sve je tacno i No1 i skuuuuup....ovde se on samo pojavio kao primer novih traktora. Naravno da ima drugih znacajno jeftinijih kod kojih je verovatno odnos cena:kvalitet ispred fendt-a.
Ima puno plastike, i to je tacno. Ima puno sminke i gluposti ciji je jedini cilj da na sajmu u sarenisu drugih traktora privuku paznju. Verovatno i da su neki od modernih traktora promasaji.....Ali generalno savremena poljoprivreda postaje sve intenzivnija. Tim zahtevima treba da odgovori i traktor i traktorista.

Jos jedan primer. Satovi. Nekada su bili stvarno fantasticni a i danas za velike pare mogu da se kupe takvi koji su statusni simbol a ne uredjaj za merenje vremena. Stvarno zadivljujuci zanatski dometi, trajnost...pa su se nasledjivali sa kolena na koleno. Kupovina sata bila je veliki dozivljaj i investicija. Danas plastika i elektronika. Sat kosta kao kilo bolje rakije....xaxa. Ali realno ako se posmatra da je zadatak sata da pokazuje tacno vreme a ne da bude trajan ovi danasnji su bolji, tacniji od starih. Za neki € vise moze da se kupi sat koji prima radio impulse atomskog casovnika iz zaboravio sam koje zemlje i stalno koriguje vreme prema tom za sada najtacnijem casovniku.
Nema bolje od toga.
 
Stojim juče u jednom prodajno- servisnom centru, magla polako nestaje i temparatura raste. Iza leđa mi je jedan potpuno nov traktor ( mislim da je proizvodnja tog traktor počela 2009god.) tišinu prekida iznenadno krckanje iza mojih leđa,okrenem se prema traktoru i ukapiram da to njegova spolašnost sa porastom temparature menja svoje mere pa krcka i cijuče.Kompletna maska, poklopac motora,blatobrani sve oko volana da nekažem kokpit plastika!

Isti takav došao na redovni servis u garantnom roku. Plastika ponegde oštećena prednji blatobrani stoje nahereno.Spojevi metal plastika popustili naravno na strani plastike. Serviser će staviti veće podloške pod vijake i rešiti problem, na sledećem servisu verovatno još veće podloške a onda nema više tako velikih podloški. Tvorac DIN standarda nije predvideo ovakve situacije. Ni pomena o zameni kompletnih blatobrana! A ni zamena ne rešava problem.
Štedelo se preko granica razuma! :udri: :udri: :udri: :zli: :zli: :zli:
:ppozdrav: :ppozdrav:
 
Kvalitet je bio neuporedivo bolji kod starih traktora marke IMT do 1993 godine. motori M34 i S44 se porede sa mercedesovim.
Post je spojen: [time]1277739289[/time]
_________________________________________________
kod novih je problem nerad u fabrici i nedisciplina koliko sam mogo da primetim mrzi ih i šrafove da stegnu. srasmota ..... a o kvalitetu motora nebi ni pričao..
 
Vrline: Stari traktori:kvalitetniji,izdrzljiviji...
Novi traktori:ekonomicniji,udobniji...

Mane: Stari traktori:Bucni,neudobni....
Novi traktori:Skupi delovi i odrzavanje...
 
Ima moj kolega jednog Tigra 42ks to je zvrk od traktora prima gas kao benzinac dobro ustelan a neuporediv je sa IMT 542.Imt-u svaka cast ali ovo je zvrk e sad doklen ce nemam pojma.Samo col ga muci.
 
Posto ipak taj zapadnjacki sistem dolazi i u Srbiju trebalo bi mozda promenuti stare navike. Recimo, staro ili novo. Pa ovo bi svako trebalo da bude u stanju da proracuna. I na zapadu se koriste stari traktori ne voze svi nove..To je individualna stvar. Znaci ovako to rade na zapadu oni koji koriste traktore i masine maximalno. Staro za novo. E sada sta je staro u stvari, pa staro je sve preko 5 god. Zato sto tada taj traktor najvise vredi kao polovan. I obicno je to oko 25% od cene takvog novog. A kod nas u Srbiji je taj procenat mnogo veci. Jer posle 5 god. traktor u Srbiji zadrzava cak i do 40% od cene novog. Primer: ako kupite novi IMT 539 cena 9000 ::novac::. 5 god. kasnije prodate za 3600 ::novac::, znaci sada vam treba samo 5400 ::novac:: za novi trakror. I to je taj krug . I na to treba dodati subvenciju i ustedu u nafti na petogodisnjem periodu i to je racun. Ovo sa IMT om je bio samo primer.. Zakljucak (Staro ili Novo) pa Novo naravno , samo u koliko koristite maximalno vasu mehanizaciju.. I ne uporedjujte automobile i traktore. Auto je luksuz a traktor masina!! Ovo je samo moje misljenje ne zamerite..
 
Svako uzima traktore i masine prema svojim mogucnostima zavisi koliko se zemlje radi koliko usluga normalno najbolje je novo ali kad treba dati mnogo para pa se ljudi okrecu ka polovnim traktorima.Ovde su seljaci malo siromasniji od seljaka na zapadu kod njih se nebrlja kao kod nas da nemozes da stanes na noge uporno ti sole zaradu i izivljavaju se.
 
Moj IMT585 proizveden 1973godine jos uvek se igra sa plugom IMT757-20 i trosi 13litara po jutru oranja ima motor MF. Nebi ga menjao za komsijin 577 ni u snu. Nekad je stvarno bio kvalitet.
 
Nazad
Vrh