MTZ Belarus

Mazao sam tolat mašću, nije se baš nešto videlo da je oštećeno.. Probaću malo da otpustim kočnice, jer i ovako bas lepe.
 
Poz, jel zna neko zašto mi blokira levi točak pri prvih par kočenja? Radio sam kočnice skoro. Kad ih probam pojedinačno izgleda mi da koče jednako levi i desni točak... Ali prvih 10 kočenja recimo kad idem po putu i na raskrsnici pipnem kočnicu levi točak bukvalno odma zablokira i otpusti tek kada traktor stane skroz. Jesam ih mozda previše dotegao?
Nikad mi nisu radile kočnice na rusu pa ne znam bas kako treba da rade.
Imas puno lufta izmedju kocionih lamela i celjusti sa kuglicama kada su kocnice van upotrebe...meni su podvalili od pretpostavljam 1221 lamele,tanje su od 1025 za 2mm-i to mi se desavalo.
 
Nisam ni znao da postoje različite debljine.. Vidiš ja sam sumnjao da su mi kociona klešta previše potrošena pa to pravi problem.
 
Svaki put kad nadjem ovako nesto u ovim rusima ja se odusevim.
Traktor je danas rastavljen, radile sve brzine normalno, jedino sto je u sestoj se culo neko "lupkanje".
Kad sam ga rasturio u njemu nema jedna jedina ispravna stvar, ni jedan lezaj, ni jedan zupcanik, ni jedna caura, ni jedan matice, opste rasulo i on je ladno tako isao i radio.
f2de1cd74fe4cbcee4a9d44fcffd6651.jpg


Poslato sa ELE-L29 pomoću Tapatoka
 
Ljudi smesno to vama zvuci naravno al verujte mi da sad neko da dodje da vidi delove ovog menjaca mislio bi da ga je tenk pogodio,ja prvi ne bih verovao da je bio u stanju sa mesta da se pomeri a ne da radi skoro pa normalno.
Kad sam cuo opis od vlasnika sta se desava ja sam ocekivao odlomljen zub ne nekom zupcaniku vezano za sestu brzinu al kad smo ga raskupusali imali smo sta da vidimo.
 
Нисам мислио да будем подругљив, конструктори су остављали велике толеранције због поправки и знања мајстора. То је и један део проклетства кад се научиш "ма ићи ће то". А други део је конструисање нечега новог, па опет учи... Петогодишњи и седмогодишњи планови...
 
Verovatno si mislio na zazore. Tolerancije su nešto drugo.
Nije se lom ovog vratila dogodio zbog velikih zazora na zupčanicima, a i siguran sam da su u okvirima svetskih standarda. Menjač jednostavno u konstrukciji ima slabih tačaka. Znači, morao bi se 'terati' sa malo više osećaja i pažnje, a ne po principu: rus je to..
Nagledao sam se mnogo unutrašnjosti menjača, a ruski nikada nisu bili predimenzionisani. Pre bih rekao da su sračunati previše tačno, i da im nije ostavljeno mnogo stepena sigurnosti..
Pogledajte u menjač starijih JD traktora ili Carerpillar mašina, pa ćete videti šta je predimenzionisano..
 
Pa recimo, JD4020 je deklarisan na 90-95 konja, slično kao rus, a motor mu je 6 cilindara(6600cm3).
Neki su motore na tim traktorima pojačavali i na 120 pa sve do 150 konja i niko se nije požalio da je menjač 'gekno'..
Zavirivao sam u te menjače i zupčanici su dvostruko jači.. Menjač je vrhunski projektovan..
Sad će neko reći da to nisu iste kategorije traktora ali po meni je težina jako slična, i ja bih to podveo u sličnu kategoriju.
 
Сад да не тражим али мислим да џондир има већи обртни момент. Овде старих џондира мислим да има један у врхунском стању. Остало је давно отпутовало.
 
Нисам мислио да будем подругљив, конструктори су остављали велике толеранције због поправки и знања мајстора. То је и један део проклетства кад се научиш "ма ићи ће то". А други део је конструисање нечега новог, па опет учи... Петогодишњи и седмогодишњи планови...
Nisam ni mislio da se podsmevate ali sigurno nekome zvuci cudno i smesno kad cuje da se neko " odusevio" ruskom menjacu.
Meni je stvarno neverovatno kakve sam sve te menjace nalazio tj u kakvom stanju i sa kakvim lomovima i da oni idu.
 
Pa recimo, JD4020 je deklarisan na 90-95 konja, slično kao rus, a motor mu je 6 cilindara(6600cm3).
Neki su motore na tim traktorima pojačavali i na 120 pa sve do 150 konja i niko se nije požalio da je menjač 'gekno'..
Zavirivao sam u te menjače i zupčanici su dvostruko jači.. Menjač je vrhunski projektovan..
Sad će neko reći da to nisu iste kategorije traktora ali po meni je težina jako slična, i ja bih to podveo u sličnu kategoriju.
Nije taj menjac slab, vise ga muci "rus je to".
Na stare 82 stavljaju ljudi i turbine, s46 motore, mercedese od 130ks i idu ti menjaci i tako bez problema.
Slaba tacka je jedino matica na sekundarnom vratilu ali kad se i ona uradi kako treba moze to da traje jako dugo.
 
A onaj Volvo bm ,nzm oznaku ,i tu se pisalo na forumu da sa stotinak ks su ubacivani motori do oko 200ks,i to tako ide ...
 
Имам проблем са мењачем: остао је скроз до десних врата тако да могу да убацим само у рикверц и прву. Да ли могу нешто да урадим па да га одблокирам макар да стигнем до куће? Овако би ми требало 6-7 сати да дођем.
 
Nazad
Vrh