Novi traktori, ili stari traktori, šta je bolje?

Ideja koja se meni svidja i ne znam da li ce ikad biti realizovana ali bar ovako u teoriji lepo zvuci za koju godinu dok se malo uveca posed,a ja zavrsim fax da radimo 30-40kj i jos jedan rodjak bi trebao da ima toliko da kupimo zajednicki traktor npr brenu ili neki slican i sa njim radimo samo oranje i tanjiranje,ostalo radimo svako sebi svojim manjim traktorima npr jedan 577 za sve ostalo od setve do zetve pa i transport.

Jos je ovo jaaaako daleko i to mi je samo ideja,pod uslovom jer znam da sa tim rodjakom necu imati problema tipa ti si lane imao 31kj a ja 30kj pa da mu se osecam duznim ili obrnuto.
Nemoj to da radiš,nema od tog posla ništa,npr.u jesen kad bude trebalo sejati pšenicu hoće rođak da poore i spremi svojih 20 kj i to sve da bude gotovo do nedelje jer iza nedelje se najavljuju obilne padavine.On svoje poradi a tebe zadese velike kiše zbog kojih ti probiješ optimalan rok setve i zbog kasne setve tebi pšenica na 15 kj podbaci za npr.800evra! Prve godine nećeš kriviti nikoga a već sledeći put kad se tako nešto desi posvađaćeš se sa rođakom.Ili situacija u proleće;Kažeš ti rođaku idem ja u sredu da spremam njivu za setvu kukuruza a on tebi kaže e jebiga baš sam ja hteo u sredu zato što posle imam nekih obaveza.A kad se desi neki kvar na traktoru o tome neću ni da pričam.Ovo ti govorim iz iskustva mog oca iz 80-tih godina a i iz mog ličnog iskustva od pre 2 god.Ovo je izvodljivo samo u teoriji a u praksi je jako kratkog veka.Moj savet ti je da vi kupite svako sebi po jedan manji traktor pa se lepo ispomažete jedan drugog,a ti kad misliš da je moment da se ide u njivu ti lepo sedneš u SVOJ traktor i ideš da radiš.
 
To je jako lepo,i ja sam rekao da se ispomažete i dalje ko koliko može ali zajedničke mašine nikako.I meni je moj otac rekao da to neradim na osnovu svog iskustva ali ga nisam hteo slušati,izdržao sam 7 god. a sad nepričam sa čovekom sa kojim sam odrastao.Ja ti kažem a ti kako hoćeš.
 
Mi odmeravamo jedan Landini MIstral taj bi bio kao stvoren za nas, al to će još da pričeka ::novac::
 
dobar je mistral ali je jako nizak,ja do mog vocnjaka veci deo godine nebi ni mogao otici sa njim kakvi su nam putevi i pored svog truda da ih odrzavam. po mom skromnom misljenju novi traktor je u svakoj prednosti u odnosu na stari. trenutno imam 4 stara i jedan novi. netreba mi toliko ali nisam imao potrebu da ih prodajem,kako zadnjih godinu dana vozim novi traktor uvideo sam sve njegove prednosti i cim ga otplatim,nadam se pre roka,prodajem 3 stara i kupujem jos jedan novi,jedino imt 539 ostavljam.
 
@MONTOYA

Ja sam konkretno mislio na nove velike traktore i malo zemlje. Tvoj primer je skroz korektan jer imas traktore koji ne kostaju puno i u dobrom stanju i dobro ih odrzavas.
Pre nego sto sam uzeo Zelenka dvoumio sam se izmedju Brene i Rogonje i malo je falilo da pazarim jednog od ta dva ali kad sam poceo da orem i kad su svi stari stali u oranju u istom trenutku prelomio sam da pazarim nov.

@NA

Salio sam se za objekte, samo sam hteo da cujem misljenje.

@djoker

Drugo je kad traktori rade i kad su uposleni kao kod tebe.
 
Hmmm, a opet imas u dvoristu tri relativno nova traktora ako se ne varam? i 540 ;)
Od te trojice svi su stariji od 6 godina:ppozdrav:
A 540 če kod mene ostat kao trajna imovina,nema neke svrhe ič ga prodavat jer neču neke pare dobit za njega,a ne smeta mi a tu i tamo dobro dođe...

Novi traktori su kod mene jer se bavimo takvim poslom da nemmao vremena za popravke stroja ili za neke velike zastoje,pogotovo kad se sijeno sprema ili silaža..
Jedino ovaj jači traktor kaj imamo je mogao bit stariji jer neče radit puno kod mene,ali za sad če ostati tako..
 
@Sremac

Evo jednog odličnog kandidata za voćarstvo, TAFE 45 DW, 45KS, prednja vuča, nizak, širok, stabilan, svakako mali potošač, okretan a i održavanje nije problem za TAFE, već su se odomaćili ovdje.

http://www.pik.ba/artikal/2201048/traktor-tafe-45-dw/

O
vo je puna cijena u BiH, ne znam koja bi bila u Srbiji, sigurno i tamo može da se nadje. Uz neku fino subvenciju od države, prava mašina. Mislim da bi imao sasvim dovoljno snage za tvoje priključke, nisi rekao o kojem Torpedu se radi?
 
Torpedo 55A napisao sam gore, a evo i slike.
wasvmw.jpg

Ovaj tafe je već nešto ozbiljnije od 539, jedina mana je što nema kabinu a to je ozbiljan problem kad se prska za ostalo ne mari.
 
Kabina bi zaista bila problem. Ne znam ko je zastupnik Tafe za Srbiju, sad cu malo da proguglam. Imaš i one YTO duplake od 50-tak KS sa kabinom, oni su dosta povoljni sa cijenama ali tu su dijelovi malo problematični.
 
Ima jedan 554 u selu i za sad se lepo ponaša tj. bez kvarova je već 2 godine isto ga koristi u voću.Ne znam videćemo šta ćemo raditi ove godine nešto moramo uraditi al će to biti na jesen kad prodamo šljivu do tad ništa.
 
Eee, nema to "do tada ništa" :) ! To je taman vrijeme da se raspitaš, pogledaš koješta i odlučiš. Čitao sam na YTO temi da se 554 solidno pokazao ali kabina nije baš najbolje zaptivena, no to nije problem riješiti sa malo silikona :)
 
Nisam ja dugo odlučivao kad sam našao Hurlimana, otišao vidio ga, probao jedan dan i to je to. Traktor jesam tražio dosta dugo jer nisam imao mnogo novca a izbor nije neki, sve sam goli švercer i krševi od traktora, ima na nekoliko tema slika traktora koje sam gledao, kakve sve grobove ljudi podvaljuju to je strašno. To je razlog zašto se kupovina odužila. Tokom potrage, jedini za kojima žalim su jedan IHC 856XL, JD2040 i MTZ 82.1, prva dva zbog novca a treći zbog lošeg prodavca koji je htio da mi podvali. Čim sam našao traktor koji mi je pasao odluka je pala istog dana.
 
Nikako nas nov!!!Ja sam imao rakovicu 76,2010 sam kupio novu 76,a staru prodao i napravio veliku gresku...Stara je bila i ljuca i manje bucna,jer u ove nove ne ubacaju stabilizatore motora,da ogluvis u kabini....
 
Не могу да пронађем на нету које су норме емисије штетних гасова и величине честица које европска комисија предлаже за тракторе, самоходне машине и грађевинске машине, које се не крећу по путевима. Изгледа да ће од 2020. све старе машине на отпад а неке нове (типа ИМР) неће моћи ни нове у употребу. Страна 42. http://www.agromarket.rs/files/deals/AS_66.pdf

 
Nazad
Vrh