Najbolja cena maline -plasman 2012

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
licno bi i ja voleo da je gospodin todorovic u pravu al po meni cela njegova prica o malinama je smesna e on tek nije obavesten ni o cemu , sreca njegova da je na drugoj strani sedeo ceda oko koga je sve belo i nem pojma o malinama , mozda zna nekavi pekmez ili nesto slicno pa nije mogao d argumentuje na tu pricu a to da ce nasa mlina da ide u rusiju stoji ali su kolicine mizerne , samo da vam kazem da je izvoz smrznute mline veci za tursku nego za rusiju a niko ne spominje tursku nego samo rusiju ,rusko trziste je atraktivno za sve vrste voca osim za maline , pa ti rusi su z nasu proizvodnju malina vele sila ,
 
nista novo osim sto se stvaraju neke nove struje koje organizuju nezavisne skupove u arilju sa ciljom rasturanja ove price. Ima ljudi koi su nepoverljivi pa ponovo traze pomoc vlade i ministarstva poljoprivrede iako su nas vise puta lagali. Ali neka mozda nam nesta novo obecaju i ispune pred izbore .Molim ljude da ne odustaju i da nenasedaju na pozive pojedinaca da bojkotuju potpisan ugovor i da ce dobiti detaljna uputstva .Prica sa austrijskom firmom nije ni malo naivna oni su daleko ozbiljniji u poslovanju nego sto to pokusavaju da prikazu pojedini hladnjacari na ovom forumu. U toku naredne sedmice kolko je u mom saznanju cemo detaljnije dobiti informacije o sigurnosti ugovora i garanciji. Pomenuta firma postoi na nesrecu pojedinaca koi se tome neraduju . U sklopu firme CWS posluje vise razlicitih ogranaka kompanije a konkretno BEST FOOD je osnovana za potrebe otkupa voca na prostoru Srbije . Ko sumnja u celu pricu neka ne posecuje ovaj forum i nek nepominje da rizikujemo sa ovim kupcem jer trenutno ponudjena cena od strane hladnjacara nije rizik to je sigurna propast proizvodnje maline na ovim prostorima.
 
Iskreno, ako bi mogao da biram kome cu da verujem, da li nasoj vladi u Beogradu ili tim austrijancima, ja bez razmisljanja biram ove druge i ako ce mi neko ponuditi da potpisem ugovor o prodaji malina, rado cu ih prodati tim austrijancima. To bi uradio cak i u situaciji da, recimo, cena kod njih bude i desetak dinara manja nego sto bi ponudili hladnjacari. Zasto . Pa zato sto ce ovaj izvoznicki lobi koji je nameravao da nam malinu ove godine otkupi po 60 dinara uraditi sve da te austrijance najuri sa trzista kako bi oni opet imali monopol i kako bi nam i dalje drali kozu sa ledja. Sto se mene tice ja to necu dozvoliti pa makar ove sezone i stetio neki dinar jer cu bar biti siguran da cu malinu i sledecih godina moci da prodam po pristojnim cenama. Mada, iskreno sumnjam da ce neki od tih ugovora koji se spremaju zavrsiti i ovde na jugu Srbije, daj boze da gresim, ali ne verujem.
 
dolazak na vlast ove kolalicijeje upropastio malinarstvo
setimo se 2008 god cena maline precenjena takvu cenu je trziste odredilo dostizala je caK do 2.5 eura prosecna izvozna 3,154 eura
tada je ova garnitura tek dosla na vlast i nije imala vremena da sklopi kockice za ovo sto nam se dogodilo prosle godine. i od te 2008 godine cena konstantno pada , a tako i kliza cena na svetskom trzistu jedini razlog je kazu hiperprodukcija kod nas a i kod poljaka pa smo opet nasi nazovimo ih mafijasi bili toliko drski da nam daju najminimalniju cenu za otkup a sa tim i otvorena vrata za izvoz iste, pa imali su i poljaci 24% vecu proizvodnu pa nisu spustali cenu ,ali bili su prinudjeni na takav potez ,ali imaju dosta losiji kvalitet od nas pa nase maline se izvoze i dalje a njihove beleze pad , sto nece biti slucaj za mesec dva dok ne prodamo i zadnju malinu a cile ima veliku susu i vec belezi gubitke roda zbog loseg kvaliteta iasa time i niske otkupne cene pa vecina proizvodjaca bojkotuje berbu, beru samo oni koji su u kreditima i vezani ugovorom pa nemaju drugu alternativu, a nije prvi put da se ovo u cileu desava
 
