Navodnjavanje na voćnjaku

Posto nemam sistem za navodnjavanje kpk vec to radim sa crevom tek drugi put posto sam zalila voce izmerila sam da za pet minuta izadje 100 lit. vode ! S' obzirom da je duzina creva 200 metara nisam ocekicvala toliki protok. U vocnjaku imam raznog voca a pretezno su sljive i podjednako sam sve zalivala pa se bojim da sam preterala ? Planiram za vikend opet da zalivam pa me interesuje da li je 100 lit. po stablu mnogo kao sto se meni cini ili mozda nije ???
 
Nema potrebe toliko smanji na oko 50 litara i ako možeš zalivaj malo češče a pomanje. Dobro bi bilo bar dva puta sedmično, a ako ne onda bar jednom sedmično.
 
Ok razumela vise puta po manje:) Moram da napomenem da nije u pitanju mladi zasad vec su vockice stare oko 15 god. ali kako god, svaki vikend crevo u ruke pa zalivaj ... Hvala puno na savetima :)
 
Ja sam juce postavljao sistem, isinoc pusten u rad i danas navodnjavao ceo dan sa vise komada pumpi za probu.
Posto je visinska razlika izmecu reke i vocnjaka 40m a 400m u duzinu + 250m glavni vod na koji se kace laterale,
iz reke je vodu vukla pumpa prikacena na Benasi frezu i gura vodu nekih 250m ( 2cola) pa sam tu zakacio Hondu wb20xt
koja je gurala vodu dalje i u sistem direktno.
Navodnjavana je povsina od 1.2ha (podeljena na dva dela), kapaljke su na 50cm 2l/h.
e sad, potrosnja kod honde je malo veca nego sto sam ocekivao, ali ako je prepravim na plin i to ce biti jos bolje (nesto manje od 1l/h bezolovnog).
 
Ok razumela vise puta po manje:) Moram da napomenem da nije u pitanju mladi zasad vec su vockice stare oko 15 god. ali kako god, svaki vikend crevo u ruke pa zalivaj ... Hvala puno na savetima :)

Ne bih se slozio.... U ranijim postovima na nekoj temi neko je lepo objasnio ...Bolje je 1 al dobro nego stalno po malo.

1 Kad se zalije dosta vode , voda ide u dublje slojeve zemlje pa i zile idu za vlagom u dublje slojeve,.... A potom se vlaga iz dubine vraca u gornje slojeve i na taj nacin se odrzava i dobar vazdusni rezim koji je (i vise) potreban ...isto kao i vodeni rezim.

2- Kad se zalije sa malo vode voda je na povrsini i zile idu ka povrsini...?? dok je visak vode oko korenovog sistema onda vazdusni rezim je u deficitu ....biljka se gusi.

Poverovao sam u ovu pricu i prdrzavam se .....moje opazanje da je bolje...?

Primer u dvoristu imam orah i tresnju do pre 20-ak dana se uneveselile biljke ....zalio sam ih sa po 200 + litara OZIVELE su

Malinu 1 ha zalivam svaki 3 -ci do 7-mi dan procenjujem jer sam i ja (neverni toma) ... mada po nekim strucnjacima zaliv bi trebao biti samo po par puta i to - faza cvetanja i faza nalivanja roda , i faza pripreme biljke za narednu rudnu god.....?

Laik zam za ovo al sam prosle god.do 1/2 jula zalivao svako vece a posle ne ....uvidjam da sam u pravu.
 
[A potom se vlaga iz dubine vraca u gornje slojeve i na taj nacin se odrzava i dobar vazdusni rezim ]

Može li malo pojašnjenje u vezi ovog vraćanja ?
 
Logicno je kad se vrsi isusivanje tla ..da se gornji slojevi brze suse na toplotnim udarima a da se vlaga iz donjih slojeva zemje mora kretati ne gore ... to je to.

Ako u zamljistu nema prekomerno vode ....onda je vazdusni rezim povoljni....

Kod nekih biljnih vrsta (kao malina i sl.) naj vaznije je ...ne zabariti oko korena....sto je veoma cest slucaj u Macvi ....steta moze da bude velika.
 
Poslednja izmena od urednika:
Hmmm....

Vidis moze se to i tako gledati nije bas da nisi u pravu ... Posto je moje voce staro oko 20-tak godina njemu je korenje sigurno mnogo duboko. Pri samoj sadnji tog vocnjaka kopali smo rupe nesto vise od jednog metra u dubinu. Mada mislim da kada bi zalivala dva puta nedeljno po 50 lit. po stablu da bi rezultata bio isti, mislim da je najbitnije da ne dopustim veliku susu pa onda da nalivam po 100 lit. nego konstantno po malo ? Posto sam laik koristilo bi mi jos neko misljenje nekog sa vise iskustva :osmeh:
 
Sve plantaže stavljaju kap po kap a ne crevo po crevo pa 100,200 lit.po voćki . U kapljačima kap po kap je raspon uglavnom 4 do 8 lit. / sat . Svako ima svoje mišljenje ,ja moje voće zalivam kap po kap i nemam problema .
 
Odlicno kpk... voda lagano ide u dublje slojeve ...nema nazovimo zabarivanja ....i recimo za neku x plantazu visegodisnju...= 4m/d +- po stablu x 8lit./h=32 lit./h x recimo 3 h = 96 lit. dovoljno za nekoliko dana ....i u naj vecim vrucinama i sa malo padavina.

Vi to dobro radite odokativno ne sumnjam ...a ovo je sa preracunavanjem. zbog ekon. razloga i ustede vremena...:ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
Kod mene je slicna situacija kao kod rosuljca,pa cu se posluziti njegovom shemom,uz nadu da me nece tuziti :osmeh: Kod mene je pretezno sljiva u pitanju,pa me jos interesuje na kom razmaku se steluje kap od kapi?om od 30% ,da li je to dovoljno za prirodan pad(u vrsti 18 stabala)?


Naime,interesuje me:

1.koliko litara na sat izadje kroz kapaljku?
2.zemljiste mi je pod nagibom od 30% ,da li je to dovoljno za prirodan pad(u vrsti 18 stabala)?
3.Kako tanjirati voce od tolikih creva?
4.Kako kosite voce kuda idu creva?

Evo,da malo sredim pitanja.


 
Poslednja izmena od urednika:
Koliko dana je dovoljno kiše u sedmici toliko cesto je dovoljno zalivati, sve u zavisnosti od voćke jer drvenasto voće lakse podnosi sušne dane za razliku od jagodicastog voća koje ne zeli previse kiše.
 
@balansero

U zavisnosti koji kapljač uzmeš toliko lit.vode izadje .Na njemu uglavnom piše kol.litara ,osim ako uzimaš creva sa već ugradjenim kapljačima .Onda će ti prodavac reći koliki pritisak u crevu je potreban da bi izašlo X,Y lit.vode .
Ja imam loša iskustva sa ugradnim kapljačima pa su kod mene u voćnjaku naknadno bušeni kapljači tj. kupio sam crevo i sam bušio kapljače . evo kako izgledaju :

Uploaded with ImageShack.us
Da li će slobadan pad biti dovoljan za pritisak to ne znam .
A kad staviš creva tanjiraš pored njih a prskaš herbicidima pojas levo i desno od creva .
 
Pa koliko je potrebno vode za sljive?Stavio bih kacu od 2000l i iz nje na prirodan pad,s'obzirom da nisam tamo.To mi je vikendica.Zbog toga pitah koliko iskaplje vode po satu po jednoj kapalici,da bih izracunao.
Ako bih stalno tanjirao samo niz redove,tada bih napravio skladove u redovima vrlo brzo.To mi je jedino glupo,jer mi je sadnja klasicna 5x5.Ali ocigledno da druge nema nego tako tanjirati.Il dizati creva pa ih opet razvlaciti nakon tanjiranja :osmeh:
 
Ima problem zapusava se sistem kpk ...voda je pitka bunarska al ima krecnjaka + + bilo je i prehrana 2 puta kpk + trifander jednom + ridomil jednom + tecno gnojivo od zare 2 puta sve to u ovoj sezoni ..... a laterali su talijanski 27 din/m/d 5l/h/md novi postavljeni u aprilu ove god. i vec se uocava zapusavanje...? Dali ima neko resenje .... ? prilicno me zabrinjava.
 
Imam viladžerovu motornu pumpu (6/4) i hoću da je povežem sa bunarom (5/4) radi zalivanja voćnjaka. Da li je bolja direktna (čvrsta) veza ili preko usisnog creva? Meni se nekako ne sviđa čvrsta (direktna) veza, jer motorna pumpa se trese i …
 
@ vrbak

Ja kopčam preko usisnog creva i to mi se čini boljom varijantom baš zbog tih vibracija. Drugo su pumpe koje rade na struju

@ pole

Problem zapušavanja sistema usled kamenca u vodi može se rešiti dodavanjem azotne kiseline u vodu. Trebalo bi uraditi analizu vode pa na osnovu toga odrediti koliko kiseline treba dodati. Ima tema o tome:
http://poljoinfo.com/showthread.php?947-Azotna-kiselina&highlight=azotna+kiselina
 
Nazad
Vrh