Nikad ovako !

Jedan moj komsija tovario kamenje dole sve popucalo, gibnjevi...
 
Скинуо сам апликацију за мобилни. Само не могу да нађем квалитетан држач.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Sreća pa nisam bio daleko od kuće.
7e7e110915a5e6b86f69f0457f4ba50e.jpg
 
Не треба да те чуди. Оваквих нађем по неколико комада сваке године.
1c37984df1ebcc14e92bfbce50ab9a25.jpg


Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Ja tih eksera (najčešće veličine letvarskih) nađem SVAKI put kad izađem na njive. Čak sam jednom pomislio da ih neko namerno baca jer sam tad našao nekih 6-7 komada na uvratinama samo ispred jedne njive (nekih 60 tak metara). Uopšte mi nije jasno otkud toliko starih pokrivljenih eksera po lenijama.

A pre dosta godina sam pravio metal detektor da tražim panjeve na međama (u mom slučaju ukucane cevi, a računao sam i na armaturu u betonskim stupčićima). To je pištalo bukvalno gde god ga spustim, skomolo sam od kopanja a iskopavao sam čepove od piva, foliju od pašteta i sl. :haha:
 
Изнесу их сетвоспремачи кад окрећу на увратинама. Стари салаши и управе који су рушени. Имам кући и један део гусенице највероватније од тенка. Једном сам видео и велики ланац закачио се за сетвоспремач али нисам успео да га покупим. Оре се све дубље ко може ко зна шта се све ископа само не пријави.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Ja sam u njivi sa setvospremačem našao veliku kuku za dizalice i kranove. Zaglavila se u rotore i blokirala ih. Njiva je blizu dalekovoda pa pretpostavljam da je otpala pri montiranju bandera...

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
A bas pomislih odakle toliki Klin u tocku. Ispade da covek moze ocekivati svasta, od delova za most do haubice.
 
Зерц, конкретно у мом крају је било пуно салаша и каштела. Као и фарми пре 100-150 година. Има на старим мапама. Све је то порушено да би се људи и механизација груписале на једно место. Кад су се ливаде орале није била реткост да се нађе оружје или нечији гроб/споменик. Неко је ћутао а неко пријавио. Е тај што је пријавио морао је да докаже да је само то нашао а не нешто пређутао.
Кад су рушили један каштел, један од највећих у војводини изолација између спратова је био слој песка око 50 цм. Имао је парно централно грејање у то време!!! Песак су сипали у џакове и прошао је неки комад гвожђа. Један радник видео и рекао друговима у дугим кожним мантилима да је то био комад злата и да је један радник узео. Дошли на управу другови милиционери и све ствари из барака напоље и из подрума и тавана. Скидали их голе и претресали. Испостави се да је неки украс. Оплавили све да би били сигурни.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Староседеоци већином који су добијали грађу од тих објеката за нове куће. И наравно колонисти. Па шта мислиш где су отишли ти људи који су живели на тим салашима и управама. Не знам како познајеш терен али од хусака(насеља) је све порушено до паноније. А народ који је ту живео добио плацеве и грађу за куће. Још има овде тог старог народа тако да се може свашта чути и сазнати. Не можеш за све кривити дођоше. Нису сви староседеоци имали кућу, земљу и паре. Било је оних који су радили за тањир брашна цео дан. И још ако не неко био баш баш вредан добио би гуску или патку од газде. И тога се добро сећају. Људи неписмени успели да школују децу па кад неког сретнеш и кажеш одакле си одмах се сете са које управе су дошли и како су живели. Има доста факултетски образованих.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
A ima i govana cinkaroša komunističkih,ali konkretno me zanima odakle su jesul hercegovanci ili ličani ili možda čuveni bosančerosi ,a to ko je kako šta radio uglavnom se išlo na posao da se vidi šta ima da se ukrade i platica da se primi.
a kako mogu biti starosedeoci ,sve su to solunaši dobrovoljci i kraljevi kolonisti,a kasnije titina kolona komunjara.
Tako da kad se rušilo bilo je posle 2 sv. rata.
 
Ово је било на емушићу где је срушен каштел, а на крају и цео сравњен са земљом. А тамо је највише мађара било. А да липар се некад звао емушић стари, само су га после прекрстили.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
А ти на које циљаш су дошли овде почетком 80-тих. Ово се дешавало 60-тих и почетком 70-тих кад су почињали да гасе управе( а управе су били велики салаши).

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Savo ,tebi mnogi navaljaju , jedno desetak nacionalnisti i podgrupa kolko sam upratio , bas previse . Uglavnom svi osim Srba a i od Srba vecina ne .
De ,de Momo samo opušteno,treba i živeti među njima pa onda o njima govoriti.
Nemaš ti pojma šta ti je Vojvodina ili kakva je bila pre a kakva posle 2 sv. rata,uglavnom ciljam na tip ljudi koji je bio tada.
A tvoje zemljke pominjem jer ih tu ima najviše ,ti koji su došli trbuhom za kruom 50-tih godina i 60-tih,ti koji su tu planirali da ostanu,mada dolazilo je sila ljudi iz bosne kao nadničari i bilo je oko svake ekonomije barak naselje za njih pa na zimu kući za bosnu,sve tri nacije su dolazile.
 
Nazad
Vrh