MTZ Belarus

Jel ima neki video klip na netu da pokazuje saltanje tih brzina na tom 1025 ?.Toliko se prica o njima ovde u temi kako nisu kao za transport a mene zivo zanima kako to izgleda,sta je tu komplikovano oko saltanja ,u cemu je fora ?.
Ja imam 820 rus ,pa eto spram njega nzm sta tu moze biti teze ?.820 treba zaleteti dobro ako ima 2 npr zmajevke pune ,pa jos gume mekse na njima,da bi uhvatio iz 8 zec na 9 kornjaca,eto to je po meni nesto sto mi malko smeta kod njega.
 
Arkadije, isto tako ti (ili ajd, vrlo slično) je šaltanje na 1025 kao i kada na 82 šaltaš iz zeca u kornjaču i iz 8-me u 9-u. Ništa komplikovano ako se malo potrudiš.
 
Kada sam bratu objasnjavao kako da salta 1025 za transport,pa mu pokazivao na palicama vozeci sa praznim prikolicama...znate sta je rekao?idem ja sa 820...sve je do prakse.najveci problem su npr cesti semafori.kum mi je pricao da je gledao kako 1025 krece iz brzih sa dve zmajevke...kaze skace kao jarac,ali je krenuo.taj gazda ga nije voleo,a ni stedeo...kaze gori traktor od njega nikada nije vozio.svako ima neko svoje misljenje.
 
Sve se čovek nauči tako i ovaj menjač na1025, ruka sama ide i dalje iako manje vremena provodim u njemu
 
Na 820 je sve 1 palica i ako kreces iz sporih moze da se ne dira zec do pred 9tu brzu.
Na 1025 sto sam par sati jesenas vozio mana je sto moras rucicu kija ima 1 2 3 4 brzine za kretanje ubaciti npr u 3 sporiji rang onda brzo presaltati malu rucicu reduktor u visi rang i onu vratiti u prvu brzinu, s tim da se mala ne salta lako kao zec-kornjaca.
 
Nema. Ima samo 2 desno.
Velika ima 4 brzine.
Na maloj imas brze i spore kao rangove kad gurnes rucicu skroz desno(ima opruga kao na 820 opruga za rikverc-prvu i opruga za rangove) kad tu izaberes rang rucica ima 3 pozicije 2 za napred i 1 za nazad. Komsiju mi ubedili da je to reverzer jer se poklapaju rikverc-napred. Koliko se secam 1221 kad sam vozio isti menjavi mozda mala razlika.
 
Arkadije, isto tako ti (ili ajd, vrlo slično) je šaltanje na 1025 kao i kada na 82 šaltaš iz zeca u kornjaču i iz 8-me u 9-u. Ništa komplikovano ako se malo potrudiš.
Kod mene na 82 sa dve pune zmajevke kad šaltam 8 zec- 9 kornjača prvo prešaltam menjač pa reduktor i bogami začuje se Krrrr iz zeca u kornjaču, kako menjate brzinu iz 9 kornjača u 8 kornjača( npr pred breg na asfaltu) pod teretom ? Bez tereta menjam zec- kornjača tako što stisnem kvačilo i čekam da traktor skoro stane pa prešaltam reduktor i onda nema nikakvih zvukova, ali pod teretom to nije moguće ....
 
Kolega iz 9 kornjače u 8 konjaču samo malo osećaja za brzinu to jest da se smanji brzina kretanja koja priliči 8-oj kornjači i on uđe ko u sir (a ovo važi za bilo koju varijantu usporavanja) ali to vremenom stičeš osećaj i sluh za tu rabotu, to tobož neznanje (osećaj) se brzo gubi zato što se malo vremena provodi u transportu tokom godine.Dok sam radio na imanju toliko sam proveo u transportu da neki ni sa autom nisu pravili tu kilometražu godišnje, bilo je dana da sam pravio dnevno po 200-220km traktorom.Verujte ako mislite da se rus teško šalta i ubada ima i gori a to su ursusi 902-1224, jes da su imali 4 lepe brzine (plus multipover ako radi) tojest sa lepim rasporedom ali tu si morao imati sluh i osećaj besprekoran ili preoreš zupčanike.
Što se tiče 820 krećem sa puta dve prikolice pod teretom (nebitno zemljani-asvalt) 6 kornjača-8 kornjača-8 zec sa međukvačilom iliti duplim,-9 kornjača stim da prebacivanje iz 8 u 9 i reduktor brza-spora zajedo ubacujem istovremeno, znači sa obe ruke na trenutak (pušten volan), i posle 9 zec opet sa duplim kvačilom.
 
Nije problem kad treba jednom da kreneš pa si miran par km,al brate,ba svakoj raskrsnici,na svakom semaforu,pa dojadi mlataranje...
Toliko su ljudi pre x godina kudili i bojali se 82ke,a on ispao i mama i tata za ostale..
 
Rakin, kada izbaciš palicu iz brzine ili reduktora, da ne bi krčio menjač ili reduktor, caka je uskladiti broj obrtaja zupčanika menjača sa jedne strane od motora a sa druge strane od točkova. Kada izoštriš sluh, ustvari na mtz-u, za to, možeš pratiti-iskoristiti satove (km/h i obrtomer), menjač tj reduktor ti neće krčati. Samo nemoj obe palice u neutral. Mislim da onda mora zakrčati. Vlasnici mtz-a ispravite me ako grešim.
 
Mom proslom i Branku je muka u 9 zec sa 2 zmajevke sa po 15-16t tereta u obe, zmajevke balonke na 3.5-4 bara. Lepse nam 9 kornjaca,ali ima i kad zurim pa ga koljem.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh