Najbolja cena maline -plasman 2012

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Poslednja izmena:



Evo za vreme Uskrsnjih praznika uslikah Spanski miker u Svajcarskom marketu.Ovde se jasno vidi cena mada sto se tice kvaliteta moram da dodam da je veoma los.Kada pogledate borovnicu pored maline bice vam jasnije koliko je sitna.Razlog slanja ove slike da se vidi da li proizvodjaci u pravu i da li ima prostora za vecu cenu.
cunami: u mom kraju je ista situacija,ja licno ocekujem veliki podbacaj u mom malinjaku

framboise takav izricit stav kojim neces da priznas sopstvenu gresku glavna je mana nas malinara koji teramo po svom i kad su stvari ocite (verovatno coop ima u svoim suparmarketima i druge sorte pa i tulaman) ali ovde pricamo o tvojoj slici pa te molim da uvecas levu sliku pa onda vidis plasticnu posuda sa malinom na dnu slike, koju si sam poslao pa procitas sta pise na ambalazi lepo pise var. Glen Lyon -250gm, Orgin Spain CL:1 (prevod sorta Glen Lyon pakovanje 250 grama, poreklo Spanija klasa 1) vise o ovoj sorti na sajtu http://www.jacksonsnurseries.co.uk/plantcard/RaspberryGlenLyon/1105.aspx
ocekivao sam da ces priznati svoju gresku i poslati pravilnu i istinitu informaciju na ovom cenjenom forumu ali ti i dalje teras svoju istinu o slici koju si sam napravio i poslao ovom forumu, pravilo svake informacije je da je tacna i proverena da nebi ljude koji se ovim poslom bave pogresna inforacija odvela pogresnim putem.... ali ja te razumem i oprastam ti jer je ovo samo mala greska jer ti je sva paznja bila usmerena na veliku prodajnu cenu te sveze spanske maline...."netolerancija" "bezgresnost" i "nepostovanje tudjeg misljenja" je najveca mana nas srpskih malinara......(slicnu situaciju imao sam dok sam se ubedjivao na ovom forumu da se divlja borovnica (vrganj i ostale sumske pecurke) moze legalno uz dozvolu branja i izvoza da se izvozi iz srbije dok su neki clanovi ovog foruma tvrdili da je to sverc i zabranjeno.... e to je bila velika greska koja je mnoge skupljace i cobane po srpskim planinama mogla da kosta pristojne zarade koju svake godine imaju kada skupljaju i prodaju ove plodove )


"Samo veliki ljudi imaju velike greške.
Samo veliki ljudi priznaju svoju grešku."
 
Poslednja izmena:
Vladane,ja sam svoju gresku odmah priznao.Ja se samo protivim onome sto si rekao za Spance da gaje samo dvorodne i rane sorte.Sto se tice slike(napravljena je u MIGROS marketu) i poslata je sa namerom da se kod nas vidi trenutna cena maline u CH.
 
framboise nasa prepiska je zavrsena priznao si gresku (kao i ja gde sam gresio u mnogo navrata na ovom forumu) i tu je tvoja velicina idemo dalje... moje misljenje je da je na zalost cena za vilamet, za berbu 2012 (pogledaj poruku cunamija http://www.fedefruta.cl/regionales20...ones/Rosas.pdf ) katastrofalno losa oko 1.25 eura za svezu (radio sam analize i tu je otprilike otkupna cena za svezu i to samo pod uslovom da je unija malinara prodala 50000 tona austrijancu u protivnom cena ide ispod 1 eura i neznam gde ce se zaustaviti) dok je za svez miker cena oko 1.8 eura za 1kg.... moze se desiti da predje i 2 eura jer mikera nema na svetskom trzistu u obliku IQF velika je potraznja) ima li neko novosti oko ugovora Unije malinara sa austrijancima za vilamet (cena 1.21 za 1 kg sveze cvrsto ugovoreno) jer ako do ovog ugovora ne dodje i on se ne realizuje to ce biti katastrofa za nase malinarstvo....jer onda se politika mesa u nas posao, sto kaze bbq, a to ce biti uzas.... treba svi malinari srbije da traze od unije malinara i terzica da kazu gde smo sada koliko je proizvodjaca potpisalo ugovor sa Unijom odnosno sa Austrijancima i to pre, SVAKAKO pre izbora 06.maja , da znamo danas 29.04.2012. jer ce posle biti kasno (bice objasnjenje ovi i oni tajkuni su nas sprecili oko ugovora......) pamtite moje reci bice mnogo, mnogo kasno za dobru cenu za vilamet.... (jer mnogi svetski kupci veruju -gledali su na medijima) da je skoro sav srpski vilamet prodat austrijancima i nasli su druga resenja za svoje potrebe i svoju kupovinu u poljskoj cileu bugarskoj....) ima li u srbiji odgovornih za svoja pisanja i svoje reci... napisane objavljene...terzic je na potezu da kaze gde smo.. a i vilamet 2012 ... gde je dana dansenjeg ugovor sa austrijancima ? zna li u zemlji srbiji neko istinu ? ili je sve politika ? a za politiku mene licno baz briga jer ... pisao sam na ovom forumu sta je politika....cena maline ne zavisi od tajkuna i politike vec od ponude i potraznje na svetskom trzistu (procitajte poruke cunamija koji je pravi) a politika moze samo da izmeni stvari.....
 
Poslednja izmena:
cena ce da bude dobra samo nece da bude malina iz godine u godinu sve manje sto zbog politike poslovanja sto zbog klime koja se menja veoma brzo
 
cunami cena ce biti dobra .....kada....proizvodnja maline 0.5 h do 0.7 h do hektara maksimum bude po domacinstuvu=uspeh i cena (kao i pre 40 godina, skolujemo decu gradimo kuce....) hiper produkcija 1 "proizvodjac" 2 hektara i vise (cena maline po 1 kg nikakva ) porodicni zasadi to je cista uspesna matematicka formula koja je funkcionisala pre 40 godina i koja ce ponovo da funkcionise (samo takvima drzava treba po cunamijevom receptu iz poljske da daje subvencije= proizvodjaci od pre 200:cool:.....,) "veliki proizvodjaci maline od 2008 pa na ovamo (a njih je ko pleve) " veliki "farmeri" gotovo je sa "lakom i velikom lovom" vreme "malino -tajkuna", koji prskaju malinu do besvesti svime i svacim " je proslo, vracamo se tamo odakle smo i krenuli , malim porodicnim proizvodnjama sa prepoznatljivim kvalitetom "srpskim brendom" koji u prevodu znaci manje kolicine =vrhunski kvalitet= vrhunska cena (a na naski.... sto moja deca mogu da jedu jesce i deca evrope i sveta , a ne red za ukucane a ostalo nije bitno....) tako da o "poprscem moju malinu" kako pisu na ovom forumu , a da je drugi jedu toj prici o velikim kolicinama , najamnim radnicima beracima iz bosne, " mini kapitalizmu -proizvodjaca" maline dosao je kraj" (usput najvecim bundjijama na magistralama) eksploatacija ljudi je gotova .... ta prica je zavrsena jer je=pretaranoj proizvodnji bez kvalitata ... cena srpske maline bice velika kada prodje ova hiperprodukcija onih koji su u malinu usli da bi zaradili "brzo i velike pare na velikim povrsinama" ne samo u srbiji nego svuda u svetu posle 2008 godine (cunamijev dokument to najbolje pokazuje ekspanziju proizvodnje posle 2008 u cileu ali tako je i u srbiji i poljskoj i svuda....)stavite prst na celo i razmislite .....tu je najveci deo problema price o ceni srpske maline.....
 
Poslednja izmena:
imam ja te dokumentacije podosta samo ova je najsvezija pratim ova stanja sa malinama od 2007 god , perspektive u ovom poslu u skorije vreme nema, sve je krenulo kod nas 2008 godine placali su i precenili cenu maline, proizvodjack cena maline , te godine bila je 1/4 cene maline, i z samo 2 godine doslo je do enormnog povecanja povrsina pod malinama ne samo kod nas nego u svim zemljama gde se malina ozbiljno proizvodi (poljska i cile prvenstveno),to se u poljskoj drasticno odrazilo oni su sa 60000 max uduplali proizvodnju , pune su im hladnjace i od prosle godine i preprosle cak je znak pitanja dal ce biti otkupa za ovu godinu jer izvoz slabo ide, kod nas je dosta bolja situacija,
ovo prosle godine sa cenom je bilo za ocekivati jer su nsi mesetari s malinama bili dobro informisani da ce malina biti mnogo u ponudi,pa su preko nasi ledja opet izvojevali pobedu na evropskom trzistu, nisu ni oni nesto mnogo zradili, l dok se povrsine ne smnje nema nista od cene na gore,poljaci vec uveliko rade na tome iz vise razloga da ih ne nabrajam im ih vise, kod mene se vec vidi ko je usao u ovaj posao da se brzo obogati , jos brze su bankrotirali nego sto su mislii, jedno je matematika a drugo praksa u st su se i sami uverili svi racunaju 20000 kg po 1 h x 2 eur 40000, nek ode na rashode pola opet, ostaje pola tj 20000, e ta matemtika je proslost jes lepo n papiru, ali u praksi zvuci ovako, ko je prosle godine bio na pozitivnoj nuli taj je uspeo,a ovo oko unije malinra zvuci lepo za usi ko ima neke prevare maske ce uskoro da padnu,i znacemo ko kosi a ko vodu nosi,
 
situacija sa cenom maline ce se popraviti u novoj sezoni , skoro sav srpski vilamet je prodat a mikera nema ni za "licak" hladnjace su "prazne".....
 
na to da dotam da je stanje u malinjacima losije nego prosle godine, i iz toga proizilazi da ce rod mline za ovu godinu biti manji sad za koliko nece se znati do sredine berbe
 
najverovatnije da ce i takav rod u celoj srbiji biti, macva losa, radjevina losa, danas sam stigao i do ivanjice vecinom su malinjaci losi, retkost je videti dobar malinjak nesto male rodne grane , ima polomljene i izmrzle,a kazu tamosnji ljudi da nema cene koja bi opravdala ovakvo stanje podbacice rod to je sigurno , iako su povrsine neznatno uvecane u odnosu na proslu godinu za cenu niko nista ne spominje,mada ja bi trebao nekakvu naznaku dobiti ovih dana i to cu samo preko pp da delim informacije
 
potpuno je jasno da ce rod biti manji a cena (pogotovu mikera) veca nego prosle godine (uskoro cemo znati i koliko je to veca), zna li neko kolika je kolicina do danas potpisana izmedju udruzenja malinara i austrijanaca, i taj ugovor uticace na cenu (vilameta)
 
mesto je pravo -nas forum, a i vreme je....cena maline svakako ce biti veca nego prosle godine to je sada sasvim sigurno za najdalje 2 nedelje bicu u stanju da kazem sa 10% ostupanja-greske cenu za rod 2012:riba:
 
pole dragi na zalost cenu maline ne odredjuje samo pocetak berbe u macvi (koja svakako nece krenuti za deset dana ili dve nedelje nego u prvoj polovini juna) vec ugovori koji se potpisuju sa velikim kupcima krajem maja- pocetkom juna, tada ce se jasno znati stanje maline njene kolicine u srbiji poljskoj, ostalim okolnim zamljama (znace se koliko je ostalo cileancima ili ne iz "zimskog ovogodisnjeg roda) a onda ce se u odnosu na tu potraznju od strane kupaca pretpostaviti kolicina ponude maline i trziste ce urediti cenu ... tako da ce cena u macvi biti jedan od pokazatelja ovogodisnje cene ali nikako "sugurna cena" ovogodisnjeg roda.... u svakom slucaju vec se vidi da ce biti bolja od proslogodisnje....koliko...videcemo uskoro.....nemas razloga da se "rugas" vec da razmislis da li ces da saradjujemo (kada sakupim kolicinu mikera koji mi je potreban a ta kolicina nije velika za mog kupca-dao sam ti cenu) onda cu se povuci sa trzista sa mojom cenom koju sam ti u prethodnom postu dao....)tako da sobzirom da se dvoumis i da ocekujes jos bolju cenu od 1.8 eura za kg zamrznutog orginala (preko 80% rolenda) i kazes da ce ta cena ili jos veca biti za svezi miker, molim te da se ne prevaris , i da prihvatis moju ozbiljnu ponudu ? (no cini mi se da ces se zbog velikih "apetita" kajati posle ove berbe jer me nisi poslusao)
 
Poslednja izmena:
mislio sam da nije ni vreme ni mesto jer ovi komentari nisu bili na ovoj adresi . Potpisano je oko 13 000 tona , ceka se odgovor kupca i saglasnost za potpisanu kolicinu odnosno aneks ugovora pa videcemo.Neslazem se sa nekima da su povrsine pod malinom neznatno povecane naprotiv u Arilju je malina prosirena u ogromnim razmerama a i kako cujem u Ptijepolju i drugim krajevima ali kad se sve uzme u obzir moguce je da kolicina bude manja ali se boim da to nece uticati na rast cene .Mlogi hladnjacari su prosle godine imali neprodate maline , cekali su cenu sa 2.2 eur da skoci na 3 ili vise ali je ona pala ispod 1.6 i tu su mlogi propali i sad ce traziti resenje da se vade (vlasnik Frukoma iz Arilja je pre tri dana rekao da ce cena biti 60 din i da ga nezanima kolicina ni kvalitet ). To potkrepljuje onu tezu koju sam zagovarao na staroj adresi da cenu neodredjuje trziste vec kako su hladnjacari prethodne godine zaradili i na osnovu toga donose cenu
 
Poslednja izmena:
Izvini ...nije ruganje samo je smesno malo da trziste odredjuje cenu tek za dve nedelje.....Siguran sam da je cena odredjena dosta ranije kao i predhodnih godina . Samo je ovaj period .....nadmudrivanje iiiii...

A sto se tice ponude ....Solidna je za sada...? Ako bi je i javno sad prihvatio.....? Kako ...gde ... kvalitet zamrzavanja...,itd.

Mada je sve neizvesno kao i ovo vreme..... ? Dugo je jos 40 -ak dana....?
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh