MTZ Belarus

Termostat je nov,e sad da li bi terao temperaturu na više od tih 85 ne znam,već sam napisao bojim se da probam pa u naredni krug krenem brzinom manje ili stanem koji minut.
Da li 1221.3 imaju taj problem? Sa grejanjem po vrućini mislim,jer danas je takvo vreme došlo da i u jesen i u proleće kad su radovi budu velike temperature.
Rekao bih da ti uopšte nemaš problem. Da ide kad je toplo i do 90 ne fali mu ništa. Na kratko možeš pažljivo da ga probliži i ka 100 ako hoćeš da ga testiraš ako sipaš antifriz jer ima višu tačku ključanja. Sa vodom nemoj da se zajebavaš, 95 max (pod uslovom da termometar radi dobro). Problem nastaje kad rashlada tečnost krene da ključa. Sama temeratura od 100 stepeni ne smeta ništa. Mislim ne kažem da treba držati na 100, ali ako se na kraće pridje toj temeraturi, nikakiv problem. Ko god je zeznuo traktor pregrevanjem rećiće ti da mu je izbacivalo vodu na čep hladnjaka (osim ako mu nije falilo vode) što znači da je temertura bila podosta preko 100 pošto će voda u trakoru ključati na nešto iznad stotke zbog pritiska.

Treba proveriti termometar. Ruje su poznate po lošim. Ne znam da li ima razlike u temperaturi u hladnjaku i u bloku gde se nalazi sonda termometra i ako je ima kolika je razlika?
 
Poslednja izmena:
Tako je. 85-90 uopšte nije prevelika temp. Preporučena temperatura za npr Rakovicu je 95 stepeni. Podrazumeva se da je antifriz u sistemu i da je hladnjak zatvoren (a ne kao kod mene da se luftira :rolleyes:). Ako je sat ispravan, mada je dosta rizično, može se terati i malo preko 95, kratkotrajno do 100-ke. Bitno je da se ne sipa hladna voda-tečnost u vreo motor (ako je iz nekog razloga prokuvao tj izbacio vodu).
 
Danas sam pokušao da sredim spojeve mase na istrument tabli. Poludi mi obrtomer kad se traktor ugreje, kazaljka voltmetra igra u ritmu žmigavaca kad se upale žmigavci, pa sam hteo da vidim kako izgledaju mase i da li je to problem. Proizvođač je sve kontakte sa masom stavljao na ofarbane površine...
E sad, hteo bih da dodatno osiguram kontakt instrument table sa šasijom pa sam mislio da prespojim (pletenicom ili provodnikom veće kvadrature) instrument tablu sa rezervoarom hidrauličnog ulja. (Pozadi sam već ranijih godina očistio spojeve pletenice sa prekidača mase na šasiju i kabinu, ali to nije bilo pomoglo za ove probleme što će reći da sama instrument tabla ima loš kontakt (mase) sa kabinom. Zato sam hteo sada da sa šrafa mase instrumnt table (prva slika) napravim kontakt sa hidrorezervoarom.)
I tu odmah ispod ovih spojeva mase na instrument tabli ima jedan zgodan šraf (brezon) na rezervoaru hidraulike (obeležen na slici sa crvenom strelicom ako se strelica uopšte vidi), pa me zanima kakav je to nosač ili flah na tom šrafu, već je polako padalo veče pa nisam dobro video? Ovako sa slika mi deluje da je možda nosač razvodnika...







 
Треба да направим осветљење за сат температуре и манометар који су дограђени пре месец дана. Да ли треба много да се разбуца инструмент табла јер треба са прекидача светала да извучем жицу?
 
Mislim da je dovoljno skinuti samo levu bočnu oplatu, ali nisam siguran. Pogledaću sutra to jer još nisam vratio nazad tu oplatu, ne mož' potrefiti šrafove na rupe, patio sam se pola sata i ostavio za sutra, po danu...
 
A šta će biti kada napolju bude -10⁰C a ti moraš da ideš da radiš sa njim ? Termostat ne sme biti nigde problem ako je urađeno stručno.
Koliko često izduvavate hladnjake ili ih perete ? Nije dovoljno da izgledaju čisti.
Verujem u konstruktorske greške i ne vidim problem promenuti hladnjak za adekvatan.
stavis mu da cita novine :LOL:
 
Baš su glupi inženjeri pa izmislili termostat, a mogli su sa traktorom da pošalju stare novine. Jeftinije je.
 
Daleko od toga da su glupi, ali ne prepoznaju termin seci uši krpi **greška. Odnosno ako je npr hladnjak bio oštećen pa mu je par saća blindirano da ne curi pa je još malo prljav iznutra a ne smeš da ga očistiš jer je još originalni iz 70 i neke.... Motor malo lošiji ali ne isplati se genaralna zbog obima posla a ovako može da radi možda i 10+ godina... Ima tu još nekih bubica zbog kojih termostat može da leti napolje. Evo jedan primer, rakovicin S-44 motor u kućištu termostata ima rupu 8 ili 10 milimetara i koliko god da je termostat zatvoren motor ne može da postigne radnu temperaturu veću od 60-ak stepeni jer se na tu rupu sistem rashladi. Zimi pogotovo, obavezno dobija novine. I tako pothlađen motor radi godinama. Može i da se pregreje, nije da ne. Ali ne lako ako je sve ok. Motor, hladnjak.....
Termostati su na nekim autima (verovatno i na novijim traktorima) obavezni jer pumpa ne može da progura vodu gde treba pa se motor greje. Ovi naši Metuzalemi su ipak nešto drugo.
 
Ne kažem da su glupi.. Ali kao sto kaze kolega bolje pusti dedu da se ladi neko da vrisne.. A može tako još možda 5 pa i 10 godina. Ako traktor ide na 90 sa termostatom ili bez znači da mu je teško, brzina dole i resen problem.
 
Ајд јави.
Verovatno može kad se skine samo leva bočna oplata. Tj. trebalo bi skloniti panel sa relejima (on se drži na dva dostupna šrafa) pa onda može sa donje strane prići prekidaču svetala. Taj prekidač ne diraš, tj on ostne na tabli a sa donje strane svučeš gnezdo sa žicama koje nailazi na prekidač. Onda imaš pristup da radiš šta hoćeš...



 
Треба да направим осветљење за сат температуре и манометар који су дограђени пре месец дана. Да ли треба много да се разбуца инструмент табла јер треба са прекидача светала да извучем жицу?
I ja isto treba za termometar da stavim nešto. Šta planiraš da staviš kao izvor svetlosti i kako? Ja sam konto parčence LED trake da namotiram iznad sata ogradim ga da bace svetlo samo dole. Za led traku bukvalno možeš i sa prekidača da uzmeš struju. Mislim da je to najednostavnije.

Takodje sa osgurača je dosta jednostavno da izvedeš +. Tu možeš i nešto jače potrošače.
 
Poslednja izmena:
I ja isto treba za termometar da stavim nešto. Šta planiraš da staviš kao izvor svetlosti i kako? Ja sam konto parčence LED trake da namotiram iznad sata ogradim ga da bace svetlo samo dole. Za led traku bukvalno možeš i sa prekidača da uzmeš struju. Mislim da je to najednostavnije.

Takodje sa osgurača je dosta jednostavno da izvedeš +. Tu možeš i nešto jače potrošače.
Инструменти имају своје сијалице само им треба напајање.
 
Verovatno može kad se skine samo leva bočna oplata. Tj. trebalo bi skloniti panel sa relejima (on se drži na dva dostupna šrafa) pa onda može sa donje strane prići prekidaču svetala. Taj prekidač ne diraš, tj on ostne na tabli a sa donje strane svučeš gnezdo sa žicama koje nailazi na prekidač. Onda imaš pristup da radiš šta hoćeš...



Дукеј јел се ту негде са те стране налази она зујалица
 
мислиш са друге стране јер је ово лева гледајући из правца возача
 
Дукеј јел се ту негде са те стране налази она зујалица
Ne, ja mislim da je negde na centru instrument table sa donje strane. Otprilike iznad otvora za volan.

edit: evo našao sam jednu sliku u kompu koja može pomoći, zujalica je pod brojem 9 (za one koji ne znaju ruski)

 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh