MTZ Belarus

Tako je, jer ti ručicom do prozora spustiš na dubinu koju si odredio ručicim do sedišta, još nešto pozicija na plugu gde se kači topling gde je zazor treba da bude tako podešena da se klin toplinga šeta u zazoru, tada vplug ne trpi opterećenje nego ravnomerno kopira teren i drži dubinu
 
Poslednja izmena:
Isto to radi i elektrohidraulika samo na dugmiće, tamo se jednim dugmićem podesi dubina, drugim se vrši fino štelovanje i brzina kojom se diže i spušta plug,a trećim dugmetom se samo diže i spušta plug
 
Nisam se nikad susreo sa tom monoblok hidraulikom na rusu, pa ne znam kako funkcioniše. Zato bih pitao, ako je topling u prorezu, kako onda hidraulik dobija informaciju da li treba da malo produbi ili poplići dubinu da bi održao željenu (zadatu) dubinu oranja i kopirao teren? Da li na neki način ima informaciju o visini podiznih poluga pa prema tome reaguje, i ako je tako na koji način uzima tu informaciju?
 
Nisam se nikad susreo sa tom monoblok hidraulikom na rusu, pa ne znam kako funkcioniše. Zato bih pitao, ako je topling u prorezu, kako onda hidraulik dobija informaciju da li treba da malo produbi ili poplići dubinu da bi održao željenu (zadatu) dubinu oranja i kopirao teren? Da li na neki način ima informaciju o visini podiznih poluga pa prema tome reaguje, i ako je tako na koji način uzima tu informaciju?
Na stranim ima senzor na ramenu.Barem tako mislim😀
 
Na Case ima senzor na ramenu a toplink mu je fiksan kao da si zakacio za poteznicu. Na Armi ima na toplinku kao na Imt
 
Meni je rečeno ako je prva ručica do sedišta na br 4 ova druga treba da bude na br 6. Trebalo bi za 2 da bude razlika.
 
Nisam se nikad susreo sa tom monoblok hidraulikom na rusu, pa ne znam kako funkcioniše. Zato bih pitao, ako je topling u prorezu, kako onda hidraulik dobija informaciju da li treba da malo produbi ili poplići dubinu da bi održao željenu (zadatu) dubinu oranja i kopirao teren? Da li na neki način ima informaciju o visini podiznih poluga pa prema tome reaguje, i ako je tako na koji način uzima tu informaciju?
Na rusu to ne postoji, jednostavno toplinga je fiksira na traktor, a na plugu u zazoru. Ruke spustiš na određenu dubinu(npr25cm)da ulazi prva glava a točak isto na25cm pozadi i plug treba da toji paralelno sa zemljom a klin toplinga u zazoru negde na sredini zazora kada se ore. Klin šeta u zazoru gore-dole i nije utegnut. Tada plug jednako radi i prati dubinu, a ne uteže se, već svojom težinom kopira teren
 
Tako je, jer ti ručicom do prozora spustiš na dubinu koju si odredio ručicim do sedišta, još nešto pozicija na plugu gde se kači topling gde je zazor treba da bude tako podešena da se klin toplinga šeta u zazoru, tada vplug ne trpi opterećenje nego ravnomerno kopira teren i drži dubinu


O ovom za stelovanje dubine sa rucicom otpora vuce (rucica do sjedista) bi se moglo reci da je uslovna regulacija dubine ako imate homogeno zemljiste, ako ne plug ce ici dublje plice kako se mjenja zemljiste .

Dubina se namjesta sa rucicom do prozora i ako je rucica do sjedista spustena skroz dolje ona nema nikakav uticaj na regulaciju dubine , ako je podizete kod oranja plug ide sve plice kako raste otpor zemljista.
 
Meni je rečeno ako je prva ručica do sedišta na br 4 ova druga treba da bude na br 6. Trebalo bi za 2 da bude razlika.

Ja orem bez regulacije dubine , odnosno rucica do sjedista spustena skroz dolje. A rucica do prozora namjestam da dobijem zeljenu dubinu , nije bitan polozaj jer zavisi i od visine kopcanja na plugu , kod nekih se to namjesta.
 
Na IMT temi je bilo dosta price o tome , neki dizu plug sa rucicom za kontrolu vuce neki sa rucicom za dizanje.

Mogla bi se poceti raspravljati i o tome da li ima uopce smisla na traktor od 100kW staviti kontrolu osjetljivosti vuce da ide preko toplinka, po meni kao i da je nema, drugo je ovi sto imaju elektronsku tipa Bosh , oni imaju preko donjih poluga i tako bi i trebalo kod traktora te snage.
 
Nazad
Vrh