Navodnjavanje maline

Vidis @Polkic_98, to i mene interesuje :) Mislim da ima negde na sredini ove teme da je neko pisao isto, ali ne mogoh da nadjem opet :/

Ja sam planirao da moje cisterne dignem na 2m visine iako mi je plac 100% ravan, a redovi 100m.
 
Bojim se da nece da moze. Pisano je vec o tome, mislim u temi o kap po kap

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 
Ja mislim da je za normalno funkcionisanje kpk sistema potreban pritisak od najmanje 0,3 bar. Tako sam negde citao ako se ne varam. Vi sa tim cisternama u ravnim njivama nemate taj pritisak.
 
Kod mene je blagi nagib, samo 2%, cisterna je podignuta na platformu visine 1m, sve funkcionise bez problema. Za navodnjavanje koristim trake sa kapalicama.
Po specifikaciji proizvodjaca, optimalan pritisak za normalan rad je 1,5 bar, sad koliki je pritisak kod mene ne znam, bitno da radi.

Samsung A5
 
A zašto punis te cisterne kad možeš direktno u kap po kap,kad ti je izvor vode blizu

Sent from my K013 using Tapatalk
 
Radi, ali kako... 1m visine daje pritisak od 0,1 bar. Voda ce iscuriti kroz creva, nije to problem, ali koliko je koja biljka dobila vode, to je druga prica. Za neke kratke redove jos pomozi boze, ali za duze redove nema sanse da to radi kako treba sa 1m visine.
Dalje... svaki proizvodjac navodi za konkretnu traku optimalni i maksimalni pritisak, maksimalnu duzinu redova, te izdasnost po metru (ili kapaljci). Ako hocete da to funkcionise kako treba to morate imati u vidu.
Opet kazem, u temi o kap po kap je pisano nasiroko i nadugacko o tome vec par puta, pa procitajte malo

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 
Ovo univerzalno pravilo da 1m visine daje 0,1bar nikako ne važi. Prvo, ta cisterna je visoka 1m,tako da prema tome što navodite nije isto na dnu i vrhu. Drugo, kada je cisterna puna, pritisak je na dnu najveći, a praznjenjem opada...

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
 
Hocu prvo da punim u kace jer sam planirao da radim prihranu i preko sistema, a ako idem direktno onda ne mogu, mogao bih ali bi onda morao da kupim Venturijev sistem cini mi se?

Moje trake su one najobicnije sa rupicama na 30 cm, e sada ne znam koliki je pritisak propisan za njih?
 
Svaki proizvodjac deklarise pritisak za svoje trake

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 
Netreba tu puno mudrolije i pameti.... 4 kolca od po 2-2,5m.... skuj postolje i stavi bacve na njih... Pusti vodu i posmatraj radi li posao.... Naravno da bi bilo bolje ako bi imao malo vecu visinsku razliku... al radice sasvim solidno i na toj visini. ;)
 
Pozdrav svima, malina polka, prva godina, postaviću stubove za naslon, Vaš komentar, da li je bolje postaviti kap po kap po zemlji ili rasprskivače staviti na prvu žicu od stubova i na kojoj visini? Vaša preporuka? Pozdrav
 
Pozdrav svima, malina polka, prva godina, postaviću stubove za naslon, Vaš komentar, da li je bolje postaviti kap po kap po zemlji ili rasprskivače staviti na prvu žicu od stubova i na kojoj visini? Vaša preporuka? Pozdrav

Pozdrav kolega,

Podeljena su mišljenja... U najvećem broju slučajeva su po zemlji, sa dve strane postavljena creva na 40ak cm... Moje lično mišljenje je da je bolje dići iz razloga da se lakše kasnije okopava...
 
Pozdrav svima, malina polka, prva godina, postaviću stubove za naslon, Vaš komentar, da li je bolje postaviti kap po kap po zemlji ili rasprskivače staviti na prvu žicu od stubova i na kojoj visini? Vaša preporuka? Pozdrav
Za Vilamet postavljaju na prvu zicu,kod Polke to moze biti problem kad zbun pocne da raste i da se siri.Ja sam postavljao po zamlji 40cm razmak izmedju slavinica,znaci po 20cm levo i desno.Kad postavljas trake vodi racuna da okrenes kapaljke na gore da se voda sliva niz crevo to ce spreciti da ti se kapaljke zapusavaju od zemlje i prihrane koju budes pustao kroz sistem.
 
Pozdrav svima, malina polka, prva godina, postaviću stubove za naslon, Vaš komentar, da li je bolje postaviti kap po kap po zemlji ili rasprskivače staviti na prvu žicu od stubova i na kojoj visini? Vaša preporuka? Pozdrav

U svakom slucaju je je bolje da je podignuto od zemlje....
 
Pozdrav !
Posto u temema za venturi i kpk ne dobijam odgovor, mozda ovde neko moze da mi pomogne.
Da li sam iole dobro smislio ovo:


Naime, dovodni vod mi je 3/4, razvosni za malinjak 5/4.
Nisam siguran oko organizacije u sahti.
Da li je ova pozicija filtra dobra i da li sam stavio ok fitinge ?
Svaka sugestija je dobrodosla.
 
Nazad
Vrh