Od 2002 se borim za cenu maline i uvek sam podrzavao Terzica ali sad kad je umesao malinu u politiku i to bas ove izborne godine rekao sam sam sebi e dosta vise.
Mozda ja gresim ali mi ovo sto je TERZIC nasao kupca za malinu lici kao na ono obecanje Dinkica za 1000e od akcija,i na kraju sve te price svi ce profitirati a Terzic ce ispasti crna ovca
koja ce za sve biti kriva,ali vazno je da je uzeo nekoliko hiljada glasova radikala,naprednjaka....koji mogu da odluce o svemu.

Sto se sve ovo nije dogovorilo 2010,2011 nego bas ove 2012 godine,do ove godine bila je prica(kod nas u Arilju) kako je se vlada umesala u otkup maline i kako neda strancima da dodu u Srbiju da je plate posteno,pa se pitam kako to ove godine ta ista vlada dozvoli nekim Austrijancima da dodu i da im ispred nosa uzmu malinu i toliki novac
I sad ce ovo da traje ovako do dan-dva po izborima pa ce reci(kao sto su vec objavili da bi imali razlog)da je firma iz Austrije zbog pretnji ponistila ugovor.

Samo treba imati na umu da je ovo izborna godina i svaka vrsta podvala i obecanja je u igri.
 
Ja ne poznajem ni jednog od tih ljudi iz Unije malinara pa i nemam razloga da nekog branim, ali eto oni su izasli sa nekim, kakvim - takvim, predlogom, koliko je sve to realno, videcemo, ali je to ipak nesto sto dosad nismo imali, cenu poznatu unapred. Zolovac je ovde dao neki svoj pogled na sve to i izrekao neke kritike i sumnje, ali nije ponudio nista konkretno, odnosno neki drugi predlog. Mozda bi, po njemu, bilo pametnije da se ne potpisuju nikakvi ugovori sa tim Austrijancima, nego da se ceka cena koju ce nam ponuditi hladnjacari ???? Mozda to bude i pametno, ali se ja u to ne bi mnogo uzdao poucen iskustvom iz prethodnih godina. Mada je moje misljenje da ce, ako ovi dosadasnji ostanu i dalje na vlasti posle izbora, uciniti sve da ove Austrijance istisnu sa naseg trzista kako bi i dalje mogli da imaju monopol nad izvozom poljoprivrednih proizvoda iz Srbije. mozda sad ponude i nerealno visoku cenu, koju bi naravno kompezovali narednih godina kad ne budu imali konkurenciju. A sto se uzimanja glasova radikalima, naprednjacima i slicnim, tice, to su sve profesionalni politicari koji su tu vec 20 godina i lepo i ugodno zive na narodnoj grbaci, dok je nama sve gore i gore iz godine u godinu. Ja ne mogu da razumem ni jednog radnika i seljaka, osim onih koji imaju neki direktan interes, koji bi mogao da da svoj glas bilo kojoj od parlamentarnih stranaka, posle svega sto su nam dosad uradili.
 
Poslednja izmena od urednika:
  • Like
Reagovanja: zis
Sve ovo sto sam rekao to su moje sumnje.Sto se tice potpisivanja ugovora ja ga sigurno necu potpisati iz razloga sto necu da se vezujem sa nikakvim ugovorom jer ako to sve bude tako kako tvrdi Terzic(nisam rekao da je to laz vec sumnja)ja licno moju malinu dajem za kes pare posto kod nas u Arilju toga stalno ima a (kod nas)cena za kes moze biti nekih 10-15 dinara niza od akontne cene maline pa mi je bolje u Julu uzeti pare za ceo rod po malo nizoj ceni nego cekati novembar ili decembar kad se smiluju i iz delova da naplacujem.
Evo primera od proslogodisnjeg roda.
U Julu za kes pare cena je bila 75-80 din a evro 95-100din,neracunajuci ostale cene,gorivo,hleb.....
Moj hladnjacar gde sam predao malinu je ispostovao dogovor iz BG,podigao kredit i isplacuje po 100 din,ali kazem ISPLACUJE posto jos nije svu malinu isplatio(meni licno jos oko 40000din duguje)a evro je u martu 111din,a ko zna koliko ce biti kad mi isplati sav novac.
Eto samo sam dao primer a na protestima prosle godine dao 4 dana godisnjeg odmora u firmi i dobio 2 pendreka ZASTA.A sta je dobio i sta ce tek dobiti Terzic od protesta svi mi vidimo.Sam je govorio da se politika i politicari mesaju u malinu a sta je sad sa njim gde on ode.Samo je dovoljno reci da on ima svoju hladnjacu i dobio posao u EPS-u(zavrsio za metaloglodaca) i na kraju vozi auto od 50 000 e.Toliko od mene.
 
Poslednja izmena od urednika:
Vidi, vi to tamo bolje vidite i znate, mislim, znate se medjusobno, vidite sta se radi i tako to, ja to gledam sa poprilicne udaljenosti pa nemam sve informacije sem onih koje nadjem na netu ili u stampi. Iskreno, ni ja ne vidim neki poseban razlog zasto bi Unija malinara prisla bilo kojoj partiji ili pokretu, kao recimo i sindikat. Sa druge strane podrzavam i Pokret radnika i seljaka kao i Uniju malinara, bar za sad. Moje je misljenje da su te dve organizacije mogle da deluju i samostalno, ali nije ovde mesto za tu temu. Ovde kod nas na jugu cena je prosle godine bila fiksno 80 din. isplata odmah po predaji, po principu, izmeri, plati, pa tek onda moze da ih ubacuje u hladnjacu. Sto se samog ugovora o prodaji malina tice, sva rasprava na tu temu je uzaludna dok ne vidimo to na papiru. Mene bi tu konkretno interesovalo sledece, kakvu garanciju ta firma daje da ce i da ispostuje ugovor, odnosno da se ne desi da se na par dana pre berbe predomisle, da li je ta cena od 1,21 eura fiksna i sta ako cena malina na trzistu bude recimo 1,5 eura, da li ce i oni podici cenu ili onaj ko potpise mora da da malinu po ugovorenoj ceni, i placanje, da li ce to biti odmah, ili za tri, ili pet ili mesec dana. E kad sve to vidimo tek tad cemo moci argumentovano da diskutujemo, sve ovo do tad je prica napamet, ili na nevidjeno. Do tad ovo je dobar potez od strane Unije, da se zna neka cena unapred, ja sam i zadovoljan sa tom cenom ali ne bi imao nista protiv ni ako bude veca :osmeh: mada ostajem uzdrzan dok sve uslove ne vidim na papiru i jos jednom, drzavi ne verujem nikako, ako jos neka druga organizacija uspe da ugovori posao sa nekim strancem, tim jos bolje, samo da opet ne ostanemo na milost i nemilost hladnjacara i tajkunskog izvoznickog lobija u saradnji sa drzavnom vlascu
 
Da,slazem se samo sa jednim a to je da je ovo dobar potez unije ali opet kazem,poucen dosadasnjim ikustvom u vezi svega ovoga ja licno sumnjam u sve ovo.Kao sto si rekao tek kad vidim da ta firma ima nekakvu bankarsku garanciju tad prestaje svaka sumnja,ali 50 000 tona puta 1,61e to je oko 80 miliona eura,pa nevidim koja to firma moze da ima.Na kraju,neznam sta kaze taj ugovor sta se desava ako nekim slucajem necemo moci imati toliki rod maline(ovde kod nas ima dosta izlomljenje maline zbog velikog snega).
 
Moj Zoolovac , polagao sam nade u tebe , mislio sam da si dosta ozbiljnije shvatio ovu pricu. To sto pricas za Terzica samo pravis pometnju kod ljudi sa strane .Konkretno za terzica cu ja da vam odgovorim, tacno je da ima svoju hladnjacu koju je preterao iz sela kruscice , radi se o polovnoj maloj hladnjaci sa zastarelom opremom koju svako od nas moze da kupi pod istim uslovima. Ja licno imam 10000 kg maline u proseku godisnje pa mi to nebi bilo problem da nabavim a konkretno Terzic ubira 26000 kg.Jeste dobio posao u epsu ali kao obican monter nije on direktor nikakve firme a to mu nije bilo problem da se zaposli kad mu je najbolji drug direktor te firme , prema tome nebih ja to povezivao sa podmicivanjem sto ti pokusavas da prestavis a auto koi vozi sigurno nevredi toliko.Radi i ti toliko maline pa ces mozda i ti nesta napredovati. Neznam dali si bio danas na sastanku koi su organizovali udruzenje Vilamet , dal si video neki konkretan predlog , doveli su nekog senilnog cicu koi prica o svom sinu kako planira da pravi pogon u Arilju za preradu maline , nelipsi magarce do zelene trave , ja licno bi voleo da poverujem i u to ali sta dotad. Nijedan konkretan predlog ja nisam video pa sam sada jos odlucniji u nameri da potpisem sa unijom malinara jer nemam drugu opciju. Jedino se slazem zadnja opcija nam i meni ostaje da nepotpisujem nisakim jer kao sto ti rece tako sam i ja prosle godine 6000 kg predao za gotov novac po 85 i u svakom slucaju bolje prosao nego da sam dao u hladnjacu. posle danasnjeg sastanka vilameta koi se raspao i pre zavrsetka siguran sam da su ljudi shvatili da nam je sada samo jedna sansa a to je potpisan ugovor KAO STO REKOH NEMAMO STA DA RIZIKUJEMO TRENUTNA PONUDJENA CENA OD HLADNJACARA NIJE RIZIK TO JE SIGURNA PROPAST
 
Nepravi Zolovac pometnju vec Ti.Sve sto je rekao je istina.To znaju malinjari iz naseg kraja,jedino ti mozes da mazes ove malo udaljenije koji o Terzicu mogu citati na internetu.Jos odavno provukok ja tu hladnjacu ovde na forumu ali tvoj imenjak(vilamet)rece da nije istina da je terzic poseduje.
 
Moj Zoolovac , polagao sam nade u tebe , mislio sam da si dosta ozbiljnije shvatio ovu pricu. To sto pricas za Terzica samo pravis pometnju kod ljudi sa strane .Konkretno za terzica cu ja da vam odgovorim, tacno je da ima svoju hladnjacu koju je preterao iz sela kruscice , radi se o polovnoj maloj hladnjaci sa zastarelom opremom koju svako od nas moze da kupi pod istim uslovima. Ja licno imam 10000 kg maline u proseku godisnje pa mi to nebi bilo problem da nabavim a konkretno Terzic ubira 26000 kg.Jeste dobio posao u epsu ali kao obican monter nije on direktor nikakve firme a to mu nije bilo problem da se zaposli kad mu je najbolji drug direktor te firme , prema tome nebih ja to povezivao sa podmicivanjem sto ti pokusavas da prestavis a auto koi vozi sigurno nevredi toliko.Radi i ti toliko maline pa ces mozda i ti nesta napredovati. Neznam dali si bio danas na sastanku koi su organizovali udruzenje Vilamet , dal si video neki konkretan predlog , doveli su nekog senilnog cicu koi prica o svom sinu kako planira da pravi pogon u Arilju za preradu maline , nelipsi magarce do zelene trave , ja licno bi voleo da poverujem i u to ali sta dotad. Nijedan konkretan predlog ja nisam video pa sam sada jos odlucniji u nameri da potpisem sa unijom malinara jer nemam drugu opciju. Jedino se slazem zadnja opcija nam i meni ostaje da nepotpisujem nisakim jer kao sto ti rece tako sam i ja prosle godine 6000 kg predao za gotov novac po 85 i u svakom slucaju bolje prosao nego da sam dao u hladnjacu. posle danasnjeg sastanka vilameta koi se raspao i pre zavrsetka siguran sam da su ljudi shvatili da nam je sada samo jedna sansa a to je potpisan ugovor KAO STO REKOH NEMAMO STA DA RIZIKUJEMO TRENUTNA PONUDJENA CENA OD HLADNJACARA NIJE RIZIK TO JE SIGURNA PROPAST

Vilamet 2012,polagao sam i ja nadu u istog tog Terzica pocev od Ariljske rampe 2002 preko Kratovske stene pa do Ilindana 2011 i nista.Nepravim ja nikakvu pometnju vec i ostali koji zive dalje od Arilja treba da znaju pravu istinu,mislim da nije ni bitno da li je polovna ili nova hladnjaca jer dosta nas nemoze da ima nikakvu.Dalje,nisam ni rekao da je dobio mesto direktora u EPS-u vec da je dobio posao a znam da ga je njegov drug koji je tada bio direktor EPS-a tu doveo,isti onaj drug koji je posle protesta na Ariljskoj rampi 2002 zajedno sa njim isao na pregovore za cenu maline kod pokojnog Đinđica i po povratku iz Beograda rekao da se povucemo sa protesta na rampi i da blokiramo Zemljoradnicku Zadrugi gde se on vise nije pojavio.
Napisao si da ubiras 10 000 kg maline pa te pitam jesi li ti napredovao posto mene savetujes a ako jesi napredovao neznam sta onda trazis na ovom forumu.
Sto se tice danasnjeg sastanka VILAMETa,jesam bio sam a kazes da si bio i ti pa si cuo sta je Bozo rekao sta se desilo i ko je rasturio Vilamet i ko je napustio sastanak kpji je bio pre nekoliko meseci.Sto se tice onog cice tu si u pravu,to je prica koja nepije vodu i neznam ko je jos u to poverova.
Ponovo kazem,ako je tacna ta Terziceva prica to je dobro resenje za sve nas,ali se plasim da je on u celoj toj prici samo veoma dobro iskoriscen za prikupljanje glasova koji ce biti potrebni istim ovima koji nas do sada varaju.
Evo pitam tebe kako posle svih ovih godina borbe za cenu maline,odjednom dozvoli drzava i one osobe koje je Terzic do juce krivio(i ti dobro znas koje)da nedaju strncima da dodu,kako to da odjednom predose preko toga i dozvolise tom Austrijancu da im uzme mnogo novca ispred novca
 
Po ovim pricama izgleda bi najbolje bilo da je taj Terzic siromah covek izgleda da bi to kod pojedinih ulivalo poverenje isto tako dok je Kostunica vozio Juga volese ga cim kupi bolji auto ........ Konkretno ti zoolovac predajes kod coveka koi ima vise pod objektima nego sto ja mogu da finansiram da uzorem.....pa izgleda da ti on uliva poverenje.Ako sam nesta gore navedeno slagao neka to i konkretno navedu oni koi kazu da lazem. Ponavljam daj da sacekamo sta ce se dogoditi i ako ima neko neki konkretan predlog za sve proizvodjace molim da pokusamo da ideju podelimo na ovom forumu . Vidim da ljude interesuje i da je posecenost velika ali da zabatalimo politiku i da se vratimo na temu cena maline 2012.Uniju malinara ostavimo po starni dok nam ne daju neke rezultate.
 
Jos jedanput lepo receno Zolovac,samo jos da kazem da je posle svakog protesta prodavanje za sitno licno zadovoljstvo.Sada mi izgleda da su apetiti malo porasli.

vilamet 2012 ,ti si u pravu kad kazes da sacekamo sta ce se dogoditi.(drugo nam nista i nepreostaje)

Nadam se da ja nisam u pravu jer to bi bilo najbolje za sve nas koji uzgajamo malinu.
 
Sto se tice ko rasturi Vilamet, Bogdanovic predsednik kaze da ga je Terzic rasturio. Sto se taj Vilamet ponovo ne organizuje na taj nacin da drzi ljude na okupu nego se ljudi povlace na pola sednice, nisu u stanju da zadrze paznju ljudi jer nemaju nijedan zanimljiv predlog. Sta to smeta sto je Terzic izasao , znaci bez njega niko nije u stanju da povede ljude u nekom pravcu... Valjda gresim. dajte predlog.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh