MTZ Belarus

Molim za odgovor...
Naime, drugarov babo kupio MTZ 52 ​sa prednjom vučom, Bog zna iz koje godine i koliko star, pa ne znaju koliko ulja ide u hidrauliku i koje?
Da li SAE 30 ili 90?
Tražim već po sata i oprečni su podaci, neki ovo, a neki ono...
Tema je zaista impozantna i nisam u mogućnosti da sve čitam pored ovolikog broja stranica, a nisam ni vičan pretraživanju Teme tako da...
 
Molim za odgovor...
Naime, drugarov babo kupio MTZ 52 ​sa prednjom vučom, Bog zna iz koje godine i koliko star, pa ne znaju koliko ulja ide u hidrauliku i koje?
Da li SAE 30 ili 90?
Tražim već po sata i oprečni su podaci, neki ovo, a neki ono...
Tema je zaista impozantna i nisam u mogućnosti da sve čitam pored ovolikog broja stranica, a nisam ni vičan pretraživanju Teme tako da...
Ulje sa pijace,a koliko ne znam,jasipam koliko mislim da treba.
 
Znači SAE 30, ko i u sve Ruse sa "spoljnom" hidraulikom, nezavisnom od menjača?
Ako nisam naporan?
Natrčah u međuvremenu na podatak da ide 22 litre...
 
Ima lepih primeraka u oglasima i mladih, e sad koji su razlozi prodaje....


Jednostavni htjeli neki da priznaju ili ne ti mtz1221 nekima ne mogu da "legnu" , pogotovo kad rade sa plugom okretacem ili necim gdje treba ici u rikverc vrlo cesto i manevrisati, da bi isao u nazad treba da saltas obadvije rucke menjaca ,da ne ides u rikverc kao puz, komplikovan mjenjac, kvacilo mehanicko, treba relativno veliki radijus okretanja.

Nije bez veze izmisljen tkz. reverzer a ni multipoveri ili zavisno kako koji proizvodjac to naziva(planetarci koji se ukljucuju bez saltanja brzina a mjenjaju okretni moment na kotacima).

Takodje neke nervira sto stalno kaplje ulje i nisu vicni da uzmu kljuc nesto pritegnu ili sami zamjene neku gumicu itd. A pogotovo ako tata kupuje traktor a tu je i sin koji vec radi sa traktorom , pa koji hoce rusa :osmeh:, svi bi da slusaju radio i pritiskaju dugmad i drndaju djojstikom:osmeh:.
 
I treba da se ide ka boljem, polugetina u traktoru ko capina na pilani. Samo negdje vuces i zanosis se po traktoru dok obavis radnju.
 
1221 je zahvalan traktor sto se tice snage i odrzavanja, nije jeftin za kupiti i mislim da moze da stane na crtu svakom zapadnom traktoru iste snage.
 
Razgovarao sam sa covekom koji je veliki poznavalac belorusa, I pitao ga da li da zamenim moj 1221.3 (136 ks) za 1523 (160 ks) I on mi je rekao da ne radim to, ovi prvi su odlicni, jeftini za odrzavanje, jeftini delovi. Kod 1523 vec nije taj slucaj...

- - - - - - - - - -

Imam problem na mtz 82.1 .Nece da mi ubaci u brze brzine,prvo sam malo teze ubacivao a sad nece nikako.Jel ima neko predstavu sta moze biti?
Lamela ???
 
Cuo sam za to.Cak znam kome su serviseri na zahtev malko 'dali' na pumpi.Koliko je to dobro nidam siguran ali covek je prezadovoljan sa traktorom i potrosnjom.
 
Ima kod nas u selu jedan 1221.3 koji je ojacan na pumpi od prvog dana kako ga je novog kupio. Iako covek ima plug 3+1 i dalje ore sa 3 brazde, ali zato u prolece sa duplim tockovima otkida kako vuce setvospremac od 6m. Ustvari on je i clan ovog forum ali ga nisam video da je aktivan vec jedno vreme pa ne verujem da ima smisla pitati ga nesto u vezi toga.
 
Ako ga ojačaju na pumpi, šta znači da je zadovoljan potrošnjom. Pošto je moja pumpa i dizne bile jesenas na stolu, traktor ima odlično snage, ali mi se čini da u vuči prikolica je poprilično više trošio. U oranju je trošio solidno, možda za nijansu više, ali je i oranje bilo teže. Majstor koji održava kaže da proverim koliko je punjenje stavio bošista, jer to u pitanju? Ako smanjim punjenje(bošista smanji) jer će i potrošnja ići dole? A snaga?
 
Naravno srazmerno opada i snaga, jedino ako je bosista preterao pa prebogatu smesu ima
Smesa bi se mogla videti lambda sondom dali je siromasna, bogata ili idealna
fe8f2612f19a2d1c052d3f2e794bf83a.jpg



Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Na 1221 je D260 motor koji je ostavstina iz CCCP-a i koji razvija od 90 do 220ks sve zavisno od pumpe turbine, interkulera itd. Taj motor su turali svugdje gdje su stigli(vojna vozila ,civilna) i napravljen u vise primjeraka od manjih 4 cil. motora. Za motor od 96-100kW proizvodjac tvrdi da ide preko 10000 rH.

Sjetio sam se upravljacke poluge vanjskih izvoda hidraulike je stvarno neki konj napravio , ne daj boze da radite okretacem plugom , moras da iskrivis kicmu sa njima, slijedece godine idu 2 elektro ventila od 12V i tipke za upravljanje sa okretanjem pluga , ovo stalno dohvacanje tih poluga ubija u pojam.


Lambda sonde koriste benzinci.
 
Druze informisi se malo za lambda sonde :) koriste i dizeli svi noviji i svi noviji traktori kojima rad motora upravlja racunar
Na starijim motorima lambda sonda i taj satic bi bilo informativnog karaktera da bi znao na cemu si sa smesom gasova ( u prevodu potrosnjom)
Isto kao pritisak ilja,temperatura itd
Kao sto bogata smesa ne valja za motor ni siromasna ne valja
Da se kladim da prebrojim beloruse sve u srbiji na prste jedne ruke koji imaju idealnu smesu
To se samo sklepa na neku univerzalnu vrednost i teraj



Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh