Novi traktori, ili stari traktori, šta je bolje?

paorpaor je napisao(la):
Da,ocito smo mi sasvim neki drugi univerzum od zapada i kod nas je vreme stalo negde '88 '89 i traktori do tog doba su za nas. Svi oni koji kupuju nove traktore te pare nisu zaradili od poljoprivrede (ili bar jako,jako mali broj njih) ili su kupili na kredit/lizing. Da li je to isplativo cinimi se najbolje govori plac vracenih "lizalica" u cinimi se Zitistu.
Pre 90 godina,vlasnik fabrike Ford,Teodor Ford,izjavio je za novine: Da je njegov traktor Fordson,neupotrebljiv posle izoranih 7000 hektara.Sigurno je orao 2 sata 1ha,znaci 14.000 sati u ono vreme...Iako nije imao,kompjuter,klimu,power shift itd.Pa prosudite sami. ::namigivanje::
 
Bora je napisao(la):
Pre 90 godina,vlasnik fabrike Ford,Teodor Ford,izjavio je za novine: Da je njegov traktor Fordson,neupotrebljiv posle izoranih 7000 hektara.Sigurno je orao 2 sata 1ha,znaci 14.000 sati u ono vreme...Iako nije imao,kompjuter,klimu,power shift itd.Pa prosudite sami. ::namigivanje::
Video sam na moru mali brodski dvotaktni dizel iz 1930. Radi i dalje. Da li to znaci da je bolji od savrenenih motora?
Moze ko hoce da tvrdi da je bolji ali uspesni ribari koriste nesto drugo. Sto su uspesniji koriste sve skuplje i motore i brodove.
Nije svrha ni motora ni traktora da bude trajan. Svrha je da bude efikasan.
Danasnji traktori su mnogo efikasniji nego nekadasnji. Cinjenica.
Danasnji traktori manje trose. Cinjenica.
Danasnji traktori su ne samo neuporedivo komforniji veci zdraviji za onoga ko ih koristi. Cinjenica.

Da li ima stvarno uspesnih poljoprivrednika u Srbiji ili Hr. a da nisu lopovi i tajkuni?
Ako nema onda mi nemamo pojma o poljoprivredi. Ako ima....
Ako ima pogledajte njihove traktore i drugu mehanizaciju i sve ce vam biti jasno.
I tu prestaje svaka prica sta je bolje.

Taj isti Ford, na pitanje koji je auto najbolji, odgovorio je nov!
:ppozdrav:
 
Rec je o kvalitetu,a novi traktori to sigurno nisu.Komforni su,malo trose,uspesni su i kratko traju :bravo: :bravo:
 
savoris je napisao(la):
Bora je napisao(la):
Rec je o kvalitetu,a novi traktori to sigurno nisu.Komforni su,malo trose,uspesni su i kratko traju :bravo: :bravo:
ovo je najtacnija definicija :D
Ne mogu da se slozim. Tema je : Novi traktori, ili stari traktori, šta je bolje?
Nije tema sta je trajnije.
Slozili smo se da su efikasniji, da manje trose da cuvaju zdravlje traktoristi.
Jos samo da se slozimo da se nacin obrade zemljista i zahtevi u poljoprivredi dosta brzo menjaju i da novi traktori po definiciji bolje ispunjavaju to od starijih a da oni jos malo stariji uopste ne mogu da ih ispune i sve ce biti jasno.
I stari televizori su bili bolji od danasnjih pa su zavrsili na djubretu iako su bili ispravni i mogli su jos da traju. Zato sto su bili crnobeli, zato sto nisu imali daljinski, ovi danjasnji idu na djubriste za 2-3 god jer nisu digitalni iza digiotalnu sliku ce im trebati adapter,a vec su u pripremi trodimenzionalni.....
Jedini razlog sto se ova tema uopste pojavljuje je nasa nemogucnost da zanovimo mehanizaciju. Kao Kubanci koji u beskraj popravljaju americke automobile iz 50-ih. I ispada da su to najbolji automobili, jer prelaze preko milion km... :haha:
 
Nasa posla(da ne kazem srpska) mi najpametniji od celog sveta.
Blago ludom zapadu i ja hocu da budem lud u novom traktoru ne mora to biti JD ili Fendt vec neki prosecan,ali jbg nemamo para pa se tesimo.
E sad mislim da je sustina tipa imas 20 000e i sta je bolje novi rus ili polovan zapadnjak,naravno da je nov pa makar i kinez bolji od mog starog IMT-a.
Cinjenica je da svaki traktor mora da ima "X" ha da bi bio rentabilan,a sto mi nemamo dovoljno ha to je drugi problem.
 
