Navodnjavanje male površine za kućne potrebe

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Ovo leto je za nauk, pa me zanima koji bi konkretno izbor bio za navodnjavanje manje površine, pošto bi navodnjavao samo za povrće za kućnu upotrebu. U principu se radi o površini od 8X10 i za to mi je preporučeno da odradim sa jedne strane postavljenje okitena, pa onda sa ventilima i tanjim crevima pokriti tu površinu. Ali nisam dobio konkretnije odgovore. Neko moje mišljenje je da bi okiten od jednog cola trebao biti dovoljan. A što se tiče ventila mi je rečeno da koštaju oko 100 dinara i nikakva dodatna informacija o tome.

Vodu sam mislio sa okitena dovesti sa običnim baštenskim crevom, jer nije u pitanju neka veća količina vode.
 
Svi sistemi za zalivanje kap po kap funkcionisu tj projektovani su za 1col...I radni pritisak im je 1bar...Varijanti imas stotinama.Najbolje okiten od 1 cola izbusiti rupe burgijom od 14mmi tu staviti slavinice( koje kostaju od 50 do 100dinara) .staviti onoliko slavinica koliko se planira redova.Onda izbor traka za zalivanje po meni t-tape zavrsavaju odlican posao mada i ove nase iz rakovice su OK.Kraj okitena saviti i vezati nekom zicom a na pocetak staviti odgovarajuci reducir ako se koristi crevo manjeg precnika.Od prilike Nikola to je to ...Ako te zanimaju jos neki detalji pitaj....
 
Pa meni su rekli konkretno da rupe bušim sa 13mm, a da se na slavinice namota nešto. Mislim da su spomenuli izolir traku, ali nisam siguran, jer samo bili u žurbi kad smo pričali, pa sam dobio osnovni info. I na kolikom rastojanju te rupe idu na okiten, jer sam ja danas nešto okvirno pogledao raspored na licu mesta, kako su biljke posađene i učinilo mi se da bi bilo optimalno na 60cm.
 
@novii Nekako vas baš ni ne razumijem šta pišete ali ovako ja radim kod mene slavine koštaju 40ec neznam koliko je to dinara ali uz slavinu dobiješ i gumicu koja brtvi slavinu i bušim rupe sa 15 mm gurnem gumicu i u nju slavinu i to je to svi ovdje koriste okiten od 50 mm rupe bušiš tamo gdje treba bez obzira na razmak. Ja negdje imam slavine na 25 cm a negdje i na 1 metar zavisi šta navodnjavam.
 
Nesto takvo imam i ja samo malo vece povrsine i doveo sam vodu sa bunara ali imam i posebno rezervoar 1000l za prihranu kroz sistem, dovoljno ti je 1/2 cola za dovodnu cev i od 1cola na vrhu baste, odatle vodis na slavine niz redove. Nikad nista pametnije nisu izmislili. Slavine su sa gumicama kao sto rekose nikakva traka i nista slicno. Premeris sublerom kolika je slavina i malo vecu rupi busis, kad dodje gumica plus tu onda je to prava stvar. Samo nabavis sve sto ti treba i na leto montiras.
 
Onda je sasvim sigurno da su spomenuli tu gumicu, jer znam da su rekli da se na slavinicu nešto dodaje prilikom montiranja na okiten. Što se tiče razmaka, još ću videti jer kako je manja površina u pitanju svega se sadi u manjim količinama.
 
doveo sam vodu sa bunara ali imam i posebno rezervoar 1000l za prihranu kroz sistem, dovoljno ti je 1/2 cola za dovodnu cev i od 1cola na vrhu baste, odatle vodis na slavine niz redove. Nikad nista pametnije nisu izmislili. Slavine su sa gumicama kao sto rekose nikakva traka i nista slicno. Premeris sublerom kolika je slavina i malo vecu rupi busis, kad dodje gumica plus tu onda je to prava stvar. Samo nabavis sve sto ti treba i na leto montiras.

Od brojnih tema vezano za navodnjavanje, ovaj naslov mi je najpriblizniji..

Sto krace i jasnije objasnjenje: pre 7 godina, posadio sam vocnjak od 50 sadnica koji obuhvata skoro svo voce (breskva, kajsija, jabuka, kruska, dunja, visnja, musmula...)
Problem je u tome sto ga ne zalivam, i stojim u mestu (samo neke sadnice su fino razvijene, dok su ostale kao da imaju 3-4 gidine a ne 7. Plodovi se suse i opadaju, biljke nerazvijene itd.
Ako sam vec posadio vocnjak, odrzavam ga (prskanje, rezidba, medjuredna obrada), steta je ne navodnjavati i nemati skoro nista od voca.

Treba mi preporuka za najlaksi moguci primer nadzemnog navodnjavanja. Nacrtao sam sliku realnog stanja na terenu, i zamolio bih nekoga za savet koju pumpu da kupim za ove moje potrebe, koju colazu creva za pumpu, koju colazu do rezervoara u vocnjaku, koju za glavnu cev iz rezervoara, i koju za poprecne cevi, koja visina rezervoara mi treba?
Bunar je dubok 15ak metara. Nema nikakvih uspona (ima blagi pad od rezervoara ka dnu vocnjaka).
Da li moze da se kupe creva vec sa slavinicama koje pominjete, ili je bolje da se ovako izbuse na licu mesta na pravim mestima?

Hvala unapred. Evo slika sta mi treba, i slika sa vocnjaka gde su sadnice najrazvijenije (ostale su dosta manje)


upload


photo storage
 
Slično je kod mene i ja bi voleo da čujem predloge kako bi mogao da razmotrim šta mi je činiti.hvala
 
Od brojnih tema vezano za navodnjavanje, ovaj naslov mi je najpriblizniji..

Sto krace i jasnije objasnjenje: pre 7 godina, posadio sam vocnjak od 50 sadnica koji obuhvata skoro svo voce (breskva, kajsija, jabuka, kruska, dunja, visnja, musmula...)
Problem je u tome sto ga ne zalivam, i stojim u mestu (samo neke sadnice su fino razvijene, dok su ostale kao da imaju 3-4 gidine a ne 7. Plodovi se suse i opadaju, biljke nerazvijene itd.
Ako sam vec posadio vocnjak, odrzavam ga (prskanje, rezidba, medjuredna obrada), steta je ne navodnjavati i nemati skoro nista od voca.

Treba mi preporuka za najlaksi moguci primer nadzemnog navodnjavanja. Nacrtao sam sliku realnog stanja na terenu, i zamolio bih nekoga za savet koju pumpu da kupim za ove moje potrebe, koju colazu creva za pumpu, koju colazu do rezervoara u vocnjaku, koju za glavnu cev iz rezervoara, i koju za poprecne cevi, koja visina rezervoara mi treba?
Bunar je dubok 15ak metara. Nema nikakvih uspona (ima blagi pad od rezervoara ka dnu vocnjaka).
Da li moze da se kupe creva vec sa slavinicama koje pominjete, ili je bolje da se ovako izbuse na licu mesta na pravim mestima?

Mislim da ti ne treba jača pumpa od ove:
http://www.wobyhaus.co.rs/proizvod_detaljno.aspx?item=78137010

Crevo koje će ići do rezervoara može biti bilo koje, mada mislim da je od 1col pravljeno za tu pumpu... To ti nije bitno, to vidi sa ljudima od kojih kupuješ pumpu... Nadam se da imaš struju, ako ne slobodno neku pumpu kupi ove snage...

Dalje, crevo iz rezervoara, glavno nek ti bude 1 col, i na njega stavi slavinice i iz njih creva kap-po-kap, sve najnormalnije kao da kupuješ za plastenik... To sve ti mogu reći ljudi kod kojih kupuješ ta creva i slavinice, s' tim da pošto su voćke u pitanju možda će ti dati neka druga creva i to je to...

Što se tiče rezervoara, on ti mora biti na bar 1 m visini... Meni je tako za plastenik 13*7m, s' tim da mi je okiten glavni na tih 7m a na 13m su mi creva za KPK...

E sad pošto je 40m dužina, mislim da će biti dovoljno i to, ali ako možeš idi na 2m ;) Pumpa ovog tima može da tera do 8m ako se ne varam...




Bože, ovo je mesec dana staro, a ja odgovaram :osmeh: valjda će pomoći nekom :ppozdrav:
 
@markokg1982

Ovo što ti je napisao član Ivanerns je dobar predlog.

Ja bih samo dodao da ako nemaš dovoljno vode, onda je kapljanje nepotrebno na mestima između voćaka u redu. A prodavci ti često prodaju priču da u redu treba da se formira mokar trag- pa ti prodaju crevo na recimo 40 cm razmak kapljača a tebi su voćke na 3-4 m razmaka. Pa se na mestima između reda formira malo jača trava koju si nepotrebno zalivao.
Tada ti je moj predlog da nabaviš kapljače i da ih ubadaš u okiten 16 ili 20 mm i postavljaš recimo po dva komada oko jedne voćke.
Ja imam samo 30 sadnica aronije (3 reda x 10 sadnica) i kupio sam kapljače sa podešavanjem protoka.
Treba da kupim još 32 mm okiten za razvod, 3 obujmice sa 32 na 3/4", čep 32mm, slavinice 3/4" na crevo 16mm (ili 20mm), 3 čepa 16mm (20mm).
Filter 1" (uz filter moraju da idu i 2 adaptera sa 32mm na 1" i 2 MUF-a 1"). I na kraju kako bih spojio crevo 32mm na pumpu treba mi adapter sa 32mm na 1" i MUF 1" jer je izlaz na pumpi 1". Čim kupim i postavim okačiću slike.
Dakle, ne zaboravi i filter.

E sad sve ovo izgleda zbunjujuće čas colovi čas milimetri. Verujte mi ništa nije zbunjujuće ako uzmete u obzir da se prema standardu plastične cevi popularno nazvane okiten cevi obeležavaju u milimetarskim jedinicama (16, 20, 25, 32, 40, 50, 63, 75, 90...) a navoji (unutrašnji ili spoljašnji) u colima 1/2", 3/4", 1", 5/4. 6/4, 2"...
 
ja sistem KPK sam postavio u basti velicine 30x18,imam kopani bunar dubine 6m sa vodenim stubom u proseku oko 3m (sve zavisi od toga da li bilo vise kise ili manje) a kao pumpu koristim potapajucu ( neku italijansku) i mogu reci da lepo odradi posao.
 
Molio bih za savet oko pumpe, naime imam 12 ari plac u kome imam jesenas posadjene vocke, posadicu kupinu i malinu malo, sve to oko 6 ari, a ostalih 6 povrce. Ne planiram za sada kap po kap vec rucno zalivanje. Jos nisam busio za vodu, ne planiram bunar vec samo cev pocinkovanu najverovatnije 1Col, jer takvu istu cev imam u drugoj basti u blizini i voda je tamo na 6m dubine i tu koristim DMB slap 250 motornu pumpu. Medjutim, u novoj basti ne pada mi na pamet da arcim gorivo za polivanje, vec neku pumpu na struju. E sada, prvi komsija do mene ima cev dubine 10m, el. pumpu i hidrofor, pa racunam da je i kod mene dubina vode tu negde +/- 1m. Koju i kakvu pumpu traziti da moze da vuce sa nekih 10m dubine, i da moze da gura vodu bar 60-70m, jer je plac sirok 12m a dugacak 100?
 
Molio bih za savet oko pumpe, naime imam 12 ari plac u kome imam jesenas posadjene vocke, posadicu kupinu i malinu malo, sve to oko 6 ari, a ostalih 6 povrce. Ne planiram za sada kap po kap vec rucno zalivanje. Jos nisam busio za vodu, ne planiram bunar vec samo cev pocinkovanu najverovatnije 1Col, jer takvu istu cev imam u drugoj basti u blizini i voda je tamo na 6m dubine i tu koristim DMB slap 250 motornu pumpu. Medjutim, u novoj basti ne pada mi na pamet da arcim gorivo za polivanje, vec neku pumpu na struju. E sada, prvi komsija do mene ima cev dubine 10m, el. pumpu i hidrofor, pa racunam da je i kod mene dubina vode tu negde +/- 1m. Koju i kakvu pumpu traziti da moze da vuce sa nekih 10m dubine, i da
a
aa da gura vodu bar 60-70m, jer je plac sirok 12m a dugacak 100?

I moja basta je slicna tvojoj oko 14 x 100 vec sestu godinu iz bunara pumpam vodu sa ATB SEVER pumpom model 1A SN 8M. Kupio sam sa sajta Akvasan tacka com. Pumpa je nepoderiva. Bunar mi je dublji od 10m.
 
Navodnjavao bi manju povrsinu,mozda 300-400 kvadrata ukupno,povrce i voce,imam rezervoar od 1000l na licu mesta,ali nema struje.Moze li se sa njim navodnjavati ova povrsina slobodnim padom i kako bi se ovo resilo?Sta kupitii od creva i gde?Nemam iskustva sa navodnjavanjem do sada,
 
Prilično pitanja u jednom postu, zavisi kakva je voda (da li si uradio analizu), kakva je zemlja, kakva je konfiguracija tla (da li ima nagib na neku stranu. E sada ni svaka kultura ne traži istu količinu vode, što takođe utiče na broj zalivanja nedeljno i količinu vode koja se pušta.

Sada je sezona radova pa su ljudi manje uz komp, ali se nadam da će neko sa sličnim sistemom ponuditi informacije/fotografije/snimke sistema.
 
Voda iz vodovoda,teren moze se reci blago nagnut,pretpostavljam da bi trebalo tu cisternu da postavim na najvisu tacku i da je cak podignem na neke palete.
Ne mora ovo da bude tip top odradjeno,vec da sljaka samo i da bude sto jeftinije,do sada sam zalivao sa kofama ali vise nemam tooiko vremena a i utrosak vode gledam da smanjim,pola povrca mi jos nije ni niklo
 
Nemam sistem ali sam opasno zagrejan da ga napravim.
Evo kako ja razmišljam:
Cisternu postavi na najvišu tačku i podigni jedan metar na neke stubove i na stubovima ukucaj neke grede da bude stabilnije.
Treba ti crevo od izvora vode do cisterne kako bi je punio. Možeš da uradiš sistem sa plovkom nešto kao kazanče u toaletu a možeš i samo da napuniš...
Od cisterne ide jedna ''magistrala''. Računaj tu i neki ventil na cisterni koji povezuje cisternu i magistralu da bi mogao da taj ventil zatvoriš da ne izlazi voda i da može da se voda zagreje jer je bolje takvo zalivanje sa 'mlakom' vodom.
Naravno taj sastav možeš da 'zbudžiš' a da staviš ventil na početku magistrale.
Pretpostavljam da ćeš sve odjednom zalivati, tj. da ti ne trebaju sektori-delovi i da ti ne treba račvanje na magistrali da ide levo ili desno... svako račvanje ti treba T element sa ventilom koji bi se po potrebi otvarao ili zatvarao kada hoćeš neki sektor-deo da zalivaš.
Ako je mala površina možeš za magistralu kupiti 1col okiten. Ako je veća i treba više vode onda veći promer. Kazaće ti prodavci ali obiđi više njih da te ne bi prevarili. Na kraju magistrale ti treba čep i to se kupuje :).
Na magistralu ćeš da ubadaš 'spojnice' za kap po kap 'trake'-crevo koji spajaju magistralu sa 'trakom' kpk. Napisao sam spojnice jer nemam pojma kako se to zove a postoje i sa ventilićem pa onda to postaje ventil kojim možeš da pustiš vodu kroz kpk traku ako npr. nećeš da zalivaš leju sa lukom već samo leju krompirom. Mada je to komplikovano ako treba mnogo ventila zatvoriti... Da bi se montirala spojnica ili ventilić ubuši se burgijom okiten i gurne se spojnica i zavije se... rupa mora da bude manja valjda fi14... proveriti kod prodavca...
Na kraju trake kpk se napravi čep da voda ne ističe. Odsečeš traku desetak centimetara i skloniš sa strane. Na kraju kpk trake koju si razvukao i povezao na magistralu, znači na kraju trake, presaviješ dvdesetak centimetara i taj presavijeni deo provučeš kroz ovaj odsečeni deo od desetak centimetara. Voda neće isticati a to je lako i jednostvano rešenje.
Ima tu još kombinacija i elemenata ali to zavisi od površine i od onoga što želiš i kako želiš da navodnjavaš.
Nadam se da sam ti pomogao...

Ja ću praviti komplikovaniji sisitem sa sektorima plus zalivanje motornom pumpom iz pobodene cevi sa vodom koja ima peska i kamenčića. Trebaće mi filter na početku ali biće komplikovano jer taj filter može da se brzo zapuši.
Da li neko ima iskustva sa takvom vodom u kojoj ima kamenčića i peska? Da li postoje filteri koji mogu lako da se 'otvore' i da se očisti filter ili da se izbaci deo kamenčića a da se ne gasi motorna pumpa?
 
Dali ste mi odlicne ideje za moju bastu.

vuxsd
Da li bi mogao da vodu prvo izbacis uz cevi u neki taloznik (citaj cisternu, prolaznu posudu) pa tek onda u cevi za navodnjavanje? Verujem da za odgovarajuce pumpe nije neki preveliki problem ako ima peska i kamencica, ali za slavine i kap op kap bi mogao biti problem pa da ocistis vodu nekako dok ne udje u creva?
 
U ovoj najjeftinoj SSM varijanti mogu i moram da koristim filter 2 cola i njega ću kupiti kao obavezni deo sistema. Početna maistrala će biti 20m okitena od 2 cola a postojaće tri grane koje će šelnama da se odvajaju i koje će biti 1col. Na te grane će se ubušivati ventlići za trake.
Videćemo koliko će proći vremena da se taj filter napuni. Ako je to pola sata, sat mogu i da isključim pumpu pa da ga očistim ili da smanjim gas pa da odvijem donji deo filtera, izvadim uložak i isperem pa nastavim dalje... Dalje od filtera će ići čista voda. Bolje je i tako nego da vučem kante...
 
Nazad
Vrh