Navodnjavanje male površine za kućne potrebe

Kolega gde god da je navoj mora se teflon staviti ako zelis da bude da ne curi ni kap, pogotovo sve sto je blizu glavnog voda.

Послато са SM-A310F помоћу Тапатока
 
Hvala kolega. Hvala svima na savetima. Imam tovatnu mast pa ću malo da podmažem a kupio sam i teflon traku. Danas ću malo početi pa ću videti kako ide.
 
'Prepakovao' sam elemente ali nisam pustio vodu. Danas će biti 'mokra' proba...
 
Radi kao 'doksa'... :)... Postavio sam i trake i po malo zalivao. Radi. Na kraju plastične cevi od 2'' sam napravio spoj za baštensko crevo koje puštam u voćnjak. Tamo sam na kraju creva stavio rasprskivač koji ipak ima manji domet od mogućnosti jer je manji pritisak. Uglavnom rešio sam višak vode tako da su i trake opterećene a i deo voćnjaka (par stabala) dobija svoj deo.
Na tom mestu sam na spojnicu od 2'' navio brzu vatrogasnu spojku pa mogu da spojim sa baštenskim crevom koje takođe ima brzu spojku ali malo modifikovanu.
Na tom mestu takođe mogu da postavim rasprskivač koji će malo natapati leje uokolo jednom ili dva puta nedeljno uveče a kap po kap održavati vlagu.
 
Imam malu baštu 7x7 za kućne potrebe i od prošle godine koristim sistem kao po kap, mnogo olakšava posao zalivanja, nekada ostavim preko cele noći da natopim zemlju kada je veća suša
 
A ja opet u nedelju cio dan trazio plasticnu cev , stari pre 5-6 godina zaorao pa dugo nismo koristili. Prikolicu zemlje izbacio i nista, sve dzaba sad kad stane kisa nastavljam, cini mi se da sam bio siguran u metar kvadratni gde bi trebala biti ali kao da je u zemlju propala
 
Izgleda da nam neće trebati kap po kap....Pre neku godinu sam postavio skalameriju i izazvao potop. Skinuo posle mesec dana, jedva ušao od blata. :)
 
Prošle godine smo takođe razmišljali da postavimo sistem ali su takođe padale kiše u maju. A onda je došao jun i par toplih dana i onda nam više nije ni trebao. Sve je bilo suvo i ispucalo...
Ove godine, taman smo pre kiša natopili zemlju. Sada svako popodne naiđe pljusak i dodatno natopi zemlju ali dovoljno je par vetrovitih dana i sve se osuši.
 
Imam problem sa bušenjem okiten creva za slavinice 16 mm. Pokušao sam burgijama 16 mm za drvo i metal, ali na svake dve tri dobre rupe, jednu pokvarim-burgija je oglođe ili čak i slomi delić creva.
Imam 6 metara okiten creva 5/4 na kome mi treba desetak rupa za jedan plastenik. Ne znam u čemu grešim. Moram da kupim novih 6 metara creva, jer sam ovo upropastio. Ima li razlike u kvalitetu samog okiten creva (za više i niže pritiske) kod bušenja?
Postoji li neki ručni alat, burgija, svrdlo, neki način da izbušim pravilnu rupu?
 
Možda uzeti drugu burgiju i bušilicu sa potenciometrom. :unsure:

Neznam, ja bih ovo probao na tom komadu okitena, da se vidi.
 
Imam problem sa bušenjem okiten creva za slavinice 16 mm. Pokušao sam burgijama 16 mm za drvo i metal, ali na svake dve tri dobre rupe, jednu pokvarim-burgija je oglođe ili čak i slomi delić creva.
Imam 6 metara okiten creva 5/4 na kome mi treba desetak rupa za jedan plastenik. Ne znam u čemu grešim. Moram da kupim novih 6 metara creva, jer sam ovo upropastio. Ima li razlike u kvalitetu samog okiten creva (za više i niže pritiske) kod bušenja?
Postoji li neki ručni alat, burgija, svrdlo, neki način da izbušim pravilnu rupu?
Пробај прво да бушиш када је црево мало 'угрејано', када није на овој спољњој хладној температури. Ја сам завршио посао са 'лептир' бургијом од 16мм али је 'сужена' на 15,5 мм. Мени је пријатељ дао такву бургију и са њом сам бушио рупе. Кад сам га питао да ли је рупа сувише велика он ми је потврдио да би мања рупа уништила онај гумени чеп славине. Ако се то зове чеп и све ми се чини да то није гума... Али поенту ћеш схватити.
Пробај да некако покрпиш те рупе. Можда нека изолир трака или нешто друго, неки чеп. Да не купујеш друго црево.
Ја сам прво купио бургију за дрво али ми је ова лептир завршила посао.
Постављао сам фотке можда у овој теми и писао... Прочитај ову тему.
 
Poslednja izmena:
Vaš plan za postavljanje sistema za navodnjavanje zvuči veoma promišljeno. Korišćenje filtera od 2 inča kao obaveznog dela sistema je dobra ideja, posebno ako imate u vidu da ćete imati početnu magistralu od 20 metara sa istim prečnikom. Razgranavanje na tri grane od 1 inča takođe zvuči kao efikasan način za distribuciju vode na različite delove vaše parcele.

Vaša strategija za održavanje filtera je pametna. Redovno proveravanje i čišćenje filtera je ključno za održavanje efikasnosti sistema za navodnjavanje. Mogućnost da isključite pumpu i očistite filter ili jednostavno smanjite protok i operete uložak bez prekidanja rada sistema može uštedeti puno vremena i truda.

Dodatno, planiranje instalacije ventila za trake na granama sistema može pružiti fleksibilnost i preciznost u navodnjavanju, omogućavajući vam da kontrolišete protok vode na specifične delove vašeg vrta ili farme.

Slažem se da je ova metoda mnogo efikasnija i manje zahtevna od ručnog nošenja kanti vode. Automatizacija navodnjavanja može znatno poboljšati efikasnost korišćenja vode i uštedeti vreme, posebno na većim površinama.
 
Korišćenje filtera od 2 inča kao obaveznog dela sistema je dobra ideja, posebno ako imate u vidu da ćete imati početnu magistralu od 20 metara sa istim prečnikom.

Odabir filtera (mrežasti, disk, automatski ili poluautomatski) zahteva poznavanje podatka o protoku kroz njega kako bi se odredio pad pritiska. Početna "magistrala" odnosno glavni cevovod može biti i 75mm (dajem primer) jer se ta voda potiskuje negde daleko (recimo 1 km dalje), pa se gleda da pad pritiska na tolikoj deonici bude što manji. Ako je protok recimo 15 m3/h, zašto bih onda odabrao duplo skuplji filter od 3" samo zato što mi je glavna cev 75mm?

Meni deluje da povezanost prečnika filtera i prečnika glavnog voda nije uvek 1=1.
 
Poslednja izmena:
Vaša strategija za održavanje filtera je pametna. Redovno proveravanje i čišćenje filtera je ključno za održavanje efikasnosti sistema za navodnjavanje. Mogućnost da isključite pumpu i očistite filter ili jednostavno smanjite protok i operete uložak bez prekidanja rada sistema može uštedeti puno vremena i truda.
Što se tiče "strategije" održavanja filtera, postoji jedno jednostavno rešenje ukoliko imate ručne filtere. Postavite manometar 0-10 bara odmah uzvodno i odmah nizvodno od filtera. Proveravajte razliku u očitanom pritisku redovno. Zaprljan filter ima visoku razliku u pritisku. Čistite ga samo kad se zaprlja i na početku i na kraju sezone navodnjavanja.
 
Dodatno, planiranje instalacije ventila za trake na granama sistema može pružiti fleksibilnost i preciznost u navodnjavanju, omogućavajući vam da kontrolišete protok vode na specifične delove vašeg vrta ili farme.

Nadovezao bih se sa nekoliko ozbiljnih karaktersitika ventila:

- kontrola daljinskog otvaranja sa nekoliko tipova solenoida
- regulacija pritiska uzvodno od ventila (izuzetno važno kod pumpi kako bi se sprečio ulazak u uslove kavitacije)
- regulacija pritiska nizvodno od ventila (izuzetno važno kod traka koje zahtevaju nizak radni pritisak do 1 bara, kao i za sisteme na ozbiljnim padovima)
- sigurnosni ventil za zaštitu sistema od povećanog pritiska (recimo zaprljao se filter toliko da se zapušio, manometri pokazuju veliku razliku)
- regulacija nivoa u rezervoarima i akumulacijama
-itd.
 
Evo primjer iz iskustva. 6000 m kpk 6l/h = 36000 l/h protok vode, filter lamelni 3" , na ulazu filtera 0.6 bari pa idu cijevi fi 90 60m, pa ulaz u alkatan fi 75 sa 0.5 bari, na kraju alkatana je 0.4 bara. Filter se stavlja prema količini vode na izlazu iz filtera. Filter 2" koliko se sjećam je imao maksimalni protok do 20000 l vode sat bez velikog pada pritiska. Filter kad se zaprlja 20 30% počinje pad pritiska.
 
Nazad
Vrh