tar je potpuno u pravu-mi samo maštamo(većina nas) o novim traktorima ali dok ne budemo kupili nove hvalićemo naše dedike iz 80-ih
 
a cuj ja kad bi imao para kupio bi nov traktor pa nek' traje 2 godine pa opet nov itd.
ali bolje starac pa polako

neznam jesam li naveo primjer covjeka iz susjednog sela koji je imao 549 u odlicnom stanju jer covjek je jako pedantan prema masinama a mislim i da mu je on prvi i jedini vlasnik bio
i on ti proda njega i doplati za novoga kineza dongfeng 40 konja , volio bih malo da s'njim popricate pa da vidite njegovu ocjenu sta je bolje :zli:
 
savoris je napisao(la):
a cuj ja kad bi imao para kupio bi nov traktor pa nek' traje 2 godine pa opet nov itd.
ali bolje starac pa polako
Ti si druze sve lepo objasnio, kada bi imao para......
Ali zasto 2 godine? Ako izuzmemo "kineze" koji su jos uvek nedovoljno ispitani(i verovatno nedovoljno dobri) koji to traktor traje 2 godine?
Nesto drugo je problem i na to je ukazao North ARMY. Sta kada imas vrlo ogranicen budzet i razmisljas da li je bolji polovan traktor dokazane marke ili nov domaci? To je sasvim druga dilema.
Odgovor je slozen i zavisi sto je vec spomenuto od vrste posla od povrsina i od celog spektra zadataka koje traktor treba da obavi.
Kada su npr automobili u pitanju do skoro nije bilo dileme. Bolji izbor je bio neka polovna astrica nego nov jugo za iste pare. Verovatno je tako i sa nasim novim traktorima koji imaju prepotopsku koncepciju, dakle rec je o novom ali zastarelom traktoru koji se danas losije pravi nego nekada. Ako ne gresim?:
 
jes' dobro sam ja objasnio samo sto me izgleda nisi dobro razumio
zavisno od pozicije u kojoj se nalazim(o) tako i ocjenjujem sta mi je bolje , za sada mi je bolje polovno a kada bi bio u nekoj normalnoj situaciji tada bi mi vjerovatno bio boji nov :cao:
 
Nije svrha ni motora ni traktora da bude trajan. Svrha je da bude efikasan.
Danasnji traktori su mnogo efikasniji nego nekadasnji. Cinjenica.
Danasnji traktori manje trose. Cinjenica.
Danasnji traktori su ne samo neuporedivo komforniji veci zdraviji za onoga ko ih koristi. Cinjenica.


Efikasnost i trajnost zavise poprilično i od korisnika.

Koliko se sećam energetska efikasnost motora sa unutrašnjim sagorevanjem je vrlo niska
0.3-0.4 (30%-40%).Isti se od svog davnog nastanka suštinski vrlo malo menjao.
Energetska efikasnost ( moderan termin ima i stari stepen iskorišćenja ) govori i o potrošnji.
I energenti (tečna goriva ) imaju svoju energetsku vrednost. Primetili ste razlike u kvalitetu
goriva ( Motor prede kao mačka, ide kao zmaj , manje troši ili suprotno).
Komfor košta i troši energiju. Mnogo je jeftinijih i efikasnijih načina zaštite životne sredine od euro normi koje se odnose na motore sa unutrašnjim sagorevanjem.

Odavno postoji inžinjering koji se bavi oblikovanjem kupaca i proizvodnjom novih potreba.

Evo jedan komforan i "efikasn" način korišćenja traktora.
2j5j5tl.jpg

20gcrhw.jpg
20gcrhw.jpg
20gcrhw.jpg
 
meeker je napisao(la):
Efikasnost i trajnost zavise poprilično i od korisnika.

Koliko se sećam energetska efikasnost motora sa unutrašnjim sagorevanjem je vrlo niska
0.3-0.4 (30%-40%).Isti se od svog davnog nastanka suštinski vrlo malo menjao.
Energetska efikasnost ( moderan termin ima i stari stepen iskorišćenja ) govori i o potrošnji.
I energenti (tečna goriva ) imaju svoju energetsku vrednost. Primetili ste razlike u kvalitetu
goriva ( Motor prede kao mačka, ide kao zmaj , manje troši ili suprotno).
Komfor košta i troši energiju. Mnogo je jeftinijih i efikasnijih načina zaštite životne sredine od euro normi koje se odnose na motore sa unutrašnjim sagorevanjem.
Odavno postoji inžinjering koji se bavi oblikovanjem kupaca i proizvodnjom novih potreba.
Sve je ovo tacno. Meni najvise smeta ova proizvodnja novih potreba.
Jedino mislim da u poljoprivredi za sada nafta nema alternativu.

Ostaje cinjenica da visoko razvijene zemlje sa jako malim procentom poljoprivrednog stanovnistva uspevaju da proizvedu znacajne viskove hrane. Osim bolje organizacije i savremenije tehnologije obrade dobrim delom to duguju i savremenoj mehanizaciji u kojoj traktor kao osnovna polj. masina ima najistaknutije mesto.
Do skoro se smatralo da motor koji trosi 200g/ks ima jako dobru efikasnost.
Motor koji se danas ugradjuje u Fendt trosi 210g po kilovatu. To je ogromna razlika. Takve ili slicne motore danas ima i konkurencija. Medjutim tu je i vario prenos pa se taj kilovat najracionalnije pretvori u obradjenu povrsinu. Tako pored manje potrosenog goriva po jedinici povrsine imamo i ustedu u vremenu.........a vreme je novac.
Ako se pokaze da vario prenos nije podlozan kvarovima i on ce postati potreba. Ne zbog mode vec sto ce onaj ko ga ima za isti rad i ulaganja imati veci profit ili ce za toliko moci da obori cenu svom proizvodu zadrzavajuci isti profit.
 
Tacno tako.
Trziste, konkurencija.....
Cena na trzistu ide dole kada je ponuda veca od potraznje. Onaj ko racionalnije posluje taj moze da spusti cenu a da i dalje da bude dobar. To je poenta.
Post je spojen: [time]1270547590[/time]
_________________________________________________
savoris je napisao(la):
jes' dobro sam ja objasnio samo sto me izgleda nisi dobro razumio
zavisno od pozicije u kojoj se nalazim(o) tako i ocjenjujem sta mi je bolje , za sada mi je bolje polovno a kada bi bio u nekoj normalnoj situaciji tada bi mi vjerovatno bio boji nov :cao:

Promakao mi je ovaj post. Razumeo sam ja tebe i opet si zemljace u pravu. Kada bi tema bila sta mi je bolje. Tu je nesporazum sta je kome bolje. To je i North ARMY rekao i zato sam se i ja pozvao na njega. Odgovor na to pitanje je individualan a ne generalan.
Dakle nije isto pitanje sta je bolje i sta mi je bolje?

Mozda ja nisam dobro shvatio ovu temu a shvatio sam je otprilike da li su stari traktori koji su bili trajniji bolji od novih koji su ekonomicniji i svestraniji u upotrebi.
 
i tako sjebati sve one koji se bave istom djelatnosti

Razlika između socijalizma i kapitalizma je sledeća:
U socijalizmu imaš pet krava i mleko_Onda dođe država pa ti uzme mleko džabe i ostavi malo da možeš preživeti.
U kapitalizmu imaš pet krava i mleko.Dođe velika kompanija i učini da tvoja proizvodnja bude neisplativa.Krave jeftino prodaš istoj kompaniji, koja te zaposli da za bedne pare brineš o dvestotine njihovih krava.



Ne znam kakav je kod fendta tačno vario menjač. Inače variomatic CVT i ostali xxx su odavno poznata tehnička rešenja. I ona imaju svoje nedostatke a jedan je malo veći gubitak energije.
:ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
@meeker
o cemu ti druze pricas.
POstaje totalno dosadno da o bilo kojoj temi se govori dominiraju drustvenopolitcke frustracije.
Pokusaj da se koncentrises. Rec je o traktorima. Kakav socijalizam..?
Ne raspravljamo mi ovde ni koje drustveno uredjenje je bolje ni koje je grdje. Trziste je cinjenica . Ko ignorise tu cinjenicu ne moze da uspe ni u jednom poslu pa ni u poljoprivredi.

Drago mi je sto si mi otvorio oci da da vario menjaci za posledicu imaju gubitak energije. Doduse testovi govore da u praksi sam vario menjac donosi ustedu od 6-9% + ustedu u vremenu obrade. To sto odavno postoje razni variomatici nista ne znaci.Valjda je moguce da neko nesto usavrsi i otkloni nedostatke.To se u svim oblastima svakodnevno dogadja pa se valjda dogadja i kod traktora.
:ppozdrav:
 
Ma to što se tiče kapitalizma&socijalizma to je stari vic u kom ima puno istine. Inače mrzim politiku.
Oprosti ako sam te povredio. :ppozdrav:

Nikada nisam rekao da nema pomaka napred i da novo nije dobro. Samo mi malo smeta što su novi modeli traktora poprilično kompleksni, što za posledicu ima pad pouzdanosti, skuplje održavanje i servisiranje pa i to treba uzeti u obzir u konačnoj oceni.A i precenjeni su.Što se tiče testiranja to je poprilično relativno .
Budi siguran da je tehnički izvodivo namerno ugraditi grešku,i da se to koristi.
:ppozdrav: :ppozdrav:
 
meeker je napisao(la):
Nikada nisam rekao da nema pomaka napred i da novo nije dobro. Samo mi malo smeta što su novi modeli traktora poprilično kompleksni, što za posledicu ima pad pouzdanosti,

Budi siguran da je tehnički izvodivo namerno ugraditi grešku,i da se to koristi.
:ppozdrav: :ppozdrav:
ovo dvije stvari upadose mi u oko
ima pomaka naprijed ali ne bih se izrazio kao pad pouzdanosti , prije bih rekao porast zavisnosti ::namigivanje::

greske su naravno kvalitet materijala

jer i fabrikanti su se mao opametili , zasto da on proizvede traktro koji traje 100 godina , znaci proizvede ga jednom i to je sve sto je zaraadio na njemu
ali kada on tebi prodaje godisnje dijelova u vrijednosti 10-20% novog traktora e to je vec posao ::novac::
 
To vise u sustini ni nisu izvorne fabrike vec je od njih ostalo samo ime. Fabrike sad vode menadzeri (jebo ih ko ih izmisli) koji razmisljaju menadzerski,to jest kako lepo da upakuj sranje u bojama. Traktori su vredeli tamo do pocetka '90 e onda su na scenu stupili menadzeri.
 
Nazad
Vrh