Nikad ovako !

Ne , nego bi bio za to da ja kao radnik upravljam firmom i dijelim dobit sa vlasnicima .🤣
Ako hoces vise para firminih od plate , kupi dionice.
Tamo devedesetih godina Livnica Kikinda imala 7000 radnika, odlicno poslovala i sirila se. Onda krene ta politika deonicarskog drustva i delile se deonice, a mogle se i kupovati. U pocetku radnici imali 70% firme, ostalo neki fondovi i banke. Kako su godine prolazile tako se raddnicki deo topio, a ovih ostalih uvecavao sve do toga da na kraju radnici nisu imali nista. Cuveni Predrag Bubalo je bio zadnji generalni koji je fabriku prodao Slovenackom Cimosu, a da radnici deonicari nisu videli beli dinar. Toliko o deonicama i deonicarskim drustvima.
 
A kako bi ti rijesio napredak i zaposlavanje u podrucju sa najvecom nezaposlenosti ?
Da radnici iz podrucja sa vecom zaposlenosti salju dio plate ovima ili da drzava ili neko drugi gradi fabrike sa dobrim uslovima ili da neko iz siromastva dobije neku dzoker super moc kao u igricama i da automatski preskoci vise stepenica ili da se pusti da ekonomija prirodno radi svoje ?
 
A kako bi ti rijesio napredak i zaposlavanje u podrucju sa najvecom nezaposlenosti ?
Da radnici iz podrucja sa vecom zaposlenosti salju dio plate ovima ili da drzava ili neko drugi gradi fabrike sa dobrim uslovima ili da neko iz siromastva dobije neku dzoker super moc kao u igricama i da automatski preskoci vise stepenica ili da se pusti da ekonomija prirodno radi svoje ?
Nisam ekonomosta niti me ta grana zanima . Uvek ima nacina . Povecati plate na ustrb poreza a u mestima gde je region razvijebiji veci porezi na plate . To drzava moze doneti i da stranci imaju takve uslove . Milion stvari se moze odraditi za siromasne regione . Ali jbg. svi jaki politicari ne zive u takvim regionima .
 
Mislim da je prvi uslov put odnosno transport, tek onda mozes da pravis fabriku, ali neceg sto se moze raditi u tom regionu, Cak ako imas proizvodnju, a ne mozes da plasiras taj proizvod na trziste ili ti treba previse vremena, pregazice te konkurencija.
Smederevo nije dobar primer.
 
Nerazvijeni ili siromašni krajevi imaju problem sa kadrovima. Nema ko da organizuje posao a ni radnika da rade isplative poslove.
Kvalitet, ako se pojavi, biva uništen u ratovima i raseljavanju. Poslovi koji se mogu raditi u tim uslovima su malog obima i lokalnog karaktera.
I država je firma. Nažalost vode je priučeni ljudi. Ista sorta kao i novopečeni biznismeni. Nedostaje im tradicija rukovođenja. Bilo je takvo vrijeme da su mogli za sitne novce uzeti neku firmu i prodati opremu, zemljište, ako je šta ostalo u magacinu i sl. Oni nisu rukovodioci ali njih i ne zanima proizvodnja. Ni ovi političari, mada nama moćno izgledaju, nemaju viziju. Imaju samo priču za narod.
 
2014 zbog obilnih kisa u nasem regionu nekih 1000 ha pod sojom i kukuruzom sto nisu ljudi mogli skinuti sopstvenim kombajnima odradili kasnije krajem Novembra i u Decembru 2 clasa gusenicara po nevidjenom blatu i vode na parcelama.
Tragovi su bili duboki i do 1 metra.
Bilo je cak gde su se i zaglavili i tonuli u zemlju!
U prolece znam da sam prvo tragove zatrpao nekim jednorednim kosim tanjiracama, prvo s jedne strane a potom s druge tih tragova a potom ili oranje ili tanjiranje.
 
U 70-80% traktora se nikad nije promenulo ulje u menjaču-diferencijalu, samo dolivanje ako fali a neki čak ni ne kontrolišu pa se iznenade kad u menjaču ostane samo par litara.
 
Kad pogledas u praksi - NE POSTOJI drzava u kojoj bi moglo da se kaze da su prihodi relativno visoki, a da u njoj postoji znacajan udeo drzavnih firmi. Tamo gde postoje drzavne firme to su uglavnom strateske grane, prirodni monopoli tipa energetika, zeleznica itd. Poljoprivreda je mnogo efikasnija kad je zemlja u rukama malih gazdinastava nego velikih drzavnih kombinata. Rusija na primer za vreme SSSR NIKAD nije dostigla rekord proizvodnje psenice iz vremena pre prvog svetskog rata uprkos svoj demagogiji velikih brojeva u vidu kombinata, uprkos tome sto su pre prvog svetskog rata obradjivali zemljiste konjima i volovima, a u vreme SSSR-a traktorima i kombajnima,70ih i 80ih su morali da uvoze psenicu iz SAD. Tek posle 1991. i dolaskom privatnog vlasnistva proizvodnja pocinje znacajno da raste i Rusija prelazi iz uvoznika u izvoznika. Drustveno vlasnistvo dokazano ne funkcionise nigde na planeti zemlji.
Ovo si lepo rekao.
 
Nazad
Vrh