Navodnjavanje na voćnjaku

Jeste na usis jel ne može drugačije. Ali sporo ide kada raskačim pumpu sa sistema izvuče cisternu za par min.
 
Da pre pumpe na crevo za usis i slavina ova obicna od sistema kap po kap. Crevo mi je 3/4 sto ide od bureta do usisa. Ja mogu da pustim da izadje cas,al nekako mi bolje kad malo vise ide i rasporedjuje lagano...
 
Cao ljudi pozz... imam u mladom sljivaru (druga godina),kap po kap...sljive bile bez vode jedno vreme i bile klonule...udario sam im poslednju nedelju po 4-5 sati kap po kap uvece kad zaladi,i malo djubriva za prehranu, skroz se povratile. e sad sam primetio da poceli novi mladari da se razvijaju i napreduju. shavtio sam da sam preterao sa vodom...i pretpostavljam da ne valja i da je stres za sljive....
E sta sad raditi, jel ce biti nekih posledica, ima li neko savet ili iskustvo?
 
Hvala kanacki.ja se prepao...sto da ne preterujem sa azotom, msls da nebi bujale previse?
 
aaaa...ma to sam uzeo ono preko lista isprskao pre nedelju dana...ali dodao sam i malo djubriva od koprive... mslm da je najvise to uticalo.pa sta mi preporucujes, da smanjim zalivanje ili nastavim istim tempom...dosta vode im guram
 
Ne vidim razlog zasto bi prekidao , pogotovo na ovim vremenskim uslovima , prvo im voda treba da prezive ,da iznesu plod i da ga spreme za zledecu godinu. Ja kruske zalivam svaki drugi /trec dan i to sam povecao na 50ak litara po stablu.
Samo navodnjavaj kad vec imas mogucnosti.
 
Prijatelju ne postoji preterano polivanje na plus 40. Samo navodnjavaj i ne brini. Sto kaze kolega Kanacki i sam sam pojacao polivanje,pa mi se opet cini da je i to malo. Ozbiljno se razmisljam da pocnem svake noci da polivam....
 
ja to i radim na tajmer 2,5 sata uvece od 8-10,30 i 2,5 sata ujutro od 5-7.30 .ok.Hvala ljudi, ma malo me prepalo to, sto krenuli ti mladari pa reko da nesto ne preteram, iscrpim ih ili sta vec..
 
Kakav je vodostoj kod vas kod mene busotina na 7 my metara pao je i nema vode spusto sam cev jos 1.5metara ali jako slabo daje vode neznam dali da pumpam rucno da otvori rezervar mozda ce zgoleli dotok? Sta mislite.
 
Kod mene bunar od 9m vode ima 3,5 m.pao vodostaj, tj ja trošim za zalivanje, al dotok slab. Suša brate velika. Sad kiša ništa nije pala
 
Zeleo bih sledece godine da odradim KPK sistem na kajsijama i orahu. Kajsije sadim sada na jesen a orah sam prosle jeseni posadio. Dosta sam citao sali jednu informaciju nisam nasao. Da li se okiten creva mogu postaviti po zemlji. Vidim da svi pisete da stavljate neke stubice 50cm u zemlju i 50 iznad. I onda na njih stavljate zicu koja drzi crevo. Ja bih celo to zezanje izbacio i creva bih stavio po zemlji. Da li to moze? Koje su mane? Takodje bih ta creva stavio dva po redu, kako bih imao 4 mesta kapanja i lepo bi bila voda rasporedjena oko stabla. Da li je radio to neko? Ili samo 2 je dosta.

Takodje mi se je sada palo na pamet da se creva ukopaju, i da tamo gde je vocka izvire iz zemlje i navodnjavaju...
 
Poslednja izmena:
Takodje mi se je sada palo na pamet da se creva ukopaju, i da tamo gde je vocka izvire iz zemlje i navodnjavaju...
Субиригација је најбољи систем наводњавања али и најскупљи. Ефикасно коришћење и воде и хране у зони корена. Има и варијанти вертикалне доставе воде и прозрачивања (ROOT ZONE WATERING SYSTEM) али и то је скупо осим ако сам не импровизујеш. http://www.navodnjavanje-zalivanje.com/sr/vesti/2017/02.06.html
 
Evo ljudi sta jedan amerikanac radi za navodnjavanje...
Ovo je najbolje za drvece, vocke i visegodisnje biljke koje
imaju dubok korijen ali primjenjuje i za jednogodisnje.
Mozda vam bude intresantno.

On jednom plasticnom cijevi od pola cola
kroz koju ide voda busi rupu u zemlji oko 1m.
To uradi 1 ili 2 put pored biljke vrlo lako
a onda navodnjava sve te biljke
po povrsini i voda ide kroz tu rupu duboko u zemlju.

Kaze da je nenormalno efikasno. Pogotovo za
drvece, vinograd, vocke i sl koje imaju
dublji korijen. Kaze drvo poraste
5-7m za jedno ljeto zbog ovoga.

Mozda da probate. Ja hocu na proljece

Ja mislim da je ovdje trik sto probije kroz kompakni sloj.
To je sloj zemlje kroz koji ni korijen ni voda ne mogu da idu dolje.
Moze biti recimo na 1m dubine ili dva.
Kad jednom probije taj kompaktni sloj korijen moze da ide mnogo dublje.
Mislim da je u tome trik.
U svakom slucaju evo video pa mozda neko pozeli da proba
i ispostavi se da mu je korisno.
Na engleskom je

[video=youtube_share;rC57Vs6gEYA]https://youtu.be/rC57Vs6gEYA[/video]
 
Ideja zanimljiva ali mislim da je kod mene potpuno neizvodljivo, možda negde gde je peskovito zemljište. Sama pomisao da trebam plastičnu cev da nabijem metar u zemlju mi deluje naučno fantastično:sta:... a kad vidim kako kod njega prolazi kao da je već tu bila rupa...
 
Ideja zanimljiva ali mislim da je kod mene potpuno neizvodljivo, možda negde gde je peskovito zemljište. Sama pomisao da trebam plastičnu cev da nabijem metar u zemlju mi deluje naučno fantastično:sta:... a kad vidim kako kod njega prolazi kao da je već tu bila rupa...

Da, kod njega prolazi tako lagano kroz zemlju.
Gledao sam jos jedan covjek kako busi jos lakse nego on a kaze
ovo je najtvrdji dio mog imanja.

Ja sam probao kod sebe i funkcionise ali mnogo sporije nego kod njih.
Do duse meni je imanje uz brdo i onda zemlja ima dosta kamjenja i stijena pa pretpostavljam da je normalno da koci.
Danas cu probati malo dalje od brda na livadi pa cu vidjeti kako ide.
Ko je na ravnom ovako kao on valjda nece imati problema. Mada mozda si u pravu,
mozda je kod njega i ovog drugog sto sam gledao pjeskovito zemljiste
 
I ja bih se nadovezao na pitanje clana @jajajaja, da li moze sistem kap po kap da ide po zemlji ili mora da se veze za neke stubove?
 
Može i po zemlji...
Video sam na više mesta, po voćnjacima...
Gde podižem protivgradnu mrežu, kap po kap crevo ide na 60 cm, a žica 3mm je "podupire"...
 
Nazad
Vrh