Najbolja cena maline -plasman 2012

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sem monopola postoji i sukob interesa kojeg je vrlo tesko dokazati a podleze sankcionisanju ... a sto se bre drzis ta 2 eura kad ih odavno od malinara niko ne pominje .za njih je to postala misaona imen........ a Vi to pokusavate preko ta 2eura da hahaha podignete rejting malinarima hahaha

Zaboravih na svetskom trzistu nema vecih kolebanja a na nasem mozda i poljskom i sl. trzistima ima i te kako
 
dokazati monopol u nasoj drzavi je nemoguca misija, to se tesko i na zapadu dokazujeiz tog rzloga sto je taj isti monopol na granici zakona i nrvno u sprezi je s vladajucim strukturama rezima isto kao kod nas samo sto ti nazovi monopolisti na zapadu imaju ogranicenja u svojoj surovosti dok kod nas nije slucaj a bice slucaj da ce nas ti poljaci pojesti za dorucak jer se mi sa njima zajebavamo i mi njima rusimo cenu ne mi kao proizvodjaci nego prodavci nase maline .mi kao proizvodjaci smo pukli a kad se poljski miskovici namerace na ove nase nazovi bebe miskovic( sto obaraju cenu na svetskom trzistu) najebali su i oni al ce opet i nas da povuku sa sobom, i tu ce biti kraj price
 
Sem monopola postoji i sukob interesa kojeg je vrlo tesko dokazati a podleze sankcionisanju
To moze da bude prava prica. Ali mora da se dokazati bar do koliko toliko ozbiljnog nivoa. Sama konstatacija nije dovoljna.
Iscackaju se podaci, postoje nacini, postoji i poverenik za informacije od javnog znacaia (Rodoljub Sabic, nemojte odmah da odmahnete rukom, zaista ta institucija i taj covek dobro radi svoj posao) postoje i drugi nacini da se dodje do ozbiljnih dokaza ako ima sukoba interesa, pa sa tim konkretnim dokazima na sunce i onda cete em lakse em sigurnije ostvariti svoje interese.
Dokazete to pa ako dzava ne reaguje nego nastavi po starom eto razloga za protest koji ce svi podrazti.
Ali to je ozbiljan posao za ozbiljnu malinarsko ili svako drugo udruzenje.
Ovako se na vas gleda kao na nekog ko vice, moja malina je najboljana svetu, 'ocu da mi se daju pare!
Sa strane to zvuci prilicno neozbiljno i alavo.
A ta dva evra je samo simbol nerealnih zahteva
 
mi se borimo da nedodjemo u sitaciju kao poljaci koji imaju velike parcele od po 15 hektara, i rade sve mehanizovano naravno s savremenom tehnologijom dobijaju jeftinije kostanje proizvoda ali trziste odredjuje cenu to sam shvatio iz tvog izlaganja, nece taj proizvod to se vidi po prodaji nase maline koja jeste usporena ali boze moj ima jos pola godine do sledece berbe, svi porede cene nase maline i konkurencije to bi isto bilo kad bi se poredila dva automobila pa sad tebi dosao kupac a ti mu kazes imamo dva utomobila jedan je 1000 punto eur a imamo i drugi je od 1200 mercedes eur proba kupac i uzme mercedesa pa normalno da je skuplji ali i da je bolji mada ima i ljudi koji ce uzeti fiata pogotovo sad kad se porede nasa i poljska i cileanska malina kad mi imamo mercedesa koji je za samo 20% skuplji od punta naravno svi ce se opredeliti za nas proizvod samo sto ce fabrika koja pravi takav proizvod da bankrotira zbog toga sto proizvodnja mercedesa nije isplativa
Sve to lepo zvuči, ali zašto niko neće da plati taj vaš kvalitet?

To može da znači samo dve stvari:
1. Da vaša malina nije toliko kvalitetna kao što mislite;
2. Da nikoga ne zanima kvalitetna malina.

Obrni okreni vi izvlačite deblji kraj. Dakle jedino rešenje je da krenete kao poljaci, uzmete parcelu od 15 hektara, mehanizaciju, pa lagano.

---------- Poruka napisana u 19:42 ---------- Prethodna poruka je at 19:34 ----------

@ bbg iz Vasih postova se moze naslutiti koliko,kad, kako I sta ste dobili od Drzave …..stoga me I ne cudi sto ovako mudrose…. Prijatno.
Baš me zanima šta sam to dobio od države, a da nisu uplatnice za porez i opstrukcije na svakom koraku?

Drzavi odnoso vlasodrscima su drazi veci igraci poput Vas,…… nego tamo neki meeker,cunami,zoransef,pole I dr. koji se trte sa oko 1 ha malinjaka…A ne umeju ????? da se organizuju na 100-tine ha I da svoje malinjake obraduju Djondirima iz fotelje …..smetaju ovim velikanima….(koji to umeju a slatkorecivo ce to da prikriju).oni su nelojalna konkurencija koju treba unistiti...... ajde da se slazem.
Sigurno da smo draži mi nego tamo neki nesposobnjakovići koji sebe nazivaju malinarima, ali ne iz razloga na koje ti misliš.

Evo recimo, ja kada sam rešio da investiram u 5 hektara pod staklenicima, prvo sam uradio nekoliko stvari:
- Sastavio biznis plan u kome stoje detaljne računice o troškovima proizvodnje, količinama proizvedene robe, plasmanu, tržišnim cenama itd. da vidim da li se uopšte taj posao isplati
- Da li ja imam novca za to planinarenje, i koja banka me može podržati u tome
- Kada mi dođe mesečna rata za kredit, da li ću ja imati dovoljno da platim taj kredit, i da mi nešto novca ostane da isplatim svoje ulaganje i na kraju da profitiram?

I vidiš, ja nisam usamljen u takvom načinu rada, već tako radi svaki uspešan poslovni čovek. Mesta za državu u tim računicama nema, niti treba da ima. Ja ne znam kako izgledaju vaši biznis planovi, ali ako postoje računice su vam sigurno tipa: proizvodna cena €1.10, prodajna cena €0.70, iskukati od države €0.50 pokriti troškove i zaraditi 10 centi... Sve to super, ali nijedan ozbiljan čovek ne bi pristao da radi, odnosno prosjači na taj način.
 
ironman
minimalna cena od 1,20 eur moze da pije vodu,

bbg
koliko puta i kako da ti nacrtam da se jedino nasa malina ozbiljno prodaje na svetskoj pijaci. imam dugare na poljskim i cileanskim forumima svi imamo iste muke i iste dousnike samo pricamo drugim jezikom al ove savremene komunikcije nam otvaraju nova saznanja o svakom poslu pa tako i o ovom,i svi se oni slazu d je nasa malina za klasu bolja od njihove a to potvrdjuju i njihove zvnicne institucije koje obvestavaju svoje proizvodjace
 
T
A ta dva evra je samo simbol nerealnih zahteva
A sto bi bilo nerealno ako bi se po evropskim standaerdima platila dnevnica radniku ili clanu porodice ...pa da se obezbede higijensko tehnicki uslovi + topli obrok +PIO ++++ itd da bi se ispostovali svi kriterijumi kao sto je to u normalnom svetu
A to o Rodoljubu Sabicu 70-80% gradjana ce ti odmahnuti rukom

bbg NO COOMENT :sta:

Ponavljam Lazu Laza.....
 
koliko puta i kako da ti nacrtam da se jedino nasa malina ozbiljno prodaje na svetskoj pijaci. imam dugare na poljskim i cileanskim forumima svi imamo iste muke i iste dousnike samo pricamo drugim jezikom al ove savremene komunikcije nam otvaraju nova saznanja o svakom poslu pa tako i o ovom,i svi se oni slazu d je nasa malina za klasu bolja od njihove a to potvrdjuju i njihove zvnicne institucije koje obvestavaju svoje proizvodjace
Pa odlično, super za vas.. Šta je onda tačno problem?
 
