Najbolja cena maline -plasman 2012

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ne razumem, kako po zadnjoj ceni ?
Mozda vama nije u tim krajevima jasno ali kod nas je praksa a i ove godine ce verovatno biti , navodim primer Frukom , sve od pocetka berbe po ceni od 140 din . Kod nas nema dnevnih cena , jedino nakupci koi otkupljuju na kamion za kes. Tako da koliko razumem , vi cete ostati uskraceni za veliki deo novca u odnosu na nas .
 
Mozda vama nije u tim krajevima jasno ali kod nas je praksa a i ove godine ce verovatno biti , navodim primer Frukom , sve od pocetka berbe po ceni od 140 din . Kod nas nema dnevnih cena , jedino nakupci koi otkupljuju na kamion za kes. Tako da koliko razumem , vi cete ostati uskraceni za veliki deo novca u odnosu na nas .

Eto razloga za nastavak protesta, ali bih te zamolio da mi malo bolje objasnis kako to kod vas funkcionise, da bi ja ovde to mogao da objasnim ljudima, pa da nastavimo proteste. Ako i ne uspemo nista da postignemo sto se ove sezone tice, bar da znamo sta i kako da radimo za sledecu. Mozda sam malo dosadan ali bi mi to mnogo znacilo, ipak je tu mnogo novca u pitanju. Hvala unapred.
 
Eto razloga za nastavak protesta, ali bih te zamolio da mi malo bolje objasnis kako to kod vas funkcionise, da bi ja ovde to mogao da objasnim ljudima, pa da nastavimo proteste. Ako i ne uspemo nista da postignemo sto se ove sezone tice, bar da znamo sta i kako da radimo za sledecu. Mozda sam malo dosadan ali bi mi to mnogo znacilo, ipak je tu mnogo novca u pitanju. Hvala unapred.
Mada mi je sve to poznato al i ja bih da priupitam....
 
Da pojasnim , kod nas je skoro svake godine tako ali sami izracunajte koliko se vasi hladnjacari bogate kad vam placaju nesto po 90 pa onda po 100 .....kod vas verovatno placaju odmah , zato su dnevne cene , ali ovde ima malo zavlacenja oko placanja ali hvala bogu mi sami te losije platise odbacujemo i svake godine prelazimo kod hladnjacara koi najbrze placaju .Ko nize plati taj dogodine verovatno nece otkupljivati .Tako npr vlasnik Frukoma ide po vasim krajevima i otkupljuje na kamione malinu , prebacuje tamo svez novac , nas zavlaci sa isplatom , a mogao je da drzi pola Arilja ali je sagubio ovde poverenje . Sreca tu su hladnjacari koi se malo manje zalecu sa izgradnjom i razbacivanjem para , oni navreme isplacuju i postuju proizvodjace , kao na primer Laki , koi vecinu isplati do septembra . Neki isplate odmah po zavrsenoj berbi. Verujem da bi i vama odgovaralo da vam sve bude placeno po recimo kao sto rece Perica (hladnjacar iz bjeluse) 160 din , pa i da malo sacekate za pare .Zato se kod nas zove AKONTNA cena
 
Tako npr vlasnik Frukoma ide po vasim krajevima i otkupljuje na kamione malinu , prebacuje tamo svez novac , nas zavlaci sa isplatom , a mogao je da drzi pola Arilja

vilamet2012


user-offline.png

Ne razumem te sta si hteo da kazes sa ovom recenicom!!!!!!

Pa moraici po ostalim krajevimakada u Arilju ima toliko hladnjaca da smeste rod maline iz pola Srbije. Vidis li sta radi Elixsir iz Sapca. Napravio je pravu pometnu u jugozapadnoj Srbiji sa dnevnim cenama (b.bASTA KOSJERIC, POZEGA, i okolna mesta). Cena koju Frukom istice u mestima odakle dovozi malinu kamionom je 7 din. niza od cene u Arilju. A kesom placa onomeproizvodjacu ko zeli, naravno bez doplate. Tako da ne razumem kako vas zavlaci........... Nisam cuo da je nekome ostau duzan pare za malinu u Arilju!!!!
 
Nikome nije ostao duzan ali evo dajem primer za proslu godinu kada je malinu isplacivao malo po malo,nekad 50 000,nekada 20 000 hiljada i tako po nemoliko puta da bi tek u martu ove godine isplatio po zavrsnom racunu.
Sto se tice cene tu je Vilamet u pravu,kod nas nema dnevnih cena vec akontnih sto znaci da se konacna cena jos nezna i nece biti manja od ove sada,naprotiv moze biti samo veca i sav rod maline od pocetka pa do kraje berbe bice isplacen po zadnjoj ceni(a to moze da se rastegne i po nekoliko meseci)
 
Poslednja izmena od urednika:
Tako je kod vas kada imate mnogo hladnjacara pa se i oni bore za musterije. Kod nas ima 4-5 otkupljivaca od toga jedan najveci (Eliksir) pa im se moze kako hoce. Meni je 1/2 roda otisla po 105 din. a ona druga polovina po 110,115,125,140 i sad po 155 kad je nema. Pravedno bi bilo da se nadje neka realna cena (nemora cak ni zadnja) da svi budu zadovoljni, ali izgleda da od tog posla nema nista. Kad se kretalo u berbu bila je cena od 90 din, i tad su govorili da je to dobra cena a sta je ovo sad sa cenom??? Neko nekoga zaj.... i mnoge maske su sad pale.
 
Poslednja izmena od urednika:
Cujem da Eliksir otkupljuje u Prilikama po 180 dnevna cena. Ja sam jutros dao za kes 24 kg najlosije maline koju ni ja nebih jeo i uzeo 3960 din a dogone ljudi i isprstenu i po 3 kg u gajbi i sve ide u prvu klasu po 165 din .Ovo sto sam u prethodnom postu naveo da nasi hladnjacari idu i otkupljuju po ostalim krajevima naravno da je za vas dobro i da treba da ih bude kod vas ali i dalje stoi da mi od istih jedva cupamo pare ali neka ti losi otkupljivaci ce sve vise morati da traze malinu iz ostalih krajeva jer ih ovde mi prebiramo i ostaju samo oni sto neko rece dobri hladnjacari.
 
Eto razloga za nastavak protesta, ali bih te zamolio da mi malo bolje objasnis kako to kod vas funkcionise, da bi ja ovde to mogao da objasnim ljudima, pa da nastavimo proteste. Ako i ne uspemo nista da postignemo sto se ove sezone tice, bar da znamo sta i kako da radimo za sledecu. Mozda sam malo dosadan ali bi mi to mnogo znacilo, ipak je tu mnogo novca u pitanju. Hvala unapred.
evo deki da ti ukratko objasnim,ne znam kakvo je kod vas stanje ali dobro poznajem stanje ovde a i u macvi.
ovde se od pantiveka malina placa po jedinstvenoj ceni tj ista je cena i prvog i zadnjeg kila kog predas.izuzetak je bila berba 2009 ili 2010 nemogu da se sada tacno setim koja kada je malina imala dve cene tj jednu do pola branja,drugu od pola.
u macvi imaju dnemnu cenu i ona varila od dana do dana,ove godine nije mnogo varila kod njih ali se desavalo ranih godina da budu ogromne osilacije,ono danas jedna ,sutra druga,prekosutra treca..i to sa velikim osilacijama tj razlikama u ceni.tako oni na kraju kada saberu sveukupnu kolicinu maline i kolicinu uzetih para i to podele dobiju cenu po kojoj su prodali malinu.
nekih godina su dosta bolje prolazili nego ovi sa jedinstvenom cenom-tako da ne treba da se ljute na svoje otkupljivace.
dok su ove godine oni krenuli sa 110 ovde je bilo istaknuto 90.din
sticajem okolnosti manjka roda i pojave nakupaca(zadnjih par godina inspekcija u pratnji milicije je rasterala sve nakupce,medjutim ove godine ih niko ne dira dali zbog promene vlasti ili...)
trenutno je ovakvo stanje kakvo opisuju na forumu
 
jutros napisah nesto,kada vidim veceras obrisano mi je bez ikakvog objasnjenja.
ocito nekome smeta kada se kritikuje nevidjena pljacka.
sto se tice mene.apsoluno mi nije potrebno dase uopste pojavljujem u javnosti,i imam mnogo pametnija posla.bicu jos malo dostupan na pvt.pa ako neko zeli moze se javiti da nekad mozda uz pice ispricamo se.
nisam ni uvredjen ni ljut.vec imam dosta drugih poslova gde bi utrosio svoju energiju.
a taj post ne verujem da mi je izbrisao neko ko poput zokija sefa ustaje u praskozorije da bi svoju robu dopremio na trznicu ili pola koji jos samo malini pticijeg mleka ne daje,ima jos dosta njih ovde da sada svakog po imenice ne pominjem koji jedu gorki seljacki hleb.(ova dvojica sumi najvise upali u oci jer vidise da ljudi rade i bili su najaktivniji ovde)sticajem okolnosti i tranzicije bio sam i ja primoran jestiga.ali ako sam se vec necim bavio trudio sam se i mnogo o tom nauciti.sto o proizvodnji,ali sto i o ekonomiji i toku trgovine.iz principa nisam hteo mnogo tog iznositi.
napisao sam pre izvesnog vremena da je novi predsednik amerike ne obama vec mit romni-sto ce te se i krajem ove godine uveriti.tako i ovim stvarima mnogo znam ali mislim da mi je najpametnije da zadrzim za sebe i okrenem se lepsim zivotnim stvarima.
svima saljem puno pozdrava i nadam se da ce jednog dana shvatiti da od proizvodjaca sve zavisi i on je taj koji moze da diktira uslove a ne ko sto iromen pise da je to najprostiji fizicki posao i to je danas najmanje placeno i da seljak mora dase tako pomiri sa sudbinom.


Nema potrebe za citiranim, izvinjavam se zbog čisto tehničke greške, ne primerena rasprava je bila kilometarska te je Vaš post sasvim slučajno uklonjen sa gomilom drugih. Vraćen je.
 
Evo ugovorih 50 gajbi po 180 miker . a mislim da ce mi veceras i tamiska ostatak platiti po 170-175 ...videcemo...dogovor je na 170 al kad se vidi roba mozda bude i 175 din.
 
Berba zavrsena odavno,pocela 7 juna,malinu sam prodavao u macvi,vilamet sve 1klasa otisao u proseku 115 din.,sramota.Ove godine smo mi u macvi dobili najlosiju cenu u Srbiji.Otkupljivaci se sad pravdaju da je cena na trzistu u toku berbe skocila a oni to nnavodno nisu mogli da pretpostave(a nije mogao ni Vladanspas).Pa sto nam onde ne doplate !?Trebali bi sada svi proizvodjaci u macvi da se udruze,naprave proteste i traze doplatu,jer ispade da su ove godine hladnjacari zaradili 1euro po kg,vise nego sto su malinari dobili za kg.Proteste bi trebao da vodi Pole,al on presao u otkupljivace,kupuje kupinu!
 
Suska se da ce morati da izvrse doplatu za razliku u ceni ....cim se konsoliduje vlast.....polu -pouzdana informacija.?

Danas 8 beraca na mikeru jos ga ima ali 1 h=1 kg....ne isplatise vise brati mada bi se moglo jos nabrati 100-200 kg u narednih nekoliko dana

Zabrinut sam U JEDNOM MANJEM DELU MALINJAKA primetilo se puno crnih buba nemogu da odgonetnem o kojim je rec Asutra nemogu da tretiram .... do ponedeljnika vece bojim se da nebude prekasno ....




Da li ste Vi posle branja prskali ...i sa cim....? :ppozdrav: HVALA unapred.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh