MTZ Belarus

Koliko km/h ide MTZ82 novi tip,15.5 gume. Komsija rece 8brza polovljena,tom brzinom vuce spremac 3.1-3.2m. Jel to OK?

Derane ti znaš šta imam, 8 kornjača na 1900-2000 obrtaja (12,4-13km) predsetvena priprema iliti drugi prohod bez problema, sa i bez duplih točkova.
 
Jel neki problem skinuti sa stranice uputstvo i procitati na 17 stranici u tabeli sta ti treba http://www.belarus-tractor.com/en/service/operation-manual/

usis 0,20 -0,25 mm za hladan mtor
izduv 0,40-0,45mm za hladan motor

220 kg/cm2 za starije motore a za novije 240

kut pocetka ubrizgavanja 22+-1 stepen prije GMT. Kad budes skidao pumpu.

Da ne odgovaram na privatnu poruku vec ovako , sve vrijednosti su u Nm , a kopirano je iz uputstva za D245S3 motor.

- main bearing bolts 210-230
- bolt nuts of rod bearings 180-200
- cylinder head attachment bolts 210-230
- flywheel attachment bolts 240-260
- balance weight attachment bolts 120-140
- nozzle attachment bolts 20-25
- crankshaft pulley attachment bolt 270-300


Vijci na stojecim lezajevima radilice 21-23kg
vijci leteci lezajevi 18-20kg
vijci na glavi 21-23kg
vijci na zamasnjak 24-26kg
vijci na naprijed balansni zamasnjak 12-14kg
dizne 2-2,5kg
veliki vijak na remenici radilice 27-30kg

Malo mi je nelogicno ali mi se cini da se previse stezu vijci na letecim lezajevima, neka neko ispravi ako nije tako.
 
Imt-ov 2.9 vukao prvi put 6-ta druga priprema 8-ma spora ito mu je puna kapa ,7-ma brza samo niz brdo i mala uzbrdica furnja iz auspuha ,ne moze.

Ista kombinacija, šesta brza i u prvoj i u drugoj pripremi. Ako bih išao brže onda je već problem na okretanjima, sporije mi diže hidraulik i onda rotori (koji su kod IMT spremača sa duplim rotorima 2.90 baš otrembešeni - slabo im je kačenje) kače leniju...
 
Prvi prohod 6 kornjača, drugi prohod 7 kornjača setvospremač 2.9 imt sa duplim rotorima, ždrebac 820 sa ravnim mostom. Mada, kod mog zeta moj mtz ide i prvim prohod 7 kornjačom. Radi pošteno 100 %, potrošnja 5 litara po kj plus trošenje u prevozu, tako da ide bar 6 litara.
 
Aco nešto mi velika potrošnja od 5lit/kj. kod mene sa spremačem 2.2m nije trošio više od 3-3,5lit/kj. u prvom prohodu sve sa putem,doduše kod tebe je nešto i teža zemlja za obradu.
 
Pitanje za vlasnike 820 koji nemaju termostat.Koliko vam je sada temperatura u spremanju po ovoj zegi?
 
Moj ima termostat,ali mislim da je zaglavio,tako je bar zadnjih 5+ godina,ovo je od danas slika sa spremacem 2.9.Inace po brzini i obrtajima se vidi da idem vecom brzinom,brze nisam mogao,ovo je 7 brzohodna,a probao sam osmom i to mu je vec previse,mekana je zemlja i puno propada,ovako mu je potrosnja oko 5 litara po hektaru.Sutra idem na teza zemljista,i mozda ce moci osma da radi,on snage ima da vuce,ali ako ima propadanja puno to ga ubija.

U oranju ide do 75c,ako je toplije napolju, dok jesenas u zimskom oranju temp je bila 60-65,do 70c u teskoj zemlji,ore sa trobraznim,tako da je motor dobro opterecen,a termostat je ispavan probao sam ga u vodi,mada skoro je nov jer ima malo jace od godinu dana.
82-ke imaju velke hladnjake za svoj motor,i nije ih je lako pregrejati,sem ako nesto nije u redu,a eto za poredjenje ovi od 120-130 ks,imaju iste hladnjake,a veci motor,i kod njih ako je malo hladnjak zapusen ili ako ga opteretis,on odma dize temperaturu.
 
  • Like
Reagovanja: aca
Danas mi počelo kapljati ulje iz diferencijala tj ima neki odušak gledajući od nazad sa desne strane,tu je neki plastični poklopac (čep) i vidim da je puknut samo nisam smeo da ga skidam da ne bi kapljao još više.Jel zna neko da li je na navoj ili je samo naguran?
 
Moj ima termostat,ali mislim da je zaglavio,tako je bar zadnjih 5+ godina,ovo je od danas slika sa spremacem 2.9.Inace po brzini i obrtajima se vidi da idem vecom brzinom,brze nisam mogao,ovo je 7 brzohodna,a probao sam osmom i to mu je vec previse,mekana je zemlja i puno propada,ovako mu je potrosnja oko 5 litara po hektaru.Sutra idem na teza zemljista,i mozda ce moci osma da radi,on snage ima da vuce,ali ako ima propadanja puno to ga ubija.

U oranju ide do 75c,ako je toplije napolju, dok jesenas u zimskom oranju temp je bila 60-65,do 70c u teskoj zemlji,ore sa trobraznim,tako da je motor dobro opterecen,a termostat je ispavan probao sam ga u vodi,mada skoro je nov jer ima malo jace od godinu dana.
82-ke imaju velke hladnjake za svoj motor,i nije ih je lako pregrejati,sem ako nesto nije u redu,a eto za poredjenje ovi od 120-130 ks,imaju iste hladnjake,a veci motor,i kod njih ako je malo hladnjak zapusen ili ako ga opteretis,on odma dize temperaturu.

Ma odakle ti to da ovi od 120-130ks imaju hladnjake kao 82, odma kupujem 2 komada :haha:. Razlika u cijeni je maltene duplo a i ovi veci nemaju ispred uljne hladnjake vec im voda za hladjenje hladi ulje. A takodje i dva termostata , veci slon veca surla:haha:.
 
Moj ima termostat,ali mislim da je zaglavio,tako je bar zadnjih 5+ godina,ovo je od danas slika sa spremacem 2.9.Inace po brzini i obrtajima se vidi da idem vecom brzinom,brze nisam mogao,ovo je 7 brzohodna,a probao sam osmom i to mu je vec previse,mekana je zemlja i puno propada,ovako mu je potrosnja oko 5 litara po hektaru.Sutra idem na teza zemljista,i mozda ce moci osma da radi,on snage ima da vuce,ali ako ima propadanja puno to ga ubija.

U oranju ide do 75c,ako je toplije napolju, dok jesenas u zimskom oranju temp je bila 60-65,do 70c u teskoj zemlji,ore sa trobraznim,tako da je motor dobro opterecen,a termostat je ispavan probao sam ga u vodi,mada skoro je nov jer ima malo jace od godinu dana.
82-ke imaju velke hladnjake za svoj motor,i nije ih je lako pregrejati,sem ako nesto nije u redu,a eto za poredjenje ovi od 120-130 ks,imaju iste hladnjake,a veci motor,i kod njih ako je malo hladnjak zapusen ili ako ga opteretis,on odma dize temperaturu.

Meni do 92-3 ide bez termostata sa teskom drljacom u 4. zec.
 
Mislio sam na 1221 belarus,mozda i nema isti hladnjak,ali znam da im je hladnjak mali za toliki motor,i cim je malo zaprljan,ili fali rashladne tecnosti,on se greje.
Aco,nisam ja specijalista za to :D,ali sta ja znam,dosta je visoka ta temp,mozda bi bolje bilo sa termostatom.Ali do visokih temp. motora(kolko sam citao po ovom forumu),problem moze biti i do ventila,stanja motora,pvp,ugla paljenja,itd.
Inace ono najlakse,proveri hladnjak,jel cisto sace,kao i unutra jel mozda zapusen od taloga,ja sam detaljno prao moj hladnjak iznutra pre 2 godine mislim,sa peracem pod pritiskom,bilo je dosta nekog taloga,slicno kao mulj.Inace svake godine bar 2 puta sa peracem perem sace hladnjaka,uglavnom pred tanjiranje strnjike i zimskog oranja,tako da u najtezim poslovima nema problema sa dizanjem temp.
 
Termostat pocinje da otvara na 82C, barem za ove novije mtz traktore , tako da im 90C dodje kao radna temperatura, ulje je jos vrelije, i ide preko 100C. Inace ti pokazivaci na rusima nisu najprecizniji , pokazuju ili vise ili manje , najbolje izmjeriti temperaturu nekim instrumentom i uporediti sa onim na traktoru.

A sa radnom temperaturom od 60C-70C ces puno brze sahraniti motor ako ti je taj instrument dobar.
 
Termostat pocinje da otvara na 82C, barem za ove novije mtz traktore , tako da im 90C dodje kao radna temperatura, ulje je jos vrelije, i ide preko 100C. Inace ti pokazivaci na rusima nisu najprecizniji , pokazuju ili vise ili manje , najbolje izmjeriti temperaturu nekim instrumentom i uporediti sa onim na traktoru.

A sa radnom temperaturom od 60C-70C ces puno brze sahraniti motor ako ti je taj instrument dobar.

Ovo poslednje nije tačno i nema nikakve logike
 
Ovo poslednje nije tačno i nema nikakve logike

Sve sto je napisao je 100% tocno. Sklopovi motora se rade s odredenim tolerancijama. Kad otvoris motor pa probas "klimati" klip na hladno malo se pod prstima osjeti da ima lufta. Kad se sklopovi zagriju na radnu temperaturu 80-90°C metal se siri na zadane tolerancije koje nije netko kod kuce izmislio nego su inzenjeri i konstruktori tog motora racunali i dosli do te mjere zbog sirenja materijala pod temperaturom da sve nalegne kako treba u motoru prilikom najtezih poslova.

Termostat CUVA motor samo sto se to narodu ne moze dokazati nikako jer je svima antifriz skup i u traktor ga sipati je "bacanje para"...
 
Bobo neće rus dizati temp ako se dobro ne upregne,kod mene ne prelazi sa termostatom 80C (koliko je verovati ruskim pokazivačima) pod punim opterećenjem ,a zna da padne i na 65-70C u istoj radnji i da tako ostane ceo dan,tako da sve je to relativno kod njih.Slažem se da je radna temp. propisana ali opterećenje i prisilno podizanje temp.u motoru je nešto sasvim drugo i u takvom režimu rada motor je kraćeg veka.

- - - - - - - - - -

To moras reci i auto industriji i proizvodjacima kamiona i traktora da djabe ugradjuju termostate:haha:, a i otvaranje na 85C im je pogresno trebalo bi na 25C da su vec otvoreni:haha:.

Tema je MTZ i ako sam bio nejasan moj komentar se isključivo odnosio na njih i njihove pokazivače koji prilično variriaju i neprecizni su,ni jednog trenutka nisam spominjao termostate i da ne treba da se ugrađuju.
 
Pise ti jasno u uputsvu za MTZ da im je radna temperatura od 80-100C , a sto neki skacu kad im temperatura dostigne 80C to je druga stvar. Da li treba i to da kopiram i navedem stranicu?

A to sto traktor nemoze da predje 80C pod punim opterecenjem kad radis , moj otac bi za takav rad na njivi dao komentar da je kvaliteta te obrade na njivi kao kad macora vuces za rep po istoj umjesto nekog orudja.
 
Nazad
Vrh