Navodnjavanje

Pozdrav kolege,imam nekoliko pitanja za vas,planiram da navodnjavam zemlju oko salasa,od 21kj koliko imam mogao bih da navodnjavam 19 e sad ja planiram da izbusim bunar na jednoj parceli koja je 9kj tu pacelu i ovu sledecu deli salas koji je sirine 50m sto znaci da je rastojanje 200m do polovine sledece parcele pa sam mislio da ne bih busio dva bunara od ovog prvog sprovedem cevi do sledece parcele tacnije do polovine parcele,mislio sam da busim bunar od 4" koristio bih tifon fi 90 400m sa kisnim krilima,gledao sam pumpe na struju http://www.pumpe.rs/cenovnik_pumpe_elektromotori_servis.php da li bi ova od 22kw 1000-6000l/min bila dovoljna da tera tifon na tu razdaljinu...
Evo slike kako bi to izgledalo
plan.png
[/IMG]
 
A sto bunar ne stavis na sredinu kod salasa pa da imas ravnomerno 100m na levu stranu i 100m na desnu stranu i da ti opet bunar bude u ogradi posto predpostavljam da ti je salas ogradjen?
 
Mogao bi i tako da odradim,ali za sada najveci problem mi je odabir pumpe,nemam bas neka iskustva sa tim pa mi je svaki savet dobrodosao :ppozdrav:
 
Becar, Meni potapajuca monofazna pumpa od 250l/min i 8bar pritiska na 200m okitena tera DMB top, baci oko 20m poluprecnik. A ta tvoja bi bila daleko daleko jaca
 
Ako je kapacitet bunara oko 80 litara u minutu,da li potapajuća pumpa odgovarajućih karakteristika,može da zaliva jednim topom? I u tom slučaju,koji prečnik bi taj top mogao da zaliva?
 
Procitao sam temu i imam nedoumicu dali kupiti tifon, samo topova ili instalirati kap po kap. Evo nakrakto o cemu se radi, parcela je 11 hektara, i je ramnica do nje ima sistem za zalivanje. Sistem je zatvorenog tipa t.e. sa cevima e sad neznam koliki je pritisak u sistemu. Zalivaio bi kukuruz. Cena zalivanje je oko 170 eura po hektaru broj zalivanja nije ogranicen. Svaki savet je dobro dosao.
 
Narode imam u dvorištu i placu u 10 redova oko 150 stabala voća, redovi oko 50m a pozadi mi protiče kanal DTD, pitanje je da li je bolje pumpa na struju ili benzin i koja jačina pumpe bi bila dovoljna za kap po kap?








'
 
Da li je moguce koristi vodu iz kanala za sistem kap po kap? Znam da postoje filteri koji se postavljaju, ali da li oni mogu odvojiti one sline, ili kako da objasnim. Posto mi je rečeno da ne mogu, i da će zacepljivati sistem.
 
Kad postavljas trake ostavi jedno 10% bar duze od parcele , premotaj ih na kraju nazad u njivu . Ako ima sitnih necistoca pijeska i toga talozice se na kraju traka.
 
Ja zalivam iz kanala godinama.Imam veliki filter.Slavina na vrhu filtera za ciscenje mora da bude non stop otvorena i vracam vodu u kanal.
Mislis na one alge kao paucina?
 
Nazad
Vrh