MTZ Belarus

markokurjega je napisao(la):
ova kuka na slici nosi provereno jednoosovinku od 5 tona (igra se sa njom) to mogu reći sa sigurnošću.Čak sam greškom pri kipovanju uključio podizanje poluga i skrivio rudu na prikolici a poteznica nije ni osetila.

Jel se prilikom nosenja ove kuke sa prikolicom treba blokirati hidraulični cilindar onom kukom? To mi se čini logično, jer se tako stiti cilindar a i sva ostala hidraulika. Vjerujte da mi je gotovo jedna od najvećih zelja u zivotu posjedovati npr 82.1, da se vise ne patim sa 539...da smao znate kako me komsije cesto zahebavaju...ja npr orem sa fergom ono jedva, ma zalost kako to tesko ode, a oni se kur*e sa svojim Zetorima 3320, Ursus C355, IMT 560...e ako mi se ispuni zelja, svima ću im začepiti usta kad dodjem u njivu sa zvjerkom od 80KS i 4 tone...jedva cekam da me neko pozove da ga vadim iz blata, a ja ga glatko odbijem, kao sto su mene trojica proljetos kad sam zapao u tanjuranju (na sred njive, to je jako čudna priča), pa sam morao golim rukama vaditi blato ispod traktora i ispred guma da bi se izvadio nekako...

Druga stvar kojoj se mnogo radujem kod 82.1 je veliki klirens. Naime, imam njivu do koje je moguće doci samo kroz jednu omanju močvaru. Svake godine, zadnjih 15 godina najmanje, ja i otac dovlačimo na taj put kamenje, beton, gradjevinski krs, i sredimo ga u proljeće. Medjutim, par mojih komsija zlobno čekaju da ja napravim put (oni neće NIKAD da pomognu) i potom i ga i oni koriste jer imaju njive tamo. E, problem je sto oni taj put koji smo mi sredili, svaki put razvale jer voze kao zivotinje, čak i namjerno zapadnu, sto sam vidio par puta svojim očima. Nedavno sam isjekao najmanje 120 stabala vrbe (tanjih, oko 10cm) u toj močvari i stabla sam redao po tom putu da bih mogao izvuči silazu, pa sam napravio kao neki pontonski mos (dole je blato, ali je drvo odlično drzalo da gume ne propadnu). Tim putem su mi potom ljudi izvukli silazu sa tri ogromna traktora, Renault od 75KS, Fiat od 68KS i Fiat od 100KS, i put nije bio ni najmanje ostećen. Dva dana kasnije, komsija je sa Rakovicom 65 razvalio taj put 100%, a drugi je potom pokrao gotovo sva drva koja sam postavio u to blato.

Poenta, zasto se radujem rusu? On ima veliki klirens, pa nece naleci kad budem prolazio. Stoga necu vise popravljati put, vec cu ga razvaliti taman toliko da mogu da prodjem s rusom, a svi znamo da gdje on prodje, ista drugo neće. To sam vidio prije par godina kad mi je lik balirao sijeno sa LTZ 60 Tornado, prosao je kroz blato do pojasa bez problema.

Kad sa 82-jkom udesim put, jedva cekam da vidim kako ce moje proklete komsija vise proci tuda.
Post je spojen: [time]1291492163[/time]
_________________________________________________
Samo da napomenem, morao sam da se snadjem s tim vrbama koje sam izrezao na metrice jer nisam imao nikakav drugi materijal da stavim u to blato.
 
@zombi
kuka ti je automatska , ima da se uzme u rumi , ne nosi je hidraulika nego ima neke kuke koje zakače za jednu prečku koja je ondmah ispred kuke , na nju ja kačam moju 5tonku i tovarim 8 metara drva , ako bi trebala pući kod mene bi bar pukla
član mladenmaso je skoru kupio tu kuku u Rumi za 50 evra potpuno novu , nikada nije bila ni postavljena , baš sam tada bio sa njim
ja sam moju platio 20-30 evra i čuda je do sada prevukla , čak sam i prevrtao prikolicu moju veliku koja nema obrtnu rudu i nisam je uspio slomiti :D

a što se klirensa tiče , šta misliš zašto sam ja kupio rusa ::namigivanje::
sada svi iz sela (čak i iz okolnih) zamoljavaju da malo poštedim put , jesam na početku namjerno razvalio nekoliko puteva , to je bila slatka osveta onima koji su meni zagorčavali život dok sam išao vladimircom
ja sada samo odgovaram ''kako vi čuvate put tako ću i ja - birajte)
 
savoris je napisao(la):
@zombi
kuka ti je automatska , ima da se uzme u rumi , ne nosi je hidraulika nego ima neke kuke koje zakače za jednu prečku koja je ondmah ispred kuke , na nju ja kačam moju 5tonku i tovarim 8 metara drva , ako bi trebala pući kod mene bi bar pukla
član mladenmaso je skoru kupio tu kuku u Rumi za 50 evra potpuno novu , nikada nije bila ni postavljena , baš sam tada bio sa njim
ja sam moju platio 20-30 evra i čuda je do sada prevukla , čak sam i prevrtao prikolicu moju veliku koja nema obrtnu rudu i nisam je uspio slomiti :D

a što se klirensa tiče , šta misliš zašto sam ja kupio rusa ::namigivanje::
sada svi iz sela (čak i iz okolnih) zamoljavaju da malo poštedim put , jesam na početku namjerno razvalio nekoliko puteva , to je bila slatka osveta onima koji su meni zagorčavali život dok sam išao vladimircom
ja sada samo odgovaram ''kako vi čuvate put tako ću i ja - birajte)

E ta kuka bi meni bila najdraza, na takvu sam navikao sa 539. Vidio sam tu kuku u katalogu, a i neki Zetori imaju gotovo isto rješenje kao MTZ. To mi znaci ne bi bio problem, et kuku sam riješio, jos mi samo traktor fali :). Jbte, nisam mislio da se to moze tako jeftino naći, zet jedva kupio kuku za 539 (preuredjivao je za svoj MF 240) za 250KM.

Vidim da me razumijes oko ovih komsijskih problema...jedan mi je nedavno sa nekim Fendt-om od 90KS čak 15 puta presao preko oranja, i to na 15 različitih mjesta, duzinom od 60m poprijeko preko njive, pa sam morao dobra 3 sata to preoravati...ta situacija me lako mogla kostati zatvora, dok sam objasnio pametnjakovicu osiljenom da nije kulturno tako se ponasati,
Post je spojen: [time]Sat Dec 4 14:15:18 2010[/time]
_________________________________________________
A ja, ima li neko mozda sliku te kuke, dok je montirana, da se ono lijepo vidi kako to izgleda? Nisam to do sada vidio na rusu nijednom kojeg sam gledao.

Takodje, kaze mi otac da vas pitam, zna li mozda neko koliko kostaju dijelovi za generalku motora na 82-jki? Ono, ona "regularna" generalka, ne popravka neke teske havarije.
 
@zombie_666

Prijatelju, slike kuka za MTZ traktore možeš naći u Uputstvu koje sam postavio u odgovarajućoj temi
http://www.4shared.com/document/re0vqex-/Uputstvo_za_belorusa.html

ili to isto

http://www.megaupload.com/?d=72DAK2WV,

Slike se nalaze na stranama140, 141 i 142, a objašnjenje je na strani 139 istog uputstva.

Što se tiče cene generalne za traktor MTZ ona košta oko 250 eura bez obrade radilice i majstora, znači, samo osnovni delovi: novi klipovi, karike, stubline, leteći ležajevi radilice i garnitura zaptivača.

Vidim da si zagrejan za MTZ traktore, a moj ti je savet da se ne bojiš "rusa" jer ono što on može prosto je za neverovati, koliko snage i izdržljivosti dobiješ za malo novaca.

Pozdrav od Mirka iz Kule i slobodno pitaj sve u vezi MTZ traktora, ali prvo pročitaj Uputstvo sa foruma. :cao:
 
za motor dijelovi su dosta jeftini , smiješno jeftini
sve ali baš sve ti ne dodje preko 500km
znači :ležajevi,klipovi,karike,stubline,ventili,vodjice,gumice,dihtunzi,ulošci dizni , ma sve što se mrda u motoru zamijeniš za sitne pare :D
a slike kuke bi ovdje mogao da vidiš nekim dijelom
ove dvije duge šipke ti podižu kuku , a kada se kuka podigne onda šipke stoje a poluge i dalje mogu da idu gore dole
kuka ne smeta ničemu , sve priljučke kačaš a ona je prisutna

http://poljoinfo.com/prikljucci-za-traktore/prikljucci-strojevi-i-masine-'made-by-savoris'/480/

::lose:: mirko me pretekao sa odgovorom
 
, čak sam i prevrtao prikolicu moju veliku koja nema obrtnu rudu i nisam je uspio slomiti :D


tu sam bio svjedok posto se to desilo kod mene u dvoristu pukla je ruda a kuka je ostala citava tako da je savoris ovezao prikolicu na lancu
a na prikolici je dovezao cini mi ce 5 do 6 kubika krede
 
kanati su bili gratis, nisam ih vise ni napravio samo sam nastavio sa druge strane kad sam nabavio belorusa tako da vise nije ulaz 2,5m nego10m
 
Okrim je napisao(la):
@zombie_666

Prijatelju, slike kuka za MTZ traktore možeš naći u Uputstvu koje sam postavio u odgovarajućoj temi
http://www.4shared.com/document/re0vqex-/Uputstvo_za_belorusa.html

ili to isto

http://www.megaupload.com/?d=72DAK2WV,

Slike se nalaze na stranama140, 141 i 142, a objašnjenje je na strani 139 istog uputstva.

Što se tiče cene generalne za traktor MTZ ona košta oko 250 eura bez obrade radilice i majstora, znači, samo osnovni delovi: novi klipovi, karike, stubline, leteći ležajevi radilice i garnitura zaptivača.

Vidim da si zagrejan za MTZ traktore, a moj ti je savet da se ne bojiš "rusa" jer ono što on može prosto je za neverovati, koliko snage i izdržljivosti dobiješ za malo novaca.

Pozdrav od Mirka iz Kule i slobodno pitaj sve u vezi MTZ traktora, ali prvo pročitaj Uputstvo sa foruma. :cao:

za te pare(250e) mozes da kupis samo sklopove ORG. prva ugradnja i da ti ostane za gorivo i cevape,a za 100-120e sklopovi od ukrainaca Bog zna ciji(litvanija,kina,Madjarska,poljska,Itd.....)to nebi vise ugradio ni za brdo karamela,i sad covek kaze.....kupio sam od rusa original,e samo kad bi ste znali odakle ih oni uvoze ::lose::
 
Dati 250E za sasvim solidan remont motora kod onako velikog traktora je i više nego jeftino, s obzirom koje su cijene dijelova za neke druge zapadne traktore koje sam gledao (npr za Stey 8080 sklop za jedan klip je 220E, a on ima 4, za Lamorghini 653 po klipu treba 195E a on ima tri...). Stoga, ako budem imao novca da kupim solidan 82.1 (al daj boze, s obzirom na situaciju u zemlji posle ove katastrofe u Bijeljini, bojim se za cijenu bikova) 250E je stvarno malo novca. Ako uzmem u obzir kako ja i otac vozimo traktor, generalka mi svakako vrlo vjerovatno neće ni trebati jako, jako dugo.
 
@danger
i kod onih ukrajinaca imaš originalnih dijelova , a znam da ih i ti možeš prepoznati (dijelove) :ppozdrav:
a bio sam u jednoj radnji koja se nalazi iza najlon pijace , nekako kada ideš sa poligona prema gradu , zaboravio sam kako se zove firma čini mi se nekako EL.... , da vidiš kako su oni bezobrazno skupi ::lose:: meni frajer za onaj polovan ventilić na hidrauličnom klipu koji usporava spuštanje priključka tražio 40 evra :zli:

više mene nerviraju ovi naši domaći prodavci dijelova koji kupuju kinesko,češko,ukrajinsko i ....... i ubjedjuju narod da je to originalno rusko i deru ih po džepu ::namigivanje:: kod ukrajinaca bar znaš šta kupuješ (mada i oni znaju da smuljaju) ali mene kada vide odmah im raspoloženje padne
 
savoris je napisao(la):
@danger
i kod onih ukrajinaca imaš originalnih dijelova , a znam da ih i ti možeš prepoznati (dijelove) :ppozdrav:
a bio sam u jednoj radnji koja se nalazi iza najlon pijace , nekako kada ideš sa poligona prema gradu , zaboravio sam kako se zove firma čini mi se nekako EL.... , da vidiš kako su oni bezobrazno skupi ::lose:: meni frajer za onaj polovan ventilić na hidrauličnom klipu koji usporava spuštanje priključka tražio 40 evra :zli:

više mene nerviraju ovi naši domaći prodavci dijelova koji kupuju kinesko,češko,ukrajinsko i ....... i ubjedjuju narod da je to originalno rusko i deru ih po džepu ::namigivanje:: kod ukrajinaca bar znaš šta kupuješ (mada i oni znaju da smuljaju) ali mene kada vide odmah im raspoloženje padne
:haha: :haha: :haha: :haha: a ja bas u toj radnji kupujem :zli: :zli: :zli: a nisu mi izgledali bas skupi kao npr u bavanistu ili uuuuuuu zaboravio sam , ka smederevskoj palanci imaju sve za zetora i ponesto za rusa
 
Jel neko radio zvucnu izolaciju na rusu?Ja sam imedju kabine i motora i na patosu stavio sundjer i kondor i dosta sam ga utisao.Moracu jos blatobrane da oblozim i pod ispod sedista nadam se da ce bar jos malo tisiji biti. :D
 
ajde molim te to slikaj ako mozes , ja sam isto o tome razmisljao.. cuo sam da su to neki uradili ali nisam video.. :ppozdrav:
 
savoris je napisao(la):
@danger
i kod onih ukrajinaca imaš originalnih dijelova , a znam da ih i ti možeš prepoznati (dijelove) :ppozdrav:
a bio sam u jednoj radnji koja se nalazi iza najlon pijace , nekako kada ideš sa poligona prema gradu , zaboravio sam kako se zove firma čini mi se nekako EL.... , da vidiš kako su oni bezobrazno skupi ::lose:: meni frajer za onaj polovan ventilić na hidrauličnom klipu koji usporava spuštanje priključka tražio 40 evra :zli:

više mene nerviraju ovi naši domaći prodavci dijelova koji kupuju kinesko,češko,ukrajinsko i ....... i ubjedjuju narod da je to originalno rusko i deru ih po džepu ::namigivanje:: kod ukrajinaca bar znaš šta kupuješ (mada i oni znaju da smuljaju) ali mene kada vide odmah im raspoloženje padne

Ako kupim rusa (a nada se da hoću) i ako mi zatreba generalka (a nadam se da neće), tebe angazujem kao savjetnika pri kupovini dijelova :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh