Nikad ovako !

Mnogo grešiš, naš narod je dobar. Loši su oni na vlasti i u sistemu, a sve njih su nam instruisali upravo te države u koje naši građani odlaze.
Pa jeste, te zemlje su glasale za "ovo" i onda su ih instruisale na vlast, gde je bio tada nas "dobar" narod da glasa drugacije...
 
Ma sve si u pravu ali svjetske ale pritišću,prijete sankcijama,podmeću avionske i druge nesreće.......finansiraju solventnu opoziciju,organizuju masovne proteste....traže liberalizaciju.Ako me razumiješ.
Hoću da kažem da razmišljati svojom a ne tuđom glavom nije stvar izbora ,u većini slučajeva već nečega što ti je dato ili oduzeto mjestom rođenja
I nije stvar izbora, nego imas li s cim razmisljati ili nemas. Veze nema s mestom rodjenja. Definisi solventnu opoziciju i protesti su protiv nasilja a ne ono sto vas a nas predsednik prica...
 
Pa jeste, te zemlje su glasale za "ovo" i onda su ih instruisale na vlast, gde je bio tada nas "dobar" narod da glasa drugacije...
Pošten narod je prevaren i sada se laže i vara. Zapad je naučio naše političarw da manipulišu narodom, nisu to Rusi uradili. Mediji su od tebe napravili autošovinistu. Zato što ništa ne znaš. Naš narod nikada nije imao robove i nije organizovao pljačkaška osvajanja, ne propagira pederluk, razvrat, nacizam, komunizam, fašizam, satanizam, seks sa decom i druge izopačenosti su došle sa zapada, ne iz Srbije ili Rusije. Ili možda više voliš te zapadne ,,vrednosti" ali ja ipak mislim da te mame samo njihove krvave pare zbog tvog neznanja.
 
Само чињенице мој народ је најлепши најпаметнији најпоштенији највиши све у свему најбољи Само што у српском језику има оно АЛИ рецимо оно нисмо имали робове АЛИ се у Душановом законику робови наши зову отроци , Разуми ме генерацијо волим мало ...
 
Само чињенице мој народ је најлепши најпаметнији најпоштенији највиши све у свему најбољи Само што у српском језику има оно АЛИ рецимо оно нисмо имали робове АЛИ се у Душановом законику робови наши зову отроци , Разуми ме генерацијо волим мало ...
Razlika je ogromna, kao oko i **greška ali nekom drugom prilikom
 
Само чињенице мој народ је најлепши најпаметнији најпоштенији највиши све у свему најбољи Само што у српском језику има оно АЛИ рецимо оно нисмо имали робове АЛИ се у Душановом законику робови наши зову отроци , Разуми ме генерацијо волим мало ...
Cisto da se zna:Robovi u smislu koje mi poznajemo danas( i koje smo gledali po filmovima ili nailazili na njih po knjigama isl) postojali su mahom po primorskim gradovima i latinskim naseobinama po tadasnjoj Srbiji gde se rob izuzetno razlikuje od otroka i po pravima i po stalezu i kod njih se tu povlaci izricita paralela-rob je rob bez ikakvih prava i vlasnistvo gospodara bez pogovora dok je situacija sa otrokom drugacija.Otroci nisu isto sto i robovi,otroci su stalez ispod meropaha i imali su pojedine slicne obaveze kao i meropasi,placanje soća,gradozidanije,gradoljudenije,bir, a nisu imali za pravo da se tuze sa vlastelom i crkvom kao meropasi i da im se placa nadoknada za ucinjeno zlodelo,s tim da su meropasi imali jos vise obaveza od njih jer su bili najmasovniji stalez u drzavi ali nisu imali za pravo recimo da budu dvorjani kao otroci(pojedinci) koji poimenice mogu da se nadju po hrisovuljama i starim spisima i koji su bili ljudi od poverenja vlastele-jedan od primera otroka kao zastupnika vladara je i Nikita Grk koji je zastupao despota Jovana Ugljesu. Na pojedinim mestima nailazi se i na podatak da su otroci slobodni naseljenici ili prebezi neke oblasti i mahom su druge nacije ali ima i primera kada su to i Srbi (Nikola Vladovic ili recimo Radoslav Djurašinovic otroci vojvode Golemovića)tako da nije postojala realna potreba da se rec otrok prevodi i da se izjednacuje sa recju rob,realnije bi bilo da se rec otrok objasnjava time da se to ,,zvanje dodeljivalo" odredjenom prebegu koji je bio meropah ali zbog samo cina( bezanja sa bastine svog vladara)dodeli niza ,,titula" jos goreg polozaja da se obeshrabri u cinjenu te radnje opet- tj postaje otrok.
 
Cisto da se zna:Robovi u smislu koje mi poznajemo danas( i koje smo gledali po filmovima ili nailazili na njih po knjigama isl) postojali su mahom po primorskim gradovima i latinskim naseobinama po tadasnjoj Srbiji gde se rob izuzetno razlikuje od otroka i po pravima i po stalezu i kod njih se tu povlaci izricita paralela-rob je rob bez ikakvih prava i vlasnistvo gospodara bez pogovora dok je situacija sa otrokom drugacija.Otroci nisu isto sto i robovi,otroci su stalez ispod meropaha i imali su pojedine slicne obaveze kao i meropasi,placanje soća,gradozidanije,gradoljudenije,bir, a nisu imali za pravo da se tuze sa vlastelom i crkvom kao meropasi i da im se placa nadoknada za ucinjeno zlodelo,s tim da su meropasi imali jos vise obaveza od njih jer su bili najmasovniji stalez u drzavi ali nisu imali za pravo recimo da budu dvorjani kao otroci(pojedinci) koji poimenice mogu da se nadju po hrisovuljama i starim spisima i koji su bili ljudi od poverenja vlastele-jedan od primera otroka kao zastupnika vladara je i Nikita Grk koji je zastupao despota Jovana Ugljesu. Na pojedinim mestima nailazi se i na podatak da su otroci slobodni naseljenici ili prebezi neke oblasti i mahom su druge nacije ali ima i primera kada su to i Srbi (Nikola Vladovic ili recimo Radoslav Djurašinovic otroci vojvode Golemovića)tako da nije postojala realna potreba da se rec otrok prevodi i da se izjednacuje sa recju rob,realnije bi bilo da se rec otrok objasnjava time da se to ,,zvanje dodeljivalo" odredjenom prebegu koji je bio meropah ali zbog samo cina( bezanja sa bastine svog vladara)dodeli niza ,,titula" jos goreg polozaja da se obeshrabri u cinjenu te radnje opet- tj postaje otrok.
Zanimljivo... Čitajući ovaj komentar i još malo o srednjovekovnoj Srbiji ne mogu da ne vidim jasnu sličnost izmedju mene i tog otroka. Ako neko misli "Ej, stani malo pa njima je bilo mnogo gore." da jeste, ali treba uzeti u obzir da su to srednjovekovni standardi i da se ne mogu porediti sa današnjim. Jedina razlika koju vidim u odnosu na te otroke je u time što ja mogu da odem u Njemačku, a oni kao nisu mogli.
Mislim mogli su i oni sigurno, ali nisu smeli da se vrate. Ja sad eto mogu čak i to. A i što bi oni išli u Nemačku kad je Švaba tamo u to vreme jeo prstima, a mi smo ovde viljuškom boc! :)
 
I nije stvar izbora, nego imas li s cim razmisljati ili nemas. Veze nema s mestom rodjenja. Definisi solventnu opoziciju i protesti su protiv nasilja a ne ono sto vas a nas predsednik prica...
Nije probelm što to priča predsednik već što nam i "opozicija" veli isto. Ljudi izašli na protesti jer im je preko glave više celog ovog sistem koji je očigledno korumpiran, pokvaren, zao i koji nas sve vodi u propast. Nije problem samo taj jedan masakr u skoli koji je mogao da se de si bilo gde već je problem što se odma posle toga desio još jedan masakr. Problem je što se to kod nas dešava isuviše često. Problem je kad načelnik policiji izadje i javno pokazuje spisak zrtava i potencijalnih žrtava. Problem kad predsdnik posle tog nečuvenog zločina u školi izadje i krene da brani sebe i ljude oko sebe, a da krivicu prebacuje na narod, na nas, ko što uvek i za sve radi.
Ma da je Alesandar Vučić to veče izašao i samo ljudski rekao "Zakazali smo kao društvo, zakazao je sistem. Neke stvari moramo očigledno da promenimo." Da je to uradio kao čovek, verujem da do protesta ne bi ni došlo. Ali ne... on je morao čak i u tom najmračnijem momentu da uradi ono što uvek radi i da pere sve oko sebe, a da krivi narod.

Narod je spontano izašao jer mu je pun k svega, Naravno posle samo nekoliko dana kada su uspeli da slože svoje redove gospodar šalje svoju "opoziciju" da preuzme proteste i da ispadne kako je sve to u stvari njihovo ili eventualno orkestrirano iz inostranstva.
Ja ne verujem koliki je broj ljudi koji još uvek veruju da su famozni Đilas i ekipa opozicija Vučiću? Ja mislim da je ako ne ranije barem sad očigledno da svi oni duvaju u istu tikvu. Meni je to odavno jasno. Jedino je problem kako promeniti ceo taj sistem. Tu ne vidim rešenje nažalost jel je problem mnogo dublje prirode. Iskvarili smo se kao narod kompletno.
 
Poslednja izmena:
Možda je jedino rešenje kao u Crnoj Gori,da se pojavi neko potpuno nov i mlad i da pustimo mlade da oni pokušaju napraviti novi sistem.Mada po meni ti koji se pojave morali bi za moj glas da potpišu da će terati sve ove koji su sada ovo napravili u zatvor.
 
Zanimljivo... Čitajući ovaj komentar i još malo o srednjovekovnoj Srbiji ne mogu da ne vidim jasnu sličnost izmedju mene i tog otroka. Ako neko misli "Ej, stani malo pa njima je bilo mnogo gore." da jeste, ali treba uzeti u obzir da su to srednjovekovni standardi i da se ne mogu porediti sa današnjim. Jedina razlika koju vidim u odnosu na te otroke je u time što ja mogu da odem u Njemačku, a oni kao nisu mogli.
Mislim mogli su i oni sigurno, ali nisu smeli da se vrate. Ja sad eto mogu čak i to. A i što bi oni išli u Nemačku kad je Švaba tamo u to vreme jeo prstima, a mi smo ovde viljuškom boc! :)
Kolega,jeste li bili u inostranstvu,nekada,tj ziveli,radili,placali stan,komunalije,hranu,ziveli taj cuveni zapadni zivot ako je poenta vaseg pisanja ironicna,tj da je na zapadu sve super a da je ovde septicka jama? Ja jesam,bezmalo 3.5 godine sam tamo ostavio i vratio sam se kuci cista obraza i praznog dzepa,ne kajem se. Usao sam u proces za boravisno-radne papire,znao sam jezik( ali polako i to lapi jer ne koristim nemacki) a i ne planiram da se vratim jer to je sistem koji je napravljen da te pojede,ne moze to svako od nas,ja nisam mogao i nisam HTEO da se trudim da ostanem,lakse mi je ovde jesti koru suvog leba i casu ladne vode nego njihov biftek,lakse mi je i dostojanstvenije mreti kao bednik u Srbiji nego rob u Svabiji. Uostalom,to nije poenta mog pisanja,vec da se razluci sta je sta bilo( sta je otrok a sta rob) u nasoj istoriji( ali se to odmah izvrce kao i mnoge druge stvari),ne zna se dosta jer sistem koji je vladao 50 godina tj komunizam je pokusao i u velikom slucaju uspeo da satre,ponisti i skloni sve sto je srpsko a i nije moje pisanje imalo poentu nekog da uvredim niti sad pisem da uvredim tebe. Uostalom,neka svako proba da ode sad na zapad ali oficijalno,znaci ne one fore sa kupovinom licnih karti od mrtvih slovaka i ceha,ne fore sa slovenackim zdravstvenim knjizicama,ne sa madjarskim papirima ili hrvatskim suprugama ili rumunskim majkama,ne fore sa zenidbom milfara ili svapskih baba ili bugarskih ciganki,nego ruke u dzep,putna torba na rame pa polako. Brzo bi se vecini rasprsili snovi. Kao i meni,jer sam bio mlad i glup( jos uvek sam glup) i skapirao sam da Srbija nije banana-republika kao sto mnogi pisu vec je problem u majmunima koji su dosli na vlast i pokusavaju da vode tj da pojedu bananu. Kad ustane neki novi Karadjordje i pocne da vesa na prvi dud kao kod nas u Smederevu,brzo bi se ocistilo zito od kukolja. Izvinjavam se na romanu,i ne zamerite,nije komentar usmeren na nikog,nego pisem u globalu. Ako moderatori smatraju da je komentar neprimeren neka se obrise.
 
Neka razmišlja drugi put.Tako bi trebalo uraditi i za sve one koji su razorali i odorali puteve, lepo po džepu pa ti Marko ori drumove.
Da se samo nadovezem,trenutna situacija zbog komasacije kod mene u selu je takva da veliki razoravaju puteve i ljudi nemaju pristup parcelama,skidaju i ponistavaju sinore i prisvajaju tudju zemlju,seku ljudima drva sa sinora,ulaze u posed kod starijih ljudi koji nemaju niti snage niti finansija da se bore sa njima,primoravaju nas da kruzimo duzim putevima do njiva,gaze namerno parcele gde oni nisu uspeli da udju( napravili mi recimo put u jednoj parcelici od 25 ari uz moju koju sam uzeo u zakup,taman siroka 6m i dugacka kao moja i koriste je kao put,triput sam je preoravao i jedva je spremio za setvu suncokreta ali su mi nekih 1.5m do 2m m celom duzinom poprskali suncokret jer imaju psenicu do njega),svu drzavnu zemlju su podelili medju sobom itd isl. Ako bi se samo sprovela ova akcija koju kolega Matic preporucuje, tipa 1mkv koji razoru od puta-100 dinara kazna,od para bi sagradili garant novu crkvu u selu.Na tabli donatora mogli bi da ispisemo njihova imena😂
 
Kolega,jeste li bili u inostranstvu,nekada,tj ziveli,radili,placali stan,komunalije,hranu,ziveli taj cuveni zapadni zivot ako je poenta vaseg pisanja ironicna,tj da je na zapadu sve super a da je ovde septicka jama? Ja jesam,bezmalo 3.5 godine sam tamo ostavio i vratio sam se kuci cista obraza i praznog dzepa,ne kajem se. Usao sam u proces za boravisno-radne papire,znao sam jezik( ali polako i to lapi jer ne koristim nemacki) a i ne planiram da se vratim jer to je sistem koji je napravljen da te pojede,ne moze to svako od nas,ja nisam mogao i nisam HTEO da se trudim da ostanem,lakse mi je ovde jesti koru suvog leba i casu ladne vode nego njihov biftek,lakse mi je i dostojanstvenije mreti kao bednik u Srbiji nego rob u Svabiji. Uostalom,to nije poenta mog pisanja,vec da se razluci sta je sta bilo( sta je otrok a sta rob) u nasoj istoriji( ali se to odmah izvrce kao i mnoge druge stvari),ne zna se dosta jer sistem koji je vladao 50 godina tj komunizam je pokusao i u velikom slucaju uspeo da satre,ponisti i skloni sve sto je srpsko a i nije moje pisanje imalo poentu nekog da uvredim niti sad pisem da uvredim tebe. Uostalom,neka svako proba da ode sad na zapad ali oficijalno,znaci ne one fore sa kupovinom licnih karti od mrtvih slovaka i ceha,ne fore sa slovenackim zdravstvenim knjizicama,ne sa madjarskim papirima ili hrvatskim suprugama ili rumunskim majkama,ne fore sa zenidbom milfara ili svapskih baba ili bugarskih ciganki,nego ruke u dzep,putna torba na rame pa polako. Brzo bi se vecini rasprsili snovi. Kao i meni,jer sam bio mlad i glup( jos uvek sam glup) i skapirao sam da Srbija nije banana-republika kao sto mnogi pisu vec je problem u majmunima koji su dosli na vlast i pokusavaju da vode tj da pojedu bananu. Kad ustane neki novi Karadjordje i pocne da vesa na prvi dud kao kod nas u Smederevu,brzo bi se ocistilo zito od kukolja. Izvinjavam se na romanu,i ne zamerite,nije komentar usmeren na nikog,nego pisem u globalu. Ako moderatori smatraju da je komentar neprimeren neka se obrise.
Mislim da si pogrešno skapirao moj post. Nije bila kritika tvoga niti je bilo neko havaljenje zapada, a podaštavanje Srbije. Jednostavno čitajući o otocima nisam moga da ne uvidim jasne pralele izmedju njih i danšnjih sitnih paora. Jeste to danas mnogo lepše upakovano ili je dosta slično.
Odlazak u Nemačku naveo sam kao razliku jer data je bilo ilegalno da napustiš vladara, a danas nije. Nisam govorio da li je tamo bolje ili nije već samo o mogućnosti odlaska. Kad smo se već dotakli toga rećiću svoje mišljenje.
Nisam nikad živeo i radio tamo tako da ne mogu da govorim sa sigurnošću, ali sudeći po broju ljudi koji ode -vrati se rekao bih daj ipak malo bolje tamo. Od ljudi za koje ja znam da su otišli vratili su se samo oni što su iz nekog razloga morali. E sad naravno da odlzak tamo ima svoje mane, ali očigledno da ima i prednosti jer bi se u protivnom većina tih ljudi vratila ovde. Nije baš da ovde nemaju od čega da žive pa da se zato ne vraćaju.

Inače dlažem se da srednjovekovna Srbija nije imala robove. A što se tiče Karadjordja kako smo krenuli malo će nam biti i 3 komada. :)
 
Nazad
Vrh