Pregazilo te vreme
Nas obrazovni sistem jos pociva na temeljina socijalizma po liniji osnova-srednja-posao pa je na sve to uleteo fakuktet jer nece moje dete na zanat.
A realnost je da osnovnu odmah nakon male mature moze da zaboravi jer ce u srednjoj da ga guraju u sasvim drugi kalup koji je uglavnom operisan od logike i modernog doba,pa ce recimo automehanicar da gubi vreme sa zastarelim sistemima dok tehnologija gura napred.A sve to pod izgovorom da za to treba reforma i profesoru jos par godina do penzije.
Evo ti primer masinski fakultet gde na prvoj godini imas informatiku gde se ice stvari kao da je racunar juce izmisljen I gde dolaze digitalno nepismena deca koja office poznaju povrsno I nisu ni svesni sta sve moze u wordu recimo da se uradi.A na sve to imas uvod u programiranje gde ce da I've fortran jezik koji se vec dve decenije ne koristi.m
I sad ce neko da kaze,a sto da zna office bitniji su rimski brojevi I polinomi.Pa kad preda CV napise da zna office dodje na razgovor I vidi da pojma nema.A gotvo svuda sve strane kompanije poznavanje offica podvode kao elemntarnu stvar.
Sa tog masinskog izadje inzenjer spreman za rad u Zaustavi '88 godine,Ako nije dovoljno svestan situacije pa krene Sam da siri znanje.
Jedan IT zaradjuje 2000€ kao pocetnik jedan profesor u penziju ode sa 60.000 din.
O cuvanju jezika i kolonijama ne bih ni diskutovao.Taj jezik je unistio jos Jernej Kopitar,a nacionalnu svest sistem od 45 do danas.
Једном приликом ми је мој брат од тетке др Радосав Пушић (доктор филозофије и професор кинеског језика) рекао мисао коју је наводно изрекао Брус Ли: тајна је у основама.
https://dereta.rs/a/37a07d4a-0754-45cf-a0ee-6bc826577877/Radosav-Pusic.aspx
Па у шклству морају да се раде основне ствари. И добар пример си навео аутомеханичара. Мора прво научити шта је мотор и како то ради...иначе неће моћи да касније ради на поправци, а да не говоримо о некаквом развоју. Па тако многи мисле, отворим сервис и „свирам клавир“ – дијагностика ће то све да среди. 'Оће, али мало сутра.
Шклство служи томе да образује младу особу познавању материје. Потом следи надоградања и успеће они који су заинтересовани. Што би рекао мој рођени брат, каа је студирао саобраћајни факултет, на факултету учиш све исто само се упућујеш да учиш на вишем нивоу (то ми је рекао када сам зинуо од чуда јер човек у првом семестру, практично „очисти“ годину и остави „груваторске“ предмете – одбрану и заштиту и социологују и онда и онда боемише али други кукају јер су положили само 2 предмета...баш одбрану и заштиту и социологију; па је моје чуђење било, како може да положи математику 2 када је није ни учио...каже, како нисаму учио...па учио сам то у средњој...питам га коју је оцену добио из математике2 , а он каже: па ваљда знаш 9 или 10).
Слично имаш и у ТЕНТ-у где су мислили да ће убацивањем напредније управљачке технике Сименс унапредити производњу. Једна „ситница“ је гурнута у страну а то је несагласност новог програма и стања у погону (који је остао одрпан). Па је после тога било безброј хаварних појава. Али зашто да о томе мисле они који су се „уградили“ у те измене а и баш их брига шта ће даље бити. Успут су разбили техничке групе које су то радиле деценијама и свеле посао на неколико људи (инг специјалиста). При томе се сетим свог пословође „старог кова“ који је радио на таквим објектима у Немачкој и који каже да електране не „држе“ инжењери, него техничари...али у суштини заједно јер је то врло сложен објекат и не може неколико људи да га води (човек течно говори немачки и био је главни сарадник свих екипа које су долазиле из Швајцарске...тата за ТЕНТ Б а био само техничар).
Код нас ИТ сектор тако и посматрају јер су то бирократе и партијци. Ако се ИТ сектор посматра са становишта „пељешења“ грађана онда је то успешан подухват. И то се код нас прима. Ако се посматра са становишта производње и развоја (увођења нових технологија), „ не мере то без кабла“
...мислим не може а да не буде у сагласју са механичким и електричним уређајима погона. Код нас је ипак увише у служби пељешења грађана па се то грува у медијима као нешто натприродно.
У том смислу погледај мишљење професора Миодрага Зеца – Дигитализација vs канализација...и само ће ти се ка'сти, како се то код насдоживљава. Ту је управо реч о нескладу и употреби ИТ сектора за замлаћивање народа а Римљани пре 2000 година имали канализације, што ми немамо у у Београду сада, у многим насељима (да не говоримо о мањим местима). Зато смо колонија јер не примењујемо како треба нове технологије (и школство нам је у колонијалном „статусу“ баш због тога – не развијамо своје). Ова се трагедија види у томе што градоначелник Гацка (није у Србији али су наши) кука како немају водовод. Трпе жедни а граде стадион и цркву и чекају...инвеститоре да им уведу воду. Јел' то теби нормално...нису рекли колонијални управници да се уведе водовод у град. (Гледао неки дан на ТВ...)
И јесте посао инжењера да сам шири знање...ако си мислио да је то лоше и недостатак, онда си „џаба кречио“...не може у школама или на факултетима да се учи проблематика појединих фирми...него се ствара основ за проширивање знања, када и где је то потребно.
Све друго јесте увођење у стање колоније.
О очувању језика треба "дискутовати" (ја бих у свом незнању рекао расправљати). Квари се јако дуго и користе стране (сувопарне и безвезне) речи...на овом форуму сам питао човека шта су то рандом ликови (или нешто друго рандом, не сећам се
). Е то је кварење богатства језика. Па уместо тусрских речи које је 'роми Вук убацио у речник (јер је био толико „стручан“ да не осмисли и уведе наше) сада убацујемо „џенглеске“...али и једни и други су окупатори (Турци били, а амери и „џенглези“ су сада).
Систем од '45 је свакако осакатио националну свест (мада је то приближно тачно јер је почело југословенством после 1918-те када је укинута краљевина Србија). Али је народ погодан „хумус“ (да не кажем тачну реч) и прихвата шаргарепу...и штап уместо да развија своју свест. Јер стока углавном мисли да је шаргарепа џабе...само је после прикољу. Постоји национална свест, али је боље прихватити „рандом“ и сви „задовољни“...није национална свест негде у свемиру, него у главама...са „рандомом“ се не остварује.
ПС
Успут речено, цитирао си погрешну моју поруку (могао си цитирати ону претходну). У овој коју си цитирао, ја управо говорим о напредном учењу детета које је завршило трећи разред и чији вршњаци вероватно и не знају шта су наведени програми. А ти си се ухватио за
неке појаве које зарађују...а колико се друштво тиме развија...па довољно за пелене и мотање каблова.
И када оду газде (као Фиат) оде маст у пропаст...