Navodnjavanje maline

:osmeh:
Nisam primetio da može doći do zapušenja, neke su mi i zagrnute zemljom. Podizanje treka ima smisla samo kada se radi o tvrđim crevima, koja se koriste u ne znam...jabukama, trešnjama, koje koštaju 25 din po metru. A ovu ološ tanku što mi stavljamo u malinjake nema šanse podizati, ne znam na šta bi to ličilo.
bogami oko zapušavanja, to je posebna problematika jer čak i kad se krvnički potrudim da zapušim cev, uvežem je na kraju i još uvek curi voda. Pa uvežem još jednom ali i dalje kaplje... Veći je problem za zapušavanje pesak pa na izduv pumpe treba stavljati filter, košta oko 2000 din. Trake ću koristiti još ove godine to im je druga godina, pa na jesen skidam spojnice i bacam traku. A inače ima i gledište da "ako to što se zaliva ne zaradi trake za zalivanje za godinu dana, onda je promašena tema"- ne smem da psujem, već sam opomenut.:haha:
Ja sam eto ostavio još jednu godinu. Inače u nedelju sam bio kod druga koji navodnjava papriku sa istim trakama kao i ja ali mu je bunar duplo dublji, dakle na 28 metara, drugu godinu zaliva istim trakama, trake su iznutra čiste kao suza. Odlučio sam se zbog toga a i zbog još nekih stvari, da bušim dublji i ja.
Pošto je zalivanje aktuelno, ponovo vas upućujem na temu o kvalitetu vode, ima par strana, pročitajte, malo je reći da će vam koristiti.
http://poljoinfo.com/showthread.php...javanje&highlight=kvalitet+vode+navodnjavanje
 
Dobio sam preporuke od nekih zaštitara da (posebno dok je u prvoj vegetaciji) KPK na prvoj žici stvara daleko više prilika za razvoj bolesti...

Kakvo je vaše iskustvo?
 
Hvala ti Gero!

Znači da idem sa tri žice: 25, 80-90 i treću videću koliko bude izbila?
 
nesicue Ja sam imao problem slivanja vode niz crevo, pa sam morao sve da spustim na zemlju, to funkcionise samo gde je ravno.
 
Vicdeo sam uživo, onako samo na brzinu, trake queen gil, ili K-drip, ne znam kako ih zovu- u radu. Ono kao crevo a pored traka izreckana pa tuda kaplje. Nisu ni za ravnicu. Metar nema zaliveno, pa onda se to sve sliva na jedno mesto, onda pet metara noramlno onda opet neka neravnina pa se sliva. Nije mi se dopalo uopšte. Nisam analizirao zašto je tako, samo sam pomislio da to neću kupovati. Peštan se sa ovim njihovima probio opasno na našem tržištu a bogami kažu na TV da izvoze i za Tursku. Ovamo vidim da svi idu sa tim trakama.
Al' kažem nemojte ih mešati sa čvrstim crevom za navodnjavanje, tzv. lateralama, koje ima ugrađene kapljače.
Jer voleo bih videti kako izgleda kačenje trake od 150 mikrona na 30 cm od zemlje, pa pustiš vodu, pa sledeće zalivanje voda ostala između zakačaljki, pa neće da krene pritisak. Ili se možda kači na svakih 20 cm? Voleo bih to videti u svakom slučaju.
 
Poslednja izmena:
Majstor gera
Mi verovatno ne pricamo o istoj stvari. Ja imam 2400 metara traka sa kapaljkama na 20 cm, sto dodje 2400 m puta 5 kapaljki po metru je 12.000 kapaljki i toliko i vezica onda???
Nesique
Kapajuća cev i kapajuća traka su razlicite stvari.
Pozdrav.
Od mene dosta o trakama :bravo:
 
Reč je o kapajućim cevima sa kapaljkama na 33 cm. Originalni držači su od 5 - 8 din komad, zato sam pomenuo rešenje sa vezonkama, koje se mogu naći kod proizvođača po ceni od 0,50 - 1 din.
 
imam jedan hektar njive koja je potpuno ravna. Na njoj za sada imam posadjenih 12 ari polane dok u jesen planiram da posadim na ceo hektar. Prosecna duzina reda polane kada budem zasadio jedan hektar je 130 metara a sirina 72 metra. Bice posadjena u 23 reda. Bunar se nalazi na 87 metara od parcele na dubini od 9 metara. Mene zanima koju debljinu creva da kupim da bih zalivao ceo hektar iz jednog cuga, takodje i koji protok vode u minutu mi je potreban za zalivanje jednog hektara i koja jacina pumpe mi je potrebna da bi kapaljke ravnomerno kapljale. Voleo bih da mi neko preporuci literaturu gde bih mogao da procitam u vezi navodnjavanja da bih ja sam mogao da napravim taj proracun o debljini creva i sve to. Hvala.
 
Ako sadiš hektar maline onda izbuši bunar u sred parcele. Okiten od 2 cola levo i desno po 35 metara i buši za slavinice. Koliko bi dao za okiten od 90 metara+ 65 metara do sredine njive...jeftinije ti je ovo. A bunar na 9 metara, šta to znači? Kopani? To zaboravi, napravi kako treba, bušeni i to što dublje, ako već imaš za hektar maline da investiraš onda i ovo napravi kako treba bez pilićarenja, kao razumeš šta hoću da ti kažem.
 
Drustvi zanima jer je bolje da navodnjavam maline ujutru ili popodne ima 15 ari polke .5 reda po 150m u sredini parcele imam cev sa koga navodnjavam .Za sad sam stavio jedno pljosnato crevo kapaljke na 30cm iduce godine stavljam josjedno .
eziovr.jpg
 
Po ovakvoj vrucini na koliko dana bi trebalo pustati kap po kap sistem? Da napomenem samo da su maline posadjene februara ove godine.
 
Tu nije samo pitanje na koliko dana, nego i koliko dugo a i zavisi i od propusne moći sistema,tj.koliko litara na sat...
i naravno od vrste podloge

Sent from my K013 using Tapatalk
 
Koliko je lose zalivati sa kpk direktno iz bunara. Voda je prilicno hladna, creva se oznoje ko pivska flasa na ovoj vrucini. Koje doba dana ili noci bi bilo najbolje pustati kpk?
 
ta kad dok stigne do korena,vec je dobila temperaturu zemlje...sta mislis kako funkcionisu veeeliki sistemi(za kukuruz,recimo),nego iz zemlje i direktno po lišću u sred dana...:)

Sent from my K013 using Tapatalk
 
Po ovakvoj vrucini na koliko dana bi trebalo pustati kap po kap sistem? Da napomenem samo da su maline posadjene februara ove godine.
Zalivaj svaka tri dana obavezno i nemoj da natapas Polanu ( Polku) nego cesce i neki optimum, ja sam po onoj susi prosle god, isao svaki treci dan 10 l po duznom metru i odrzala se odlicno a starije zasade moze svaki peti dan i slobodno malo .ali malo veca kolicina nego jednogodisnje. Koliko god vole vodu,toliko je i opasno preterati,ovaj nacin kod mene se pokazao kao odlican, ravnica, zemlja je prve klase,humus je 5 %. Mozda u nekim drugim uslovima treba drugacije a tu su kolege sa svojim iskustvima..
 
Nazad
Vrh