Navodnjavanje na voćnjaku

Šale nije ti to baš praktično zbog ograničene količine vode.Imaš li vodu na voćnjaku?
Ako imaš vodu nabavi crevo pa da skoknem da ti montiram da se ne mučiš.Veruj nećeš se pokajati.
 
Ovaj moj voćnjak se nalazi na kraj bašte. Nemam još uvek potrebu za večim količinama vode od te jedne flaše, kad mora. Prošlo leto sam tako zalivao, kad su bile one vrućine u julu i dobro se pokazalo.

Imam u planu da dižem veći voćnjak a ako to budem radio sigurno ću raditi kap po kap.

Talianu Hvala u svakom slučaju.
 
Kada sam video kako je praktično i u baštu sam stavio imaam jedno 50 ak voćaka raznih tamo ali mi se dosadilo zalivati.

A ove godine će ići još ovako, a za dogodine je plan da se razvuku creva za KPK i da se digne jedno bure od 1000 l na 2,5 metara visine i da se zaliva prirodnim padom.
 
postavanje imam jedan problem neznam gde da postavim razvod po sredini parcele ili na pocetak njive povrišina je 10jutara hvala u napred
 
Jocica aj malo pojasni šta želiš ,kakav je bunar koja dužina redova ...itd,ovo je malo podataka da bi dobio pomoć.
Srđane nije dobar ni jedan ,prvo zbog hladne vode,drugo zbog obima posla recimo ako hoćeš u kanaliće pored voćki,treće jako bude neravnomerno zalivna voćka.
Zašto ne KPK,nije neka velika investicija (kao na primer protiv gradna mreža)a brzo povrati novac,kroz manjak rada,mogućnost đubrenja i dobra kontrola količine vode.
 
Zna li neko koliko odprilike kosta sistem kap po kap po hektaru za vocnjak, sa onim malim stubicima, zicom i sve u fulu? A koliko kosta da to uradi firma?
 
1000-3000e. Avital pozovi za preciznu cenu gde ces im reci duzinu, sirinu parcele, duznih metara itd....
 
Drugar je radio pre mesec dana kpk tacno hektar.1000e bunar i pumpa i 1000e creva sa razvodom iostalim prikljucima.Zicu i stubove je imao
 
Bunar je 30m dubine,25e po m sa njegovim cevima a tvoj je kamen i trba oko2 kubika oko 4000 sa prevozom do njive.creva i prikljucke je uzimao u skala green.
 
Evo i ja da priupitam nesto. Na leto planiram da posadim jagode na oko 30 ari. Parcela je velicine 50 ari i na pocetku parcele je voda (u donjem delu), tj T - cev na koju montiram Tomos motor za zalivanje. Imacu negde oko 20 redova od po 150 metara (jednored) s tim redovi nece poceti od pocetka parcele vec na nekih 50 metara od pocetka parcele tj. od vode. Visinska razlika od pocetka do kraja redova je izmedju 1 - 1.5 m. Interesuje me da li mogu podjednako da se zalivaju celi redovi te duzine ili cu morati da ih podelim na sredini pa da zalivam u oba pravca?

- - - - - - - - - -

Jos nesto - neznam koji pritisak ovaj motor pravi, ali znam da je izlaz 2 cola i da sa malo vise od pola gasa napuni cisternu od 1000 l za oko 10min.
 
Pade mi na pamet nešto oko ukopanog sistema za navodnjavanje voća, mislim, ovako sam ga zamislio: duž reda iskopati kanal dubine 30-ak cm udaljen od sadnica 20-25 cm u koji će biti položeno lateralno crevo. Pre postavljanja creva u kanal, kod svake sadnice preseći crevo i spojiti ga ponovo sa T račvom i položiti u kanal. U Otvor koji je ostao na gore od T račve staviti crevo dužine 40 cm tako da kada se crevo zatrpa ostane da vrh tog creva viri iz zemlje oko 10-15 cm. Na taj deo koji viri staviti 2-3 kapljača. Naravno, sva lateralna creva spojiti na glavno. Mislim da bi se ovakvim načinom otklonili nedostatci klasičnog podzemnog navodnjavanja gde su i sami kapljači pod zemljom i gde su izloženi zapušavanju, a u isto vreme bi bio olakšan rad mehanizacije kao kod klasičnog podzemnog navodnjavanja. E sad, ja nemam pojma o tome da li ovo može da funkcioniše u praksi pa bih voleo da čujem i vaša mišljenja.
 
Moguće da sam promašio temu...ali ne nađe drugu.
Interesuje me vreme navodnjavanja za trešnju i kajsiju. Voćnjak je mali u bašti...ali opet treba vremena da naliješ 60ak voćaka sa kofama.
Po literaturi sad bi trebalo zalivati ali....možda će kiša za Uskrs ...interesuje me da li zalivate sada?
 
Pozdrav, zovem se Boris ja sam novi vocar, jesenas sam posadio ljesnjak na 1 ha, planiram sada uvesti kap po kap sistem, duzina glavnog crijeva je 140 metara i iz njega izlazi 25 redova po 80 metara. Mislio sam kupiti alkaten fi50 za glavni vod, a f16 za kapaljke i onda busiti kapaljke(po jednu) za svaku sadnicu, pa imam pitanje kakvu pumpu mi pteporucujete, koliko protok, koliko bara. Kapaljke idu na 3 netra razmaka. Napomena sve je ravno, nema brda. Imam udarenu pumpu, koja se koristila za navodbjavnje preko cijevi, da li je pogrbno kopati bunar, ili moze cijev.

Послато са HTC Desire 630 dual sim уз помоћ Тапатока
 
zdravo svima. Htio bih kupiti villager wp 35 vakum pumpe dali bi zadovoljela ovakav sistem kap po kap.
sirina 40m f63
duzina 165m x 6 reda
kapaljke 2 na 7 metara sa 15l na saat da kape jedna kapalka.

moze i da teram samo 3 reda po ostali samo dali je dobra pumpa??

za navodnjavanje oraha mi je

niva je ramna ko tepsija
 
mam parcelu od oko 40 ari na kojim su zasadjene maline na oko 25 ari (800 m malina) .E sad posto sam nesto razmisljao da na jesen zasadim jos oko 600m malina(3 reda) da li ce biti dovoljan bunar fi 50 za celu tu povrsinu,unapred zahvalan

Послато са SM-N9002 уз помоћ Тапатока
 
Da li sam iole dobro smislio ovo:


Naime, dovodni vod mi je 3/4, razvosni za malinjak 5/4.
Nisam siguran oko organizacije u sahti.
Da li je ova pozicija filtra dobra i da li sam stavio ok fitinge ?
Svaka sugestija je dobrodosla.
 
Da li neko ima iskustva sa kap po kap slobodnim padom? Da li to dobro funkcionise? Ja bih hteo da probam sa tim sistemom da zalivam oko 200 mentara, razmak izmedju sadnica je 4m, bure bi bilo na visini oko 180cm, kapacitet bureta je 220l, samo jedan red bi se zalivao. Da li za slobodan pad trebaju neka specijalna creva ili mogu obicna creva za kap po kap?
 
Nazad
Vrh