Uhhhhhh
Pozdrav svima!
Pažljivo sam pročitao većinu poruka i rekao bih da ste u pravu i jedni i drugi i da niste u pravu ni jedni ni drugi!
Naime, naš narod obožava da zakomplikuje jednostavne stvari. Kukanje je neizostavno! Nebrojano puta sam pročitao da je rešenje problema malinara ukrupnjavanje poseda udruživanjem proizvođača, mehanizovana berba i građenje sopstvene hladnjače.
Ali komplikacija dolazi: Pera ima 3 ha maline, a Žika 3 ara. Što bi Žika dao lovu za kombajn, kad će ga Pera više koristiti i možda brati baš kad je on naumio?! Iz istih razloga, nema ništa ni od hladnjače.

Da ste svi pažljivo čitali, shvatili biste da je BBQ ozbiljan igrač. 16000 tona komposta je velika količina, što znači da je ta bioelektrana mnooogo velika, a samim tim i skupa. Znači, čovek barata sa velikom lovom jer videh da planira i 5 ha staklenika. Cena 1 ha staklenika nije ni malo naivna. Stoga, možda bi bilo dobro i razmisliti o tome šta taj čovek piše.

Pre neki dan sam gledao na RTS-u izbor za tehničku inovaciju za 2011. godinu i pobedio je upravo kombajn za malinu.
http://www.24sata.rs/novi-sad/vesti/vest/solarni-punjac-berac-malina-i-beton-koji-greje-najbolji-izumi/21694.phtml
K
onstruisali su ga naši ljudi, stoga sigurno ima primenu na našim malinjacima.

Nema sumnje u kvalitet naše maline, kupine, paradajza, lubenica, paprike... ali ovo je kapitalizam i to najsurovijeg tipa. Danas, da bi uspešno poslovao, moraš imati kvantitet. Poznajem jednog Švabu koji dolazi u Srbiju u septembru mesecu i to da bi jeo našeg paradajza, paprike i lubenica. Kaže, njihovo nema ni ukusa ni mirisa. Stoga, ako Nemci jedu tako bezukusno povrće, zašto bi mi titrali našem i time mu povećavali proizvodnu cenu. Ajmo jednostavno da povećamo prinos po jedinici površine prateći svetske trendove, ukrupnimo posede, kupimo domaće kombajne i napravimo svoje hladnjace! :ppozdrav:
 
U
Ali komplikacija dolazi: Pera ima 3 ha maline, a Žika 3 ara. Što bi Žika dao lovu za kombajn, kad će ga Pera više koristiti i možda brati baš kad je on naumio?! Iz istih razloga, nema ništa ni od hladnjače.
Nije to nikakva komplikacija i veoma lako se rešava.

Njih dvojica neće sigurno podeliti na pola cenu kombajna, već će Pera dati proporcionalno više koliko ima i zemlje.. Postoji i druga varijanta a to je da Pera, Žika i još njih 20 učestvuju jednako u nabavci mehanizacije, a onda se ta mehanizacija prioritetno i po specijalnoj ceni rentira članovima, a ako preostane vremena po tržišnoj ceni se rentira i drugima.

Sa vremenima berbe je ista stvar... Pretpostavljam da se i zrenje maline može tempirati nekom agrotehničkom metodom kao recimo zrenje kukuruza azotom i navodnjavanjem, pa je proizvodnju potrebno organizovati na taj način, i unapred napraviti detaljan plan i raspored radnih sati mašine...

Sve su to trivijalne stvari, i rešavaju se u jednom dahu ukoliko zaista postoji želja za tako nečim. Problem je međutim naš mentalitet, što bi Žika više voleo da Peri crkne krava nego leba da jede.. Tu onda treba da nastupi država koja će pustiti Žiku da propadne i dođe do prosjačkog štapa ako glumi budalu, i da ga faktički prisili da je jedini način da opstane taj da se udruži sa svojim komšijom Perom i da zajedničkim snagama nastupaju na tržištu.
 
Naravno da neće učestvovati pola-pola. Dvojicu sam naveo zbog primera jer je i 3 hektra jako mala površina. Sve bi to možda i moglo, ali ne na ovim prostorima. Što više ljudi se udruži, to je manja verovatnoća da do nesuglasica ne dođe. Ovi naši kombajni su manjeg površinskog učinka. Koliko znam, na zrenje se može uticati hemijom. Udruživanje je neminovno i što pre se to shvati i uradi, manje će malinjaka biti posečeno.
 
Poslednja izmena od urednika:
Bez namere da protivrecim bilo kome od ucesnika foruma zelim da postavim samo neka pitanja koja i mene muce.Jedna konstatacija je ovde opste prihvatljiva,da je cena trzisna kategorija. znaci objektivno data.U poslu sa malinom ucestvuju proizvodjaci,otkupljivaci i izvoznici.Logicno pitanje se namece.Kako drugi, osim proizvodjaca ,opstaju.Niko od njih ne strajkuje.Niko ne govori da prestaje sa otkupom i izvozom maline.To su neposredni ucesnici.A ovde i drugi profitiraju,pre svega drzava,a i proizvodjaci djubriva i sredstava za zastitu.I uglavnom svi cute.Da li neko misli da proizvodjaci maline najzesce protestuju zato sto su im ugrozena zimovanja ,letovanja,skupi automobili,stanovi isl.ili im je ugrozena neposrena egzistencija,opstanak.I zato ,ma koliko da cena jeste problem,daleko veci problem jeste preraspodela
ostvarenog profita.U situaciji povoljnije cene manevarski prostor je siri i proizvodjaci dobiju nekakav zadovoljavajuci deo,ali svi drugi dobiju mnogo vise,ali se na to paznja tada i ne obraca.U situaciji nepovoljne cene ceo teret krize se prenosi na najslabijeg ucesnika u lancu,na proizvodjaca i zato oni jedini ne mogu tada da opstanu.Ne tvrdim da drugi zaradjuju,ali oni sebe pokrivaju,a proizvodjac je prinudjen da prodaje ispod cene kostanja.Zasto.DEo odgovora nalazi se u cinjenici da postoji monopol na strani ostalih ucesnika i da oni uspevaju da nametnu svoja pravila ponasanja.Kada govorimo o tome to nisu tako jasno opipljive cinjenice,vec su to suptilne i razradjene seme,koje se tako lako ne dokazuju,ali naziru i slute.Jedan detalj.Neposredno pred berbu maline roda 2011. god.Vlada donosi uredbu da samo registrovani otkupljivaci mogu vrsiti otkup maline,a svima je poznato da postoje neprodate kolicine iz 2010.godine.Znaci polje konkurencije u otkupu maline se suzava i svodi na najvece.A zasto oni to cine ako malina ne moze da se proda ,ili je prodaju po cenama koje im donose gubitke.Ovde racionalnog odgovora nema,ili ga mozda ima,ali se onda vracamo na teren nasih sumnji,i na konstataciju da cena jeste problem,ali je podela profita daleko veci.
 
vidi se da ste neobavesteni opste
da bi se masinski brala malina mora da se promeni sortiment maline nemoze wilameete (inace veoma trezena sorta u industriji) da se bere kombjnom

a te druge sorte koje mogu da se beru sa kombajnom imaju daleko manje prinose u odnosu na recimo wilamete, meker, tuljamen
nemora se biti mnogo pametan za to ima na yutube sve
nasa malina koja se bere kombjnom
http://www.youtube.com/watch?v=85gEHTZEh08
p
oljcaska malina koja se bere maasinski
http://www.youtube.com/watch?v=btlKASgtD-o&feature=related
a
evo i ameri kako to rade
http://www.youtube.com/watch?v=jp9hoqD7oDI

a ovde je se nalazi slika moje maline pa vi sami prosudite dal moze i jedan od ovih kombajna daa bere to i sta bi se desilo kad bi masina usla da radi to bi bilo prvo i zadnje branje



http://poljoinfo.com/showthread.php?2584-Radovi-u-malinjaku/page79
 
Bez namere da protivrecim bilo kome od ucesnika foruma zelim da postavim samo neka pitanja koja i mene muce.Jedna konstatacija je ovde opste prihvatljiva,da je cena trzisna kategorija. znaci objektivno data.U poslu sa malinom ucestvuju proizvodjaci,otkupljivaci i izvoznici.Logicno pitanje se namece.Kako drugi, osim proizvodjaca ,opstaju.Niko od njih ne strajkuje.Niko ne govori da prestaje sa otkupom i izvozom maline.To su neposredni ucesnici.A ovde i drugi profitiraju,pre svega drzava,a i proizvodjaci djubriva i sredstava za zastitu.I uglavnom svi cute.
Kako drugi profitiraju, a proizvođači jedini gube?

Pa to je bar lako za objasniti. Hladnjačar ili izvoznim ima jasnu računicu. Ako mu je kupovna cena maline previsoka, on mora da se preorjentiše na neki drugi proizvod koji može da otkupljuje i skladišti, ili će da propadne jer nema novca da vraća kredite i pokriva troškove. Pretpostavljam da hladnjačaru nije uklesano u kamenu da mora da otkupljuje isključivo malinu, pa mu je sa te strane lakše nego proizvođaču.

Isto tako i izvoznik: ako mu je velika cena maline od hladnjačara, on neće imati kome na tržištu to da proda, i on vrlo lako može da pređe na neki drugi proizvod, samo nađe otkupljivača koji ima papriku recimo...

Međutim proizvođači, koji su vezani za malinu jer ne možeš preko noći zasade maline da zameniš nečim drugim, čak i ako im se iz godine u godinu ne isplati taj posao i gube na njemu oni nastavljaju da proizvode malinu i da je prodaju ispod svoje proizvodne cene. Rešenje su našli u tome da svake godine tu razliku iskukaju od države, ali i pored toga opet pričaju kako su na gubitku.

Šta će Srbiji malina ili fabrika Rolls Royce-a ako država to mora da dotira svake godine? Da bi rekli da je naša malina najbolja? Pa bolje je da taj novac uložimo u izgradnju škola i bolnica, pa te neuke malinare naučiti da se bave nečim drugim, jer im malinarstvo očigledno ne ide.

Zato me raduje što ako u naredne četiri godine ne propadne mnogo malinara, to znači da su svi prevaranti i od države otimaju na prevaru, a ako propadnu jer država neće morati da im plaća malinu (izbori nisu blizu), opet nije neka šteta, ostaće samo oni koji znaju da rade, a ovi nazovi malinari mogu da rade na poljima kod pravih malinara.

Da li neko misli da proizvodjaci maline najzesce protestuju zato sto su im ugrozena zimovanja ,letovanja,skupi automobili,stanovi isl.ili im je ugrozena neposrena egzistencija,opstanak.
Kukaju zato što im to prolazi. Vlast je prilično osetljiva na te seljačke pobune, pogotovo što seljaci nisu onaj tip ljudi koji voli da razmišlja, pa kada protestvuje seljak u Arilju, onaj gore oko Subotice ga podržava apsolutno bez da ima pojma o čemu se tu radi, i bez da zna da će njemu iz džepa izvaditi pare da bi dali tom iz Arilja.


Isto tako malinarima je u godinama kada je otkupna cena maline bila visoka, bilo preče da kuće opreme novim nameštajem, ili da parkiraju novi auto u dvorištu, a unapređenje proizvodnje i ulaganje u mehanizaciju/zemljište ih nije zanimalo, jer računaju da će im ionako država dati kad zafali.

I zato ,ma koliko da cena jeste problem,daleko veci problem jeste preraspodela ostvarenog profita.
Druže, tito je umro pre nekih 30-tak godina, a zajedno sa njim i ideje o tome da neko određuje nekom drugom koliko je fer da on zaradi i sl. komunističke fore.

Što pre to ukapiraš, tim bolje po tebe.
 
vidi se da ste neobavesteni opste
da bi se masinski brala malina mora da se promeni sortiment maline nemoze wilameete (inace veoma trezena sorta u industriji) da se bere kombjnom

a te druge sorte koje mogu da se beru sa kombajnom imaju daleko manje prinose u odnosu na recimo wilamete, meker, tuljamen
nemora se biti mnogo pametan za to ima na yutube sve
nasa malina koja se bere kombjnom
http://www.youtube.com/watch?v=85gEHTZEh08
p
oljcaska malina koja se bere maasinski
http://www.youtube.com/watch?v=btlKASgtD-o&feature=related
a
evo i ameri kako to rade
http://www.youtube.com/watch?v=jp9hoqD7oDI

a ovde je se nalazi slika moje maline pa vi sami prosudite dal moze i jedan od ovih kombajna daa bere to i sta bi se desilo kad bi masina usla da radi to bi bilo prvo i zadnje branje



http://poljoinfo.com/showthread.php?2584-Radovi-u-malinjaku/page79
.na ovom snimku koji je napravljen u poljskoj,prikazana je masina koja bere maline,gajene iskljucivo bez potpore tj. bez stubova..proizvodjac kombajna je firma weremczuk http://weremczukagro.pl/ ona proizvodi masine za berbu u vocarstvu i povrtarstvu.....a treci snimak nije napravljen u americi nego u firmi libertas u sapcu,kombajn je marke Korvan........
 
Citiram bbg
" Rešenje su našli u tome da svake godine tu razliku iskukaju od države, ali i pored toga opet pričaju kako su na gubitku"Mozete li da navedete jednu godinu kada je drzava subvencionisala otkupnu cenu maline.Recite konkretno kada i u kom iznosu.Jednom recenicom.Ne morate nista objasnjavati dodatno.
 
A šta je ono svake godine kada malinari blokiraju puteve, pa država kaže otkupna cena maline je toliko?

Ako država kaže minimalna otkupna cena je toliko, jel vi dobijete na kraju te pare?
 
Poslednja izmena od urednika:
"Druže, tito je umro pre nekih 30-tak godina, a zajedno sa njim i ideje o tome da neko određuje nekom drugom koliko je fer da on zaradi i sl. komunističke fore."
 
Uhhhhhh

Pre neki dan sam gledao na RTS-u izbor za tehničku inovaciju za 2011. godinu i pobedio je upravo kombajn za malinu.
http://www.24sata.rs/novi-sad/vesti/vest/solarni-punjac-berac-malina-i-beton-koji-greje-najbolji-izumi/21694.phtml
K
onstruisali su ga naši ljudi, stoga sigurno ima primenu na našim malinjacima.

Taj berko vec 3 godine preko puta mene na 4ha ekspermentise ..moje licno misljenje da on nikad nece biti neko dobro resenje a od idealnog resenja je daleko .... A pokusaj inovacije i nagrada su za svaku pohvalu

Postoje pokusaji u Kini da se napravi berko po sistemu foto i laser.. i pokretni ruku robotizovano ....nesto slicno sto se upotrebljava u medecini...... Al toje bliz.. ili dalja buducnost......mozda i docekamo.

Da li znate da u bliskoj buducnosti PG bit ce u obavezi............
 
Neka nam je Bog na pomoci ali mislim da nam se lose pise u 2012 godini bar sto se cene tice...Nesto se suska da ce biti cena maksimalna pola evra za 1kg.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh