MTZ Belarus

Zato sto kad radis na 1000 obrtaja kardana jako mala promena obrtaja motora je velika promena obrtaja kardana i remen i turbina to nemogu da izdrze,kajs samo cvili i pregreva se pa cesto i crkava,a narocito pri iskljucivanju kardana,problem je sto rus nije kao IMT kad iskopcas kardan on i dalje inercijom ide i staje sam od sebe,rus ima kocnicu i kad iskljucis kardan on istog trenutka zablokira,pa zamisli ako iskljucis kardan na jedno 850 obrtaja motora koliko je to na kardanu i istog trenutka ga ukocis,remen samo seva i smrdi,ja sam to probao ove godine i posle dva kruga vratio na 540,probaj.......,sve sam posejao sa 82 i 4 reda oltovka,na 1600 obrtaja motora i potrosnja je bila ispod 2 litre kao i sa 539,jedino sto bi pomoglo pri oduzimanju gasa je da stavis kardan kao na presi sto kad smanjis obrtaje on proklizava,a kad dodajes gas lagano ga dodaj.kazem probao sam i dosta se gubi vreme kad se dodje na kraj i stane,onda moras polako smanjiti gas,pa digni masinu,pa okreni(pa u okretanju nema dodavanja gasa) pa udji u novi markir,pa spusti,pa ponovo lagano dodaj gas itd.....ako nevodis racuna o dodavanju i smanjenju gasa (kao po jajima) onda ti sigurno treba 3 remena

- - - - - - - - - -

Ja sejem sa Torpedima na brzom kardanu do 1500 obrtaja motora

a kod rusa je plafon 1200 i tu je vec presao 540 na kardanu,optimalno oko 1150
 
a narocito pri iskljucivanju kardana,problem je sto rus nije kao IMT kad iskopcas kardan on i dalje inercijom ide i staje sam od sebe,rus ima kocnicu i kad iskljucis kardan on istog trenutka zablokira
Rus ima i polozaj kada kocnica ne deluje,tako da ovo nije prava info...garantovano-vec nekoliko godina sejem sa 82 i majevicom.
Za sejanje na 1000 obrtaja jedino sa 4 reda i covek sa jaaaako neznom nogom u traktoru...
 
Evo našeg euroluksa koji ipak može da udje u redove ,ali mu je malo tesno.
o5rke8.jpg
 
Ok,znao sam da ce to biti odgovor,a jel moze u tom tvom neutralu rucka sama da stoji.......nemoze,neutral nepostoji jer rucka sluzi za radi/neradi,kardan na rusu radi pomocu dve obloge,jedna je radna a druga kociona,i dok se ukljucuje ili iskljucuje kad se dve obloge nadju u sredini gde kocnica pocinje da hvata a radna otpusta ili obrnuto tu se moze uhvatiti deo vremena za lakse zaustavljanje beraca da se nebi naglo zakocilo,ili pneumatske masine,bilo cega,ali nemozes nikako rucku ostaviti u sredini i skinuti ruku sa nje i manevrisati traktorom dok se kardan sam zaustavlja,ili ce se naglo zakociti ili ce se ponovo ulkjuciti ako pustis rucku,zavisi gde vagne na koju stranu,prvo takvo koriscenje kardana nije zdravo po sam izvod(jer radi na principu kvacila) a drugo otpasce ti ruka dok je drzis na sredini i cekas da se zaustavi
 
Ja vec nekoliko godina sejem sa rusom i na 1000 obrtaja kardan i nisam jos ni jednom menjao remen. Samo kad gasim kardan to radim direktno na polugu koja uzubljuje kardan i onda nema problema jer kardan staje polako kako ga turbina zaustavlja.
 
I ja polako pustam ili gasim kardan i kad gasim oltovku i kad gasim presu

I nekazem da netreba polako,al reci da ti nikad nije zaskripao remen na oltovki kad slucajno malo vise preteras s ruckom preko sredine pa zakoci......u svakom slucaju kardan treba sporije iskljucivati al nikako drzati na sredini jako dugo,najzdravije resenje za 1000 obrtaja je kardan sa kvacilom kad pustis gas on proklize dok se masina sama nezaustavi......

- - - - - - - - - -

Ja vec nekoliko godina sejem sa rusom i na 1000 obrtaja kardan i nisam jos ni jednom menjao remen. Samo kad gasim kardan to radim direktno na polugu koja uzubljuje kardan i onda nema problema jer kardan staje polako kako ga turbina zaustavlja.

Ok,to moze,jedino sto je to izvodljivo na novijim rusima,na nesto starijim modelima te rucke nema u kabini nego ispod sedista pa se mora uvek dizati mali poklopac i gurati kljuc izmedju rezervara da se to uradi......
Sto se tice kardana kojeg sam pomenuo veoma je korisno i u samoj setvi kad se dodje na kraj njive,nemoras trositi vreme na sporije oduzimanje gasa kako nebi remenje trpelo,samo pustis gas i odmah dizes masinu i okreces dok on skljoca i nesinhronizuje obrtaje traktora i turbine pneumatske
 
@Paore a sta fali tvom rusu pa ne moze da seje na 540 0b/kardana vec mora na 1000?:sta: .Koja ti je potrosnja u setvi na 540 ob?Ja sejem rusima 5-om brzinom na 2000-2100 ob motora pa sam opet zadovoljan potrosnjom...
 
Ne fali mu nista nego mislim da dzabe ode snaga jer mu ne treba za taj posao toliko.
Ja kukuruz sejem u 2-goj sporoj, a soju u drugoj brzoj redukovanoj, ili trecoj. Moj Breznjev je 920 sa 7 brzina x 2.
U 2-goj sporoj ide oko 5-5,5 km/h pri oko 2000 obrtaja. Mislim da mu nisu potrebni toliki obrtaji i samo zato sam to planirao da uradim.
 
A cvorka ti kad si stigao i stakla da zatamnis,svaka cast,,,,,,,..............
malo si preterao sa prednjom sajbom
 
A cvorka ti kad si stigao i stakla da zatamnis,svaka cast,,,,,,,..............
malo si preterao sa prednjom sajbom

U povratku kuci uz put sam i stakla odma sredio. Cini se da je mnogo, ali vidi se odlicno. Mozda malo slika nije bas najjasnija. Videcemo jos kad nam stigne i sunce :cool:

- - - - - - - - - -

Koliko je kostalo zatamnjenje stakala?
100 evrica i malo
zivaca zbog cetiri sata cekanja :osmeh:
 
Nazad
Vrh