Navigacija u poljoprivredi

Global mapper pro v24.0 moze , skines sa rutrakera sa lijekom i instaliras ,

u "tools - configuration -measure/units" namjestis position/display format dd,dddddddddddd
takodje units u metrima

Onda ides u "tools - coordinate converter"

pa onda otvoris u prozoru "select input coordinate system"

pa onda izaberes kad to kliknes

GK (Croatia) HDKS (stare kordinate)

pa onda zonu odaberes 7

pa dolje uzmes Croatia hdks ntv2 grid ili MGI Croatia/Serbia

I jos setujes "select output projection"
pa jos "geographic(lat/log)"
pa "WGS84"
atreba da pise gore EPSG 4326


Provjeris kordinate ako imas kordinate i neki kamen za koji si siguran da je geodeta postavio , i normalno ako imas dobru RTK bazu.
Ja sam instalirao i uradio sve kako si ovde napisao i probao još na par nacina, najpreciznije je kad izaberem MGI Croatia/Serbia, ali ima i tu odstupanja, imam kordinate od iste parcele u GK i WGS84 od geometra, razlikuju se malo jace od 1m. @grabik Hvala puno za savet i za preporuku ove aplikacije!

Послато са M2101K6G помоћу Тапатока
 
Verovao ili ne meni na google earth se poklapa svaka njiva.
Kad god prevedem kordinate otvorim kml u earth da vidim da nesto nisam zabrljao, i uvek tacno na medji stoji, da je 1m omasila vidi se

Sent from my Mate 50 Pro
 
Otvori GoogleEarth, nađi svoju njivu, povuci liniju za merenje po međi, pa onda idi na vreme, pa pomeraj na prethodne snimke od ranije, šamara dva metra lagano.
 
Ja sam instalirao i uradio sve kako si ovde napisao i probao još na par nacina, najpreciznije je kad izaberem MGI Croatia/Serbia, ali ima i tu odstupanja, imam kordinate od iste parcele u GK i WGS84 od geometra, razlikuju se malo jace od 1m. @grabik Hvala puno za savet i za preporuku ove aplikacije!

Послато са M2101K6G помоћу Тапатока

Pretpostavljam da si radio provjeru na njivi sa ucentre sofverom a ne nekom navigacijom, obje kodinate i od geometra i svoje . Ja nisam radio korekcije , ali moze se numericki korigovati proracun kordinata ,postoji mogucnos u programu, geometri vec dobijaju korigovane kordinate, protokom vremena dolazi do pomeranja.
 
Nisam bio na terenu, nisam imao vremena da se toliko pozabavim, nego sam uporedio kordinate na parcelama koje imam konvertovane od strane geometra.
Evo recimo ova je jedna tačka:
GK: 7503911.27 - 5001904.19
Geometar konvertovao:
45.161660858 - 21.044273200
Global Mapper mi je konvertovao:
45.16165949 - 21.04425033
Na ovu tačku razlika je 1,8m, između što mi je geometar konvertovao i što sam ja konvertovao sa Global Mapper aplikacijom.

Послато са M2101K6G помоћу Тапатока
 
Pretpostavljam da si pokusao da dodas svoj datum , odnosno shiftovanje po Y jer tu je najveca greska , preracunaj gresku i koriguj Y shift .
Otvoris add Datum
dodas svoj datum u Datum Name
I korigujes Y shift
i snimis pa probas , zadnje kordinate su stalno unesene u input kordinate pa samo gledas izlaz konverzije.

mapper-korekcija.png
 
Nazad
Vrh