MTZ Belarus

Ja to isto planiram al sa blago zelenom folijom,ta tvoja nijansa mi se nesvidja za nocne poslove
 
I nekazem da netreba polako,al reci da ti nikad nije zaskripao remen na oltovki kad slucajno malo vise preteras s ruckom preko sredine pa zakoci......u svakom slucaju kardan treba sporije iskljucivati al nikako drzati na sredini jako dugo,najzdravije resenje za 1000 obrtaja je kardan sa kvacilom kad pustis gas on proklize dok se masina sama nezaustavi......

- - - - - - - - - -

U pravu si ti nema tu sta ko kaze da mu ne skripi a radi sa rusom taj laze .Skripi i kad ukljucujes i kad iskljucujes, ja kazem da polako navlacim i skljucujem kardan ali opet zaskripi ali manje vremenski skripi kad vako radim nego naglo kad isk-uklj. kardan .Ja nikad nisam radio sa 1000 obrtaja 552 imam i teram na 1300 max 1400 obrtaja i nemam problem sa setvom ali je moja 4 reda
 
Ok,znao sam da ce to biti odgovor,a jel moze u tom tvom neutralu rucka sama da stoji.......nemoze,neutral nepostoji jer rucka sluzi za radi/neradi,kardan na rusu radi pomocu dve obloge,jedna je radna a druga kociona,i dok se ukljucuje ili iskljucuje kad se dve obloge nadju u sredini gde kocnica pocinje da hvata a radna otpusta ili obrnuto tu se moze uhvatiti deo vremena za lakse zaustavljanje beraca da se nebi naglo zakocilo,ili pneumatske masine,bilo cega,ali nemozes nikako rucku ostaviti u sredini i skinuti ruku sa nje i manevrisati traktorom dok se kardan sam zaustavlja,ili ce se naglo zakociti ili ce se ponovo ulkjuciti ako pustis rucku,zavisi gde vagne na koju stranu,prvo takvo koriscenje kardana nije zdravo po sam izvod(jer radi na principu kvacila) a drugo otpasce ti ruka dok je drzis na sredini i cekas da se zaustavi
Kod mene moze,rucicu u kom god polozaju da ostavim-tu stoji bez obzira na sve-nema prelamanja ili vracanja na jednu ili drugu stranu.
 
Ja vec nekoliko godina sejem sa rusom i na 1000 obrtaja kardan i nisam jos ni jednom menjao remen. Samo kad gasim kardan to radim direktno na polugu koja uzubljuje kardan i onda nema problema jer kardan staje polako kako ga turbina zaustavlja.
bas tako i ja odkad imam rusa 82.1 vec 4 god tako sejem i nijedan remen nisam menjao kad stavim kardan na 1000 onda idem obrtajima oko 1200-1300 i sejem 6
 
Pitam zato sto planiram da sejem na tim obrtajima sa 6 redova sejalicom olt. Mislite da ce moci?
Sve je ravno, nema brdasca. Kad sejem na redovnom broju okretaja onda su to prilicno veliki obrtaji motora potpuno bespotrebno jer ima previse stnage. Da li bi Breznjevu bilo dosta 1200 obrtaja motora da seje ?

Drugari moji seju preko 200ha godisnje sa 820 i Majom 6 redi sa diskovima na taj nacin i nikada nisu imali problema zbog toga.
 
Ni meni nikako nem logike da se bas tako brzo zaustavi kardan jer meni ponekad kardan jos radi po malo do god ne gurnem skroz rucicu napred, a i kad krecem sa kardanom nije mi se desilo da zakuca od jednom.
Mislim da je nepotrebno rasipati toliku snagu traktora kad sam sa istom sejalicom i sa 542 radio na 1600 o/min.
 
Ja sam skroz ozbiljan,dal je unikat ili nije-ne bih da zalazim previse...jedino se malo oseti blagi otpor kada ukljucuje,a celokupni ostali hod je ravnomeran,i kako ostavis rucicu-tako stoji.Nemam razloga da pisem nesto sto nije.
 
Zna li neko od kakvog je materjala (gvozdje ili gus ili nesto trece)nosac prednjeg trapa(kolevka) kod belarusa.
 
Ako je sve fabricki na rusu 820 tjs ako niko nije nista ''odvijao, zavijao'' mora da ukoci naglo kad se povuce rucka da se zaustavi kardan. A moze da se otpuste obloge pa da nestaje u momentu ali serviseri kazu da to nije bas pametno.
 
To tako nefercera na ruji,problem kod tebe je taj sto ti je raspusten amortizer ili opruga s desne strane koja stalno gura obloge kardana da budu napete,kako u zakocenom delu tako u radnom,to je veoma bitno da je pravilno podeseno narocito u radnom delu,ako je ta opruga labava(a kod tebe jeste) kad se koristi kardan u tezim operacijama poput beraca dolazi do proklizavanja i haba se sama obloga kao i sam mehanizam i dolazi i do nepotrebnog zagrevanja ulja u menjacu,jedino tako kod tebe je moguce da ti rucka radi lagano kao rucni gas,ti ustavi tako mozes da sebi stelujes obrtaje kardana,kad je zabijes do kraja 1000,malo vratis 540,:osmeh:,opruga ako je dobro podesena kad dodjes ruckom do polovine mora sama da vagne i zakuca kad je pustis ili na ugaseno ili ponovo ukljuceno,zato sam i napisao ako se rucka stavi u srednji polozaj(kad je dobro podesena opruga) i pokusava da se primiri ili zaustavi kardan mora se dobro doruckovati i drzati rucka jer pomalo bole ruka ako se ceo dan pokusava izbalansirati sa iskljucenjem a da naglo nezakoci.....

- - - - - - - - - -

Ako je sve fabricki na rusu 820 tjs ako niko nije nista ''odvijao, zavijao'' mora da ukoci naglo kad se povuce rucka da se zaustavi kardan. A moze da se otpuste obloge pa da nestaje u momentu ali serviseri kazu da to nije bas pametno.

Bio si brzi,tako je,nije pametno,kao sto nije pametno ni drzati rucku u sredini dugo,najbolje je prvo primiriti obrtaje kardana sa rucnim gasom,spustiti motor na minimalne obrtaje i onda lagano bez duzeg zadrzavanja iskljuciti kardan,sve to malo trazi koncentracije i vremena i zato sam napisao za te radnje poput setve na 1000 obrtaja staviti kardan s proklizavajucim mehanizmom i mirna backa,onda jedino treba malo obratiti paznju pri dodavanju gasa da nebude naglo i vozi misko....

- - - - - - - - - -

Zna li neko od kakvog je materjala (gvozdje ili gus ili nesto trece)nosac prednjeg trapa(kolevka) kod belarusa.

Gus je u pitanju.......
 
Brusalicom sam probao na drugom polomljenom gusanom delu ne baca varnice, dok na kolevci belarusa baca varnice ,e sad ako je gusana ne bi trebala
da varnici bar tako ja mislim.
 
Nazad
Vrh