Navodnjavanje maline

Ja nikako da nadjem odgovor na pitanje koliko litara vode po duznom metru treba polani u prvoj godini ?
Ako neko zna, znacilo bi mi da napise.
Isto tako, zanima me gde moze da se kupi tenziometar (merac vlage u zemljistu), koliko kosta i da li je pouzdan ?
 
Ja nikako da nadjem odgovor na pitanje koliko litara vode po duznom metru treba polani u prvoj godini ?
Ako neko zna, znacilo bi mi da napise.
Isto tako, zanima me gde moze da se kupi tenziometar (merac vlage u zemljistu), koliko kosta i da li je pouzdan ?

Neces ni naci tacan odgovor jer isti zavisi od previse faktora...vremenske prilike,tip-propustljivost zemljista,koliko sadnica si ostavio u duznom metru...itd.
Tenziometar je prilicno pouzdana varijanta(dobro procitaj uputstvo pre postavljanja),cena kod nas se krece oko 100e,e sad da li ces ga zateci ujutru u njivi gde si ga ostavio to je druga stvar.Moj komsija balirao u selu pa nije stigao da pokupi sve bale,do ujutru nema ni jedne ..:osmeh:
 
A kojom onda metodom mogu da se posluzim da bih znao koliko joj treba vode ?
Ostravio bih 10-15 sadnica po duznom metru u pojasu sirine 40cm.
Sta je pokazatelj da ima previse ili premalo vode ?
Kako bilo ko od vas ko nema tenziometar zna koliko casova da zaliva kroz kap po kap ?

Ja bih krenuo od cinjenice da su prva godina i pustao bih sisitem tako da imaju 20l po duznom metru za 3 dana, racunajuci kisu (a za kolicinu padavina imam podatke za svaki dan, rodjak ima merac kuci na 200m od mog malinjaka).
Ima li to smisla i kako cu znati da li preterujem ili premalo zalivam ?
 
Ja sam gledao da mi se tokom navodnjavanja spoji vlaga od oba creva. Razmak izmedju creva mi je 40 cm. Naravno proverio bi i u dubinu dokle je otisla vlaga i obicno bude 10 do 15 cm. Mozda ovo i nije dobra metoda, ali ja tako razmisljam. Sad kisa pada svaki dan pa ne navodnjavam.
 
imam ja vlagometar i Phmetar u jednom,pH pogadja kolko tolko a vlagu jok,inace po knjigama pise 5-10 litara po metru ali to bas nikakve veze nema,npr prosle godine u avgustu kada upekne ja zalivao 3 sata to je 24000 litara na 1200 metara duznih,i onda drugi dan idem sa manjom litrazom ali sa prihranom,tako da se navodnjavanje svodi na ,,od oka",primera radi jedan deo parcele mi je peskusa a drugi ilovaca,i kako ja sad da prekinem da zalivam ilovacu a na peskusi da pustim jos malo??tako da videces i sam,ako se pojavi mahovina prestani sa zalivanjem
 
Stevane, ti mozes sa kolegom Polkicem da se druzis :osmeh: On covek brine da mu maline ne budu gladne, a ti da ne budu zedne... Eto, od vas dva jedan dobar :ppozdrav:

(sala mala, ne se ljutis) ;)

Kao sto kolega Srbin rece, ima 'x-y' faktora koji mogu uticati na to da im tih 20l bude i malo i mnogo... Ali da ne bi ti razbijao glavu mnogo, iz mog skromnog iskustva, a iz iskustava ljudi cije sam malinjake obilazio, ta cifra od 20l je neki plafon iznad kojeg ne bi trebalo da ides! Jer to je skoro 7l po sadnici (ako sadis 3u metar)... A taj tenziometar moze cak da te "slaze" oko vlage jer zavosno od tipa zemljista i temperature i kojecega jos on moze da ti kaze da npr. do dubine do 30cm ima vlage, ali da je zemlja od 10-15 suva ili tako nesto (sto su mi pokazivali ljudi)... Imas na kupujem-prodajem za 50-60eur...

Sto se vode tice, ne znam sta bih ti pametno rekao sem da eto uzmes broj sadnica, pomnozis sa 7 i dobices ukupnu kolicinu vode (sto je prosto), a ucestalost zalivanja ces morati od oka... Ako imas zasenu, zalivaces jednom u 5 dana, ako nemas, paaa... na +30 i nesto uskoro, bukvalno na 2-3 dana (ako ne bude kise kao ovih dana)
 
Ja sam gledao da mi se tokom navodnjavanja spoji vlaga od oba creva. Razmak izmedju creva mi je 40 cm. Naravno proverio bi i u dubinu dokle je otisla vlaga i obicno bude 10 do 15 cm. Mozda ovo i nije dobra metoda, ali ja tako razmisljam. Sad kisa pada svaki dan pa ne navodnjavam.
Bravo za post! Isto kao i mi. Mislim da je ovo najbolji nacin...

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока
 
Bez tenziometara sve je pogadjanje. Ima tenziometara koji mere vlagu na raznim dubinama. To sto je kod nas najcesce onaj od 30 cm je stvar kompromisa t. j. cene.
Dalje... to sto vam se vlaga spusti na 10-15 cm po meni je malo. Ja bih je pustio do 30 cm. Uzmite asov pa iskopajte i vidite na koju dubinu se spustila voda. Tako cete odokativno dobiti vreme trajanja zalivanja. Gledati kako se voda krece po povrsini nije pouzdano jer zavisi od tipa zemljista, sabijenosti povrsinskog sloja, izdasnosti traka...

I da ne bude da ja nesto pametujem... ni ja nemam tenziometar i radim odokativnom metodom, jbg

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 
Mozes i da meris vreme,ako vec znas da ti se vlaga spusti na 10-15cm kad se gore spoji iz oba creva izmeri vreme od kad pustis do kad se spoje pa onda samo dupliraj vreme.Zalivanje do dubine od 10-15 cm je ok ako posle toga ide prihrana kroz kpk,onda se i vlaga i prihrana spuste u zonu korena a ako je samo zalivanje onda je,sto kaze @nebojsa plitko.
 
Naj lakse ti je da odrzavas vlagu u kontinuitetu a to se naj lakse radi posle dobre kise , znas sam kakvo ti je zemljiste i obiđes ga pa ako treba svaki dan dok se ne uverziras o vodo propusnosti istog , i nema zime naj lakse je odrzavati vlagu ,a stetno je dodavati nasilno a po nekim semama .Ja lično nemam sistem kpk ali 1200 sadnica ISKANTAM sa ženom laganica 2-3 sata , na svaki treci dan otprilike zavidi od vrenema , jel je toplo , duva vetar pa isusi zemlju itd..,ja licno potrsim 20l. Na prosečno 12 sadnica sađenih na po 30cm (prva god.)i mislim da je ta kol. za moje zemljište u tom dobi maline OK
Isto sam i pre tri nedelje prskajuci je sa koprivom trosio Osam litara rastvora , a sad (-juče tačnije) kad sam je prsko jedva,jedva 10l. Da sam imao dovoljno trebao sam na 11 l.Znači raste i njene potrbe se povećavaju i zreba to pratiti u optimalnoj granici
Šta oću reci !!
Da se ona razvija i raste tako i potrebe za vodom su veće a naj veće u plodonošenju
To je za sad moje iskustvo
 
Treba mi vasa pomoc...! Kupio sam benzinsku cetvorotaktnu pumpu "Willager Hp Wp 30P" Ulaz i izlaz na njoj je Fi50. Snaga pumpe je 6,5ks-(4,7 kw) Protok 30.000L Maksimalna dubina izvlacenja 7m. Maksimalna visina izbacivanja vode je 65m. Maksimalni radni pritisak 6,5 bari. Planirao sam sa njom iz planinske reke u kojoj uvek uma vode.da navodnjavam maline sistemom kap-po-kap. Tako sto bih pumpom direktno pumpao vodu u sistem... Reka je 2 m niza od njive pumpa bih se nalazila neposredno pored reke i pumpala bih vodu u okiten crevo od 6/4 (fi50) Njiva sa malinama je prilicno ravna nagib je oko 4% duzina redova je oko 80-85m.Planirao sam da kupim laterale fi 16 sa diznama na 33cm sa protokom 2,2 L/h. U dilemi sam da li da idem sa dva takva creva na red ili ipak da ostanem sa jednim crevom fi16 po redu... Kakvo je vase misljenje? Zanima me koju povrsinu odnosno koliko redova maline mogu da navodnjavam ovom pumpom direktno u sistem ? Da napomenem da imam ukupno 33 reda duzine oko 80-85m
 
Ja sa takvom pumpom navodnjavam 15 redova od 150 metara svaki bez problema,2 trake po redu.....
Hvala na iskrenom odgovoru... Izvinjavam se sto vam postavljam ovako pitanje ali bas me zanima da li ste sigurni da je kod vas bas ista pumpa kao moja? Strah me da nije kod vas Willager WP 35? Hvala.
 
Poslednja izmena:
Danas smo probali kinesku dizel pumpu 3" drugar kupio cena 280e
Pumpa vise nego dobra Laki pali ima dekompresor vuce iz bunara netreba medjas ventil gura oko 2800m trake Sa 6l/m sto dodje oko15000l ma sat radi na malo jace od ler gasa i trosi oko 0,4l na sat
Stvarno smo prezadovoljni a videcemo koliko ce da traje verujem da nece koliko Moj DMB ali za 280e odlicna stvar

Послато са Lenovo A2020a40 уз помоћ Тапатока
 
Moj DMB
609559e34060212f69251f8ca905e862.jpg
dd11904b038e150b1408209f08aa87b7.jpg


Послато са Lenovo A2020a40 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh