Najbolja cena maline -plasman 2012

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Zbog one duge zime i snega koji se ovde zadrzao duze nego u vecini krajeva berba kod mene jos uvek nije pocela. Sto je dobro. Ja sam ugovorio radnike, lokalne cigane po ceni od 28 din za kilogram bez hrane, malo je skuplje nego prosle godine ali je ipak podnosljivo, i sa mojim hladnjacarom dogovorio da mi nista ne placa do 25 juna, ma kolika bila cena, a da mi tad sve kolicine dotad predate plati po toj ceni koja tad bude, nadam se da ce cena skociti do tad. Zasad, on kaze, da ce prva cena biti 70 - 80 dinara ali da jos to nije konacno.
Drago mi je da se vilamet 2002 vratiu u diskusiju, jesam malo ljut na njih ali ipak mislim da se bez njih ne moze voditi ozbiljna diskusija u vezi malina. To sto vilamet 2002 prica i predlaze i ja sam u vise postova dosad predlagao, jer ne vidim drugu mogucnost sem sto jace i masovnije udruzivanje proizvodjaca i zajednicko trazenje kupca. Rusija je u tom pogledu nasa velika sansa, i ja sam trenutno potegao neke veze da ispitam kako tamo stoji situacija i ima li nekog interesovanja za srpske poljoprivredne proizvode, posebno malinu, i da od coveka dobijem neke konkretne kontakte sa ozbiljnim ljudima ( covek je itekako u poziciji da mi odradi taj posao ), ali je uslov svih uslova prethodno udruzivanje proizvodjaca i ponuda sto vece kolicine proizvoda. Ja sam mislio da to odradim zasad samo za Pcinjski okrug, ali eto, vilamete 2002, ako ste zainteresovani ajde da nastupimo zajedno, jer ste vi ipak mnogo organizovaniji od nas, pa ako nesto dogovorimo dogovorili smo. Jeste da sam vam ljut sto ste me zaj...li oko onih ugovora, ali evo vam sanse da se iskupite i da pokazete da ste ozbiljna organizacija.
 
Jeste, to je tacno. Medjutim nista nas ne kosta da probamo. Covek je obecao da ce uraditi sve sto moze jer ionako vec zastupa privredu Srbije u Moskvi. Doduse ja sam urgirao preko nekih nasih zajednickih prijatelja da pomogne nama u Pcinjskom okrugu oko prodaje poljoprivrednih proizvoda na ruskom trzistu. Odgovor je bio da sve moze ali mora sto veca kolicina. Pa zato nudim i ostalim udruzenjima, posebno Uniji malinara, sa kojima sam ranije vec imao neke kontakte da probamo to da odradimo zajedno, jer ste vi u zapadnoj srbiji vec odavno u tom poslu i imate mnogo iskustva. E sad, mozda od toga nece biti nista, ali ako probamo, sto rece neko, ne moze da skodi, ako ne skodi, onda moze da bude i korisno. Kad budem dobio konkretne odgovore obavesticu sve zainteresovane, pa da vidimo sta i kako.
 
Za tu najozbilniju priču odnosno izvoz sveže maline ključno rešenje za zapadnu Srbiju je otvaranje aerodroma Ponikve kod Užica,Ali tu priču od bombardovanja,znači skoro 13 godina država koči!?Po nekim proračunima od malinjaka do super marketa u Evropi potrebno je od 4-5 sati!
 
Jedno kontra pitanje ovima koji nisu vilamet:

Šta ovaj vilamet treba da vam uradi da bi ste se vi konačno prizvali pameti i oterali ga u tri lepe?

Pazite, čovek je do pre nepunih mesec dana furao priču o fantastičnom Austrijancu, 50 hiljada tona, lova do krova, garancije bankarske... Izbori prošli, naravno da je nestao i taj Austrijanac... A sada kad ga neko priupita, taj Austrijanac je nebitan, kao da nije ni postojao, sad je neki Rus u opticaju...
Ja mogu da shvatim da je vilamet toliko bahat i bezobrazan, jer je čovek političar i trebaju mu vaši glasovi... Ali da ste vi, proizvođači maline toliki ****, to mi ne ide u glavu. A ako i dalje verujete ovakvim fantaziranjima, iskreno - bolje ni ne zaslužujete.

---------- Poruka napisana u 08:53 ---------- Prethodna poruka je at 08:48 ----------

Za tu najozbilniju priču odnosno izvoz sveže maline ključno rešenje za zapadnu Srbiju je otvaranje aerodroma Ponikve kod Užica,Ali tu priču od bombardovanja,znači skoro 13 godina država koči!?Po nekim proračunima od malinjaka do super marketa u Evropi potrebno je od 4-5 sati!
Zašto bi to bilo ključno rešenje?

Šta sprečava kargo avion danas da sleti i poleti na Ponikve, na kome je operativno 2400 metara piste (dovoljno za većinu velikih komercijalnih aviona)?
Da li ti znaš da pored ponikvi postoji i aerodrom kod Kraljeva sa pistom od 2200 metara?
Koliko je kilograma maline izveženo avio transportom iz Surčina u poslednjih 20 godina?

Da transport kargo avionima ima nekakvog smisla, sutra bi već neko organizovao transport maline na taj način jer aerodromi i infrastruktura postoji... Zato nemojte da fantazirate sa tim glupostima.
 
Poslednja izmena od urednika:
bbg, a sta je tvoj predlog ? da cutimo i prodajemo malinu po kojoj god ceni da nam tvoje gazde ponude, jel to tvoje resenje. Jel te za to placaju, da lobiras za njih i da unosis zabunu medju proizvodjace. Unija se obrukala sa tim ugovorom, tu nema sta da se diskutuje, takodje se vise ne smemo mnogo oslanjati na njih, ali ih takodje i ne trebamo izbaciti iz price o prodaji maline. Samo zajedno, udruzeni mozemo nesto da postignemo. I svi ovi predlozi koji su se mogli procitati su sasvim ok i prihvatljivi, mada vidim da bbg i ironmena i jos neke dusa boli zbog toga, ali njih ko j..e, znaci, organizovati se u jake lokalne organizacije i udruzenja i saradjivati sa svima na teritoriji cele Srbije, traziti od drzave zastitnu izvoznu cenu maline, prodavati sto vise maline u svezem stanju, sto vise maline smrzavati i cekati bolju cenu, siriti posao u pravcu sto veceg izvoza gotovih proizvoda od maline umesto same sirovine, zajednicko trazenje kupaca u inostranstvu, direktno ili preko posrednika ili menadzera. I to ne samo za malinu nego tako raditi za sve poljoprivredne proizvode, ali o tome nek oni brinu, nas ovde zanima malina pa cemo da se fokusiramo na nju.
bbg, a tebi ako ne odgovara to sto mi ovde kako ti kazes "fantaziramo", niko te ne drzi ovde....a da zaboravih, pa ne mozes, ljutice ti se gazda, jbg, moraces onda da nas trpis
 
Znaš kako, unija može da vam služi za iste stvari kao i sindikat... Da odete negde na neko letovanje za male pare, ili da kupite jeftino poneku polutku za zamrzivač... A za poslove i udruživanje putem unije, na to za boravite.

Prvi problem je što udruživanje preko unije nema nikakvu vrednost, niti unija ima mehanizam da prisili malinare da poštuju dogovore, niti bi ih oni poštovali kad bi im neko ponudio i za dinar bolju cenu nego preko unije... Tako da to znaju svi, pa i oni koji treba da se dogovaraju sa unijom, i zbog toga niko ozbiljan neće tu vašu uniju shvatiti ozbiljno.

Ono što vama treba, i što ustvari želite je kartelizacija (samo što to ne smete tako da zovete, jer je taj vid udruživanja i dogovaranja cena protivzakonit).

Dakle, konkretno:
Skupi se vas 100 malinara koji hoće u potpunosti da se udruže i zajednički nastupe na tržištu (faktički da osnuju kartel, ali opet kažem ružna reč, ne sme tako da se naziva).
Osnujete za početak jednu običnu firmu (DOO - Društvo sa Ograničenom Odgovornošću), i na nju svako prepiše vlasništvo nad svojom imovinom vezano za malinarstvo. Dakle, na tu zajedničku firmu prepišete svoje zemljište na kom su malinjaci, opremu, mehanizaciju, sve kompletno. Na osnovu vrednosti prepisane imovine, svako dobija odgovarajući procenat vlasništva u toj novoj firmi.

U toj vašoj zajedničkoj firmi odredite zajednjičku metodologiju i standarde za uzgajanje maline, definišete cene operacija i radnih sati, i shodno tome svako i dalje obrađuje svoj malinjak, a to mu se nadoknađuje na osnovu unapred dogovorenih i definisanih cenovnika.

Akcionari biraju, postavljaju i smenjuju članove upravnog odbora, a koji dalje bira-postavlja-smenjuje direktora.

U slučaju da se neki malinar pobuni, i da mu ne odgovaraju uslovi, on uvek može da istupi iz firme, pri čemu mu se vraća ono što je uneo kao kapital, ali u tom slučaju on ili treba da nadoknadi to što mu je plaćano za tekuću godinu, ili da se taj povraćaj odradi nakon berbe kada se vraća samo uloženo.

Isto tako ova zajednička firma je i određena vrstha osiguranja - hedžinga protiv prirodnih i drugih nepogoda, jer može da se desi da neke malinjake potuče grad ili neka bolest, pa da nemaju ništa od prinosa, ali to će da se kompenzuje sa prinosom drugih malinjaka koji nisu bili ugroženi na taj način.

Kada dođe do berbe, firma ugovara i zapošljava nekoliko hiljada berača, tako da je to odmah druga priča što se tiče i cene i organizacije, dalje sa hladnjačarima se takođe na drugačiji način može razgovarati, a u budućnosti čak i napraviti sopstvenu hladnjaču... I na kraju pred kupce izlazi jedna firma koja ima stotine ili hiljade hektara pod malinama, ogromne količine, jedinstvenu metodologiju i kvalitet, samim tim to je već jedan drugi nivo priče. Isto tako ta firma može da izda garanciju kupcu, ali isto tako i da uzme garancije od kupca, tako da je i to jedna povoljnost.

Na kraju godine kada se završi berba, tu ostaje određena količina profita, i članovi glasaju kako će se taj profit raspodeliti. Primerno jedan deo će se isplatiti kao dividenda (svako će da dobije proporcionalno svom vlasništvu), dok će jedan deo ići kao investicija u proizvodnju - recimo izgradnja hladnjače, nabavka zajedničke mehanizacije (berača, kamiona) i sl.

Eto, to je jedini način kako možete da se organizujete, a sve ostale priče o unijama, sindikatima, organizacijama, udruženjima i sl. su mlaćenje prazne slame za malinare, a potencijalno unosne jedino organizatorima takvih udruženja.
 
rusi su veoma dobra prica jer brate dobro placaju naravno za kvalitet , pored tresnji ove godine su povukli jagodu u ogromnim kolicinama naravno kvalitet . ne treba mnogo polemisati oko toga da li su cisti rusi ili neki drugi ako dobro placaju a placaju treba ih sto pre ukljuciti u kombinaciju i svima ce biti dobro a ne samo nasim hladnjacarima
 
Odlično! Samo nam navedi koji deo poljoprivrede je tako organizovan u Srbiji????A ako takvih nema kolika je tu uloga ,krivica ,Odgovornost države,banaka,hladnjačara,proizvođača...???????!!!!!!
 
Odlično! Samo nam navedi koji deo poljoprivrede je tako organizovan u Srbiji????A ako takvih nema kolika je tu uloga ,krivica ,Odgovornost države,banaka,hladnjačara,proizvođača...???????!!!!!!
Šta tebe z***le da li je neko organizovan tako ili ne? Kakve veze sa vašim udruživanjem ima banka, država, hladnjačari?

Da li je to tehnički i pravno izvodljivo - jeste.
Da li neko sprečava malinare da se udruže na taj način - ne sprečava.

Prema tome, ako to hoćete, udružite se, ako nećete, niko neće puškom da vas natera da se udružite i prepišete svoju imovinu zajedničkoj firmi...
 
Poslednja izmena od urednika:
Nemaš konkretan odgovor a pritom bezobzirno vređaš ,misliš ako se kriješ iza te face austrijskog ili nemačkog voajera da možeš i nas da zavodiš...he he he...
 
Zbog niskog kvaliteta diskusije, odavno se nisam uključivao u rad foruma, ali pošto sam pomenut, hajde da odgovorim.
Šta smo uradili u prethodnom periodu, najvažnije.
1. Napravljeno udruženje malinara koje je aktivno u svim voćarskim krajevima u Srbiji. Polako ulazimo u ozbiljne poslove, ali je teško bez para i podrške države.
2. Organizovali smo proteste, širom Srbije, zbog uloge države u otimanju para od naroda, i, naročito, brutalnosti policije prema srpskom seljaku. Na žalost na završnom protestu ispred zgrade Vlade skupilo se manje od 1000 ljudi, nedovoljno (bio obezbedjen besplatan prevoz).
3. Ugovorili prodaju maline po ceni 1,21 e prema proizvodjaču. Proizvodjači nisu prihvatili ponudu (potpisano ugovora za 7500t, pa kupac odlučio da kupi malinu direktno od hladnjača, zadnji sastanak imao kod Ljubojevića). Bilo je dovoljno da puste buvu da će, pošto je loša malina cena biti viša, da stane potpisivanje ugovora.
4. Napravili smo platformu da se seljaci politički organizuju i štite svoje interese u organima vlasti. Najbolji se nisu uključili i nisu glasali. U Arilju smo ušli u lokalnu vlast i pokušavamo da sa te pozicije pomognemo, da je tako u ostalim mestima lakše bi bilo. Priznajem da je u ovoj priči bilo i odredjenih promašaja, ali skupilo je se i dosta kvalitetnih ljudi koji imaju ozbiljne planove (o tom na drugom mestu).
Za sve ovo imali smo podršku naroda, ali samo verbalnu. Svi su čekali da neko drugi za njih odradi posao.
Lično, sve me je puno koštalo i vremena i novca. Moram malo vremena da posvetim porodici, kao i da se finasijski konsolidujem. Nisam odustao, ali sam smanji aktivnost, ostavljam prostora da se i drugi iskažu. Kada kričari daju deo ovog doprinosa, makar u pokušaju, možda se ponovo maksimalno angažujem; mada je verovanije da svoj društveni dorinos dam na nekom drugom polju.

Veci doe toga smo imali i do sada pa nikakvu korist nismo imali od toga.A sto se tice protesta mene tu vise niko nece videti ako ga budu organizovali iti oni koji su to i do sada radili a mnogi od tih nazovi organizatora nisu ni bili tu 2.8.2011.Neki su dosli uvece da prosetaju a neki su dosli posle guzve kad je sve proslo.
Toliko o tim organizatorima

Sto se tice kostanja a molim te reci sta je tebe kostao ILINDAN prosle godine a ja ti u svako dobe dana mogu reci da je mene kostao batina od pandura,4 dana godisnjeg odmora i 4 noci skoro neprespavane
 
Eto, za promenu, bbg je izneo jedan konkretan predlog koji sa ostalima treba da udje u razmatranje. Cak se i u potpunosti slazem sa njim, to bi bilo nesto idealno, e sad sto je to jako tesko izvodljivo zbog sujete nas ljudi u srbiji, to je druga stvar. Ali, i da se organizujemo , za pocetak, u unije, sindikate, zadruge, ili kako god, vrhunac i zadnji stadijum udruzivanja bi mogao da bude ovo sto je bbg predlozio. Naravno, tek kad se stekne poverenje ljudi izmedju sebe.
 
Veci doe toga smo imali i do sada pa nikakvu korist nismo imali od toga.A sto se tice protesta mene tu vise niko nece videti ako ga budu organizovali iti oni koji su to i do sada radili a mnogi od tih nazovi organizatora nisu ni bili tu 2.8.2011.Neki su dosli uvece da prosetaju a neki su dosli posle guzve kad je sve proslo.
Toliko o tim organizatorima

Sto se tice kostanja a molim te reci sta je tebe kostao ILINDAN prosle godine a ja ti u svako dobe dana mogu reci da je mene kostao batina od pandura,4 dana godisnjeg odmora i 4 noci skoro neprespavane

zvoneci na sva zvona (u novinam i televiziji i zemlji isvetu) da je skoro sva srpska malina prodata jednom kupcu -austrijancu (50000 tona u berbi 2012) udruzenje malinara i njen predsednik terzic su rasterali sve velike kupce (nestle danon.... i ostale koji su misleci da nece imati kolicine svu ovogodisnju robu ugovorili u poljskoj) smatram ih zato odgovornim ukoliko cena u srbiji u otkupu bude niska... (jer ce kupaca biti znatno manje) verovatno ces se viamete ponovo angazovati kada budu neki novi izbori jer vam je sledeca politicka zelja da budete poslanici u parlamentu (i tako branite jos bolje prava nas malinara)
a sto se tice "kvaliteta diskusije" oprosti vilamete 2012 ti i terzic ste sada govorite recnikom "vlasti i politicara" pa vam i nas recnik sad smeta nas obicnih ljudi ....danasnji tekst u novinama o vasoj "propaloj bajci" a uspesnoj politickoj kombinatorici.....http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2012&mm=06&dd=13&nav_id=618007
 



morao sam da sakrijem telefon ali da se vidi sta je jedan hladnjacar napravio na periferiji cacka, srusio staru zadruznu prizemnu hladnjacu od opeke kao sto je ona kucica ispred na prvoj slici ,i napravio ovu nabudzenu montaznu ,radovi nisu stajali ni nakon cuvenog *pet soma evra* ugovora 50.000., znaci NISMO CORAVI .Sad ce na nasoj muci da otplacuje ... samo za hladnjacare http://www.youtube.com/watch?v=NATbOE2h-os ::super:: , a nama proizvodjacima -gumaraba :sjasi:
 
A ko kaze da necu da pravim -(za sebe i da izdajem za cuvanje) ???
Ja samo drzim onoliko kolko mogu porodicno da oberem -znaci bez radnika- zato imam dobar profit , 17 ari ranog vilijameta , pa kad vilijametu prodje vrhunac, jos 12 ari skupljeg mikera ,i na kraju kad i miker je na zalasku -20 ari najskupljeg tjulamena.to je pola hektara covece a 4 ljudi stigne.
 
Nisam siguran da hipermarketi po Kanadi,Americi i Evropi gaje malinu na svojim krovovima pa ih beru sveže i stavljaju u svoje gondole po ceni od 4 dolara za 250 grama znači i oni je dovoze kargo letovima iz Čilea,Poljske...A koji je to interes hladnjačara da se sveža i kvalitetna malina izvozi???
Neodgovori niko koji je deo poljoprivrede u Srbiji organizovan po principu kartela osim narko...izvolite gospodo prodavači magle srpskim malinarima!!!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh